X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
31.03.2016
709/0/15-16
Про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення Бартащук Л.В., Беця О.В., Єфімової О.І., Коваль С.М., Приндюк М.В. з посад суддів Апеляційного суду міста Києва за порушення присяги

Вища рада юстиції, розглянувши дисциплінарну справу за висновком Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції від 10 червня 2015 року № 57/02-15 стосовно суддів Апеляційного суду міста Києва Бартащук Людмили Вікторівни, Беця Олександра Вадимовича, Єфімової Ольги Іванівни, Коваль Світлани Миколаївни та Приндюк Марії Василівни,

 

встановила:

 

Бартащук Людмила Вікторівна Постановою Верховної Ради України «Про обрання суддів обласних та Київського міського судів України» від 21 листопада 1992 року № 2815-ХІІ обрана членом Київського міського суду. Постановою Верховної Ради України від 26 грудня 2002 року № 413-ІV обрана суддею Апеляційного суду міста Києва безстроково.

Згідно з характеристикою, наданою головою Апеляційного суду міста Києва Головачовим Я.В., Бартащук Л.В. за час роботи в суді зарекомендувала себе висококваліфікованим юристом, досвідченою, працьовитою і принциповою суддею, яка добре знає чинне законодавство і правильно застосовує його на практиці. До виконання своїх обов’язків ставиться сумлінно та відповідально. Велику увагу приділяє підвищенню професійних знань і ділової кваліфікації, вивченню нових законодавчих та нормативних актів. Маючи значний досвід роботи суддею, судові справи розглядає вчасно, при відправленні правосуддя правильно та кваліфіковано застосовує норми матеріального та процесуального законодавства України. Користується повагою і авторитетом у колективі Апеляційного суду міста Києва та серед суддів районних судів міста Києва. За своїми особистими якостями енергійна, ініціативна, дисциплінована. Вимоглива до себе та інших. За характером врівноважена та доброзичлива. За час роботи суддею Апеляційного суду міста Києва до дисциплінарної відповідальності не притягувалась.

Бець Олександр Вадимович рішенням Київської міської ради народних депутатів І сесії ХХІІ скликання від 25 жовтня 1994 року № 32 обраний суддею Дарницького районного суду міста Києва. Постановою Верховною Ради України від 23 вересня 1999 року № 1101–XIV обраний суддею цього суду безстроково. Постановою Верховної Ради України від 2 грудня 2010 року № 2757-VІ обраний суддею Апеляційного суду міста Києва.

Згідно з характеристикою, наданою головою Апеляційного суду міста Києва Головачовим Я.В., яка надійшла до Вищої ради юстиції 9 листопада 2015 року, суддя Бець О.В. за час роботи в суді зарекомендував себе висококваліфікованим юристом, досвідченим, працьовитим і принциповим суддею. До виконання своїх обов’язків ставиться сумлінно та відповідально. Велику увагу приділяє підвищенню професійних знань і ділової кваліфікації, вивченню нових законодавчих та нормативних актів. Маючи значний досвід роботи суддею, судові справи розглядає вчасно, при відправленні правосуддя правильно та кваліфіковано застосовує норми матеріального та процесуального законодавства України. За своїми особистими якостями енергійний, ініціативний, дисциплінований. Вимогливий до себе та інших. Вміє встановлювати стосунки з колегами. Самокритичний, комунікабельний, принциповий. У роботі послідовний та відповідальний, має високу результативність праці. За характером врівноважений та доброзичливий. За час роботи суддею Апеляційного суду міста Києва до дисциплінарної відповідальності не притягувався.

Єфімова Ольга Іванівна рішенням Київської міської ради народних депутатів VII сесії XХI скликання від 12 грудня 1991 року № 19 обрана народним суддею Дарницького районного народного суду міста Києва. Постановою Верховної Ради України від 4 березня 1998 року № 161/98-ВР обрана суддею Київського міського суду (нині – Апеляційний суд міста Києва) безстроково.

Згідно з характеристикою, наданою головою Апеляційного суду міста Києва Головачовим Я.В., суддя Єфімова О.І. за час роботи в суді зарекомендувала себе висококваліфікованим юристом, досвідченою, працьовитою та принциповою суддею, яка добре знає чинне законодавство і правильно застосовує його на практиці. До виконання своїх обов’язків ставиться сумлінно й відповідально. Велику увагу приділяє підвищенню професійних знань і ділової кваліфікації, вивченню нових законодавчих та нормативних актів. Маючи значний досвід роботи суддею, судові справи розглядає вчасно, при відправленні правосуддя правильно та кваліфіковано застосовує норми матеріального та процесуального законодавства України. Користується повагою і авторитетом у колективі суду та серед суддів районних судів міста Києва. За своїми особистими якостями енергійна, ініціативна, дисциплінована. Вимоглива до себе та інших. За характером врівноважена та доброзичлива. За час роботи суддею Апеляційного суду міста Києва до дисциплінарної відповідальності не притягувалась.

Коваль Світлана Миколаївна рішенням Київської міської ради народних депутатів ХІІІ сесії ХХІ скликання від 18 лютого 1993 року № 4 обрана народним суддею Жовтневого районного суду міста Києва. Указом Президента України від 23 жовтня 2001 року № 1004/2001 переведена на роботу на посаді судді до новоутвореного Солом’янського районного суду міста Києва. Постановою Верховної Ради України від 7 лютого 2002 року № 3060-ІІІ обрана суддею Апеляційного суду міста Києва безстроково.

Згідно з характеристикою, наданою головою Апеляційного суду міста Києва Головачовим Я.В., суддя Коваль С.М. за час роботи в суді зарекомендувала себе висококваліфікованим юристом, досвідченою, працьовитою і принциповою суддею, яка добре знає чинне законодавство і правильно застосовує його на практиці. До виконання своїх обов’язків ставиться сумлінно та відповідально. Велику увагу приділяє підвищенню професійних знань і ділової кваліфікації, вивченню нових законодавчих та нормативних актів. Маючи значний досвід роботи суддею, судові справи розглядає вчасно, при відправленні правосуддя правильно та кваліфіковано застосовує норми матеріального та процесуального законодавства України. Користується повагою і авторитетом у колективі суду та серед суддів районних судів міста Києва. За своїми особистими якостями енергійна, ініціативна, дисциплінована, вимоглива до себе та інших. За характером врівноважена та доброзичлива. За час роботи суддею Апеляційного суду міста Києва до дисциплінарної відповідальності не притягувалась.

Приндюк Марія Василівна 17 жовтня 1989 року обрана суддею Жовтневого районного суду міста Києва. Постановою Верховної Ради України від 11 квітня 1995 року № 133/95-ВР обрана суддею Київського міського суду. Постановою Верховної Ради України від 7 квітня 2005 року № 2534-IV обрана суддею Апеляційного суду міста Києва безстроково.

Згідно з характеристикою, наданою головою Апеляційного суду міста Києва Головачовим Я.В., суддя Приндюк М.В. за час роботи в суді зарекомендувала себе висококваліфікованим юристом, досвідченою, працьовитою і принциповою суддею. Велику увагу приділяє підвищенню професійних знань і ділової кваліфікації, вивченню нових законодавчих та нормативних актів. Маючи значний досвід роботи суддею, судові справи розглядає вчасно, при відправленні правосуддя правильно та кваліфіковано застосовує норми матеріального та процесуального законодавства України. За своїми особистими якостями енергійна, ініціативна, дисциплінована. Вимоглива до себе та інших. Вміє встановлювати стосунки з колегами. Самокритична, комунікабельна, принципова. У роботі послідовна та відповідальна, має високу результативність праці. За характером врівноважена та доброзичлива. За час роботи суддею Апеляційного суду міста Києва до дисциплінарної відповідальності не притягувалась.

До Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції (далі – ТСК) надійшли заяви експерта Всеукраїнського благодійного фонду «Українська правнича фундація» Берка С.Т. від 13 жовтня 2014 року, заступника Генерального прокурора України Шокіна В.М. від 10 грудня 2014 року про проведення спеціальної перевірки стосовно суддів Апеляційного суду міста Києва Коваль С.М., Беця О.В., Приндюк М.В., Єфімової О.І., Бартащук Л.В.; заяви Закревської Є.О. від 9 грудня 2014 року та Кадури В.О. від 11 грудня 2014 року про проведення спеціальної перевірки стосовно суддів Апеляційного суду міста Києва Коваль С.М., Беця О.В., Приндюк М.В.; заява Кисельова О.А. від 9 грудня 2014 року про проведення спеціальної перевірки стосовно судді Апеляційного суду міста Києва Беця О.В. відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

Експерт Всеукраїнського благодійного фонду «Українська правнича фундація» Берко С.Т. у своїх заявах зазначив, що суддями Коваль С.М., Бецем О.В., Приндюк М.В., Єфімовою О.І., Бартащук Л.В. у складі колегій постановлено ряд судових рішень, якими ухвали слідчих суддів судів першої інстанції про застосування щодо підозрюваних запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою було залишено без змін з порушенням вимог статті 183 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) та норм міжнародного права, а саме: не з’ясовано, чи була у слідчих суддів можливість застосувати більш м’які запобіжні заходи, ніж тримання під вартою.

У своїх заявах заступник Генерального прокурора України Шокін В.М. зазначив, що вищевказаними суддями були залишені без змін ухвали слідчих суддів про обрання запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваних у зв’язку з їх участю в масових акціях протесту. Зважаючи на відсутність ретельного обґрунтування виняткової необхідності застосування тримання під вартою як запобіжного заходу у вказаних справах заступник Генерального прокурора України Шокін В.М. просив провести перевірку на предмет порушення присяги даними суддями.

Закревська Є.О. у своїй заяві зазначила, що суддями Апеляційного суду міста Києва Бецем О.В., Коваль С.М., Приндюк М.В. постановлено ухвалу, якою її апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 6 грудня 2013 року про застосування щодо Кадури В.О. запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою було залишено без змін з порушенням вимог статі 177 КПК України та норм міжнародного права, зокрема: не з’ясовано, чи була у слідчих суддів можливість застосувати більш м’які запобіжні заходи, ніж тримання під вартою; не перевірено, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, що свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваними кримінального правопорушення.

Кадура В.О. у своїй заяві вказав на те, що суддями Бецем О.В., Коваль С.М., Приндюк М.В. постановлено неправомірну ухвалу, якою його апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді суду першої інстанції про застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою залишено без змін, оскільки суддями не було перевірено, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, що свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ним кримінального правопорушення.

Крім того, з висновку ТСК вбачається, що 12 грудня 2014 року до ТСК надійшла заява Кисельова О.А. від 9 грудня 2014 року про порушення суддею Апеляційного суду міста Києва Бецем О.В. норм законодавства України при ухваленні судового рішення, яким постанову Подільського районного суду м. Києва від 17 січня 2014 року про визнання автора заяви винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 122² Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), залишено без змін.

Незважаючи на порушення, допущені судом першої інстанції, суддя Бець О.В. при розгляді апеляційної скарги ОСОБА_1 взяв до уваги лише рапорт інспектора ДАІ та протокол про адміністративне правопорушення, при цьому не врахувавши надані ним показання та проігнорувавши принцип презумпції невинуватості.

ТСК для перевірки обставин, наведених у вищезгаданих зверненнях, було витребувано матеріали таких справ:

- № 11-сс/796/2162/2013 (підозрюваний ОСОБА_2), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Приндюк М.В.;

- № 11-сс/796/2164/2013 (підозрюваний ОСОБА_3), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.;

- № 11-сс/796/2181/2013 (підозрюваний ОСОБА_4), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.;

- № 11-сс/796/2206/2013 (підозрюваний ОСОБА_5), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/2213/2013 (підозрюваний ОСОБА_6), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.;

- № 11-сс/796/175/2014 (підозрюваний ОСОБА_7), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/191/2014 (підозрюваний ОСОБА_8), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/192/2014 (підозрюваний ОСОБА_9), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/193/2014 (підозрюваний ОСОБА_10), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Єфімової О.І., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/194/2014 (підозрюваний ОСОБА_11), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/204/2014 (підозрюваний ОСОБА_12), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В.;

- № 11-сс/796/207/2014 (підозрюваний ОСОБА_13), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/223/2014 (підозрюваний ОСОБА_14), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів Бартащук Л.В., Беця О.В.;

- № 11-сс/796/256/2014 (підозрюваний ОСОБА_15), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/269/2014 (підозрюваний ОСОБА_16), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/270/2014 (підозрюваний ОСОБА_17), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/271/2014 (підозрюваний ОСОБА_18), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/277/2014 (підозрюваний ОСОБА_19), розглянута колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.

За результатами перевірки суддів ТСК було прийнято висновок від 10 червня 2015 року № 57/02-15, яким визнано в діях суддів Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Беця О.В., Єфімової О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В. наявність ознак порушення присяги, та направлено його з матеріалами перевірки до Вищої ради юстиції для подальшого розгляду і прийняття рішення.

До висновку ТСК також було додано матеріали кримінального провадження № 1-кс/760/424/14 про обрання запобіжного заходу ОСОБА_20 та № 1-кс/760/425/14 про обрання запобіжного заходу ОСОБА_21.

До Вищої ради юстиції 11 грудня 2015 року надійшло звернення заступника начальника відділу з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених суддями та представниками судової гілки влади, управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України І.Бабенка з проханням повідомити, чи направлені до Вищої ради юстиції заяви Берка С.Т., за якими ТСК здійснювала перевірку стосовно суддів Апеляційного суду міста Києва Приндюк М.В. у зв’язку з ухваленням нею рішення у справі № 1-кс/760/424/14 (запобіжний захід у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_20) та Бартащук Л.В. у зв’язку з ухваленням нею рішення у справі № 1-кс/760/425/14 (запобіжний захід у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_21).

На час розгляду дисциплінарної справи згадані у зверненні заяви з ТСК до Вищої ради юстиції не надходили та висновок ТСК за цими заявами ухвалений не був.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу матеріалів між членами Вищої ради юстиції від 1 вересня 2015 року висновок ТСК з доданими до нього матеріалами за заявами експерта Всеукраїнського благодійного фонду «Українська правнича фундація» Берка С.Т. від 13 жовтня 2014 року, Закревської Є.О. від 9 грудня 2014 року, Кисельова О.А. від 9 грудня 2014 року, заступника Генерального прокурора України Шокіна В.М. від 10 грудня 2014 року та Кадури В.О. від 11 грудня 2014 року стосовно вказаних суддів Апеляційного суду міста Києва передано члену Вищої ради юстиції Лесько А.О. для розгляду.

Член Вищої ради юстиції Лесько А.О. запропонувала відкрити дисциплінарну справу щодо вказаних суддів (висновок від 6 жовтня 2015 року).

Ухвалою Вищої ради юстиції від 15 жовтня 2015 року відкрито дисциплінарну справу стосовно суддів Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Беця О.В., Єфімової О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В.

1 березня 2015 року дисциплінарна секція Вищої ради юстиції рекомендувала Вищій раді юстиції прийняти рішення про внесення подання про звільнення суддів Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Беця О.В., Єфімової О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В. з посад за порушення присяги.

Розглянувши дисциплінарну справу за висновком ТСК від 10 червня 2015 року № 57/02-15, заслухавши доповідача – члена Вищої ради юстиції Лесько А.О., врахувавши висновок дисциплінарної секції, пояснення суддів, їх представників, Вища рада юстиції погоджується з висновком ТСК про наявність у діях суддів Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Беця О.В., Єфімової О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В. ознак порушення присяги, виходячи з такого.

Вищої радою юстиції встановлено, що суддями Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Бецем О.В., Єфімовою О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В. у складі колегій було розглянуто 18 справ, за наслідками розгляду яких прийнято рішення про залишення без змін ухвал слідчих суддів судів першої інстанції про обрання запобіжних заходів підозрюваним у вигляді тримання під вартою у справах:

- № 11-сс/796/2162/2013 (підозрюваний ОСОБА_2), колегія суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Приндюк М.В.;

- № 11-сс/796/2164/2013 (підозрюваний ОСОБА_3), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.;

- № 11-сс/796/2181/2013 (підозрюваний ОСОБА_4), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.;

- № 11-сс/796/2206/2013 (підозрюваний ОСОБА_5), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/2213/2013 (підозрюваний ОСОБА_6), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.;

- № 11-сс/796/175/2014 (підозрюваний ОСОБА_7), колегія суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/191/2014 (підозрюваний ОСОБА_8), колегія суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/192/2014 (підозрюваний ОСОБА_9), колегія суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/193/2014 (підозрюваний ОСОБА_10), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Єфімової О.І., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/194/2014 (підозрюваний ОСОБА_11), колегія суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/204/2014 (підозрюваний ОСОБА_12), колегія суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В.;

- № 11-сс/796/207/2014 (підозрюваний ОСОБА_13), колегія суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів Беця О.В., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/223/2014 (підозрюваний ОСОБА_14), колегія суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В.;

- № 11-сс/796/256/2014 (підозрюваний ОСОБА_15), колегія суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/269/2014 (підозрюваний ОСОБА_16), колегія суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.;

- № 11-сс/796/270/2014 (підозрюваний ОСОБА_17), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/271/2014 (підозрюваний ОСОБА_18.), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.;

- № 11-сс/796/277/2014 (підозрюваний ОСОБА_19), колегія суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.

Крім того, суддею Апеляційного суду міста Києва Бецем О.В. було розглянуто справу № 33/796/220/2014 стосовно ОСОБА_1 та ухвалено постанову від 17 лютого 2014 року про залишення без змін постанови Подільського районного суду м. Києва від 17 січня 2014 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 1222 КУпАП (невиконання водіями вимог про зупинку), якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк три місяці.

У результаті розгляду дисциплінарної справи були встановлені факти, що свідчать про порушення суддями присяги, при розгляді зазначених нижче справ.

1. Справа № 11-сс/796/175/2014 (підозрюваний ОСОБА_7), колегія суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.

Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва Домарацька А.В.

