X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
07.11.2017
3608/0/15-17
Про визнання відсутності порушень вимог щодо несумісності слідчим відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органами прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Шведчиковим К.К.

Вища рада правосуддя, розглянувши заяву керівника Генеральної інспекції Генеральної прокурори України Уварова Володимира Геннадійовича про порушення слідчим в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органами прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Шведчиковим Костянтином Костянтиновичем вимог щодо несумісності,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 31 липня 2017 року (вх. № 4376/0/8-17) надійшла заява керівника Генеральної інспекції Генеральної прокурори України Уварова В.Г. про порушення слідчим в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органами прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Шведчиковим К.К. вимог щодо несумісності згідно зі статтею 18, пунктом 2 частини першої статті 51, статтею 54 Закону України «Про прокуратуру» та підпунктом «е» пункту 1 частини першої статті 3, статтею 25 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – заява).

Відповідно до автоматизованого розподілу матеріалу між членами Вищої ради правосуддя заяву передано члену Вищої ради правосуддя Бенедисюку І.М. для проведення перевірки.

Ухвалою члена Вищої ради правосуддя Бенедисюка І.М. від 4 серпня 2017 року за заявою відкрито провадження у справі щодо несумісності.

Дослідивши матеріали перевірки та заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Бенедисюка І.М., Шведчикова К.К. та його представника, Вища рада правосуддя встановила таке.

Відповідно до статті 131 Конституції України в Україні діє Вища рада правосуддя, яка ухвалює рішення стосовно порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності.

Частиною першою статті 39 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» передбачено, що Вища рада правосуддя відкриває та розглядає справи про порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності їх посад із діяльністю або статусом, визначеними Конституцією та законами України (справи щодо несумісності).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 25 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

Згідно з пунктом «е» частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, посадові та службові особи органів прокуратури.

Отже, пунктом 2 частини першої статті 25 Закону України «Про запобігання корупції», яким обґрунтовано заяву, для прокурорів встановлені обмеження щодо сумісництва з діяльністю, яка пов’язана з участю у виконавчих чи контрольних органах, наглядовій раді підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

У заяві зазначено, що Шведчиков К.К., отримавши право на частку у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Єреміївський м’ясокомбінат» (далі – ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат») у розмірі 100 %, 3 та 5 липня 2017 року провів як голова загальні збори товариства з питань прийняття його до складу товариства як єдиного учасника, затвердження нової редакції статуту товариства, про звільнення та призначення директора товариства, тобто здійснював органійно-розпорядчі функції, що належать до компетенції виконавчого органу товариства.

Встановлено, що наказом прокурора Одеської області від 14 вересня 2016 року № 2136к Шведчикова К.К. призначено на посаду слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органами прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області.

Шведчиков К.К., перебуваючи на зазначеній посаді в органах прокуратури, 3 липня 2017 року отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на частку в статутному капіталі ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» у розмірі 100 % на суму 100 000 гривень.

Рішенням загальних зборів ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» від 3 липня 2017 року Шведчикова К.К. прийнято до складу цього товариства; затверджено частку Шведчикова К.К. у розмірі 100 % статутного капіталу; затверджено статут ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» у редакції від 3 липня 2017 року.

Відповідно до статуту ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» у редакції від 3 липня 2017 року органами цього товариства є загальні збори, директор та ревізійна комісія. Таким чином, виконавчим органом цього товариства є директор, а контрольним органом – ревізійна комісія.

До заяви додано витяги від 12 липня 2017 року із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань з інформацією щодо ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» станом на 5 та 12 липня 2017 року.

Із цих витягів вбачається, що 4 липня 2017 року відбулася державна реєстрація змін до установчих документів (щодо складу товариства), згідно з якими учасником товариства є Шведчиков К.К., а 12 липня 2017 року зареєстровано зміни про те, що учасником товариства є ОСОБА_1; директором товариства з 5 липня 2016 року та станом на 5 липня 2017 року був ОСОБА_2, а 7 липня 2017 року в реєстр внесено відомості про те, що керівником товариства є ОСОБА_1.

До матеріалів заяви також приєднано копію рішення загальних зборів учасників ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» від 5 липня 2017 року. Цим рішенням ОСОБУ_1 прийнято до складу учасників товариства та надано згоду на продаж йому Шведчиковим К.К. 100 % частки у статутному капіталі товариства; ОСОБУ_2 з 5 липня 2017 року звільнено з посади директора товариства, а ОСОБУ_1 призначено на цю посаду з 6 липня 2017 року.

