X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
09.04.2020
929/0/15-20
Про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя за повідомленням голови Шевченківського районного суду міста Львова Білінської Г.Б.

Вища рада правосуддя, розглянувши висновок члена Вищої ради правосуддя Іванової Л.Б. за результатами перевірки повідомлення голови Шевченківського районного суду міста Львова Білінської Галини Богданівни про втручання в її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 23 липня 2019 року за вхідним № 3749/0/6-19 надійшло повідомлення голови Шевченківського районного суду міста Львова Білінської Г.Б. про втручання в її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.

Протоколом автоматизованого розподілу матеріалу між членами Вищої ради правосуддя від 23 липня 2019 року вказане повідомлення передано члену Вищої ради правосуддя Івановій Л.Б. для проведення перевірки.

Дослідивши матеріали перевірки та заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Іванову Л.Б., Вища рада правосуддя дійшла такого висновку.

Зі змісту повідомлення вбачається, що товариством з обмеженою відповідальністю «Фармекс» (далі – ТОВ «Фармекс») 26 червня 2019 року до Шевченківського районного суду міста Львова скеровано запит щодо підтвердження розгляду Шевченківським районним судом міста Львова справи № __________ за участю ТОВ «Фармекс» та товариства з обмеженою відповідальністю «ВестТорг-2» (далі – ТОВ «ВестТорг-2»), ухвалення рішення від 16 травня 2019 року про надання дозволу на примусове виконання рішення Арбітражного суду Свердловської області у справі № ___________ про стягнення з ТОВ «Фармекс» 27 535 106, 85 руб. та видачу виконавчого листа за наслідками цього рішення 11 червня 2019 року.

Як зазначила суддя Білінська Г.Б., під час перевірки інформації за даними автоматизованої системи документообігу суду було встановлено, що справа № ____________ в Шевченківському районному суді міста Львова не зареєстрована.

Крім того, під час огляду виконавчого листа встановлено неідентичність підпису судді Білінської Г.Б., печатки суду, відсутність на виконавчому листі штрих-кода, а також відсутність у штаті суду на посаді секретаря судового засідання особи на ім’я Особа_1.

У запиті ТОВ «Фармекс» від 26 червня 2019 року (доданому до матеріалів повідомлення) зазначається, що ні Єдиний державний реєстр судових рішень (далі – ЄДРСР), ні веб-сайт Шевченківського районного суду міста Львова на веб-порталі «Судова влада України» не містять жодних відомостей про цивільну справу № ________, в якій відповідачем є ТОВ «Фармекс», стягувачем – ТОВ «ВестТорг-2».

Водночас в ЄДРСР розміщено ухвалу Шевченківського районного суду міста Львова від 10 березня 2016 року (суддя Глинська Д.Б.) у справі № _______, якою відхилено клопотання ТОВ «ВестТорг-2» про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду – Арбітражного суду Свердловської області у справі № _________ про стягнення з ТОВ «Фармекс» 27 535 106,85 руб. Рішення не оскаржувалося та вступило в законну силу.

Про існування такого (сфальсифікованого) виконавчого листа стало відомо лише після отримання його копії, доданої до листа представника ТОВ «Фармекс» Особа_2 від 26 червня 2019 року.

Крім того, під час безпосереднього огляду доданої до листа ТОВ «Фармекс» копії виконавчого листа Шевченківського районного суду міста Львова від 11 червня 2019 року № _____________ встановлено, що відтиск гербової печатки Шевченківського районного суду міста Львова, ймовірно, підроблений, оскільки він нечіткий, а підпис судді Білінської Г.Б. не співпадає з її справжнім підписом і також очевидно підроблений. При цьому у номері справи ___________ вказано код суду «464», що є кодом іншого суду.

Вказане може свідчити про підробку виконавчого листа від 11 червня 2019 року № __________ невідомою особою з метою заволодіння коштами та майном ТОВ «Фармекс».

Як вбачається з повідомлення, на думку судді, наявність підробленого виконавчого листа дискредитує як правосуддя в цілому, так і репутацію судді, та може зашкодити авторитету правосуддя.

Про вказані обставини суддя Білінська Г.Б. повідомила Вищу раду правосуддя та Генерального прокурора.

Листом Генеральної прокуратури України від 2 серпня 2019 року № __________ у відповідь на запит члена Вищої ради правосуддя Іванової Л.Б. поінформовано, що повідомлення голови Шевченківського районного суду міста Львова Білінської Г.Б. про втручання в її діяльність щодо здійснення правосуддя відповідно до територіальної юрисдикції скеровано до Прокуратури Львівської області для організації розгляду згідно з вимогами чинного законодавства.

Прокуратура Львівської області листом від 9 серпня 2019 року № ____________ у свою чергу повідомила, що 7 серпня 2019 року за результатами розгляду повідомлення голови Шевченківського районного суду міста Львова Білінської Г.Б. внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № _________________ за частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України (далі – КК України).

На запит члена Вищої ради правосуддя щодо надання інформації про стан досудового розслідування у кримінальному провадженні Прокуратура Львівської області (лист від 5 березня 2020 року № _____________) поінформувала, що на цей час триває досудове розслідування у кримінальному провадженні № _______________ від 7 серпня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 358 КК України, за фактом використання завідомо підробленого виконавчого листа.

Вищою радою правосуддя не встановлено фактів, які свідчили б про втручання в діяльність судді Білінської Г.Б. щодо здійснення правосуддя.

Разом з тим, наявні підстави для вжиття заходів з метою забезпечення авторитету правосуддя з огляду на таке.

Пунктом 23.3 Регламенту Вищої ради правосуддя встановлено, що, отримавши звернення, член Ради здійснює підготовку його до розгляду. Під час підготовки до розгляду член Ради проводить перевірку з метою встановлення (підтвердження) фактів втручання в діяльність судді, а також дій, що несуть загрозу незалежності суддів та авторитету правосуддя.

Обставини, повідомлені головою Шевченківського районного суду міста Львова Білінською Г.Б. щодо виявлення підробленого виконавчого листа, що за своєю суттю є письмовим документом встановленої форми і змісту, який зобов’язує точно і своєчасно виконати рішення суду, може мати наслідком порушення основних засад судочинства та завдань суду, встановлених Конституцією України та Законом України “Про судоустрій і статус суддів”, та нести загрозу авторитету правосуддя.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» до повноважень Вищої ради правосуддя належить вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя.

Вища рада правосуддя з метою забезпечення авторитету правосуддя звертається до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів, вчинених щодо суду, суддів, членів їх сімей, працівників апаратів судів, злочинів проти правосуддя, вчинених суддями, працівниками апарату суду (пункт 6 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»).

Враховуючи, що обставини, повідомлені суддею Білінською Г.Б. перевіряються уповноваженими державними органами в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, Вища рада правосуддя дійшла висновку про наявність підстав для вжиття заходів щодо авторитету правосуддя шляхом звернення до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину, передбаченого частиною четвертою статті 358 КК України.

Враховуючи викладене, Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, статтями 3, 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,

 

вирішила:

 

звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 7 серпня 2019 року за № ________________ за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України, за фактами, викладеними у повідомленні голови Шевченківського районного суду міста Львова Білінської Галини Богданівни.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя                  А.А. Овсієнко