21 січня 2014 року до Святошинського районного суду міста Києва надійшло клопотання старшого слідчого СВ Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві від 21 січня 2014 року, погоджене зі старшим прокурором прокуратури Святошинського району м. Києва, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_7, підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 294 Кримінального кодексу України (далі – КК України) (масові заворушення), в межах кримінального провадження № 12014100030000714, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Вказане клопотання було обґрунтоване тим, що 19 січня 2014 року приблизно о 15 год. 00 хв. ОСОБА_7, діючи спільно з іншими невстановленими досудовим слідством особами у кількості 3000–5000 осіб, прибув на вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві з метою активної участі у масових заворушеннях, що супроводжувались насильством над особою, знищенням майна, опором представникам влади із застосуванням предметів, які використовувались як зброя. З метою вчинення кримінального правопорушення та участі у масових заворушеннях ОСОБА_7, діючи спільно з іншими особами, заздалегідь підготували екіпіровку для власного захисту під час нападу на працівників міліції, а саме: бронежилети, шоломи, захисні щитки та інші засоби індивідуального захисту. Для досягнення свого злочинного умислу ОСОБА_7, діючи спільно з невстановленими особами, вчинив насильство над особами, які намагались їм завадити, а саме насильство над працівниками правоохоронних органів та внутрішніх військ МВС України шляхом нападу і завдання їм ударів битками, кийками, палками, ціпками, розпилення сльозогінного газу, застосування світло-шумових гранат тощо. Крім того, шляхом застосування фізичної сили вчинили дії, направлені на знищення майна: автотранспортних засобів, металевих турнікетів, які належать ГУ МВС України в м. Києві, використовувались працівниками міліції для стримування учасників масового заворушення та перешкоджали просуванню вищевказаних осіб у напрямку будівлі Верховної Ради України. У клопотанні також зазначено, що під час вказаних вище протиправних дій ОСОБА_7, діючи спільно з невстановленими особами, чинив опір представникам влади – працівникам міліції, які намагались припинити злочинні дії цих осіб, – шляхом застосування проти працівників міліції предметів, які були заздалегідь підготовані та використовувались як зброя, як-от: ножів, гумових палиць, бит, пневматичних пістолетів, ціпків, балончиків зі сльозогінним газом тощо. Для приховування власних облич, з метою уникнення відповідальності за вчинювані діяння, ОСОБА_7 та інші невстановлені особи використали маски, шоломи, марлеві пов’язки та інші засоби для приховання особи.

Під час вчинення зазначених протиправних дій ОСОБА_7 був затриманий працівниками міліції.

У клопотанні зазначено, що злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_7, належить до категорії особливо тяжких, а підозрюваний, перебуваючи на волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та вчинити інше кримінальне правопорушення, що свідчить про неможливість запобігання наведеним ризикам застосуванням більш м’яких запобіжних заходів.

Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва Домарацька А.В. 21 січня 2014 року розглянула вищевказане клопотання і постановила ухвалу про застосування до ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою тривалістю 60 днів – до 20 березня 2014 року (справа № 759/919/14-к).

При цьому слідчий суддя виходила з того, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: рапортом міліціонера-водія МПОР «Беркут» ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_22 від 20 січня 2014 року, протоколом огляду місця події від 20 січня 2014 року, показаннями потерпілого ОСОБА_22, протоколом одночасного допиту свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_22 від 20 січня 2014 року, показаннями свідків ОСОБА_23 та ОСОБА_24, іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

Суд дійшов висновку, що у кримінальному провадженні встановлено наявність передбачених статтею 177 КПК України ризиків, і обґрунтував застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_7 необхідністю запобігання його спробі переховуватись від органів досудового розслідування та суду, а також вчинення інших правопорушень.

Вказана ухвала слідчого судді була оскаржена в апеляційному порядку захисником ОСОБА_7 – ОСОБА_25.

В апеляційній скарзі захисник вказав, що ухвала постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, слідчий порушив принцип територіальної підсудності, оскільки події відбувались у Печерському районі міста Києва, і суддя, у зв’язку із цим, не мала законних підстав розглядати клопотання слідчого.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 6 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Коваль С.М., апеляційну скаргу захисника залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 21 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/175/2014).

Апеляційний суд виходив з того, що слідчий суддя, вислухавши пояснення прокурора, сторони захисту, підозрюваного та дослідивши матеріали клопотання, встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце, підтверджуються достатніми на даному етапі розслідування доказами і у висновках, які зробив орган досудового слідства, чогось очевидно необґрунтованого чи довільного слідчий суддя не встановив. Не виявлено таких обставин і колегією суддів. Відсутність в ухвалі слідчого судді посилань на конкретні докази, які обґрунтовують підозру, не суперечить змісту статті 196 КПК України, яка встановлює вимоги до відомостей, що повинні міститися в ухвалі слідчого судді. Посилання на матераіли, що підтверджують підозру, згідно зі статтею 184 КПК України, повинні зазначатися у клопотанні слідчого, а слідчий суддя, в свою чергу, повинен перевірити достовірність цих посилань. Для з’ясування зазначених обставин як судом першої інстанції, так і судовою колегією було витребувано і вивчено матеріали кримінального провадження.

Приймаючи рішення, суд узяв до уваги характер та ступінь тяжкості кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_7.

Тому застосування щодо ОСОБА_7 такого запобіжного заходу, як тримання під вартою, на думку колегії суддів, є обґрунтованим та превентивним.

Доводи апеляційної скарги захисника стосовно того, що слідчий порушив принцип територіальної підсудності, спростовуються матеріалами провадження, оскільки відповідно до постанови старшого прокурора прокуратури Деснянського району міста Києва про визначення територіальної підслідності від 21 січня 2014 року підслідність кримінального провадження у кримінальному провадженні № 12014100030000714 від 21 січня 2014 року визначено за СВ Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві.

Вищою радою юстиції встановлено таке.

Відповідно до частини першої статті 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно з частиною другою статті 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Приймаючи рішення за результатами розгляду клопотання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу, слідчий суддя зобов’язаний врахувати підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, та навести їх у мотивувальній частині ухвали. Також необхідно враховувати врегульовані спеціальними нормами особливості застосування того чи іншого запобіжного заходу, дотримуватись вимог щодо змісту ухвали, які нормативно закріплені в статті 196 КПК України.

Тримання особи під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України (стаття 183 КПК України).

Відповідно до статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Суддею першої інстанції було порушено вищевказані норми кримінального процесуального закону.

З тексту ухвали Святошинського районного суду міста Києва від 21 січня 2014 року вбачається, що слідчий суддя, застосовуючи запобіжній захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_7, дійшов висновку, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у тому числі рапортом міліціонера-водія МПОР «Беркут» ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_22 від 20 січня 2014 року, показаннями потерпілого ОСОБА_22; протоколом одночасного допиту ОСОБА_7 та ОСОБА_22 від 20 січня 2014 року; показаннями свідків ОСОБА_23 та ОСОБА_24; іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

Відповідно до статті 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Згідно з пунктом 2.2.9 Інструкції з діловодства в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 23 серпня 2012 року № 747, рапорт відноситься до внутрішніх документів МВС України та, відповідно до статті 99 КПК України, не входить до переліку документів, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, які мають значення для кримінального провадження.

Тобто відомості, що містились у рапорті від 20 січня 2014 року, не могли бути оцінені слідчим суддею як доказ обставин, які б свідчили про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення.

Не відповідає вимогам закону і посилання слідчого судді на протокол одночасного допиту свідка ОСОБА_7 та свідка ОСОБА_22 від 20 січня 2014 року, оскільки відповідно до вимог пункту 6 частини другої статті 87 КПК України суд зобов’язаний визнати істотним порушенням прав людини і основоположних свобод отримання показань від свідка, який надалі буде визнаний підозрюваним чи обвинуваченим у цьому кримінальному провадженні.

Допит ОСОБА_7 як свідка з попередженням його про кримінальну відповідальність, передбачену статтею 384 КК України (завідомо неправдиве показання) та статтею 385 КК України (відмова свідка від давання показань) також мав місце 20 січня 2014 року після затримання особи, до пред’явлення йому підозри.

Проте зазначені обставини залишилися поза увагою колегії суддів апеляційної інстанції.

Крім того, слідчим суддею не наведено мотивів та посилання на докази тієї обставини, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України; не зазначено обставин на обґрунтування того, що жоден з більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти вказаним у клопотанні ризикам; не розглянуто можливість застосування інших (альтернативних) запобіжних заходів.

Слідчим суддею також не було наведено мотивів, чому не враховано особу підозрюваного, а саме те, що ОСОБА_7 має молодий вік, зареєстрований та постійно проживає у м. Києві, опікується батьком, який є інвалідом 1-ї групи та потребує постійного стороннього догляду.

Разом з тим вищенаведені обставини у своїй сукупності можуть свідчити на користь зменшення ризиків неналежної процесуальної поведінки підозрюваного.

Слідчий суддя дійшла висновку, що у кримінальному провадженні встановлено наявність ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а у зв’язку із тим, що ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке належить до категорії особливо тяжких та за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років, може переховуватись від органів досудового розслідування та вчиняти інші правопорушення, то менш суворі запобіжні заходи не достатні для запобігання відповідним ризикам.

Відповідно до вимог пунктів 3 і 4 статті п’ятої Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини обмеження права особи на свободу і особисту недоторканність можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення, це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, що можуть підтверджувати існування такого ризику або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може слугувати підставою для запобіжного заходу у вигляді ув’язнення. Питання про те, чи є тримання під вартою обґрунтованим, не можна вирішувати абстрактно. Воно має вирішуватися у кожній справі з урахуванням конкретних обставин. Тримання під вартою може бути виправданим у тій чи іншій справі лише за наявності специфічних ознак того, що цього вимагають істинні вимоги публічного інтересу, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважують правило поваги до особистої свободи (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Лабіта проти Італії», заява № 267721/95; рішення Європейського суду з прав людини у справі «Харченко проти України», заява № 40107/02).

Частиною другою статті 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

В ухвалі слідчим суддею Святошинського районного суду міста Києва не наведені належні й достатні мотиви та підстави їх ухвалення.

Крім того, слідчим суддею не було взято до уваги, що згідно з протоколом затримання ОСОБА_7, складеним старшим слідчим СВ Деснянского РУ ГУ МВС України в м. Києві підозрюваного затримано 20 січня 2014 року о 14 год. 00 хв. у приміщенні Деснянського РУ ГУ МВС. Разом з тим матеріали кримінального провадження містять дані про фактичне затримання ОСОБА_7 у період з 4 год. 00 хв. до 6 год. 00 хв. 20 січня 2014 року, а допит його в якості свідка відбувся того ж дня о 9 год. 15 хв.

Таким чином, у протоколі затримання підозрюваного не було зафіксовано фактичного часу його затримання, як того вимагають приписи частини п’ятої статті 208 КПК України.

Пунктом 125 рішення Європейського суду з прав людини від 25 травня 1998 року у справі «Курт проти Туреччини» передбачено, що недокументування таких відомостей, як дата, час і місце затримання особи, її ім’я, підстави для затримання та ім’я особи, яка здійснює затримання, має вважатися таким, що суперечить вимозі законності й самій меті статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, обрання запобіжного заходу ОСОБА_7 відбулося без додержання низки норм КПК.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Святошинського районного суду міста Києва Домарацької А.В. за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 42/02-15, прийнято рішення від 17 грудня 2015 року про внесення подання про звільнення вказаної судді з посади за порушення присяги, у тому числі й за порушення, допущені при розгляді справи про обрання запобіжного заходу ОСОБА_7.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Бецем О.В. та Коваль С.М. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

2. Справа № 11-сс/796/192/2014 (підозрюваний ОСОБА_9), колегія суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.

Слідчий суддя Солом’янського районного суду міста Києва Демидовська А.І.

До Солом’янського районного суду м. Києва 22 січня 2014 року в межах кримінального провадження № 12014100000000179, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, звернувся слідчий СВ Солом’янського РУ ГУ МВС України в м. Києві з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_9. Клопотання було погоджене прокурором прокуратури Солом’янського району міста Києва. Відповідно до клопотання ОСОБА_9 підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення), – активній участі у масових заворушеннях 19 та 20 січня 2014 року.

Ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва Демидовської А.І. від 22 січня 2014 року дане клопотання задоволено та застосовано стосовно підозрюваного ОСОБА_9 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 30 днів – з 20 січня 2014 року до 14 лютого 2014 року (справа № 760/1318/14-к).

У мотивувальній частині ухвали слідчого судді зазначено, що особа обґрунтовано підозрювалась у скоєнні злочину проти громадського порядку та моральності, пов’язаного із погрозами застосування насильства, які призвели до інших тяжких наслідків, передбачених частиною другою статті 294 КК України, за яке передбачено покарання від восьми до п’ятнадцяти років позбавлення волі.

На думку слідчого судді, існували ризики, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків чи вчиняти інше кримінальне правопорушення або продовжить кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, та іншим чином перешкоджатиме кримінальному провадженню, у зв’язку з чим жоден із більш м’яких запобіжних заходів, ніж тримання під вартою, не буде достатнім для запобігання зазначеним ризикам.

Вказана ухвала суду була оскаржена в апеляційному порядку захисником ОСОБА_9 – ОСОБА_26.

В апеляційній скарзі захисник посилався на те, що судом першої інстанції не було досліджено всіх обставин, з’ясування яких могло мати істотне значення для ухвалення законного, обґрунтованого та справедливого рішення, не враховано всіх доказів, а висновки суду не відповідають фактичним обставинам кримінального провадження. Крім того, вказав, що ОСОБА_9 були завдані численні тілесні ушкодження, у зв’язку з чим він потребує медичного лікування та догляду.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 11 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І., апеляційну скаргу захисника ОСОБА_26 залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Солом’янського районного суду м. Києва від 22 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/192/2014).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що доводи захисника стосовно відсутності обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним ОСОБА_9 кримінального правопорушення та відсутності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, є безпідставними та такими, що суперечать зібраним органом досудового розслідування матеріалам.

Відповідно до статті 178 КПК України суд врахував дані про особу підозрюваного, його вік, стан здоров’я, сімейний стан, наявність роботи, тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, у якому підозрюється, та обґрунтовано дійшов висновку про відсутність підстав для застосування більш м’якого запобіжного заходу.

З урахуванням викладеного, апеляційний суд дійшов висновку, що слідчий судя при прийнятті рішення про застосування щодо ОСОБА_9 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, перевірив усі обставини, з якими закон пов’язує можливість застосування виняткового запобіжного заходу, і зазначені обставини підтверджені достатніми даними, які досліджені та оцінені суддею у судовому засіданні. На даному етапі розслідування лише такий запобіжний захід зможе дієво запобігти ризикам, доведеним прокурором під час розгляду клопотання, що виключає можливість обрання стосовно ОСОБА_9 більш м’якого запобіжного заходу.

Порушень норм чинного КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді та зміни щодо підозрюваного запобіжного заходу, апеляційним судом не встановлено.

Вищою радою юстиції встановлено наступне.

Із клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу від 22 січня 2014 року вбачається, що вина ОСОБА_9 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема рапортом заступника командира з МЗ БМОП «Беркут» ГУ МВС України в Харківській області, протоколом відібрання зразків змиву обох рук підозрюваного. Разом з тим копії таких документів не були надані стороною обвинувачення суду та у матеріалах провадження відсутні.

У протоколі затримання підозрюваний зазначив, що після затримання його жорстоко били і посадили до закритого фургона, після огляду медпрацівниками доправили до лікарні швидкої допомоги, права при затриманні відповідно до частини четвертої статті 208 КПК України не роз’яснювались.

Приймаючи рішення за результатами розгляду клопотання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу, слідчий суддя зобов’язаний враховувати підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України та навести їх у мотивувальній частині ухвали. Також необхідно враховувати врегульовані спеціальними нормами особливості застосування того чи іншого запобіжного заходу, дотримуватись вимог щодо змісту ухвали, які нормативно закріплені в статті 196 КПК України.

Тримання особи під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України (стаття 183 КПК України).

Відповідно до статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

У судовому засіданні першої інстанції прокурором не було доведено, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

Відповідно до статті 196 КПК України в ухвалі про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зазначає відомості про обставини, які свідчать про існування ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, обставини, які свідчать про недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, посилання на докази, які обґрунтовують ці обставини.

У матеріалах провадження міститься позитивна характеристика з місця навчання – Національного технічного університету України, а також з постійного місця роботи – ТОВ «Самсунг Електронікс Україна Компані». Також ОСОБА_9 мав постійне місце проживання та реєстрації.

Крім того, захисники ОСОБА_27 та ОСОБА_26 наполягали на тому, що жодних ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, не існує, оскільки підозрюваний перебував у лікарні швидкої допомоги за станом здоров’я (після побиття).

Отже, у судовому засіданні першої інстанції прокурором не було доведено неможливість застосування інших запобіжних заходів та не було наведено підстав вважати, що існують ризики, що ОСОБА_9 може здійснити дії, передбачені частиною першою статті 177 КПК України.

Частиною другою статті 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Суддею першої інстанції було порушено вищевказані норми кримінального процесуального закону.

Під час розгляду клопотання про застосування щодо ОСОБА_9 запобіжного заходу слідчий суддя не встановила, чи доводять надані стороною обвинувачення докази обставини, які свідчать про наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також чи доводять надані стороною обвинувачення докази обставини, які свідчать про недостатність застосування більш мяких зпобіжних заході для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, чим порушила вимоги пунктів 2, 3 частини першої статті 194 КПК України.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Солом’янського районного суду міста Києва Демидовської А.І. за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 47/02-15, прийнято рішення від 3 грудня 2015 року № 920/0/15-15 про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення вказаної судді з посади за порушення присяги, у тому числі й за порушення, допущені при розгляді справи про обрання запобіжного заходу ОСОБА_9.

В апеляційній скарзі захисник підозрюваного ОСОБА_26 посилався на відсутність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_9 інкримінованого йому правопорушення; відсутність ризиків, що ОСОБА_9 може здійснити дії, передбачені частиною першою статті 177 КПК України; недоведення прокурором неможливості застосування інших запобіжних заходів.

Також до Апеляційного суду міста Києва захисниками ОСОБА_9 – адвокатами ОСОБА_26 та ОСОБА_27 було подане клопотання про долучення документів до матеріалів справи, а саме: чотирьох заяв народних депутатів України ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31 про взяття підозрюваного ОСОБА_9 на особисту поруку, копію довідки № 720 Міської клінічної лікарні швидкої допомоги міста Києва від 3 лютого 2014 року та фотографію ОСОБА_9 (зі слідами побиття), зроблену 21 січня 2014 року в цій лікарні.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Бецем О.В., Єфімовою О.І. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

3. Справа № 11-сс/796/207/2014 (підозрюваний ОСОБА_13), колегія суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.

Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва П’ятничук І.В.

