X
Введіть слово для пошуку

У ВРП обговорили особливості діяльності судових інституцій в умовах пандемії

За ініціативи Програми USAID «Нове правосуддя» та Вищої ради правосуддя відбувся круглий стіл у режимі відеоконференції з метою обговорення потреб судових інституцій України, що виникли у зв’язку з пандемією коронавірусу COVID-19, та потенційної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у зв’язку із цим.

Учасники обговорили особливості діяльності судових органів та заходи, вжиті Вищою радою правосуддя, Верховним Судом, Державною судовою адміністрацією України, Вищим антикорупційним судом, Національною школою суддів України, Радою суддів України та Службою судової охорони у зв’язку з пандемією коронавірусу COVID-19, а також питання організації роботи судів і розгляду справ адміністративними судами в умовах карантину, використання судами технічних засобів відеоконференцзв’язку, проблеми, пов’язані з неврегулюванням на законодавчому рівні питань щодо проведення судових засідань у режимі відеоконференції, забезпеченням дистанційного повного доступу до матеріалів суддівських досьє та матеріалів особових справ кандидатів на посаду судді в умовах карантину.

Участь в обговоренні взяли Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, керівник Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії USAID в Україні та Білорусі Томас Вайт, Керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Андрій Жук, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, в.о. Голови Ради суддів України, суддя Верховного Суду Єгор Краснов, керівник апарату Вищого антикорупційного суду Богдан Крикливенко, начальник юридичного управління секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Наталя Кідіна, заступник Голови Державної судової адміністрації України Сергій Чорнуцький, начальник відділу міжнародного співробітництва Служби судової охорони Дмитро Шелудько, заступник начальника відділу науково-методичного забезпечення діяльності судів та органів суддівського врядування Олександр Іщенко.

Модератори заходу: начальник відділу міжнародного співробітництва секретаріату Вищої ради правосуддя Владислав Гуртенко та керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун.

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська наголосила на необхідності розвитку дистанційного судочинства після закінчення карантинних заходів для збереження часових і матеріальних ресурсів, а також життя та здоров’я людей.

Заступник Голови Державної судової адміністрації України Сергій Чорнуцький зазначив, що станом на сьогодні у судових інституціях зафіксовано 64 випадки захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19. Із них 14 суддів та 50 працівників апаратів судів, летальні випадки відсутні.

Начальник відділу міжнародного співробітництва Служби судової охорони Дмитро Шелудько зазначив, що серед майже 900 співробітників Служби судової охорони зафіксовано один випадок захворювання. Організація контролю якості підвищення професійного рівня співробітників здійснювалася в онлайн-режимі. Співробітники Служби судової охорони провели скринінг температури тіла за допомогою дистанційних інфрачервоних засобів вимірювання температури понад 330 тисячам громадян, більше однієї тисячі осіб не допущено до судових установ через підвищену температуру тіла.

За результатами обговорення керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон запропонував можливі напрями потенційної міжнародної технічної допомоги. На його думку, насамперед необхідно збалансувати право громадян на доступ до правосуддя з потребою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби шляхом впровадження практики розгляду судових спорів онлайн. Для цього слід внести необхідні зміни до процесуальних кодексів (процесуального законодавства). Необхідно також забезпечити працівникам судів і суддям можливість проходити онлайн професійне навчання та підвищення професійної кваліфікації, щоб і судді, і помічники суддів могли долучитися до цього процесу дистанційно.

Крім того, за словами Девіда Вона, існує нагальна необхідність у поліпшенні комунікації не тільки в межах судової системи, а й з громадськістю. Також потрібно просувати електронне судочинство і переводити частину освітнього процесу Національної школи суддів України в онлайн-режим, що дасть міжнародним колегам можливість поділитись знаннями з українськими колегами.

Девід Вон підкреслив важливість надання методичної та фінансової допомоги для виконання всіх завдань, що постають перед судовою системою в умовах пандемії. Як повідомили представники Програми USAID «Нове правосуддя» попередній строк закінчення проекту з лютого 2021 року може бути перенесено на вересень 2021 року.

Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко під час круглого столу «Потреби судових інституцій України у зв’язку пандемією СOVID-19 та потенційна допомога з боку Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)» запропонував своє бачення впровадження дистанційного судочинства в Україні.

«Наші зусилля мають два спрямування. Перший напрям стосується технічної частини, адже низька якість інтернет-зв’язку може унеможливити використання навіть передових досвіду і технологій. І це та проблема, з розв’язання якої слід починати запровадження дистанційного формату судових процесів і роботи органів системи правосуддя. Треба починати з конкретних прикладних речей, у тому числі з посилення матеріально-технічної бази, щоб суди мали можливість долучитися до дистанційного правосуддя не тільки в обласних центрах, а й у найвіддаленіших куточках України», – зауважив Голова Вищої ради правосуддя.

«Другий напрям наших зусиль – нормативне і законодавче врегулювання всіх питань, пов’язаних з онлайн-правосуддям, шляхом внесення необхідних змін і до процесуальних кодексів, і до законів, що регулюють інституційну діяльність судів та органів системи правосуддя», – відзначив Андрій Овсієнко. За його словами, необхідно використовувати всі доступні майданчики для діалогу та консультацій з метою напрацювання змін до законодавства, які б сприяли більш ефективному використанню дистанційного судочинства. Також Голова ВРП наголосив на готовності Ради активно співпрацювати у цій сфері з міжнародними партнерами.

«Позитивний досвід співпраці в межах Програми «Нове правосуддя» свідчить, що цей напрям можна використовувати ще потужніше, аби ми могли синхронно визначати шляхи подолання викликів, які постають перед судовою системою України у зв’язку з пандемією коронавірусу і карантином», – наголосив Андрій Овсієнко.

«Було дуже цікаво почути думки представників фактично всіх установ системи правосуддя з приводу такого нагального питання, як робота судової системи в умовах карантину та пандемії, – підбив підсумки круглого столу Голова ВРП. – Якщо підсумувати почуте, то стає ясно, що ми думаємо однаково, бачимо цю проблему однаково і намагаємося вирішити її спільно».