X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
23.04.2020
1045/0/15-20
Про вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя за повідомленням суддів Рівненського апеляційного суду Бондаренко Н.В., Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М. про втручання в їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя

Вища рада правосуддя, розглянувши висновок члена Вищої ради правосуддя Артеменка І.А. за результатами перевірки повідомлення суддів Рівненського апеляційного суду Бондаренко Надії Володимирівни, Гордійчук Світлани Олексіївни, Ковальчук Надії Миколаївни про втручання в їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя,

 

встановила:

 

на електронну пошту Вищої ради правосуддя 30 січня 2020 року (вхідний № 601/0/6-20) надійшло повідомлення суддів Рівненського апеляційного суду Бондаренко Н.В., Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М. про втручання в їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя.  Оригінал повідомлення надійшов 7 лютого 2020 року.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу матеріалу від 30 січня 2020 року вказане повідомлення передано члену Вищої ради правосуддя Артеменку І.А. для проведення перевірки.

Дослідивши матеріали перевірки та заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Артеменка І.А., Вища рада правосуддя дійшла такого висновку.

У повідомленні зазначено, що у провадженні суддів Рівненського апеляційного суду Бондаренко Н.В., Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М. перебуває апеляційна скарга ОСОБА_1, подана його представником – адвокатом ОСОБА_2, на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 20 вересня 2019 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної і моральної шкоди (справа № 569/18788/18).

У судовому засіданні, призначеному на 28 січня 2020 року, ОСОБА_3 заявив відвід судді – доповідачу Бондаренко Н.В. з підстав її упередженості та відвід всім учасникам колегії суддів через те, що склад суду утворено у неконституційний спосіб.

Разом із ОСОБА_3 у судовому засіданні були присутні 10 невстановлених осіб, які поводили себе зухвало, кричали, на зауваження не реагували.

Під час проголошення ухвали за результатами заявлених відводів вказані особи продовжували порушувати порядок у судовому засіданні,  а після проголошення ухвали відмовились залишити зал судових засідань, що унеможливило розгляд інших справ, призначених у цей день.

Крім цього, суддям стало відомо, що один із вказаних осіб  звернувся на «гарячу лінію» Служби безпеки України про вчинення суддями злочину, передбаченого статтею 109 Кримінального кодексу України.

За цим зверненням внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР),  у зв’язку з чим суддя Бондаренко Н.В. та секретар судового засідання Ковальчук Л.В.  надавали пояснення працівникам Служби безпеки України.

Судді вважають, що зазначене є способом впливу та тиску на судіз метою вирішення справи на користь позивача – ОСОБА_3 та є  втручанням у діяльність суддів.

Відповідно до вимог статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судді звернулися із повідомленням про втручання у їхню діяльність щодо здійснення правосуддя до Вищої ради правосуддя та до Генерального прокурора.

Пунктом 23.3 Регламенту Вищої ради правосуддя встановлено, що, отримавши звернення, член Ради здійснює підготовку його до розгляду. Під час підготовки до розгляду член Ради проводить перевірку з метою встановлення (підтвердження) фактів втручання в діяльність судді, а також дій, що несуть загрозу незалежності суддів та авторитету правосуддя.

На запит члена Вищої ради правосуддя Артеменка І.А. 5 березня 2020 року надійшов лист з Офісу Генерального прокурора, в якому зазначено, що повідомлення суддів Рівненського апеляційного суду скеровано до Прокуратури Рівненської області.

24 березня 2020 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист Прокуратури Рівненської області, в якому повідомлено, що 10 березня 2020 року за фактами, викладеними у повідомленні суддів Рівненського апеляційного суду Бондаренко Н.В., Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М. про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя, Рівненською місцевою прокуратурою внесено відомості до ЄРДР за № _____________ за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 КК України.

З метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування у розумні строки у кримінальному провадженні призначено групу слідчих СВ Рівненського ВП ГУ НП  в Рівненській області. На цей час досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.

Згідно з пунктами 1, 2 Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада та 13 грудня 1985 року, незалежність судових органів гарантується державою та закріплюється в конституції або законах країни. Усі державні та інші установи зобов’язані шанувати незалежність судових органів та дотримуватися її. Судові органи вирішують передані їм справи безсторонньо, на основі фактів та відповідно до закону, без будь-яких обмежень, неправомірного впливу, спонуки, тиску, погроз або втручання, прямого чи непрямого, з будь-якого боку і з будь-яких би то не було причин.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод метою забезпечення незалежності судової влади є гарантування кожній особі основоположного права на розгляд справи справедливим судом тільки на законній підставі та без будь-якого стороннього впливу.

Незалежність судової влади є головною умовою забезпечення верховенства права, ефективного захисту прав і свобод людини та громадянина, юридичних осіб, інтересів суспільства й держави.

Незалежність суддів гарантується статтями 126, 129 Конституції України, якими встановлено, що судді, здійснюючи правосуддя, є незалежними та керуються верховенством права.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» надано відповідні роз’яснення. Зокрема, зазначено, що положення частини другої статті 126 Конституції України про те, що вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється, означає заборону будь-яких дій стосовно суддів незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, установ, організацій, громадян та їх об’єднань, юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов’язків чи схилити їх до винесення неправосудного рішення. Заборона впливу на суддів у будь-який спосіб поширюється на весь час обіймання ними посади судді.

Частиною третьою статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово  або в інший спосіб з метою дискредитації суду або впливу на безсторонність суду, заклики до невиконання рішень забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом.

Згідно зі статтею 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом.

Статтею 131 Конституції України визначено, що Вища рада правосуддя вживає заходів щодо забезпечення незалежності суддів.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя звертається до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів, вчинених щодо суду, суддів, членів їх сімей, працівників апаратів судів, злочинів проти правосуддя, вчинених суддями, працівниками апарату суду.

Оскільки під час перевірки встановлено, що 10 березня 2020 року Рівненською місцевою прокуратурою за повідомленням суддів Рівненського апеляційного суду Бондаренко Н.В., Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М. внесено відомості до ЄРДР за №_________________ за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 КК України, та наразі досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється СВ Рівненським ВП ГУНП в Рівненській області, Вища рада правосуддя вважає за необхідне на підставі пункту 6 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування цього злочину.

Враховуючи викладене, Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, статтями 3, 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,

 

вирішила:

 

звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні №_____________за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя                                          А.А. Овсієнко