24 січня 2014 року до Святошинського районного суду міста Києва в межах кримінального провадження № 12014100000000248, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, звернувся старший слідчий СВ Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві з клопотанням про застосування до підозрюваного ОСОБА_13 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Дане клопотання було погоджене старшим прокурором прокуратури Святошинського району міста Києва. Відповідно до клопотання ОСОБА_13 підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення).

У клопотанні було зазначено, що 22 січня 2014 року ОСОБА_13, діючи спільно з іншими невстановленими досудовим слідством особами у кількості приблизно 3000–5000 осіб, прибули на вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві з метою активної участі у масових заворушеннях, що супроводжувалися насильством над особою, знищенням майна, опором представникам влади із застосуванням предметів, які використовувалися як зброя. Також у клопотанні зазначено, що з метою досягнення свого злочинного умислу ОСОБА_13, діючи спільно з невстановленими особами, вчинив дії, направлені на досягнення своєї злочинної мети, шляхом вчинення насильства над особами, які намагалися їм завадити, а саме насильства над працівниками правоохоронних органів та внутрішніх військ МВС України, шляхом нападу та завдання їм ударів битками, кийками, палицями, ціпками, розпиленням сльозогінного газу, камінням тощо. На думку слідчого, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_13 злочину, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема показаннями свідка ОСОБА_32, протоколом пред’явлення особи для впізнання за фотознімками.

Ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва П’ятничук І.В. від 24 січня 2014 року вищевказане клопотання слідчого задоволено та застосовано до підозрюваного ОСОБА_13 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою тривалістю 60 днів – до 22 березня 2014 року (справа № 759/1044/14-к).

Вказана ухвала суду була оскаржена захисниками ОСОБА_13 – адвокатами ОСОБА_33 та ОСОБА_34 до суду апеляційної інстанції.

В апеляційних скаргах захисник ОСОБА_33 просив скасувати ухвалу сідчого судді та застосувати до підозрюваного запобіжний захід у виді домашнього арешту, посилаючись на позитивні дані про особу підозрюваного ОСОБА_13. Крім цього, захисник вказав, що судом не у повному обсязі досліджені підстави для обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Захисник ОСОБА_34 просив ухвалу слідчого судді скасувати та звільнити підозрюваного ОСОБА_13 з-під варти. Мотивуючи доводи апеляційної скарги, захисник вказав, що ризики, передбачені статтею 177 КПК України, у даному кримінальному провадженні відсутні та слідчим суддею не розглянута можливість застосування до підозрюваного альтернативних запобіжних заходів.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 11 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: Бартащук Л.В. (головуючого), суддів: Беця О.В., Коваль С.М., апеляційні скарги залишено без задоволення, ухвалу слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 24 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/207/2014).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що рішення слідчим суддею прийнято з дотриманням вимог статей 177, 178, 183 КПК України.

Зі змісту ухвали вбачається, що доводи апеляційної скарги захисників щодо незаконності та необґрунтованості ухвали слідчого судді колегією суддів апеляційного суду були відхилені, оскільки слідчий суддя при розгляді клопотання дослідив всі обставини, з якими закон пов’язує можливість застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою; приймаючи рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, суддя тим самим виключив можливість, що більш м’які запобіжні заходи зможуть забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_13.

На думку колегії суддів, на даному етапі розслідування лише такий запобіжний захід зможе дієво запобігти ризикам, доведеним прокурором під час розгляду клопотання, що виключає можливість обрання стосовно ОСОБА_13 більш м’якого запобіжного заходу. Порушень норм чинного КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді та зміни щодо підозрюваного запобіжного заходу, не встановлено.

Частиною другою статті 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.

Повідомлення про підозру ОСОБА_13 було здійснено 23 січня 2014 року в межах досудового розслідування № 12014100000000179. Відповідно до мотивувальної частини постанови прокуратури міста Києва про визначення територіальної підслідності від 23 січня 2014 року із кримінального провадження № 12014100000000179 в окреме провадження виділено матеріали за підозрою ОСОБА_13 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, та зареєстровано їх в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за номером 12014100000000248. Разом з тим у матеріалах судової справи № 759/1044/14-к відсутнє рішення прокурора, винесене згідно з частиною п’ятої статті 217 КПК України, про виділення провадження № 12014100000000248 з провадження № 12014100000000179.

В ухвалі слідчого судді від 24 січня 2014 року зазначено, що наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_13 інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_32 та протоколом пред’явлення особи для впізнання за фотознімками.

Проте норми чинного КПК України передбачають можливість проведення впізнання особи за фотознімком за умови, що саму особу пред’явити для впізнання неможливо. Таке впізнання можна провести, якщо особа, що підлягає впізнанню, померла, місцезнаходження її невідоме, перебуває у розшуку, тривалому відрядженні або відмовляється взяти участь у впізнанні.

Оскільки ОСОБА_13 був затриманий 22 січня 2014 року, впізнання особи за фотознімками було проведено 23 січня 2014 року, про обставини, які робили б неможливим пред’явлення ОСОБА_13 для впізнання, у матеріалах справи не зазначено, така слідча дія була проведена з порушенням вимог статті 228 КПК України.

До матеріалів, якими слідчий обґрунтовував доводи клопотання про застосування запобіжного заходу, долучений протокол затримання особи від 22 січня 2014 року, підозрюваної у вчиненні злочину. Згідно з протоколом 22 січня 2014 року о 20 год. 40 хв. старший слідчий слідчого відділу Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві у приміщенні Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві затримав ОСОБА_13.

Однак відповідно до протоколів допитів підозрюваного ОСОБА_13 та свідка – міліціонера БМОП ГУ МВС України в Харківській області ОСОБА_32 від 23 січня 2014 року ОСОБА_13 було затримано по вул. Грушевського у місті Києві. Таким чином, у протоколі про затримання підозрюваного не було зафіксовано фактичного часу та місця затримання, як того вимагають приписи частини п’ятої статті 208 КПК України.

Пунктом 125 рішення Європейського суду з прав людини від 25 травня 1998 року у справі «Курт проти Туреччини» передбачено, що недокументування таких відомостей, як дата, час і місце затримання особи, її ім’я, підстави для затримання та ім’я особи, яка здійснює затримання, має вважатися таким, що суперечить вимозі законності і самій меті статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі від 4 квітня 2013 року № 511-550/0/4-13 «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до КПК України» зауважив, що, вирішуючи питання про застосування, продовження, зміну або скасування запобіжного заходу при розгляді відповідних клопотань, слідчий суддя, суд щоразу зобов’язаний, серед іншого, ретельно перевіряти дотримання уповноваженими органами вимог статей 207–213 КПК України у випадках затримання особи без ухвали слідчого судді, суду.

Ухвала слідчого судді не містить мотивів, з яких виходив суддя, зазначивши про те, що, перебуваючи на волі, ОСОБА_13 може переховуватись від органу досудового розслідування чи суду, перешкоджати кримінальному провадженню чи продовжувати вчиняти кримінальні дії. В ухвалі не наведено мотивів, з яких не було взято до уваги такі обставини, що свідчать про міцність соціальних зв’язків ОСОБА_13, наявність у нього родини, трьох дітей, що він позитивно характеризується за місцем проживання, раніше не судимий.

Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва не перевірив всі обставини, з якими закон пов’язує можливість застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не обґрунтував своїх висновків щодо наявності достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України.

Частиною другою статті 29 Конституції України визначено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Суддею першої інстанції було порушено вищевказані норми кримінального процесуального закону, оскільки в ухвалі слідчим суддею Святошинського районного суду міста Києва не наведені належні і достатні мотиви та підстави її ухвалення.

Згідно з частиною третьою статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою – третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Бецем О.В., Коваль С.М. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

Крім того, до Апеляційного суду міста Києва народним депутатом України ОСОБА_35 було подано заяву про передачу ОСОБА_13 на його особисту поруку, проте в ухвалі апеляційного суду не зазначено, чому таке клопотання не взято судом до уваги.

4. Справа № 11-сс/796/256/2014 (підозрюваний ОСОБА_15), колегія суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.

Слідчий суддя Солом’янського районного суду міста Києва Калініченко О.Б.

До Солом’янського районного суду міста Києва 23 січня 2014 року надійшло клопотання слідчого СВ Солом’янського РУ ГУ МВС України в м. Києві про застосування підозрюваному ОСОБА_15 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, яке було погоджене прокурором прокуратури Солом’янського району міста Києва в межах кримінального провадження № 12014100000000220, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Відповідно до цього клопотання ОСОБА_15 підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення), – активній участі у масових заворушеннях 19–20 січня 2014 року по вул. Грушевського поруч зі стадіоном «Динамо» у місті Києві.

Ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва Калініченко О.Б. від 23 січня 2014 року вказане клопотання задоволено та застосовано до підозрюваного ОСОБА_15 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 30 днів – з 21 січня по 20 лютого 2014 року (справа № 760/1375/14-к).

У мотивувальній частині ухвали слідчого судді було зазначено, що ОСОБА_15 обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, поєднаного із опором представникам влади із застосуванням предметів, що використовувалися як зброя, за яке передбачене покарання виключно у виді позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років, а також ті обставини, що він є іноземцем, не одружений, без постійного місця проживання та роботи, що може свідчить про існування ризиків, передбачених пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 177 КПК України, а саме, що ОСОБА_15 може спробувати переховуватися від органів досудового розслідування, незаконно впливати на потерпілих та свідків у цьому кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Вказана ухвала слідчого судді була оскаржена захисниками ОСОБА_15 – адвокатами ОСОБА_36 та ОСОБА_37 в апеляційному порядку.

Адвокат ОСОБА_36 в апеляційній скарзі зазначила, що клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не відповідає вимогам чинного кримінального процесуального закону, прокурором та слідчим не доведено існування ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, та не обґрунтовано недостатність застосування до підозрюваного ОСОБА_15 більш м’якого запобіжного заходу. Захисник вказала, що слідчим суддею не враховано відсутність вагомих доказів про вчинення ОСОБА_15 кримінального правопорушення, а також не надано оцінки даним про його особу.

В апеляційній скарзі адвокат ОСОБА_37 просив ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову ухвалу, якою застосувати до підозрюваного ОСОБА_15 запобіжний захід, не пов’язаний із триманням під вартою. Посилався на те, що слідчим суддею не було перевірено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_15 кримінального правопорушення, а також не розглянуто жодних альтернативних триманню під вартою запобіжних заходів.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 7 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.В., Коваль С.М., апеляційні скарги залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва від 23 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/256/2014).

При цьому суд виходив з того, що, розглядаючи клопотання про застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_15 у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя встановив наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, а також обґрунтував наявність ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, – можливість переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на потерпілих, свідків у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Відповідно до вимог кримінально процесуального закону слідчий суддя врахував дані про особу підозрюваного ОСОБА_15, який є громадянином іншої держави, на території України не має місця реєстрації та місця проживання, не працює, не має соціальних зв’язків, врахував тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого ОСОБА_15 підозрюється, та дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для застосування більш м’якого запобіжного заходу.

Доводи, викладені в апеляційних скаргах захисників, про те, що слідчий суддя не перевірив вагомість доказів підозри у вчиненні ОСОБА_15 кримінального правопорушення, є безпідставними, оскільки відповідно до практики Європейського суду з прав людини та національного законодавства при розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу суд не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати під час розгляду справи по суті, зокрема вважати встановленими будь-які фактичні обставини та оцінювати докази. На цьому етапі провадження слідчий суддя повинен дослідити, чи ті обставини підозри, про які органу досудового розслідування відомо на даний час, дають достатньо обґрунтовані підстави вважати, що особа вчинила злочин. З ухвали слідчого судді вбачається, що на даному етапі розслідування зазначені обставини підтверджуються достатніми доказами.

З урахуванням зазначеного слідчий суддя при прийнятті рішення про застосування щодо ОСОБА_15 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою перевірив усі обставини, з якими закон пов’язує можливість застосування виняткового запобіжного заходу, і зазначені обставини підтверджені даними, які досліджені та оцінені суддею в судовому засіданні.

Доводи апеляційної скарги щодо неврахування судом даних про особу підозрюваного ОСОБА_15 не заслуговують на увагу, оскільки зазначені обставини були враховані судом при обранні йому виду запобіжного заходу та не виключають наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційних скарг захисників щодо незаконності та необґрунтованості ухвали слідчого судді є безпідставними, оскільки слідчий суддя при розгляді клопотання дослідив всі обставини, з якими закон пов’язує можливість застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Вищою радою юстиції встановлено, що у клопотанні слідчого СВ Солом’янського РУ ГУ МВС України в м. Києві про застосування запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_15 зазначено, що вина останнього повністю підтверджується такими доказами, як рапорт міліціонера-снайпера БМОП «Беркут» ГУ МВС України в Харківській області ОСОБА_38 та протоколи допиту свідків ОСОБА_38 та ОСОБА_39.

Разом з тим, протоколи допиту свідків ОСОБА_38 та ОСОБА_39 всупереч вимогам частини третьої статті 104 КПК України не містять прізвища посадової особи, яка здійснювала допит; не зазначено про внесення досудового розслідування до Єдиного реєтру досудових розслідувань; місце проведення допиту.

Таким чином, вказані вище докази були отримані стороною обвинувачення всупереч порядку, передбаченому КПК України, а отже, відповідно до статей 86, 87, 177 КПК України є недопустимими і такими, що не можуть свідчити про існування обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_15. Незважаючи на це слідчий суддя Солом’янського районного суду міста Києва Калініченко О.Б. послалась на них в ухвалі від 23 січня 2014 року.

Відповідно до повідомлення про підозру від 21 січня 2014 року ОСОБА_15, окрім іншого, інкримінуються дії щодо участі у масових заворушеннях 19 січня 2014 року. Разом з тим у матеріалах справи № 760/1375/14-к відсутні будь-які докази на підтвердження цих відомостей.

Відповідно до частини першої статті 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно з частиною другою статті 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Приймаючи рішення за результатами розгляду клопотання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу, слідчий суддя зобов’язаний враховувати підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України та навести їх в мотивувальній частині ухвали. Також необхідно враховувати врегульовані спеціальними нормами особливості застосування того чи іншого запобіжного заходу, дотримуватись вимог щодо змісту ухвали, які нормативно закріплені в статті 196 КПК України.

Тримання особи під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України (стаття 183 КПК України).

Відповідно до статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Суддею першої інстанції було порушено вищевказані норми кримінального процесуального закону.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями апеляційного суду міста Києва Єфімовою О.І. Бецем О.В. та Коваль С.М. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

До Апеляційного суду міста Києва захисником ОСОБА_15 – адвокатом ОСОБА_36 також було подано клопотання про приєднання доказів до матеріалів кримінального провадження, а саме листа Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги від 6 лютого 2014 року № 272, відповідно до якого у ОСОБА_15 закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, забійна рана голови, забої м’яких тканин голови, закрита травма грудної клітини, забій грудної клітини, забійно-садно правового стегна з поверхневим некрозом, туберкулома і петріфікати верхньої долі лівої легені.

Адвокатом було зазначено, що вищевказані травми ОСОБА_15 отримав від працівників спецпідрозділу «Беркут» під час його затримання, у зв’язку з цим ним було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення за фактом перевищення посадовими особами – працівниками міліції своїх службових обов’язків.

Також додано договір оренди житла (квартири у місті Києві) від 1 лютого 2014 року, укладеного ОСОБА_40 в інтересах ОСОБА_15, та позитивну характеристику підозрюваного, надану координатором волонтерської служби.

Крім того, народні депутати України ОСОБА_35, ОСОБА_41 та ОСОБА_42 просили передати ОСОБА_15 на їх особисту поруку.

Ухвала колегії суддів Апеляційного суду міста Києва не містить висновків щодо зазначених обставин.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Солом’янського районного суду міста Києва Калініченко О.Б. за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 46/02-15, прийнято рішення від 18 грудня 2015 року про внесення подання про звільнення вказаної судді з посади за порушення присяги, у тому числі й за порушення, допущені при розгляді справи про обрання запобіжного заходу ОСОБА_15.

5. Справа № 11-сс/796/269/2014 (підозрюваний ОСОБА_16), колегія суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.

Слідчий суддя Дніпровського районного суду міста Києва Марцинкевич В.А.

25 січня 2014 року до Дніпровського районного суду міста Києва у межах кримінального провадження № 1201400000000273 з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_16 звернувся старший слідчий СВ Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві. Клопотання було погоджене заступником прокурора Дніпровського району міста Києва. Відповідно до клопотання ОСОБА_16 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, – активній участі у масових заворушеннях 23 січня 2014 року по вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» у місті Києві.

25 січня 2014 року слідчий суддя Дніпровського районного суду міста Києва Марцинкевич В.А. постановив ухвалу, якою застосував до ОСОБА_16 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 21 березня 2014 року (справа № 755/2432/14-к).

У клопотанні слідчого щодо ОСОБА_16 зазначено, що його вина у скоєнні інкримінованого правопорушення підтверджується такими доказами, як протоколи допиту свідків ОСОБА_43, ОСОБА_44. Разом з тим вищезазначені докази не були додані до клопотання про обрання запобіжного заходу.

Серед матеріалів, якими слідчий обґрунтовував доводи клопотання про застосування запобіжного заходу, були показання свідків – працівників УКР ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47.

У протоколі допиту свідка ОСОБА_45 відсутня дата внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а у протоколі допиту свідка ОСОБА_48 взагалі не зазначено даних про внесення досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

До клопотання щодо ОСОБА_16 додано копію протоколу огляду місця події від 23 січня 2014 року. Згідно з цим протоколом після затримання оглядався сам підозрюваний. Тобто фактично був проведений особистий обшук затриманого, здійснення якого допускається частиною третьою статті 208 КПК України під час затримання і який повинен фіксуватися відповідно до частини п’ятої статті 208 КПК України саме у протоколі затримання. Зазначений огляд місця події також відбувався за відсутності захисника, незважаючи на його обов’язкову участь відповідно до вимог частини першої статті 52 КПК України. Крім того, протокол не містить даних про підставу проведення огляду.

Пунктом 1 частини третьої статті 42 КПК України встановлено, що підозрюваний має право знати, у вчиненні якого кримінального правопорушення його підозрюють. Разом з тим на момент проведення допиту ОСОБА_16 в якості підозрюваного йому не було повідомлено про підозру, а відтак він не міг знати, вчинення яких фактичних дій йому інкримінується.

Допит підозрюваного проводився всупереч приписам частини четвертої статті 223 КПК України у нічний час.

