X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
20.10.2015
761/0/15-15
Про направлення матеріалів за заявою Лисак Г.Ф. в інтересах Жилкіна А.О. стосовно судді Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Струтинського Р.Р. до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

Вища рада юстиції, розглянувши матеріали перевірки, проведеної членом Вищої ради юстиції за відомостями, викладеними у заяві Лисак Г.Ф. в інтересах Жилкіна А.О. стосовно судді Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Струтинського Руслана Романовича, та висновок дисциплінарної секції Вищої ради юстиції від 08 вересня 2015 року,

 

встановила:

до Вищої ради юстиції 25 лютого 2014 року надійшла заява Лисак Г.Ф. в інтересах Жилкіна А.О. на дії судді Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Струтинського Р.Р. при розгляді кримінальної справи за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, передбачених частиною першою статті 115, частиною першою статті 186 Кримінального кодексу України (далі – КК України), ОСОБА_2 у вчиненні злочинів, передбачених частинами другою, третьою статті 185, статтею 198 КК України, ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених частинами другою, третьою статті 185 КК України.

У заяві Лисак Г.Ф. зазначено, що, на її переконання, вироком Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 15 жовтня 2014 року безпідставно засуджено ОСОБА_1 до 10 років позбавлення волі.

Перевірку відомостей, викладених у вказаній заяві, доручено провести члену Вищої ради юстиції (доручення Голови Вищої ради юстиції).

З метою дослідження заявлених обставин, проведення повної та всебічної їх перевірки, а також для забезпечення прав судді, щодо якого вона проводилася, було витребувано пояснення судді.

На підставі пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» від 08 квітня 2014 року № 1188-VІІ з дня набрання чинності цим Законом (11 квітня 2014 року) повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою, припинені.

У зв’язку із набранням 04 червня 2015 року повноважень новим складом Вищої ради юстиції матеріали за вищевказаною заявою були передані члену Вищої ради юстиції для продовження перевірки.

На засіданні 08 вересня 2015 року дисциплінарна секція Вищої ради юстиції дійшла висновку рекомендувати Вищій раді юстиції прийняти рішення про направлення матеріалів за наведеною вище заявою до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Дослідивши матеріали перевірки, заслухавши доповідача – члена Вищої ради юстиції, враховуючи висновок дисциплінарної секції, Вища рада юстиції вважає, що матеріали за заявою Лисак Г.Ф. в інтересах Жилкіна А.О. стосовно судді Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Струтинського Р.Р. підлягають направленню до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, виходячи з такого.

Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» заяви і скарги, подані до набрання чинності цим Законом, а також дисциплінарні провадження щодо суддів, розпочаті до набрання чинності цим Законом, здійснюються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви (скарги), відкриття відповідного дисциплінарного провадження.

Згідно зі статтею 84 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі заяви Лисак Г.Ф. в інтересах Жилкіна А.О., дисциплінарне провадження – це процедура розгляду органом, визначеним законом, звернення, в якому містяться відомості про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов’язків чи присяги судді.

Відповідно до статті 86 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» дисциплінарне провадження щодо судді передбачає здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, відкриття дисциплінарної справи, її розгляд і прийняття рішення органом, що здійснює дисциплінарне провадження.

З наведених правових норм вбачається, що дисциплінарне провадження щодо судді здійснюється визначеним законом органом, в межах спеціальної процедури, яка передбачає встановлення підстав для притягнення судді до відповідальності, відкриття дисциплінарної справи, її розгляд та прийняття відповідного рішення.

При цьому звернення до уповноваженого органу може містити не тільки відомості про порушення вимог суддею щодо його статусу чи посадових обов’язків, але й відомості про порушення ним присяги. Тобто вчинення суддею дій, які свідчать про порушення ним присяги, є однією з підстав для відкриття проти нього дисциплінарної справи.

Згідно зі статтею 85 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів здійснює Вища кваліфікаційна комісія суддів України, щодо суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України – Вища рада юстиції.

Частиною чотирнадцятою статті 86 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що дисциплінарне провадження стосовно суддів Верховного Суду України та суддів вищих спеціалізованих судів здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про Вищу раду юстиції» (22/98-ВР).

Відповідно до частини п’ятої статті 87 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» за наслідками дисциплінарного провадження Вища кваліфікаційна комісія суддів України може прийняти рішення про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади за наявності для цього підстав.

Таким чином, Закон України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі заяви Лисак Г.Ф. в інтересах Жилкіна А.О., не передбачав повноважень Вищої ради юстиції здійснювати дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів і відповідно вносити подання про звільнення таких суддів без рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади.

Аналогічні положення законодавства щодо повноважень Вищої ради юстиції в частині здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України містяться у статті 131 Конституції України та статті 3 Закону України «Про Вищу раду юстиції», в редакції як на момент подання скарги, так і на даний час.

З огляду на зазначене Вища рада юстиції вважає, що матеріали за заявою Лисак Г.Ф. в інтересах Жилкіна А.О. щодо наявності підстав для звільнення Струтинського Р.Р. з посади судді Тисменицького районного суду Івано-Франківської області за порушення присяги необхідно направити до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для проведення перевірки та вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для притягнення даного судді до дисциплінарної відповідальності.

Недодержання чіткої компетенції органів, до повноважень яких належить здійснення дисциплінарного провадження щодо судді, може призвести до одночасного розгляду ними аналогічних звернень, здійснення дисциплінарних проваджень та порушення статті 61 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

На підставі викладеного вище, керуючись статтею 27 Закону України «Про Вищу раду юстиції», Вища рада юстиції

 

вирішила:

направити матеріали за заявою Лисак Г.Ф. в інтересах Жилкіна А.О. стосовно судді Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Струтинського Руслана Романовича до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

 

Голова Вищої ради юстиції                                                                                                                                      І.М. Бенедисюк

 

 

Примітки: 

ВИЩА РАДА ЮСТИЦІЇ