X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
14.12.2017
4117/0/15-17
Про відмову у вжитті заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя за повідомленням суддів Львівського апеляційного адміністративного суду Ніколіна В.В., Качмара В.Я.

Вища рада правосуддя, розглянувши висновок члена Вищої ради правосуддя Маловацького О.В. за результатами перевірки відомостей, викладених у повідомленні суддів Львівського апеляційного адміністративного суду Ніколіна Володимира Володимировича, Качмара Володимира Ярославовича про втручання в їхню діяльність як суддів у зв’язку із здійсненням правосуддя,

встановила:

до Вищої ради правосуддя 18 жовтня 2017 року надійшло повідомлення суддів Львівського апеляційного адміністративного суду Ніколіна В.В., Качмара В.Я. від 11 жовтня 2017 року з приводу фактів тиску на них як суддів у зв’язку із здійсненням правосуддя.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу матеріалу між членами Вищої ради правосуддя від 18 жовтня 2017 року № 2733/0/6-17 вказане повідомлення передано члену Вищої ради правосуддя Маловацькому О.В. для здійснення перевірки.

Розглянувши матеріали за повідомленням суддів Львівського апеляційного адміністративного суду Ніколіна В.В., Качмара В.Я. про втручання в їхню діяльність як суддів у зв’язку із здійсненням правосуддя, Вища рада правосуддя встановила таке.

У повідомленні судді Львівського апеляційного адміністративного суду Ніколін В.В., Качмар В.Я. вказали, що у провадженні Львівського апеляційного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 809/1054/17 (апеляційне провадження № 876/8943/17) за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 9 серпня 2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Президента України про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.

Для розгляду вказаної справи автоматизованою системою документообігу суду відповідно до положень статті 15-1 Кодексу адміністративного судочинства України визначено колегію суддів у такому складі: Ніколін В.В. (суддя–доповідач), судді Качмар В.Я., Старунський Д.М.

До Львівського апеляційного адміністративного суду 9 жовтня 2017 року надійшла заява ОСОБА_1 про перенесення розгляду справи, у якій, окрім прохання щодо перенесення розгляду справи, зазначено, що до початку розгляду цієї справи суддям Ніколіну В.В. та Качмару В.Я. буде заявлено відвід, оскільки під час розгляду іншої судової справи № 876/1103/16 ці судді вчинили кримінальне правопорушення, та що відповідне звернення буде надіслано ним до прокуратури, а також наведено непристойні вислови на адресу суддів Ніколіна В.В. та Качмара В.Я.

До повідомлення судді Ніколін В.В. та Качмар В.Я. додали копію вказаної заяви ОСОБА_1 від 9 жовтня 2017 року про перенесення розгляду справи.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод метою забезпечення незалежності судової влади є гарантування кожній особі основоположного права на розгляд справи справедливим судом тільки на законній підставі та без будь-якого стороннього впливу.

Незалежність судової влади є головною умовою забезпечення верховенства права, ефективного захисту прав і свобод людини та громадянина, юридичних осіб, інтересів суспільства й держави.

Незалежність і недоторканність суддів гарантуються статтями 126, 129 Конституції України, якими встановлено, що судді при здійсненні правосуддя є незалежними та керуються верховенством права.

Згідно зі статтею 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом.

Суддя зобов’язаний звернутися з повідомленням про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя до Вищої ради правосуддя та до Генерального прокурора.

Згідно з позицією Конституційного Суду України, викладеною у пункті 2 резолютивної частини рішення від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004 у справі про незалежність суддів як складову їхнього статусу, положення частини другої статті 126 Конституції України «вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється» треба розуміти як забезпечення незалежності суддів у зв’язку із здійсненням ними правосуддя, а також як заборону щодо суддів будь-яких дій незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних та юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов’язків або схилити їх до винесення неправосудного рішення тощо.

Стаття 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів.

Гарантії вказаної статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод поширюються і на висловлення поглядів чи критики, озвучення певних припущень.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Українська прес-група проти України» від 29 березня 2005 року висловлена позиція, що при дотриманні умов § 2 статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право вільно передавати інформацію поширюється не лише на «інформацію» та «ідеї», які сприймаються сприятливо або вважаються необразливими чи нейтральними, але й такі, які ображають, шокують чи викликають стурбованість. Такі є вимоги плюралізму, толерантності і лібералізму, без яких немає «демократичного суспільства».

Судді, які ухвалюють рішення іменем України та є публічними особами, при виконанні своїх обов’язків повинні враховувати інтерес до них з боку суспільства та право інших осіб висловлювати свої оціночні судження стосовно здійснення правосуддя, а також розрізняти спроби втручання в їхню діяльність із здійснення правосуддя та вираження іншими особами своїх думок, припущень, критики на адресу суддів.

Як зазначається у Висновку № 18 (2015) Консультативної ради європейських суддів «Позиція судової влади та її відносини з іншими гілками державної влади в умовах сучасної демократії» довіру й повагу потрібно постійно завойовувати і зберігати за допомогою відмінної роботи судів на основі найвищих стандартів.

Статтею 32 Конституції України передбачено, що кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім’ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації.

Звернення ОСОБА_1, яке надійшло суддям Львівського апеляційного адміністративного суду Ніколіну В.В., Качмару В.Я., хоча і може вважатися таким, що містить дифамацію, однак не може бути підставою для застосування заходів, передбачених статтею 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

З огляду на викладене та керуючись статтями 3, 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», Вища рада правосуддя

вирішила:

відмовити у вжитті заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя за повідомленням суддів Львівського апеляційного адміністративного суду Ніколіна Володимира Володимировича, Качмара Володимира Ярославовича про втручання в їхню діяльність як суддів у зв’язку із здійсненням правосуддя.

 

Голова Вищої ради правосуддя                                            І.М. Бенедисюк