Слідчий обґрунтовував доводи клопотання про обрання запобіжного заходу протоколами слідчих дій, які проводилися в межах кримінального провадження № 12014100000000179. А саме клопотання оформлювалося в межах провадження № 12014100040000273. Водночас у суду не було жодних доказів об’єднання або виділення матеріалів досудового розслідування номер 12014100000000179 та 12014100040000273.

Таким чином, вищевказані докази були отримані стороною обвинувачення всупереч порядку, передбаченому КПК України, а відтак відповідно до статей 86, 87, 177 КПК України є недопустимими і такими, що не можуть свідчити про існування обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_16.

У протоколі затримання підозрюваного ОСОБА_16 не було зафіксовано фактичного часу затримання, як того вимагають приписи частини п’ятої статті 208 КПК України.

Пунктом 125 рішення Європейського суду з прав людини від 25 травня 1998 року у справі «Курт проти Туреччини» передбачено, що недокументування таких відомостей, як дата, час і місце затримання особи, її ім’я, підстави для затримання та ім’я особи, яка здійснює затримання, має вважатися таким, що суперечить вимозі законності і самій меті статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У листі від 4 квітня 2013 року № 511-550/0/4-13 «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України» Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ зауважив, що, вирішуючи питання про застосування, продовження, зміну або скасування запобіжного заходу при розгляді відповідних клопотань, слідчий суддя, суд щоразу зобов’язаний, серед іншого, ретельно перевіряти дотримання уповноваженими органами вимог статей 207–213 КПК України у випадках затримання особи без ухвали слідчого судді, суду.

Пунктом 4 частини першої статті 196 КПК України передбачено, що в ухвалі про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зазначає докази, які обґрунтовують відповідні обставини. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 372 КПК України в мотивувальній частині ухвали зазначаються встановлені судом обставини із посиланням на докази. Проте в ухвалі суду першої інстанції про жодні докази не зазначено.

Вказана ухвала була оскаржена захисником ОСОБА_16 – адвокатом ОСОБА_49 до апеляційного суду.

В апеляційній скарзі захисник посилався на необґрунтованість ухвали слідчого судді, просив її скасувати та постановити нову ухвалу, якою ОСОБА_16 звільнити з-під варти. При цьому зазначив, що слідчим суддею не враховано відсутність обґрунтованої підозри про вчинення ОСОБА_16 кримінального правопорушення, не обґрунтовано наявність ризиків, передбачених статтею 177 КПК України та не мотивовано недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 7 лютого 2014 року у складі колегії суддів: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.В., Коваль С.М., апеляційну скаргу захисника ОСОБА_49 залишено без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції – без змін (справа № 11-сс/796/269/2014).

При цьому колегія суддів виходила з того, що, розглядаючи клопотання про застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_16 у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя встановив наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, а також обґрунтував наявність ризиків, передбачених статтею 177 КПК України; врахував дані про особу підозрюваного ОСОБА_16, який раніше притягувався до кримінальної відповідальності, тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого ОСОБА_16 підозрюється, та в сукупності із зазначеним дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для застосування більш м’якого запобіжного заходу.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Дніпровського районного суду міста Києва Марцинкевича В.А. за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 52/02-15, прийнято рішення від 26 листопада 2015 року про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення вказаного судді з посади за порушення присяги, у тому числі й за порушення, допущені при розгляді справи про обрання запобіжного заходу ОСОБА_16.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Єфімовою О.І., Бецем О.В. та Коваль С.М. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

6. Справа № 11-сс/796/2162/2013 (підозрюваний ОСОБА_2), колегія суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Приндюк М.В.

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва Гриньковська Н.Ю.

2 грудня 2013 року до Шевченківського районного суду міста Києва в межах кримінального провадження № 12013110000001244 з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_2 звернувся старший слідчий СУ ГУ МВС України в м. Києві. Клопотання було погоджене старшим прокурором відділу прокуратури міста Києва. Відповідно до клопотання ОСОБА_2 1 грудня 2013 року, перебуваючи по вул. Банковій в місті Києві біля будівлі Адміністрації Президента України, узяв активну участь у масових заворушеннях, які супроводжувались насильством над працівниками правоохоронних органів, знищенням майна, опором представникам влади, тим самим вчинив злочин, передбачений частиною першою статті 294 КК України.

3 грудня 2013 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва Гриньковська Н.Ю. постановила ухвалу, якою задовольнила вказане клопотання слідчого та застосувала запобіжний захід у вигляді тримання під вартою тривалістю 60 днів – до 30 січня 2014 року (справа № 761/32347/13-к).

Зазначена ухвала суду була оскаржена в апеляційному порядку.

11 грудня 2013 року ухвалою Апеляційного суду міста Києва, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Приндюк М.В., скаргу захисника ОСОБА_50 залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 3 грудня 2013 року – без змін (справа № 11-сс/796/2162/2013).

У ході здійснення перевірки ТСК встановлено, що у витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань у вищевказаному кримінальному провадженню не зазначено жодного прокурора. Відповідно до пункту 4.3 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань (затверджено наказом Генерального прокурора України від 17 серпня 2012 року № 69) до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань включається інформація про прізвище, ім’я, по батькові слідчого (слідчих), який здійснює досудове розслідування, та прокурора (прокурорів), який здійснює процесуальне керівництво. Відтак клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та повідомлення про підозру ОСОБА_2 були погоджені не уповноваженим на те прокурором.

Крім того, такі слідчі дії, як огляди місця події, предметів, допити свідків, потерпілих проводилися слідчими, які не були уповноважені на здійснення досудового розслідування № 12013110000001244 згідно з доданим до клопотання про застосування запобіжного заходу витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань та не входили до слідчої групи, створеної 1 грудня 2013 року у зазначеному кримінальному провадженні постановою першого заступника начальника ГУ МВС України в м. Києві.

Пунктом 1 частини третьої статті 42 КПК України встановлено, що підозрюваний має право знати, у вчиненні якого кримінального правопорушення його підозрюють.

Разом з тим на момент проведення допиту ОСОБА_2 в якості підозрюваного (з 4 год. 50 хв. до 5 год. 20 хв. 2 грудня 2013 року) йому не було повідомлено про підозру, підозра була вручена йому тільки о 16 год. 30 хв. 2 грудня 2013 року, а відтак він не міг знати, у вчиненні якого кримінального правопорушення його підозрюють.

Також допит підозрюваного був проведений у нічний час, що не допускається згідно з частиною четвертою статті 223 КПК України.

Згідно з протоколом допиту підозрюваного від 2 грудня 2012 року ОСОБА_2 виявив бажання давати показання в присутності захисника. Проте допит був здійснений за відсутності захисника.

Відповідно до частини другої статті 54 КПК України відмова від захисника або його заміна повинна відбуватися виключно в присутності захисника після надання можливості для конфіденційного спілкування. Така відмова або заміна фіксується у протоколі процесуальної дії.

Відмова ОСОБА_2 від захисника не була зафіксована у відповідності із наведеною нормою КПК України.

В апеляційній скарзі захисник ОСОБА_2, як на підставу для скасування ухвали про обрання запобіжного заходу, посилався на наведені порушення прав підозрюваного, які, на його думку, є істотними порушеннями норм КПК України.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Згідно з пунктами 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Коваль С.М., Бартащук Л.В., Єфімовою О.І. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

Крім того, до Апеляційного суду міста Києва були подані заяви народних депутатів ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54 про взяття ОСОБА_2 на особисту поруку. Мотиви, з яких апеляційний суд не взяв до уваги зазначені заяви, в ухвалі не наведені.

7. Справа № 11-сс/796/223/2014 (підозрюваний ОСОБА_14), колегія суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В.

Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Києва Котович О.Л.

До Деснянського районного суду міста Києва в межах кримінального провадження № 12014100000000268, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, 24 січня 2014 року звернувся старший слідчий СВ Деснянського РУ ГУ МВС України в м. Києві з клопотанням про застосування до підозрюваного ОСОБА_14 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Зазначене клопотання погоджене прокурором прокуратури Деснянського району міста Києва. Відповідно до клопотання ОСОБА_14 підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення).

У клопотанні зазначено, що у період з 22 по 23 січня 2014 року ОСОБА_14 перебував по вул. Грушевського в місті Києві, біля стадіону «Динамо» ім. Валерія Лобановського, разом із невстановленими досудовим розслідуванням особами умисно організував натовп у кількості приблизно 100 осіб для вчинення масових заворушень під час громадської акції «Євромайдан».

З метою вчинення кримінального правопорушення та участі у масових заворушеннях ОСОБА_14, діючи спільно з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, заздалегідь підготував екіпіровку для власного захисту під час нападу на працівників міліції, а саме: бронежилети, шоломи, захисні щити та щитки, інші засоби індивідуального захисту, а також хустинки з метою приховування обличчя під час вчинення масових заворушень та уникнення подальшої ідентифікації.

Крім того, з метою досягнення свого злочинного умислу ОСОБА_14, діючи спільно з невстановленими досудовим розслідуванням особами, у період з 22 по 23 січня 2014 року прибув до вул. Грушевського в м. Києві, де, перебуваючи біля стадіону «Динамо» ім. Валерія Лобановського, вчинив дії, спрямовані на досягнення своєї злочинної мети – організації масових заворушень, що супроводжувались насильством над особами, які намагались їм завадити, а саме над працівниками правоохоронних органів та внутрішніх військ МВС України, шляхом нападу та завдання їм ударів кийками, дерев’яними та металевими палицями, прутами, камінням, тротуарною плиткою, а також розпилення сльозогінного газу, застосування піротехнічних засобів та легкозаймистих рідин.

З метою подолання перешкод при досягненні свого злочинного умислу, ОСОБА_14 умисно, діючи спільно з невстановленими досудовим розслідуванням особами, вчинив дії, спрямовані на знищення майна, а саме: підпал і пошкодження транспортних засобів громадян та транспортних засобів, які належали ГУМВС України в м. Києві і використовувались працівниками міліції для стримування учасників масового заворушення.

Під час вказаних протиправних дій ОСОБА_14, діючи спільно із невстановленими особами, чинив опір представникам влади, а саме працівникам міліції, які намагались припинити злочинні дії вищевказаних осіб, шляхом застосування проти працівників міліції предметів, що були заздалегідь приготовлені та використовувались для протидії законним вимогам працівників міліції, у результаті чого було завдано побоїв та тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості.

Слідчим суддею Деснянського районного суду міста Києва Котовичем О.Л. за результатами розгляду вищевказаного клопотання постановлено ухвалу від 24 січня 2014 року, якою застосовано до підозрюваного ОСОБА_14 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з 23 січня 2014 року до 21 лютого 2014 року (справа № 754/1229/14-к).

Суддя виходив з того, що прокурор при розгляді клопотання довів обставини, передбачені пунктами 1, 2, 3 частини першої статті 194 КПК України, і тому до підозрюваного не може бути застосований більш м’який запобіжний захід, оскільки жоден з них не може запобігти доведеним під час розгляду ризикам. Також вказав, що передбачених статтею 183 КПК України перешкод для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою немає.

Вказана ухвала слідчого судді була оскаржена в апеляційному порядку захисником ОСОБА_14 – адвокатом ОСОБА_55.

Апеляційна скарга була обґрунтована тим, що ухвала слідчого судді постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, слідчим суддею не враховано відсутність вагомих доказів про вчинення підозрюваним ОСОБА_14 кримінального правопорушення та не надано оцінки даним про його особу. Разом з тим захисник вказує на недоведеність слідчим у клопотанні існування ризиків, передбачених статтею 177 КПК України.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 5 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В., апеляційну скаргу захисника залишено без задоволення, ухвалу слідчого судді Деснянського районного суду міста Києва від 24 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/223/2014).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що доводи захисника про те, що слідчий суддя не перевірив вагомість доказів підозри у вчиненні ОСОБА_14 кримінального правопорушення, є безпідставними, оскільки відповідно до практики Європейського суду з прав людини та національного законодавства при розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу суд не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати під час розгляду справи по суті, зокрема вважати встановленими будь-які фактичні обставини та оцінювати докази. На цьому етапі провадження слідчий суддя повинен дослідити, чи ті обставини підозри, про які органу досудового розслідування відомо на даний час, дають достатньо обґрунтовані підстави вважати, що особа вчинила злочин. З ухвали слідчого судді вбачається, що на даному етапі розслідування вказані обставини підтверджуються достатніми доказами.

З урахуванням зазначеного слідчий суддя при прийнятті рішення про застосування щодо ОСОБА_14 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою перевірив усі обставини, з якими закон пов’язує можливість застосування виняткового запобіжного заходу, і зазначені обставини підтверджені даними, які досліджені та оцінені суддею у судовому засіданні.

Доводи апеляційної скарги щодо неврахування судом даних про особу підозрюваного ОСОБА_14 не заслуговують на увагу, оскільки зазначені обставини були враховані судом при обранні йому виду запобіжного заходу та не виключають наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України.

З огляду на викладене доводи апеляційної скарги захисника щодо незаконності та необґрунтованості ухвали слідчого судді є безпідставними, оскільки слідчий суддя при розгляді клопотання дослідив усі обставини, з якими закон пов’язує можливість застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Суд обґрунтовано відповідно до вимог статей 176, 177, 178, 183, 194, 197 КПК України, з урахуванням тяжкості кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_14, даних про його особу, за відсутності підстав для застосування більш м’якого запобіжного заходу дійшов висновку про необхідність застосування щодо ОСОБА_14 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Отже, колегія суддів апеляційного суду вважала, що ухвала слідчого судді є законною та обґрунтованою.

У висновку ТСК не наведено жодних порушень законодавства, які були допущені колегією суддів Апеляційного суду міста Києва у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В. при розгляді справи № 11-сс/796/223/2014 стосовно підозрюваного ОСОБА_14.

Разом з тим ТСК ухвалено висновок від 9 червня 2015 року № 49/02-15 (доповідач – член ТСК), яким не встановлено наявності ознак порушення присяги в діях слідчого судді Деснянського районного суду міста Києва Котовича О.Л., а визнано наявність підстав для притягнення вказаного судді до дисциплінарної відповідальності та направлено висновок з матеріалами перевірки до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Рішенням ВККС України від 1 грудня 2015 року провадження у дисциплінарній справі стосовно судді Котовича О.Л. припинено з огляду на те, що хоча суддя й припустився помилок при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу ОСОБА_14, але вони не свідчать про вчинення суддею дисциплінарного проступку.

Таким чином, висновок ТСК про наявність ознак порушення присяги у діях суддів Єфімової О.І. (головуючого), суддів Бартащук Л.В., Беця О.В. при розгляді справи № 11-сс/796/223/2014 стосовно підозрюваного ОСОБА_14 є необґрунтованим та не може бути покладений в основу рішення Вищої ради юстиції.

8. Справа № 11-сс/796/194/2014 (підозрюваний ОСОБА_11), колегія суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.

Слідчий суддя Солом’янського районного суду міста Києва Зінченко С.В.

До Солом’янського районного суду міста Києва 23 січня 2014 року надійшло клопотання старшого слідчого СВ Солом’янського РУ ГУ МВС України в м. Києві від 22 січня 2014 року, погоджене зі старшим прокурором прокуратури Солом’янського району в м. Києві, про застосування до ОСОБА_11, підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення), запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження № 12014100000000220, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Вказане клопотання було обґрунтовано тим, що 19 січня 2014 року приблизно о 15 год. 00 хв. ОСОБА_11., діючи спільно з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами у кількості 3000–5000 осіб, прибув на вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві з метою активної участі у масових заворушеннях, що супроводжувались насильством над особою, погромами, підпалами, знищенням майна, опором представникам влади із застосуванням предметів, що використовувались як зброя. З метою вчинення кримінального правопорушення та участі у масових заворушеннях ОСОБА_11, діючи спільно з іншими особами, заздалегідь підготували екіпіровку для власного захисту при нападі на співробітників міліції, а саме: бронежилети, шоломи, захисні щитки та інші засоби індивідуального захисту. Крім того, для досягнення свого злочинного умислу ОСОБА_11, діючи спільно з невстановленими особами, вчинив дії, спрямовані на досягнення своєї злочинної мети, шляхом вчинення насильства над особами, які намагались їм перешкодити, а саме насильства над працівниками правоохоронних органів та внутрішніх військ МВС України шляхом нападу і завдання їм ударів битами, кийками, палицями, ціпками, розпилення сльозогінного газу, застосування світло-шумових гранат, запальних сумішей, вибухових пакетів тощо. Також ОСОБА_11, діючи спільно з невстановленими особами, з метою подолання перешкод у досягненні свого злочинного умислу шляхом застосування фізичної сили вчинив дії, спрямовані на знищення майна: автотранспортних засобів, металевих турнікетів, які належать ГУ МВС України в м. Києві, використовувались працівниками міліції для стримування учасників масового заворушення та перешкоджали просуванню вказаних вище осіб у напрямку будівлі Верховної Ради України.

У клопотанні також зазначено, що під час протиправних дій ОСОБА_11, діючи спільно з невстановленими особами, чинив опір представникам влади – працівникам міліції, які намагались припинити злочинні дії цих осіб, – шляхом застосування проти працівників міліції предметів, які були заздалегідь приготовлені та використовувались як зброя: ножів, гумових палиць, біт, пневматичних пістолетів, палиць, газових балончиків зі сльозогінним газом тощо.

Для приховування власних облич, з метою уникнення відповідальності за вчинювані діяння, ОСОБА_11 та інші невстановлені особи використали маски, шоломи, марлеві пов’язки та інші засоби для приховання особистості.

Під час вчинення зазначених протиправних дій ОСОБА_11, протиправні дії якого полягали у киданні в бік співробітників правоохоронних органів і внутрішніх військ МВС України каменів, пляшок із запальними сумішами, вибухових пакетів, 21 січня 2014 року о 3 год. 45 хв. неподалік від АДРЕСА_1 був затриманий працівниками міліції. У ході протиправних дій працівникам міліції та іншим особам, загальною кількістю близько 100 осіб, було завдано побої і тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.

Ухвалою слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва Зінченка С.В. від 23 січня 2014 року клопотання задоволено та застосовано до підозрюваного ОСОБА_11 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з моменту затримання, а саме 21 січня 2014 року до 21 лютого 2014 року (справа № 760/1377/14-к).

Вказана ухвала слідчого судді була оскаржена в апеляційному порядку захисником ОСОБА_11 – адвокатом ОСОБА_56.

