Вища рада правосуддя, розглянувши висновок члена Вищої ради правосуддя Саліхова В.В. за результатами підготовки до розгляду повідомлення судді Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкіна Олексія Володимировича про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя,
встановила:
23 грудня 2021 року до Вищої ради правосуддя (засобами електронного зв’язку) надійшло повідомлення судді Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкіна О.В. про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя від 23 грудня 2021 року № ЕП-3985 (вхідний № 3875/0/6-21).
На підставі протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 23 грудня 2021 року вказане повідомлення передано члену Вищої ради правосуддя Саліхову В.В. для проведення підготовки його до розгляду Вищою радою правосуддя.
У повідомленні зазначено, що 22 грудня 2021 року на адресу Дзержинського районного суду міста Харкова від Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області надійшов лист від 15 грудня 2021 року за підписом старшого лейтенанта поліції Худяєва О.І., в якому йдеться про необхідність надання суддею Шишкіним О.В. неправомірної грошової винагороди автору листа за невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей щодо кримінального правопорушення, нібито вчиненого близькою судді особою.
Суддя Шишкін О.В. вказав, що надсилання такої кореспонденції має на меті незаконний вплив на нього як на суддю у зв’язку із професійною діяльністю, підриває авторитет судової влади, несе загрозу її незалежності. На переконання судді, зміст надісланого йому листа вказує на наявність ознак прямого та незаконного втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя, а дії його автора містять ознаки кримінального правопорушення.
Отже, суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкін О.В. повідомив Вищу раду правосуддя про факт незаконного втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя, що несе загрозу незалежності суддів та підриває авторитет правосуддя, у зв’язку із чим просить вжити передбачених законом заходів реагування.
За результатами проведення підготовки до розгляду повідомлення судді Шишкіна О.В. член Вищої ради правосуддя Саліхов В.В. склав висновок від 14 лютого 2022 року із пропозицією вжити визначених законом заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.
Дослідивши матеріали, зібрані під час підготовки до розгляду повідомлення судді Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкіна О.В., заслухавши доповідь члена Вищої ради правосуддя Саліхова В.В., Вища рада правосуддя дійшла висновку про наявність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя, визначених статтею 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», з огляду на таке.
Пунктами 1, 2 Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями 40/32, 40/146 Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада та 13 грудня 1985 року, передбачено, що незалежність судових органів гарантується державою і закріплюється в конституції або законах країни. Судові органи вирішують передані їм справи безсторонньо, на основі фактів та відповідно до закону, без будь-яких обмежень, неправомірного впливу, спонукання, тиску, погроз або втручання, прямого чи непрямого, з будь-якого боку і з будь-яких би то не було причин.
Незалежність і недоторканність суддів в Україні гарантуються статтями 126 та 129 Конституції України, якими визначено, що суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права, вплив на суддю у будь-який спосіб забороняється.
Конституційний Суд України в Рішенні від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020 зазначив, що незалежність суддів є основною передумовою функціонування самостійної й авторитетної судової влади, здатної забезпечити об’єктивне та безстороннє правосуддя, ефективно захистити права і свободи людини і громадянина. Принцип незалежності суддів означає процесуальну діяльність під час здійснення правосуддя в умовах, що виключають сторонній вплив на суддів. Гарантії незалежності суддів – це передбачені належні засоби мінімізації та усунення негативних впливів на суддів під час відправлення ними правосуддя, спрямовані на ухвалення законного й обґрунтованого рішення.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004 положення частини другої статті 126 Конституції України «вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється» треба розуміти як забезпечення незалежності суддів у зв’язку із здійсненням ними правосуддя, а також як заборону щодо суддів будь-яких дій незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних та юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов’язків або схилити їх до винесення неправосудного рішення тощо.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Подібна норма закріплена у статті 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Незалежність судової влади є однією із необхідних передумов належного виконання суддями своїх конституційних функцій із забезпечення дії принципу верховенства права, захисту прав і свобод людини та громадянина, утвердження і забезпечення яких є головним обов’язком держави. Гарантії незалежності та недоторканності суддів, закріплені у Конституції та законах України, є запорукою справедливого, об’єктивного та неупередженого вирішення судових спорів та ухвалення судових рішень відповідно до визначених засад і правил судочинства та норм права без будь-якого стороннього впливу на підставі власної оцінки фактів і доказів згідно із внутрішнім переконанням судді (суддів).
У статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» закріплено, що суди здійснюють правосуддя на основі Конституції та законів України і на засадах верховенства права, є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою дискредитації суду або впливу на безсторонність суду, заклики до невиконання судових рішень забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом.
Згідно зі статтею 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом.
Суддя зобов’язаний звернутися з повідомленням про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя до Вищої ради правосуддя та до Генерального прокурора.
Статтею 131 Конституції України визначено, зокрема, що Вища рада правосуддя вживає заходів щодо забезпечення незалежності суддів.
Згідно із частиною першою статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» до повноважень Вищої ради правосуддя належить вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів.
Відповідно до наданих повноважень Вища рада правосуддя визначає наявність або відсутність фактів втручання в діяльність судді, а також дій, що несуть загрозу незалежності суддів та авторитету правосуддя, та у разі встановлення таких фактів вживає необхідних заходів для забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя, що визначені Законом України «Про Вищу раду правосуддя».
У повідомленні судді Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкіна О.В. від 23 грудня 2021 року зазначено про обставини, які вказують на можливе вчинення особою кримінального правопорушення, пов’язаного із втручанням у діяльність судді щодо здійснення правосуддя, яке становить загрозу незалежності суддів. Водночас Вища рада правосуддя не наділена повноваженнями здійснювати кримінально-правову кваліфікацію протиправних діянь, які порушують конституційні принципи незалежності і недоторканності суддів. Зазначене відноситься до компетенції відповідних правоохоронних органів, які в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України (далі – КПК України), мають перевірити повідомлені суддею обставини.
Листом від 6 січня 2022 року № 31/3/1-901ВИХ-22 Офіс Генерального прокурора у відповідь на запит члена Вищої ради правосуддя – доповідача у справі від 28 грудня 2021 року № 29280/0/9-21, що був надісланий під час проведення підготовки до розгляду повідомлення судді Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкіна О.В., поінформував Вищу раду правосуддя, що повідомлення вказаного судді про втручання в його діяльність щодо здійснення правосуддя 30 грудня 2021 року було надіслано до Харківської обласної прокуратури для організації розгляду.
На додатковий запит доповідача у справі від 20 січня 2022 року № 388/0/9-22 Харківська обласна прокуратура листом від 28 січня 2022 року № 31/2-1218ВИХ-22 поінформувала Вищу раду правосуддя, що за повідомленням судді Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкіна О.В. 6 січня 2022 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань № _____________ за частиною другою статті 376 Кримінального кодексу України (втручання в будь-якій формі в діяльність судді з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків або добитися винесення неправосудного рішення, вчинене особою з використанням свого службового становища). Проведення досудового розслідування доручено другому слідчому відділу (з дислокацією у місті Харкові) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві. Наразі у вказаному кримінальному провадженні досудове розслідування триває, проводяться необхідні слідчі (розшукові) дії.
Головне управління Національної поліції в Харківській області Національної поліції України на запит доповідача у справі від 31 січня 2022 року № 622/0/9-22 листом від 8 лютого 2022 року № 174/119-15/01-2022 повідомило Вищій раді правосуддя, що старший лейтенант поліції Худяєв О.І. перебуває на посаді дізнавача сектору дізнання Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області. При цьому також повідомлено, що вихідний лист на адресу Дзержинського районного суду міста Харкова (судді Шишкіну О.В.) у канцелярії Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області не реєструвався.
Відповідно до статті 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частиною першою статті 8 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що Офіс Генерального прокурора організовує та координує діяльність усіх органів прокуратури з метою забезпечення ефективного виконання функцій прокуратури, до яких згідно із частиною першою статті 2 цього Закону віднесено, зокрема, нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, та підтримання державного обвинувачення в суді.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя звертається до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів, вчинених щодо суду, суддів, членів їх сімей, працівників апаратів судів, злочинів проти правосуддя, вчинених суддями, працівниками апарату суду.
Враховуючи викладене, Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, статтями 3, 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,
вирішила:
звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 6 січня 2022 року за № ______________ на підставі повідомлення судді Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкіна Олексія Володимировича.
В. о. Голови Вищої ради правосуддя Віктор ГРИЩУК