Згідно з долученою до заяви копією договору купівлі-продажу від 5 липня 2017 року Шведчиков К.К. продав ОСОБІ_1 100 % статутного капіталу ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» на суму 100 000 гривень.

Шведчиков К.К. у надісланих Вищій раді правосуддя поясненнях зазначає, що за законом отримав спадкове майно – 100 % статутного капіталу ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат». Усвідомлюючи, що підприємницька діяльність, пов’язана із володінням відповідними корпоративними правами, несумісна з посадою слідчого прокуратури, в день отримання свідоцтва про право на спадщину – 3 липня 2017 року оформив корпоративні права на участь у товаристві відповідно до протоколу загальних зборів. Потім 5 липня 2017 року відступив свою частку у розмірі 100 % статутного капіталу на суму 100 000 гривень ОСОБІ_1 за договором купівлі-продажу.

На думку Шведчикова К.К., оформлення його виходу з учасників товариства протоколом загальних зборів товариства від 5 липня 2017 року було обумовлене вимогами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», зокрема частиною четвертою статті 17 цього Закону.

Шведчиков К.К. зазначає, що питання про звільнення та призначення директора розглядалося на загальних зборах товариства 5 липня 2017 року лише для внесення державним реєстратором змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, оскільки трудові відносини товариства з директором ОСОБОЮ_2 було припинено його наказом від 5 липня 2017 року на підставі статті 36 Кодексу законів про працю України. Копію наказу додано до пояснень.

Шведчиков К.К. стверджує, що він як учасник ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» та власник частки статутного капіталу не вчиняв жодних дій, які на підставі статті 25 Закону України «Про запобігання корупції» можна кваліфікувати як діяльність, пов’язану з участю в правлінні, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

Згідно із частиною першою статті 100 Цивільного кодексу України право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі.

Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників (частина перша статті 145 Цивільного кодексу України). До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належать, зокрема, питання щодо внесення змін до статуту товариства та виключення учасника із товариства.

Відповідно до частин другої та третьої статті 145 Цивільного кодексу України у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Виконавчий орган товариства може бути обраний також і не зі складу учасників товариства.

Компетенція виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю, порядок ухвалення ним рішень і порядок вчинення дій від імені товариства встановлюються цим Кодексом, іншим законом і статутом товариства.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про господарські товариства» у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган: колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор).

Зі змісту частин першої – третьої статті 146 Цивільного кодексу України вбачається, що контроль за діяльністю виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю здійснюється у порядку, встановленому статутом та законом;

загальні збори товариства з обмеженою відповідальністю можуть формувати органи, що здійснюють постійний контроль за фінансово-господарською діяльністю виконавчого органу;

порядок створення та повноваження контрольного органу встановлюються загальними зборами учасників товариства;

для здійснення контролю за фінансовою діяльністю товариства з обмеженою відповідальністю згідно з рішенням його загальних зборів, а також в інших випадках, встановлених статутом і законом товариства, може призначатися аудиторська перевірка.

Рішеннями загальних зборів Шведчиков К.К. до відповідного контролюючого органу ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат» не обирався.

Отже, не встановлено обставин, які б свідчили про діяльність Шведчикова К.К., пов’язану із участю у виконавчих та контролюючих орган ТОВ «Єреміївський м’ясокомбінат», тому відсутні підстави для висновку про те, що Шведчиков К.К. порушив вимоги щодо несумісності, встановлені пунктом 2 частини першої статті 25 Закону України «Про запобігання корупції».

Вищій раді правосуддя не повідомлено інші обставини про порушення прокурором Шведчиковим К.К. вимог щодо несумісності.

З огляду на зазначене Вища рада правосуддя, керуючись статтями 3, 41 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктом 11.7 Регламенту Вищої ради правосуддя,

 

вирішила:

 

визнати відсутність порушення вимог щодо несумісності слідчим відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органами прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Шведчиковим Костянтином Костянтиновичем.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя                              І.М. Бенедисюк

 

Члени Вищої ради правосуддя                              І.А. Артеменко

                                                                                      В.Е. Беляневич

                                                                                      А.М. Бойко

                                                                                      Н.О. Волковицька

                                                                                      П.М. Гречківський

                                                                                      М.Б. Гусак

                                                                                      В.К. Комков

                                                                                      А.О. Лесько

                                                                                      Т.М. Малашенкова

                                                                                      О.В. Маловацький

                                                                                      І.Ю. Мамонтова

                                                                                      А.М. Мірошниченко

                                                                                      В.А. Нежура

                                                                                      А.А. Овсієнко

                                                                                      А.С. Олійник

                                                                                      М.П. Худик

                                                                                      В.В. Шапран