В апеляційній скарзі захисник ОСОБА_56 просив змінити ухвалу слідчого судді та постановити нову ухвалу, якою застосувати до підозрюваного ОСОБА_11 запобіжний захід у вигляді особистої поруки. Зазначив, що висновки слідчого судді про наявність ризиків неналежної процесуальної поведінки ОСОБА_11 були необґрунтованими, оскільки у клопотанні слідчого та ухвалі слідчого судді відсутні будь-які докази, що свідчили про їх існування, та вони нічим не підтверджені. При розгляді клопотання судом не було надано належної оцінки наявності обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_11 кримінального правопорушення, в ухвалі суду не наведені вагомі та належні докази, які б свідчили про вчинення ним кримінального правопорушення, та його дії кваліфіковані неправильно. Окрім того, адвокат ОСОБА_56 вказав, що слідчим суддею при розгляді клопотання не було розглянуто можливість застосування щодо підозрюваного менш суворого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, з огляду на дані про особу ОСОБА_11, який мав міцні соціальні зв’язки, постійне місце реєстрації та проживання, раніше не судимий, одружений, працював, позитивно характеризувався, на спеціальних обліках не перебував, мав низку хронічних захворювань. Також слідчим суддею не були враховані заяви народних депутатів України про взяття ОСОБА_11 на особисту поруку.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 11 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І., апеляційну скаргу захисника залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва Зінченка С.В. від 23 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/194/2014).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що слідчий суддя, застосувавши стосовно ОСОБА_11 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, правильно взяв до уваги те, що злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_11, є особливо тяжким, має значний ступінь небезпеки, врахував дані про особу, його вік, стан здоров’я та сімейний стан. Вказані обставини у сукупності дали суду підстави вважати обґрунтованими доводи клопотання слідчого про наявність існування ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, та що менш суворі запобіжні заходи не в змозі запобігти вказаним ризикам.

Вищою радою юстиції встановлено, що доводи клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою було подано в матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014100030000220, обґрунтовувалися протоколами слідчих дій, які проводилися в межах іншого кримінального провадження – під номером 12014100000000179. Отже, відповідні докази слід розцінювати як такі, що не є предметом кримінального провадження № 12014100030000220 і в силу вимоги частини першої статті 88 КПК України є недопустимими. При цьому стороною обвинувачення не були надані суду докази того, що процесуальні дії в межах провадження № 12014100000000179 проводилися слідчими, включеними до Єдиного реєстру досудових розслідувань з метою проведення досудового розслідування у цьому провадженні.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 184 КПК України до клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу додається підтвердження того, що підозрюваному надані копії клопотання та матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу. Разом з тим у матеріалах справи № 760/1377/14-к відсутні докази вручення цих копій ОСОБА_11.

Крім того, в ухвалі слідчого судді Зінченка С.В. відсутні посилання на докази у справі, що суперечить частині першій статті 372 КПК України.

У матеріалах справи наявна заява народних депутатів ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, громадянина ОСОБА_60, ОСОБА_61., дружини підозрюваного ОСОБА_62, депутата Київської міської ради ОСОБА_63 про взяття особи на особисту поруку. Мотивуючи відмову у застосуванні запобіжного заходу у вигляді взяття на поруки, суддя послався на «особу підозрюваного, який вчинив особливо тяжкий злочин», чим передчасно зробив висновок про доведеність його вини у вчиненні злочину.

Усупереч вимогам пункту 3 частини першої статті 178 КПК України слідчий суддя при вирішенні питань про обрання запобіжного заходу не врахував стан здоров’я підозрюваного ОСОБА_11, 1955 року народження, зокрема наявність у нього гіпертонічної хвороби, кардіосклерозу, хронічного гепатиту тощо.

Також слідчим суддею при розгляді клопотання про взяття під варту не було взято до уваги обставини, які підтверджують міцність соціальних зв’язків підозрюваного: наявність дружини, сина, двох онуків, постійної зайнятості.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів від 17 грудня 2015 року припинено провадження у дисциплінарній справі стосовно судді Солом’янського районного суду міста Києва Зінченка С.В. за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 48/02-15.

Вища кваліфікаційна комісія суддів встановила у діях судді Зінченка С.В. наявність дисциплінарного проступку та припинила провадження у дисциплінарній справі у зв’язку з закінченням строку притягнення судді до відповідальності.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Коваль С.М., Бецем О.В., Єфімовою О.І. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

9. Справа № 11-сс/796/277/2014 (підозрюваний ОСОБА_19), колегія суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.

Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва Калініченко Л.С.

До Голосіївського районного суду міста Києва 27 січня 2014 року надійшло клопотання слідчого СВ Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_19 в межах кримінального провадження № 12014100000000285, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Дане клопотання було погоджене заступником прокурора прокуратури Голосіївського району міста Києва. Відповідно до клопотання ОСОБА_19 підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення), – активній участі у масових заворушеннях 27 січня 2014 року по вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві.

Ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва Калініченко Л.С. від 27 січня 2014 року клопотання слідчого задоволено та застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 60 днів – по 27 березня 2014 року (справа № 752/1463/14-к).

Вказана ухвала суду була оскаржена в апеляційному порядку ОСОБА_19 та захисником ОСОБА_19 – адвокатом ОСОБА_64.

В апеляційній скарзі захисник ОСОБА_19 посилався на те, що доводи прокурора про наявність ризиків та наявність у матеріалах провадження даних щодо обґрунтованої підозри не знайшли підтвердження в судовому засіданні.

Окрім того, в апеляційній скарзі було зазначено, що слідчим суддею при розгляді клопотання про застосування підозрюваному ОСОБА_19 запобіжного заходу не були враховані обставини, які закон зобов’язує враховувати при обранні запобіжних заходів. Зокрема, висновки слідчого судді про наявність ризиків не відповідали фактичним обставинам справи, оскільки ґрунтувалися на припущеннях та нічим не були підтверджені. При розгляді клопотання судом не було надано належної оцінки наявності обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_19 кримінального правопорушення, що не є підставою для застосування виняткового запобіжного заходу – тримання під вартою. Також захисник вказав, що слідчим суддею не було розглянуто можливість застосування щодо підозрюваного менш суворого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, з огляду на дані про особу ОСОБА_19, який раніше не судимий, має постійне місце реєстрації та проживання.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 11 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І., апеляційні скарги підозрюваного та захисника ОСОБА_64 залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 27 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/277/2014).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що слідчим суддею постановлено ухвалу з дотриманням вимог статей 177, 178, 183 КПК України. Суддя, вислухавши пояснення прокурора, слідчого, сторони захисту та дослідивши матеріали клопотання, обґрунтовано встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце, підтверджуються достатніми на даному етапі розслідування доказами, і у висновках, які зробив орган досудового слідства, чогось очевидно необґрунтованого чи довільного слідчий суддя не встановив. Слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати під час розгляду кримінальної справи по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише, чи є причетність особи до вчинення злочину ймовірною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів. Що і було зроблено слідчим суддею.

Приймаючи рішення, суд також взяв до уваги те, що злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_19, є особливо тяжким, має значний ступінь небезпеки, характеризується застосуванням насильства, знищенням майна, опором представникам влади із застосуванням предметів, які використовувалися як зброя, з чого вбачаються ознаки порушення загальносуспільних цінностей. Слідчий суддя також врахував дані про особу підозрюваного, стан здоров’я, сімейний стан, відсутність місця роботи. Будь-яких даних, які б свідчили про позитивну репутацію підозрюваного, слідчий суддя не встановив.

Таким чином, доводи захисту про необґрунтованість слідчим суддею наявності ризиків неналежної процесуальної поведінки підозрюваного є безпідставними.

Наявність постійного місця проживання і реєстрації та відсутність судимостей, на що посилались в апеляційних скаргах підозрюваний та захисник, на думку колегії суддів, є недостатнім підтвердженням позитивної репутації підозрюваного та не спростовує висновків слідчого судді про наявність ризиків неналежної процесуальної поведінки з боку підозрюваного, враховуючи поведінку підозрюваного під час вчинення протиправних дій, у яких він підозрюється. Слідчий суддя врахував всі обставини, з якими закон пов’язує можливість тримання особи під вартою, адекватно оцінив ступінь порушення цінностей суспільства у даному кримінальному провадженні та своїм рішенням забезпечив високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.

Вищою радою юстиції встановлено, що клопотання слідчого СВ Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві від 27 січня 2014 року було обґрунтовано такими доказами: протоколами допиту свідків – військовослужбовців внутрішніх військ ОСОБА_65, ОСОБА_66, ОСОБА_67 (військова частина № 3037, м. Донецьк). Допити проводилися слідчим СВ Печерського РУ ГУ МВС України в м. Києві. При цьому зазначений слідчий відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань не був таким, що уповноважений на здійснення досудового розслідування в межах кримінального провадження № 12014100000000285. Крім того, у цих протоколах не вказано номер досудового розслідування.

Таким чином, вищевказані докази були отримані стороною обвинувачення всупереч порядку, передбаченому КПК України, а отже, відповідно до статей 86, 87, 177 КПК України є недопустимими і такими, що не можуть свідчити про існування обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_19.

Повідомлення про підозру не містило посилання на час вчинення дій ОСОБА_19. При цьому ОСОБА_19 протягом усього розслідування надавав послідовні пояснення, що не вчиняв протиправних дій, не мав необхідних для цього предметів, а запах бензину від рукавичок пов’язаний із наданням ним допомоги у приготуванні їжі на Майдані.

Слідчий суддя як на докази обґрунтованої підозри ОСОБА_19 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, посилався на рапорт першого заступника командира 1 ПБ-НШ вн 3037 майора від 27 січня 2014 року та протоколи допиту свідків – військослужбовців в/ч 3037 м. Донецька, які затримували ОСОБА_19.

Проте у матеріалах кримінального провадження не наведено належних доказів, які кваліфікують вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України.

Слідчим суддею Голосіївського районного суду міста Києва було порушено вимоги частини другої статті 194 КПК України, відповідно до якої слідчий суддя під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Слідчий суддя, суд зобов’язаний постановити ухвалу про відмову в застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.

Частиною другою статті 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

В ухвалі від 27 січня 2014 року слідчим суддею Голосіївського районного суду міста Києва не наведені належні і достатні мотиви та підстави її ухвалення.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Коваль С.М., Бартащук Л.В., Єфімовою О.І. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Голосіївського районного суду міста Києва Калініченко Л.С. за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 45/02-15, прийнято рішення від 17 грудня 2015 року про внесення подання про звільнення вказаної судді з посади за порушення присяги, у тому числі й за порушення, допущені при розгляді справи про обрання запобіжного заходу ОСОБА_19.

Указом Президента України № 64/2016 від 24 лютого 2016 року Калініченко Л.С. звільнено з посади судді Голосіївського районного суду міста Києва у зв’язку з порушенням присяги судді.

10. Справа № 11-сс/796/191/2014 (підозрюваний ОСОБА_8), колегія суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.

Слідчий суддя Оболонського районного суду міста Києва Швачач Ю.О.

24 січня 2014 року до Оболонського районного суду міста Києва надійшло клопотання слідчого СВ Оболонського РУ ГУ МВС України в м. Києві, погоджене із заступником прокурора Оболонського району міста Києва, внесене у кримінальному провадженні № 12014100000000262 від 23 січня 2014 року, про застосування до підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (організація масових заворушень, що супроводжувалися насильством над особою, погромами, підпалами, знищенням майна, захопленням будівель або споруд, насильницьким виселенням громадян, опором представникам влади із застосуванням зброї або інших предметів, які використовувалися як зброя, а також активна участь у масових заворушеннях, що призвело до загибелі людей або до інших тяжких наслідків), ОСОБА_8 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Вказане клопотання було обґрунтовано тим, що 22 січня 2014 року в період приблизно з 11 год. 00 хв. до 12 год. 25 хв. ОСОБА_8, діючи спільно з невстановленими досудовим слідством особами, прибув на вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві з метою активної участі у масових заворушеннях, що супроводжувались насильством над представниками влади, знищенням майна, опором представникам влади із застосуванням предметів, які використовувались як зброя.

З метою досягнення своєї мети ОСОБА_8, діючи спільно з невстановленими досудовим розслідуванням особами, у зазначений час вчинив насильство над особами, які намагались їм завадити, – працівниками правоохоронних органів та внутрішніх військ МВС України, – шляхом кидання у бік працівників органів внутрішніх справ, що виконували свої службові обов’язки з охорони громадського порядку, саморобних вибухових пристроїв на основі легкозаймистої суміші (бензину, розчинника, спирту тощо).

У клопотанні зазначено, що під час вказаних протиправних дій ОСОБА_8 спільно з невстановленими досудовим розслідуванням особами чинив опір представникам влади (працівникам міліції, які намагались припинити злочинні дії цих осіб) шляхом застосування проти них предметів, які були заздалегідь приготовлені та використовувались як зброя, а саме: ножів, дерев’яних палиць, бит, саморобних вибухових пристроїв на основі легкозаймистої суміші, каміння та інших підручних предметів. У ході протиправних дій працівникам міліції та іншим особам завдано побої й тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.

Після вчинення вказаних протиправних дій ОСОБА_8 у числі інших осіб був затриманий працівниками міліції.

У клопотанні також вказано, що ОСОБА_8 з метою уникнення кримінальної відповідальності може переховуватися від органів досудового розслідування, може продовжити свою протиправну діяльність, вчиняючи кримінальні правопорушення, знову брати участь або організовувати масові заворушення на території міста Києва. Крім того, перебуваючи на волі, матиме можливість та, ймовірно, стане впливати на свідків, а також обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке набуло великого суспільного резонансу й належить до категорії особливо тяжких злочинів.

Ухвалою слідчого судді Оболонського районного суду міста Києва Швачач Ю.О. від 25 січня 2014 року клопотання задоволено, застосовано до ОСОБА_8 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 22 березня 2014 року (справа № 756/1183/14-к).

З матеріалів справи № 756/1183/14-к вбачається наступне.

22 січня 2014 року з 14 год. 25 хв. до 14 год. 35 хв. слідчий СВ Печерського РУ ГУ МВС України в м. Києві здійснив огляд місця події – ділянки місцевості по вул. Грушевського в місті Києві, на якій перебував ОСОБА_8 ДАТА_1 року народження (однак досудове розслідування в подальшому проводилося щодо ОСОБА_8 ДАТА_2 року народження). Всупереч вимозі частини сьомої статті 223 КПК України цей огляд (особистий обшук) був здійснений за відсутності понятих.

Того ж дня з 20 год. 45 хв. до 21 год. 00 хв. слідчий Оболонського РУ ГУ МВС України в м. Києві провів огляд місця події – приміщення службового кабінету № 418 Оболонського РУ ГУ МВС України в м. Києві, в якому перебував ОСОБА_8, і вилучив у останнього куртку, штани, сорочку та марлеву пов’язку. У тексті протоколу вказано, що він складений за участю підозрюваного ОСОБА_8, проте з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_8 повідомлено про підозру лише 23 січня 2014 року о 12 год. 20 хв. у межах досудового розслідування № 120141000000000179 від 19 січня 2014 року (витяг з ЄРДР у матеріалах справи відсутній), а протокол затримання оформлений 22 січня 2014 року о 21 год. 47 хв., тобто також після здійснення огляду (обшуку).

У ході здійснення огляду зазначених вище місць події слідчим був фактично проведений особистий обшук затриманого, здійснення якого допускається частинами третьою, п’ятою статті 208 КПК України під час затримання і повинно фіксуватися саме у протоколі затримання.

В обох протоколах огляду місця події не вказано номера кримінального провадження, в межах якого проведені ці слідчі дії. Частина третя статті 214 КПК України визначає, що здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається. Вказана норма дозволяє проведення огляду місця події до внесення відомостей до ЄРДР, проте вимагає негайно після завершення огляду внести такі відомості до реєстру.

З витягу з кримінального провадження № 12014100000000262, у межах якого внесене клопотання про застосування до ОСОБА_8 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, вбачається, що датою внесення відомостей до ЄРДР є 23 січня 2014 року. Разом з тим у постанові першого заступника начальника управління – начальника СВ Оболонського РУ ГУ МВС України в м. Києві від 22 січня 2014 року про створення слідчої групи та визначення старшого слідчого зазначено, що досудове розслідування № 12014100000000262 внесене до ЄРДР 19 січня 2014 року.

Крім того, клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу обґрунтовується, серед іншого, протоколом допиту свідка – інструктора кінологічної групи ОСОБА_68. У протоколі допиту цього свідка номер кримінального провадження не вказаний.

Таким чином, наведені вище докази були отримані стороною обвинувачення всупереч порядку, передбаченому КПК України, а отже, відповідально до статей 86, 87, 177 КПК України є недопустимими і такими, що не можуть свідчити про існування обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_8.

Згідно з протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_8 заявив, що він у протиправних діях участі не брав та не мав на це наміру, є людиною похилого віку та має проблеми зі здоров’ям. На Майдан Незалежності приїхав з метою підтримки акції з нагоди Дня злуки України та того ж дня мав намір повернутися додому (м. Ладижин Вінницької області). Також зауважив, що перед затриманням працівниками міліції втратив свідомість, ймовірно від удару.

Підозрюваному ОСОБА_8 було повідомлено про підозру в межах кримінального провадження № 12014100000000179. Водночас усі інші процесуальні дії здійснювалися в межах провадження № 12014100000000262. При цьому в матеріалах справи № 756/1183/14-к будь-які докази об’єднання або виділення матеріалів досудового розслідування цих двох проваджень відсутні.

У мотивувальній частині ухвали від 24 січня 2014 року слідчий суддя Швачач Ю.О. зазначила, що, заслухавши прокурора, доповідь слідчого, думку підозрюваного та його захисника, вивчивши копії матеріалів, якими слідчий обґрунтовує клопотання, дійшла висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_8 кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України.

Також вказала, що, обираючи запобіжний захід, врахувала тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному ОСОБА_8 у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, його вік та стан здоров’я, сімейний стан, наявність постійного місця проживання, соціальних зв’язків, майновий стан, обставини вчиненого кримінального правопорушення, особу ОСОБА_8, який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років, дійшла висновку, що є підстави вважати, що застосування до підозрюваного більш м’якого, крім виняткового, запобіжного заходу не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України, а також спробам підозрюваного ОСОБА_8 переховуватися від органів досудового розслідування чи суду, незаконно впливати на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчиняти інше кримінальне правопорушення, а також зважила на доведеність прокурором усіх обставин, передбачених частиною першою статті 194 КПК України.

Пунктом 4 частини першої статті 196 КПК України передбачено, що в ухвалі про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зазначає докази, які обґрунтовують відповідні обставини.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 372 КПК України в мотивувальній частині ухвали зазначаються встановлені судом обставин із посиланням на докази.

Проте в ухвалі від 25 січня 2014 року не зазначено доказів, які обґрунтовують обставини, з яких виходила суддя.

Крім того, судом першої інстанції не враховано обставини, передбачені частиною першої статті 178 КПК України, а саме: похилий вік підозрюваного та стан здоров’я, зокрема можливу травму голови; наявність міцних соціальних зв’язків, оскільки він одружений, проживає разом з дружиною, сином та двома онуками, над якими дружина оформила опікунство (один з них неповнолітній).

У судовому засіданні стороною захисту також була подана заява народних депутатів України ОСОБА_69, ОСОБА_57, ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72 про взяття ОСОБА_8 на особисту поруку.

Не погодившись з ухвалою від 25 січня 2014 року, захисник ОСОБА_8 – ОСОБА_73 оскаржив її до апеляційного суду.

Надалі 27 січня 2014 року ухвалою слідчого судді Оболонського районного суду міста Києва ОСОБА_78 обраний стосовно підозрюваного ОСОБА_8 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою змінено на домашній арешт, заборонено підозрюваному залишати місце проживання у певний час доби, зобов’язано підозрюваного з’являтися за кожної вимоги слідчого, прокурора чи суду.

Як вбачається з мотивувальної частини цієї ухвали, слідчий суддя ОСОБА_78, вирішуючи питання про зміну запобіжного заходу, врахував наявність обставин, про які слідчий, прокурор на той час не знав і не міг знати, а саме, що згідно з довідкою № 2371 від 27 січня 2014 року ОСОБА_8 потребує стаціонарного лікування через забій головного мозку.

У листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 4 квітня 2013 року № 511-550/0/4-13 «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України» зазначено, що суд апеляційної інстанції відкладає апеляційний розгляд у разі неприбуття сторін або інших учасників кримінального провадження, присутність яких є обов’язковою згідно з КПК України, або якщо суд апеляційної інстанції своїм рішенням визначив їх явку обов’язковою. При цьому у разі неприбуття до суду особи, явка якої визнана обов’язковою, суд апеляційної інстанції може з власної ініціативи прийняти рішення про здійснення приводу такої особи відповідно до частини другої статті 140 КПК України та призначити судове засідання на інший день.

У судове засідання ОСОБА_8 та його захисники не з’явились.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте за наслідками апеляційного розгляду колегія суддів Апеляційного суду міста Києва у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І. всупереч наведеним нормам закону ухвалою від 11 лютого 2014 року залишила без змін ухвалу слідчого судді Оболонського районного суду міста Києва Швачач Ю.О. від 25 січня 2014 року. При цьому виходила із того, що при обранні запобіжного заходу слідчим суддею істотних порушень норм КПК України, які є підставою для скасування ухвали слідчого судді, не встановлено.

Також колегія суддів виходила з того, що питання додержання правил підслідності кримінального провадження не належить до компетенції слідчого судді.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Оболонського районного суду міста Києва Швачач Ю.О. за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 44/02-15, прийнято рішення від 17 листопада 2015 року про внесення подання Президентові України про звільнення вказаної судді з посади за порушення присяги за порушення, допущені при розгляді справи про обрання запобіжного заходу ОСОБА_8.

Указом Президента України від 30 січня 2016 року № 27/2016 Швачач Ю.О. звільнено з посади судді Оболонського районного суду міста Києва у зв’язку з порушенням присяги судді.

11. Справа № 11-сс/796/204/2014 (підозрюваний ОСОБА_12), колегія суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В.

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва Сіромашенко Н.В.

До Шевченківського районного суду міста Києва 21 січня 2014 року звернувся слідчий СВ Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_12 в межах кримінального провадження № 12014100000000183, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Клопотання було погоджене старшим прокурором прокуратури Шевченківського району міста Києва. Відповідно до клопотання ОСОБА_12 19 січня 2014 року по вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві брав активну участь у масових заворушеннях, що супроводжувалися насильством над особою, знищенням майна, опором представникам влади із застосуванням предметів, які використовувалися як зброя, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення).

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва Сіромашенко Н.В. від 21 січня 2014 року клопотання задоволено та застосовано щодо ОСОБА_12 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 20 березня 2014 року (справа № 761/2134/14-к).

Вказана ухвала суду була оскаржена захисником ОСОБА_12 – адвокатом ОСОБА_74 в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі захисник просив ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову, якою застосувати щодо підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. На його думку, слідчий суддя залишив поза увагою, що клопотання не містило доказів обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_12 злочину, у ньому не викладено обставин про наявність ризиків у кримінальному провадженні та не обґрунтовано неможливість запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м’яких запобіжних заходів. Також слідчий суддя не врахував, що органом досудового розслідування при внесенні клопотання не було взято до уваги стан здоров’я підозрюваного, наявність родини, а саме матері, яка потребує цілодобового догляду, та наявність постійного місця проживання.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 4 лютого 2014 року постановленою колегією суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В., апеляційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 21 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/204/2014).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що слідчий суддя врахував усі обставини, з якими закон пов’язує можливість тримання особи під вартою, всебічно, повно провів судовий розгляд клопотання, адекватно оцінив ступінь порушення цінностей суспільства та своїм рішенням забезпечив високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.

Доводи апеляційних скарг про відсутність доказів обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_12 злочину та недоведеність ризиків у кримінальному провадженні з урахуванням викладеного є необґрунтованими. Наявність місця проживання підозрюваного за встановлених судом обставин не може слугувати підставою для скасування ухвали слідчого судді.

Будь-яких підтверджень тому, що підозрюваний здійснює цілодобовий догляд за своєю матір’ю, стороною захисту надано не було.

Застосувавши щодо ОСОБА_12 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, суд правильно прийняв рішення, не визначивши йому розмір застави у порядку, передбаченому частиною третьою статті 183 КПК України, врахувавши обставини, передбачені статтями 177, 178 КПК України, та те, що ОСОБА_12 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення із застосуванням насильства.

За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про законність ухвали суду першої інстанції про обрання ОСОБА_12 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Разом з тим Вищою радою юстиції при вивченні матеріалів судового провадження встановлено наступне.

Згідно з протоколом затримання від 20 січня 2014 року ОСОБА_12 був затриманий як особа, підозрювана у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, що відповідно до класифікації злочинів, визначеної статтею 12 КК України, належить до особливо тяжких злочинів.

Відповідно до статті 52 КПК України участь захисника у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів є обов’язковою.

Як передбачено статтею 54 КПК України, відмова від захисника повинна відбуватися виключно в присутності захисника після надання можливості для конфіденційного спілкування. Така відмова фіксується у протоколі процесуальної дії.

За змістом зазначеної норми закону для процесуального закріплення відмови підозрюваного від захисника складається відповідний протокол, при складанні якого в обов’язковому порядку має бути присутній захисник.

Як зазначено у частині третій статті 54 КПК України, відмова від захисника не приймається у випадку, якщо його участь є обов’язковою. За таких обставин, якщо підозрюваний відмовляється від захисника й не залучає іншого захисника, захисник повинен бути залучений у порядку, передбаченому статтею 49 цього Кодексу, для здійснення захисту за призначенням.

Відповідно до статті 42 КПК України підозрюваним є особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення. За таких обставин з моменту затримання всі слідчі дії щодо ОСОБА_12 мали відбуватися з участю захисника.

Однак, незважаючи на вимогу частини першої статті 52 КПК України, повідомлення про підозру ОСОБА_12 було вручене за відсутності захисника.

Серед матеріалів, якими слідчий обґрунтовував доводи клопотання про застосування запобіжного заходу, був протокол допиту підозрюваного, який всупереч вимогам статті 52 КПК України відбувався за відсутності захисника.

Таким чином, зазначений доказ був отриманий стороною обвинувачення всупереч порядку, передбаченому КПК України, а отже, відповідно до статей 86, 87, 177 КПК України є недопустимим і таким, що не може свідчити про існування обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_12.

Слідчий обґрунтовував доводи клопотання про застосування запобіжного заходу, зокрема, протоколом огляду місця події від 19 січня 2014 року. Проте у цьому протоколі відсутні будь-які відомості, що могли би вказувати на обставини вчинення злочину підозрюваним.

Пунктом 4 частини першої статті 196 КПК України передбачено, що в ухвалі про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зазначає докази, які обґрунтовують відповідні обставини.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 372 КПК України в мотивувальній частині ухвали зазначаються встановлені судом обставин із посиланням на докази.

Проте в ухвалі слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 21 січня 2014 жодний доказ не згадується взагалі.

Відповідно до частини першої статті 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно з частиною другою статті 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Приймаючи рішення за результатами розгляду клопотання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу, слідчий суддя зобов’язаний враховувати підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, та навести їх в мотивувальній частині ухвали. Також необхідно враховувати врегульовані спеціальними нормами особливості застосування того чи іншого запобіжного заходу, дотримуватись вимог щодо змісту ухвали, які нормативно закріплені в статті 196 КПК України.

Тримання особи під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України (стаття 183 КПК України).

Відповідно до статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Слідчим суддею не зазначено доказів того, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України; не зазначено обставин на обґрунтування того, що жоден з більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти вказаним у клопотанні ризикам; не розглянуто можливість застосування інших (альтернативних) запобіжних заходів.

Слідчий і прокурор жодним чином не довели того, що підозрюваний ОСОБА_12 може переховуватись від слідства. Опору працівникам міліції під час затримання не чинив. Не було у клопотанні наведено доказів того, що він, хоча і раніше судимий, може якимось чином впливати на свідка – працівника спецпідрозділу «Беркут», може знищити чи спотворити будь-які докази у справі.

Також не було враховано стан здоров’я підозрюваного, наявність постійного місця проживання, сталих соціальних зв’язків, а саме наявність родини – паралізованої матері, яка перебуває у нього на утриманні і потребує цілодобового догляду.

Суддею першої інстанції було порушено вищевказані норми кримінального процесуального закону.

Частиною другою статті 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

В ухвалі слідчим суддею Шевченківського районного суду міста Києва не наведені належні і достатні мотиви та підстави її ухвалення.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Приндюк М.В., Бартащук Л.В., Бецем О.В. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

Висновок ТСК від 10 червня 2015 року № 53/02-15 про наявність в діях судді Сіромашенко Н.В. ознак порушення присяги, у тому числі за порушення при обранні запобіжного заходу ОСОБА_12, надійшов до Вищої ради юстиції 23 жовтня 2015 року.

Вища рада юстиції 14 січня 2016 року за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої за висновком ТСК від 10 червня 2015 року № 53/02-15 за заявою заступника Генерального прокурора України Бачуна О.В. стосовно судді Шевченківського районного суду міста Києва Сіромашенко Н.В., прийняла рішення внести подання до Верховної Ради України про звільнення судді з посади за порушення присяги, у тому числі за порушення, допущені при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу ОСОБА_12.

12. Справа 11-сс/796/2164/2013 (підозрюваний ОСОБА_3), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва Маліновська В.М.

ТСК, вважаючи наявними ознаки порушення присяги в діях суддів апеляційної інстанції при залишенні без змін ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва Маліновської В.М. від 3 грудня 2014 року, виходила із того, що:

  • докази про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення були отримані стороною обвинувачення всупереч передбаченому КПК України порядку та відповідно до статтей 86, 87, 177 КПК України є недопустимими;
  • повідомлення про підозру було погоджене прокурором м. Києва Безкишким М.Г., який не був уповноважений на вчинення процесуальних дій в межах цього кримінального провадження;
  • слідчий суддя не встановила фактичний час затримання ОСОБА_3;
  • ухвала судді не містить посилання на докази, що були враховані при ухваленні судового рішення.

При цьому висновок ТСК не містить викладу обставин, які свідчать про порушення присяги саме суддями Апеляційного суду міста Києва Бецем О.В. (головуючим), суддями Коваль С.М., Приндюк М.В. при розгляді апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді.

З висновком ТСК стосовно наявності в діях суддів апеляційної інстанції при розгляді зазначеної справи ознак порушення присяги погодитись не можна, оскільки ці висновки не підтверджуються матеріалами кримінального провадження.

Вищою радою юстиції встановлено, що 3 грудня 2013 року до Шевченківського районного суду міста Києва надійшло клопотання слідчого СВ Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві від 2 грудня 2013 року про застосування до підозрюваного ОСОБА_3 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження № 12013110100017867, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Зазначене клопотання було погоджене старшим прокурором прокуратури Шевченківського району міста Києва.

Відповідно до клопотання 1 грудня 2013 року приблизно о 20 год. 10 хв. ОСОБА_3, діючи у групі разом з невстановленими слідством особами у кількості не менше 50, перебуваючи в громадському місці – на перехресті бульвару Т. Шевченка та вулиці Хрещатик в місті Києві, грубо порушуючи громадський порядок, з мотивів явної неповаги до суспільства, використовуючи лебідку, драбину, буксирувальний трос та інше спеціальне обладнання, намагався зруйнувати пам’ятник Леніну, тобто вчинили хуліганські дії, які супроводжувались особливою зухвалістю та винятковим цинізмом.

Під час спроби представників влади – працівників міліції РМОП «Беркут», які виконували обов’язки з охорони громадського порядку, припинити вищевказані злочинні дії ОСОБА_3, останній, продовжуючи діяти разом із невстановленими слідством особами, чинив їм опір, під час якого, використовуючи спеціально пристосовану та заздалегідь заготовлену для нанесення тілесних ушкоджень палицю, завдав нею співробітнику міліції РМОП «Беркут» ОСОБА_75 не менше п’яти ударів по тулубу та трьох ударів по голові, а співробітнику міліції РМОП «Беркут» ОСОБА_76 не менше чотирьох ударів по тулубу та чотирьох ударів по голові.

Таким чином, як зазначено в клопотанні, ОСОБА_3 своїми умисними діями, які виразилися у хуліганстві, тобто грубому порушенні громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю, вчиненому групою осіб, пов’язаному з опором представникам влади, які виконували свої обов’язки з охорони громадського порядку, із застосуванням іншого предмета, спеціально пристосованого та заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень, вчинив злочин, передбачений частиною четвертою статті 296 КК України.

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва Маліновської В.М. від 3 грудня 2013 року вищевказане клопотання слідчого задоволено та застосовано щодо підозрюваного ОСОБА_3 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою тривалістю 60 днів – до 30 січня 2014 року (справа № 761/32343/13-к).

Вказана ухвала суду була оскаржена захисником ОСОБА_3 – адвокатом ОСОБА_77 в апеляційному порядку.

Мотивуючи свої доводи, викладені в апеляційній скарзі, захисник підозрюваного зазначав, що висновки, викладені в ухвалі слідчого судді, не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки в матеріалах справи та клопотанні слідчого відсутні дані, які б давали достатні підстави вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України. Також захисник вказав про те, що ні в клопотанні слідчого, ні прокурором в судовому засіданні не доведено, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не може запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

Крім того, слідчим суддею при розгляді клопотання слідчого не враховано характеризуючі дані про особу підозрюваного ОСОБА_3, а саме його вік, стан здоров’я, міцність соціальних зв’язків за місцем проживання, наявність постійного місця проживання, репутацію, майновий стан, розмір майнової шкоди, що фігурує у кримінальному провадженні. Також, на думку захисника, невмотивованою є відмова слідчого судді у передачі ОСОБА_3 на поруки кільком народним депутатам України, необґрунтовано не визначено розмір застави.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 11 грудня 2013 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В., апеляційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 3 грудня 2013 року – без змін (справа № 11-сс/796/2164/2013).

Апеляційний суд виходив із того, що з ухвали слідчого судді та журналу судового засідання вбачається, що наведені підстави для обрання ОСОБА_3 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою перевірялись при розгляді клопотання. При цьому був опитаний підозрюваний ОСОБА_3, заслухана думка прокурора, слідчого та захисника, з’ясовані інші обставини, які мають значення при вирішенні питання обрання запобіжного заходу. Суд з’ясував питання про те, чи підтверджується наявність зазначених у клопотанні слідчого підстав для застосування запобіжного заходу, передбачених статтею 177 КПК України.

Відповідно до статті 178 КПК України слідчим суддею також враховано вагомість наявних доказів про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_3, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винним у вчиненні правопорушення, та дані, які характерезують особу підозрюваного.

Колегія суддів погодилася із наявністю обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_3 кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 296 КК України, яке належить до категорії тяжких та за яке передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до семи років, з урахуванням наявності ризиків, передбачених частиною першою статті 177 КПК України, а тому, на думку суду апеляційної інстанції, слідчий суддя правильно дійшов висновку про необхідність обрання ОСОБА_3 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Доводи апеляційної скарги щодо відсутності ризиків у даному кримінальному провадженні, які виправдовують тримання ОСОБА_3 під вартою, як зазначив апеляційний суд, є необґрунтованими.

Посилання захисника в апеляційній скарзі на те, що слідчий суддя не врахував дані про особу ОСОБА_3 є також необґрунтованими, оскільки при винесенні рішення слідчим суддею відповідно до вимог статті 178 КПК України враховано дані про особу підозрюваного, а саме те, що підозрюваний одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, позитивно характеризується, разом з тим на даний час не має зареєстрованого місця проживання.

З огляду на викладене зазначені в апеляційні скарзі доводи та підстави не знайшли підтвердження під час апеляційного розгляду справи і не є визначеними законом підставами для скасування оскаржуваного рішення.

Крім того, як вказав апеляційний суд, слідчий суддя обґрунтовано відповідно до вимог частини четвертої статті 183 КПК України при застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з урахуванням підстав та обставин, передбачених статтями 177, 178 цього Кодексу, не визначив розмір застави у даному кримінальному провадженні, оскільки ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, вчиненого із застосуванням насильства.

Обставини ухвалення суддею Шевченківського районного суду міста Києва Маліновською В.М. рішення про обрання запобіжного заходу ОСОБА_3 не були предметом перевірки ТСК.

За таких обставин у Вищої ради юстиції є повноваження перевірити тільки дії суддів апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді Маліновської В.М. про обрання ОСОБА_3 запобіжного заходу.

Аналіз матеріалів кримінального провадження та дій суддів апеляційної інстанції при розгляді зазначеної справи не дає підстав для висновку про порушення останніми присяги.

Висновок ТСК про те, що докази про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення були отримані стороною обвинувачення всупереч передбаченому КПК України порядку та відповідно до статтей 86, 87, 177 КПК є недопустимими, не ґрунтуються на матеріалах кримінального провадження.

Про недопустимість доказів не зазначав в апеляційній скарзі і захисник ОСОБА_77.

Відповідно до статті 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції вправі вийти за межі апеляційних вимог, якщо цим не погіршується становище обвинуваченого або особи, щодо якої вирішувалося питання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

За клопотанням учасників судового провадження суд апеляційної інстанції зобов’язаний повторно дослідити обставини, встановлені під час кримінального провадження, за умови, що вони досліджені судом першої інстанції не повністю або з порушеннями, та може дослідити докази, які не досліджувалися судом першої інстанції, виключно якщо про дослідження таких доказів учасники судового провадження заявляли клопотання під час розгляду в суді першої інстанції або якщо вони стали відомі після ухвалення судового рішення, що оскаржується.

Висновок ТСК про те, що повідомлення про підозру було погоджене прокурором міста Києва, який не був уповноважений на вчинення процесуальних дій в межах цього кримінального провадження, не ґрунтується на вимогах закону.

Стаття 31 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає особливості повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення депутату місцевої ради.

Як зазначено у частині першій вказаної статті, повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення депутату місцевої ради може бути здійснено Генеральним прокурором України, заступником Генерального прокурора України, прокурором Автономної Республіки Крим, області, міста Києва або Севастополя у межах його повноважень.

Оскільки судом було встановлено, що ОСОБА_3 є депутатом місцевої ради, таке повідомлення про підозру відповідає вимогам закону.

Ухвала слідчого судді містить посилання на докази, які були враховані при ухваленні судового рішення, що підтверджується його змістом.

Таким чином, висновок ТСК в цій частині не містить жодних доводів про вчинення суддями апеляційної інстанції дій, які свідчили б про порушення ними присяги судді при розгляді зазначеної справи.

13. Справа № 11-сс/796/2181/2013 (підозрюваний ОСОБА_4), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.).

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва Трубніков А.В.

4 грудня 2015 року до Шевченківського районного суду міста Києва надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУ МВС України в м. Києві, погоджене старшим прокурором відділу прокуратури міста Києва, внесене в рамках кримінального провадження № 12013110060009084 від 1 грудня 2013 року, про застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Вказане клопотання було обґрунтовано тим, що у провадженні відділу СУ ГУ МВС України в м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження № 12013110060009084 від 1 грудня 2013 року. Досудовим розслідуванням встановлено, що 1 грудня 2013 року приблизно о 13 год. 00 хв. ОСОБА_4 у співучасті з групою осіб на перетині вулиць Інститутської та Банкової в місті Києві незаконно заволодів транспортним засобом – навантажувачем-екскаватором, державний реєстраційний номер 47870 АА. Того ж дня приблизно о 13 год. 40 хв. ОСОБА_4 у співучасті з групою осіб, перебуваючи біля Адміністрації Президента України за адресою: АДРЕСА_2, використовуючи транспортний засіб, а саме навантажувач-екскаватор, шляхом наїзду вказаним транспортним засобом на працівників правоохоронних органів України вчинив замах на вбивство працівників правоохоронних органів України у зв’язку із виконанням цими працівниками службових обов’язків щодо охорони громадського порядку.

У клопотанні зазначалося, що злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4, належить до категорії особливо тяжких, а підозрюваний, перебуваючи на волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та вчинити інше кримінальне правопорушення, що свідчить про неможливість запобігання наведеним ризикам застосуванням більш м’яких запобіжних заходів.

Згідно з ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва Трубнікова А.В. від 6 грудня 2013 року дане клопотання задоволено та застосовано до ОСОБА_4 запобіжний захід у виді тримання під вартою тривалістю 60 днів, строк якого обраховувався з моменту затримання підозрюваного, тобто з 6 грудня 2013 року включно (справа № 761/32665/13-к).

Відповідно до статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

У мотивувальний частині ухвали слідчий суддя зазначав, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого статтею 348 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: заявою ОСОБА_79, протоколом огляду відеозапису від 2 грудня 2013 року, показаннями свідків ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, матеріалами УБОЗ ГУ МВС України в м. Києві від 3 грудня 2013 року щодо виконання доручення по проведенню розшукових дій, а також іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

Суд дійшов висновку про наявність передбачених статтею 177 КПК України ризиків і обґрунтував застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 необхідністю запобігання його спробі переховуватись від органів досудового розслідування та суду, а також вчинення інших правопорушень.

Вказана ухвала суду була оскаржена в апеляційному порядку підозрюваним та його захисником.

Мотивуючи свої доводи, викладені в апеляційних скаргах, підозрюваний та його захисник зазначали, що слідчим суддею не надано правової оцінки діям слідчого в порядку статті 206 КПК України, а також не дотримано принципу змагальності сторін. Висновки, викладені в ухвалі слідчого судді, не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки в матеріалах справи та клопотанні слідчого відсутні дані, які б давали достатні підстави вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України. Також вказували про те, що ні в клопотанні слідчого, ні прокурором в судовому засіданні не доведено, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не може запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України, не враховано відсутність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого йому кримінального правопорушення та дані, які характеризують особу підозрюваного, а саме, що він має постійне місце проживання, сім’ю, є підприємцем, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.

За наслідками апеляційного розгляду колегія суддів Апеляційного суду міста Києва у складі суддів: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В. 17 грудня 2013 року постановила ухвалу, якою апеляційні скарги залишила без задоволення, а ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва Трубнікова А.В. від 6 грудня 2013 року – без змін (справа № 11-сс/796/2181/2013).

Колегія виходила з того, що суд першої інстанції обґрунтовано, на підставі статтей 177, 178, 183, 194 КПК України, з урахуванням обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4, даних, які характеризують особу підозрюваного, з урахуванням наявності ризиків, передбачених частиною першою статті 177 КПК України, дійшов висновку про обрання ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Шевченківсього районного суду міста Києва Трубнікова А.В. за висновком ТСК від 10 червня 2015 року № 56/02-15, прийнято рішення від 3 грудня 2015 року про відмову у внесенні подання до Верховної Ради України про звільнення вказаного судді з посади за порушення присяги та направлення висновку ТСК за заявами заступника Генерального прокурора України Бачуна О.В., Кадури В.О. стосовно вказаного судді з матеріалами перевірки до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Тобто висновок ТСК щодо наявності в діях судді Трубнікова А.В. ознак порушення присяги не знайшов підтвердження при розгляді Вищою радою юстиції дисциплінарної справи щодо зазначеного судді. Висновок ТСК в цій частині не містить жодних доводів про вчинення суддями апеляційної інстанції дій, які свідчили б про порушення ними присяги судді.

Вищою радою юстиції у діях колегії суддів апеляційної інстанції, які брали участь у розгляді апеляційної скарги на ухвалу про обрання запобіжного заходу ОСОБА_4, таких ознак також не встановлено.

14. Справа № 11-сс/796/2206/2013 (підозрюваний ОСОБА_5), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва Волокітіна Н.Б.

До Шевченківського районного суду міста Києва 7 грудня 2013 року звернувся старший слідчий в ОВС СУ ГУ МВС України в м. Києві з клопотанням про застосування стосовно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження № 12013110000001233, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Клопотання було погоджене старшим прокурором відділу прокуратури міста Києва.

Відповідно до вказаного клопотання ОСОБА_5 разом з іншими особами 1 грудня 2013 року в місті Києві вчинив кримінальне правопорушення, передбачене частиною першою статті 294 КК України (масові заворушення).

Зазначене клопотання, зокрема, обгрунтовано тим, що 1 грудня 2013 року, приблизно о 13 год. 15 хв. ОСОБА_5 розбив раніше заготованим предметом вікно першого поверху Київської міської державної адміністрації (далі – КМДА) та, перебуваючи біля вхідних дверей до адміністративної будівлі КМДА, за допомогою раніше заготованого гучномовця почав активно закликати інших осіб до вчинення протиправних дій, спрямованих на захоплення цієї адміністративної будівлі. Як зазначено в клопотанні старшого слідчого, в результаті злочинних дій ОСОБА_5 та інших осіб 1 грудня 2013 року адміністративну будівлю КМДА, розташовану за адресою: АДРЕСА_3, було захоплено, що призвело до перешкод у нормальній роботі установи та в подальшому спричинення значних матеріальних втрат територіальній громаді міста Києва.

Слідчим суддею Шевченківського районного суду міста Києва Волокітіною Н.Б. постановлено ухвалу від 10 грудня 2013 року, якою вказане клопотання задоволено та застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання під вартою тривалістю 59 днів з моменту прийняття ухвали – до 6 лютого 2014 року (справа № 761/32898/13-к).

Зазначена ухвала суду була оскаржена захисником ОСОБА_5 – адвокатом ОСОБА_82 до суду апеляційної інстанції.

В апеляційній скарзі захисник вказала, що слідчим суддею під час постановлення ухвали про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не дотримано вимог кримінального процесуального закону України, тобто не досліджено докази, які б підтверджували обґрунтовану підозру у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 294 КК України, та обставин кримінального провадження, з огляду на недоведення слідчим наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України.

Крім того, в порушення вимог статті 178 КПК України слідчий суддя при постановленні оскаржуваної ухвали врахував лише тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрювався ОСОБА_5, та залишив поза увагою дані, які характеризують особу останнього, а саме те, що ОСОБА_5 раніше не судимий, має сім’ю, постійне місце роботи, постійне місце реєстрації та проживання, міцні соціальні зв’язки, позитивно характеризується за місцем роботи та проживання.

Вироком Шевченківського районного суду міста Києва від 17 грудня 2013 року затверджено мирову угоду про визнання винуватості, укладену 17 грудня 2013 року між старшим прокурором відділу прокуратури міста Києва та підозрюваним ОСОБА_5.

ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 293 КК України, і призначено покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. Звільнено з-під варти у залі судового засідання у зв’язку із призначенням останньому покарання, не пов’язаного із позбавленням волі. Запобіжний захід ОСОБА_5 у виді тримання під вартою скасовано. Також скасовано арешт на майно, що належить обвинуваченому ОСОБА_5, накладений згідно з ухвалою слідчого судді від 11 грудня 2013 року.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 26 грудня 2013 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І., апеляційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 10 грудня 2013 року – без змін (справа № 11-сс/796/2206/2013).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що доводи апеляційної скарги захисника щодо відсутності ризиків у даному кримінальному провадженні, які виправдовують тримання ОСОБА_5 під вартою, є необґрунтованими, оскільки такі ризики підтверджуються матеріалами справи, що були досліджені судом першої інстанції.

При оцінці дій суддів апеляційного суду у вказаній справі поза увагою ТСК залишилася та обставина, що на час розгляду апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді про обрання запобіжного заходу Шевченківським районним судом міста Києва затверджена угода між прокурором і підозрюваним ОСОБА_5 про визнання винуватості. Вироком суду від 17 грудня 2013 року ОСОБА_5 присуджено сплатити 850 грн штрафу за порушення громадського порядку згідно зі статтею 293 КК України.

Вищою радою юстиції було витребувано оригінал матеріалів кримінального провадження щодо ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 293 КК України.

Як вбачається з матеріалів зазначеного кримінального провадження, вироком Шевченківського районного суду міста Києва від 17 грудня 2013 року було затверджено угоду про визнання винуватості, укладену 17 грудня 2013 року між старшим прокурором відділу прокуратури міста Києва та підозрюваним ОСОБА_5.

ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 293 КК України, і призначено покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Як встановлено цим вироком, ОСОБА_5 1 грудня 2013 року приблизно о 12 год. 46 хв., перебуваючи біля приміщення КМДА за адресою: АДРЕСА_3, застосував наявний у нього штатив від фотоапарату як знаряддя вчинення кримінального правопорушення та підійшовши до вхідних дверей КМДА, розбив ним вікно на вказаних дверях, створивши тим самим умови для вільного доступу до державної установи.

Після цього ОСОБА_5, використовуючи наявний у нього штатив від фотоапарата як знаряддя вчинення кримінального правопорушення, підійшов до одного з вікон КМДА та, застосувавши останній, розбив вікно, створивши тим самим умови для вільного доступу до державної установи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_5 брав активну участь у групових діях, що призвели до грубого порушення громадського порядку та суттєвого порушення роботи установи, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене статтею 293 КК України.

Судом було встановлено, що обвинувачений ОСОБА_5 цілком розуміє положення частин четвертої та шостої статті 474 КПК України, наслідки укладення та затвердження угоди, наслідки її невиконання. Укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. Обвинувачений у повному обсязі визнав свою винуватість, що підтверджено ним у судовому засіданні, та погодився на призначення узгодженого покарання.

Висновок ТСК не містить посилань на дії суддів апеляційного суду при розгляді апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва Волокітіної Н.Б. від 10 грудня 2013 року, які свідчили б про порушення ними прияги.

Крім того, ТСК не було ухвалено висновку стосовно судді Шевченківського районного суду міста Києва Волокітіної Н.Б.

18 серпня 2014 року та 24 березня 2015 року ВККС за зверненням народного депутата України ОСОБА_83 відкрила дисциплінарні справи стосовно судді Шевченківського районного суду міста Києва Волокітіної Н.Б. за порушення, допущені суддею під час обрання запобіжного заходу щодо учасника протесту в Україні у період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, а саме ОСОБА_5. На час розгляду Вищою радою юстиції дисциплінарної справи рішення ВККС стосовно судді Волокітіної Н.Б. не ухвалено.

За таких обставин аналіз матеріалів кримінального провадження та дій суддів апеляційної інстанції при розгляді зазначеної справи не дає підстав для висновку про порушення присяги суддями Апеляційного суду міста Києва Бецем О.В., Бартащук Л.В., Єфімовою О.І. при розгляді апеляційної скарги захисника ОСОБА_5 на ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 10 грудня 2013 року.

15. Справа № 11-сс/796/2213/2013 (підозрюваний ОСОБА_6), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва Бугіль В.В.

4 грудня 2013 року до Шевченківського районного суду міста Києва в межах кримінального провадження № 12013110060009084 з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_6 звернувся старший слідчий СУ ГУ МВС України в м. Києві. Клопотання було погоджене старшим прокурором відділу прокуратури міста Києва. Кримінальне провадження внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 289 КК України.

Як зазначено у клопотанні, 1 грудня 2013 до Печерського РУ ГУ МВС України в м. Києві надійшла заява ОСОБА_79, ДАТА_3 року народження, який працює в КП «ШЕУ», про те, що 1 грудня 2013 року приблизно о 13 год. 00 год. на перетині вулиць Інститутської та Банкової група невідомих осіб заволоділа транспортним засобом, а саме навантажувачем-екскаватором, державний реєстраційний номер НОМЕР_1.

3 грудня 2013 року слідчим управлінням ГУ МВС України в м. Києві в порядку статтей 40, 41 КПК України УБОЗ ГУ МВС України в м. Києві надано доручення на встановлення осіб, які 1 грудня 2013 року о 13 год. 00 хв. перебували за адресою: АДРЕСА_2, та керували трактором, за допомогою якого працівникам міліції завдано тілесні ушкодження, що підтверджено допитами свідків ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, а також протоколом перегляду відеозапису від 2 грудня 2013 року.

Згідно з матеріалами виконаного доручення, наданого УБОЗ ГУМВС України у м. Києві від 3 грудня 2013 року, встановлено осіб, які 1 грудня 2013 року 13 год. 40 хв. перебували за адресою: АДРЕСА_2, та керували трактором LONGGONG, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, зокрема ОСОБА_6, ДАТА_4 року народження, який викрав ключі від трактора у ОСОБА_79, та ОСОБА_4, ДАТА_5 року народження, який як безпосередньо керував трактором, так і активно давав вказівки водію щодо керування ним.

Відповідно до повідомлення про підозру ОСОБА_6 останній підозрювався у незаконному заволодінні транспортним засобом, за попередньою змовою групою осіб, поєднаному з погрозою застосування насильства, що є небезпечним для життя та здоров’я потерпілого, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 289 КК України, – особливо тяжкий злочин.

6 грудня 2013 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва постановив ухвалу, якою задовольнив вказане клопотання та застосував щодо ОСОБА_6 запобіжний захід у виді тримання під вартою строком 60 днів – до 2 лютого 2014 року (справа № 761/32662/13-к).

При цьому суддя, враховуючи конкретні обставини кримінального провадження; дані про особу ОСОБА_6, який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, що належить до категорії тяжких злочинів; вагомість наявних доказів: фотофіксації дій підозрюваного, яка зроблена з відеозаписів відповідно до протоколу огляду від 2 грудня 2013 року, показань свідків, безпосереднього учасника подій 1 грудня 2013 року – водія трактора ОСОБА_79; факту застосування «трактора» проти працівників правоохоронних органів, які були при виконані своїх службових обов’язків з охорони громадського порядку, дійшов висновку, що наведені у клопотанні обставини свідчать про існування значних ризиків, що підозрюваний, перебуваючи на волі, може переховуватися від органів досудового розслідування або суду, перешкоджати розслідуванню кримінального провадження, а тому застосування більш м’яких запобіжних заходів може не забезпечити належної його процесуальної поведінки.

Вказана ухвала суду була оскаржена в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі адвокат ОСОБА_6, посилаючись на незаконність та необґрунтованість ухвали слідчого судді, просив її скасувати та застосувати до підозрюваного запобіжний захід, не пов’язаний із триманням під вартою.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 20 грудня 2013 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В., апеляційну скаргу захисника ОСОБА_84 залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 6 грудня 2013 року – без змін (справа № 11-сс/796/2213/2013).

Колегія суддів виходила з того, що слідчий суддя відповідно до вимог статей 177, 178, 183, 194 КПК України, з урахуванням обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6, даних, що характеризують особу підозрюваного, наявності у справі реальних ознак суспільного інтересу, який незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип до особистої свободи підозрюваного, дійшов обґрунтованого висновку про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді тримання під вартою. Істотних порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді, у справі апеляційний суд не встановив.

ТСК у своєму висновку зазначала низку процесуальних порушень, які не були враховані слідчим суддею, а саме:

  • клопотання слідчого від 4 грудня 2013 року не містить відомостей про правову кваліфікацію кримінального правопорушення;
  • слідчий в порушення частини сьомої статті 223 КПК України здійснив пред’явлення особи для впізнання за фотознімками без участі двох понятих;
  • повідомлення про підозру ОСОБА_6 могло відбутися лише за обов’язкової участі захисника, що не було забезпечено стороною обвинувачення;
  • відповідно до клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного, протоколу затримання, повідомлення про підозру ОСОБА_6 підозрюється у вчинені злочину, передбаченого частиною третьою статті 289 КК України, а відповідно до ухвали про надання дозволу на затримання – частиною другою статті 289, статтею 348 КК України.

Разом з тим у висновку ТСК не вказано, які порушення були допущені колегією суддів Апеляційного суду міста Києва при перегляді ухвали слідчого судді.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Шевченківсього районного суду міста Києва Бугіля В.В. за висновком ТСК від 10 червня 2015 року № 54/02-15, прийнято рішення від 17 грудня 2015 року про відмову у внесенні подання про звільнення вказаного судді з посади за порушення присяги та направлено висновок ТСК за заявами ОСОБА_85 і ОСОБА_4 стосовно вказаного судді з матеріалами перевірки до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (справа про обрання запобіжного заходу ОСОБА_6).

Оскільки у висновку ТСК стосовно суддів апеляційної інстанції не наведено доводів, що свідчили би про порушення ними присяги при розгляді зазначеної справи, такі обставини не встановлені при перевірці дій суддів у цій справі і Вищою радою юстиції.

16. Справа № 11-сс/796/193/2014 (підозрюваний ОСОБА_10), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Єфімової О.І., Коваль С.М.

Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва Калініченко Л.С.

24 січня 2014 року до Голосіївського районного суду міста Києва звернувся слідчий СВ Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві в межах кримінального провадження № 12014100000000274, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з клопотанням про застосування до підозрюваного ОСОБА_10 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Клопотання було погоджене прокурором прокуратури Голосіївського району міста Києва. Відповідно до вказаного клопотання ОСОБА_10 підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення), – активній участі у масових заворушеннях 23 січня 2014 року по вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві.

Ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва Калініченко Л.С. від 24 січня 2014 року зазначене клопотання задоволено та застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_10 строком на 60 днів, а саме по 23 березня 2014 року (справа № 752/1/350/14-к).

Вказана ухвала суду була оскаржена в апеляційному порядку захисником ОСОБА_10 – адвокатом ОСОБА_56.

Захисник посилався на те, що ухвала слідчого судді була прийнята на підставі клопотання, яке не відповідало вимогам статті 184 КПК України, тому просив її скасувати та постановити нову ухвалу, якою обрати щодо ОСОБА_10 запобіжний захід у вигляді особистої поруки народного депутата України ОСОБА_86 або будь-який інший запобіжний захід, не пов’язаний з триманням під вартою.

Мотивуючи свої доводи, захисник зазначав, що слідчим суддею не було взято до уваги, що ні у клопотанні слідчого, ні прокурором у судовому засіданні не доведено, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України. Крім того, слідчий суддя не дотримався повноти судового розгляду, порушив вимоги кримінального процесуального закону, а саме не надав належну оцінку клопотанню, яке не відповідало вимогам статті 184 КПК України, не врахував відсутність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_10 інкримінованого йому кримінального правопорушення.

Захисник вказав на те, що слідчий суддя безпідставно не надав належну оцінку доказам сторони захисту, а саме щодо даних, які характеризують особу підозрюваного ОСОБА_10, який раніше до кримінальної відповідальності не притягався, позитивно характеризувався за місцем проживання, на обліку у лікаря-нарколога та психіатра не перебував, утримував прийомну малолітню дитину, перебував у цивільному шлюбі, мав хронічні захворювання.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 11 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Єфімової О.І., Коваль С.М., апеляційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 24 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/193/2014).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що суд обґрунтовано, відповідно до вимог статей 177, 178, 183, 194 КПК України, з урахуванням обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрювався ОСОБА_10, характеризуючих даних про особу підозрюваного, наявності у справі реальних ознак справжнього суспільного інтересу, який незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип до особистої свободи підозрюваного, обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Істотних порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді, у справі не вбачається.

Вищою радою юстиції встановлено наступне.

Як видно з матеріалів кримінального провадження, протокол затримання ОСОБА_10 від 23 січня 2014 року був складений о 21 год. 10 хв. слідчим СВ Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві, а фактичне затримання відбулося о 5 год. 00 хв.

У матеріалах кримінального провадження містяться пояснення ОСОБА_10 від 23 січня 2014 року, згідно з якими він перебував на Майдані в мирній акції протесту та прямував у бік Києво-Печерської лаври, неподалік Національного банку України був збитий з ніг ударами ззаду, після чого отримав удари по голові й тілу, неодноразово втрачав свідомість. Памятає, що його кудись тягнули, оскільки ходити він не міг, та повернувся до свідомості в автозаку. У поясненнях зазначено, що має дані свідків, з якими в ту ніч ішов вул. Інститутською та які бачили його затримання.

Такі пояснення ОСОБА_10 не були зафіксовані протоколом допиту як доказ та не перевірені ні слідчим, ні слідчим суддею при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу. При цьому із журналу судового засідання вбачається, що в судовому засіданні ОСОБА_10 дав пояснення аналогічного змісту.

У матеріалах кримінального провадження є протокол огляду місця події від 23 січня 2014 року, в якому не зазначені підстави його проведення. Фактично слідчим проведений особистий обшук затриманого, здійснення якого допускається частинами третьою, п’ятою статті 208 КПК України під час затримання і який повинен фіксуватися саме у протоколі затримання.

У зазначеному протоколі огляду місця події не вказаний номер кримінального провадження, в межах якого проведено огляд. Частина третя статті 214 КПК України визначає, що здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається. Вказана норма дозволяє проведення огляду місця події до внесення відомостей до ЄРДР, проте вимагає негайно після завершення огляду внести такі відомості до реєстру. При цьому з матеріалів кримінального провадження вбачається, що дані про кримінальне провадження № 12014100000000274 були внесені до ЄРДР ще 19 січня 2014 року.

Таким чином, докази були отримані стороною обвинувачення всупереч порядку, передбаченому КПК України, а отже, відповідно до статей 86, 87, 177 КПК України є недопустимими і такими, що не можуть свідчити про існування обґрунтованої підозри про вчинення кримінального правопорушення Полтавцем Д.М.

Згідно з частиною першою статті 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу слідчий суддя зобов’язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі вік та стан здоров’я підозрюваного, міцність соціальних зв’язків підозрюваного в місці його постійного проживання, у тому числі наявність у нього родини й утриманців.

Натомість суддя не врахував, що на утриманні підозрюваного ОСОБА_10 є малолітня дитина, він переніс інфаркт, хворіє гіпертонічною хворобою, жировим гепатозом тощо.

Як зазначалося вище, у своїх поясненнях від 23 січня 2014 року підозрюваний ОСОБА_10 заявляв про те, що при затриманні отримав удари по голові й тілу, неодноразово втрачав свідомість.

Координаційним центром з надання безоплатної правової допомоги зафіксовано, що 23 січня 2014 року підозрюваному був призначений адвокат ОСОБА_56, орієнтовний час затримання – 23 січня 2013 року о 5 год. 00 хв. Час реєстрації повідомлення центром – 23 січня 2013 року о 17 год. 50 хв. Тілесні ушкодження зафіксував, швидку медичну допомогу викликав разом зі слідчим.

Проте слідчий суддя в ухвалі від 24 січня 2014 року зазначав, що станом на час розгляду зазначеного клопотання суду не надано будь-яких доказів на підтвердження тієї обставини, що підозрюваний за станом здоров’я не може перебувати в умовах слідчого ізолятора. При цьому не забезпечив додержання прав особи в кримінальному провадженні, передбачених частинами шостою та сьомою статті 206 КПК України.

Відповідно до частини першої статті 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно з частиною другою статті 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Приймаючи рішення за результатами розгляду клопотання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу, слідчий суддя зобов’язаний враховувати підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, та навести їх у мотивувальній частині ухвали. Також необхідно враховувати врегульовані спеціальними нормами особливості застосування того чи іншого запобіжного заходу, дотримуватись вимог щодо змісту ухвали, які нормативно закріплені в статті 196 КПК України.

Тримання особи під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України (стаття 183 КПК України).

Відповідно до статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Суддею першої інстанції було порушено вищевказані норми кримінального процесуального закону.

Відповідно до статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

В ухвалі слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва не наведені належні і достатні мотиви та підстави її ухвалення.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Бецем О.В., Єфімовою О.І. та Коваль С.М. в порушення зазначених норм закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

У матеріалах провадження № 11-сс/796/193/2014 є запит судді-доповідача Беця О.В. про забезпечення термінової доставки ОСОБА_10, який перебуває в Київській міській клінічні лікарні швидкої медичної допомоги за адресою: АДРЕСА_4, у зв’язку з розглядом апеляційної скарги адвоката ОСОБА_56, який діє в інтересах ОСОБА_10, на ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 24 січня 2014 року.

Незважаючи на вищевказане, колегія суддів вирішила, що наявні ризики, передбачені статтею 177 КПК України, а саме, що підозрюваний ОСОБА_10 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої стосовно судді Голосіївського районного суду міста Києва Калініченко Л.С. за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 45/02-15, прийнято рішення від 17 грудня 2015 року про внесення подання про звільнення вказаної судді з посади за порушення присяги, у тому числі й за порушення, допущені при розгляді справи про обрання запобіжного заходу ОСОБА_10.

17. Справа № 11-сс/796/270/2014 (підозрюваний ОСОБА_17), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.

Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Києва Журавська О.В.

24 січня 2014 року до Деснянського районного суду м. Києва звернувся заступник начальника СВ ТВМ – 1 Деснянського РУ ГУ МВС України в м. Києві в межах кримінального провадження № 12014100000000268, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з клопотанням про застосування до підозрюваного ОСОБА_17 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Відповідно до вказаного клопотання ОСОБА_17 підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення), – активній участі у масових заворушеннях 23 січня 2014 року по вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві.

Ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду міста Києва Журавської О.В. від 24 січня 2014 року застосовано до підозрюваного ОСОБА_17 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з 23 січня до 21 лютого 2014 року (справа № 754/1228/14-к).

Згідно з мотивувальною частиною ухвали зазначена особа обґрунтовано підозрюється у скоєнні тяжкого злочину проти громадського порядку та моральності, пов’язаного із погрозами застосування насильства, які призвели до інших тяжких наслідків, передбачених частиною другою статті 294 КК України, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років. Саме тому, на думку слідчого судді, існували ризики, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків чи вчиняти інше кримінальне правопорушення або продовжить кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, та іншим чином перешкоджатиме кримінальному провадженню, у зв’язку з чим жоден із більш м’яких запобіжних заходів, ніж тримання під вартою, не буде достатнім для запобігання вищевказаним ризикам.

Вказана ухвала слідчого судді була оскаржена захисником підозрюваного – адвокатом ОСОБА_87 в апеляційному порядку.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 7 лютого 2014 року постановленою колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів Бартащук Л.В., Єфімової О.І., апеляційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Деснянського районного суду м. Києва від 24 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/270/2014).

Суд апеляційної інстанції у мотивувальній частині ухвали зазначив, що суд обґрунтовано відповідно до вимог статей 177, 178, 183, 194 КПК України, з урахуванням обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_17, даних, які характеризують особу підозрюваного, наявності у справі реальних ознак справжнього суспільного інтересу, який незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип до особистої свободи підозрюваного, обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Істотних порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді, у справі не вбачається.

ТСК ухвалено висновок від 9 червня 2015 року № 51/02-15 (доповідач – член ТСК Галабала М.В.), яким не встановлено наявність ознак порушення присяги судді в діях слідчого судді Деснянського районного суду міста Києва Журавської О.В., визнано наявність підстав для притягнення вказаної судді до дисциплінарної відповідальності та направлено висновок з матеріалами перевірки до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Рішенням ВККС України від 20 січня 2016 року за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої за висновком ТСК стосовно судді Деснянського районного суду міста Києва Журавської О.В., встановлено відсутність складу дисциплінарного проступку в діях судді та припинено провадження у дисциплінарній справі стосовно неї.

У висновку ТСК не наведено порушень законодавства, які б були допущені колегією суддів Апеляційного суду міста Києва у складі: Беця О.В. (головуючого), суддів Бартащук Л.В., Єфімової О.І. при розгляді справи № 11-сс/796/270/2014 стосовно підозрюваного ОСОБА_17.

За таких обставин висновок ТСК про наявність в діях суддів Апеляційного суду міста Києва ознак порушення присяги при розгляді вказаної справи є необгрунтованим.

18. Справа № 11-сс/796/271/2014 (підозрюваний ОСОБА_18), колегія суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.

Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Києва Татаурова І.М.

23 січня 2014 року до Деснянського районного суду міста Києва в межах кримінального провадження № 12014100000000241, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_18 звернувся слідчий СВ Деснянського РУ ГУ МВС України в м. Києві. Зазначене клопотання було погоджене старшим прокурором прокуратури Деснянського району міста Києва.

Відповідно до клопотання ОСОБА_18 22 січня 2014 року приблизно о 17 год. 00 хв., перебуваючи по вул. Грушевського поряд зі стадіоном «Динамо» в місті Києві, разом із невстановленими досудовим розслідуванням особами умисно організував натовп у кількості приблизно 3000–5000 осіб для вчинення масових заворушень під час громадської акції «Євромайдан», що супроводжувались насильством над особами, опором представникам влади із застосуванням предметів, які використовувалися як зброя, і потягли за собою тяжкі наслідки, тобто підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України (масові заворушення).

Ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду міста Києва Татаурової І.М. від 24 січня 2014 року вказане клопотання задоволено та застосовано до підозрюваного ОСОБА_18 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 60 днів – з 22 січня 2014 року по 22 березня 2014 року (справа № 754/1232/14-к).

У мотивувальній частині ухвали слідчий суддя Татаурова І.М. зазначила, що з матеріалів досудового розслідування вбачається наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_18 кримінального правопорушення – злочину, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, і стороною кримінального провадження надані відповідні докази, які доводять наявність пред’явленої підозри та достатні підстави вважати, що існують ризики, передбачені статтею 177 КПК України, що в сукупності вказує на недостатність застосування до підозрюваного більш м’яких запобіжних заходів.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини та з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов’язків, запобігання спробам переховування від органів досудового розслідування та суду, перешкоджанню кримінальному провадженню, незаконного впливу на співучасників чи свідків, вчиненню іншого кримінального правопорушення чи продовженню інкримінованого кримінального правопорушення слідчий суддя дійшов переконання про застосування до підозрюваного ОСОБА_18 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, що буде доцільним і достатнім для забезпечення кримінального провадження та запобігання ризикам, вказаним у статті 177 КПК України.

Зазначена ухвала була оскаржена захисником підозрюваного – адвокатом ОСОБА_87 в апеляційному порядку.

Мотивуючи свої доводи, захисник підозрюваного зазначила про те, що суд належним чином не перевірив обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_18 інкримінованого йому діяння та не звернув увагу на відсутність у матеріалах кримінального провадження доказів, які б свідчили про причетність ОСОБА_18 до інкримінованих йому кримінальних правопорушень. Також захисником було вказано на те, що слідчий суддя зробив неправильний висновок про наявність ризиків неналежної процесуальної поведінки. Ні в клопотанні слідчого, ні прокурором у судовому засіданні не доведено, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не може запобігти ризикам, які зазначені в клопотанні слідчого. Крім того, захисник зауважила, що слідчий суддя жодним чином не обґрунтував в ухвалі недостатність застосування до підозрюваного ОСОБА_18 більш м’якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, та необґрунтовано не визначив розмір застави.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 7 лютого 2014 року, постановленою колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І., апеляційну скаргу захисника ОСОБА_87 в інтересах ОСОБА_18 залишено без задоволення, а ухвалу Деснянського районного суду міста Києва від 24 січня 2014 року – без змін (справа № 11-сс/796/271/2014).

У мотивувальній частині ухвали апеляційного суду зазначено, що доводи захисника щодо відсутності у кримінальному провадженні ризиків, які виправдовують тримання ОСОБА_18 під вартою, є необґрунтованими, оскільки наявність існуючих ризиків підтверджується матеріалами справи, які були предметом дослідження судом першої інстанції.

Зазначені в апеляційній скарзі доводи та підстави, з яких захисник просить скасувати ухвалу суду, не знайшли підтвердження під час апеляційного розгляду справи і не є визначеними законом підставами для скасування оскаржуваного рішення.

Крім того, на думку суду апеляційної інстанції, слідчий суддя обґрунтовано, відповідно до вимог частини четвертої статті 183 КПК України при застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з урахуванням підстав та обставин, передбачених статтями 177, 178 цього Кодексу, не визначив розмір застави в зазначеному кримінальному провадженні, оскільки ОСОБА_18 підозрювався у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення проти громадського порядку, вчиненого із застосуванням насильства.

Істотних порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді, у справі не вбачається.

Як зазначив суд апеляційної інстанції, слідчий суддя обґрунтовано, відповідно до вимог статей 177, 178, 183, 194 КПК України, з урахуванням обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_18, даних, що характеризують особу підозрюваного, наявності у справі реальних ознак справжнього суспільного інтересу, який незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип до особистої свободи підозрюваного, обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання його під вартою.

Вищою радою юстиції встановлено, що з повідомлення про підозру, копія якого додана до клопотання про застосування запобіжного заходу, і самого клопотання вбачається, що ОСОБА_18 підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 294 КК України, зокрема в організації 22 січня 2014 року разом із невстановленими досудовим розслідуванням особами натовпу у кількості 3000–5000 осіб для вчинення масових заворушень.

Разом з тим стороною обвинувачення не було надано жодного доказу, який би свідчив про організацію підозрюваним масових заворушень. У матеріалах справи № 754/1232/14-к відсутні докази, які б свідчили про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_18 організації масових заворушень.

Серед матеріалів, якими слідчий обґрунтовував доводи клопотання про застосування запобіжного заходу, був протокол допиту підозрюваного. Відповідно до цього протоколу допит проводився у нічний час (з 3 год. 10 хв. до 3 год. 30 хв.), що не допускається згідно з частиною четвертою статті 223 КПК України.

Пунктом 4 частини першої статті 196 КПК України передбачено, що в ухвалі про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зазначає докази, які обґрунтовують відповідні обставини. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 372 КПК України в мотивувальній частині ухвали зазначаються встановлені судом обставин із посиланням на докази.

Проте в ухвалі від 24 січня 2014 року жодного доказу не наведено.

Відповідно до протоколу затримання ОСОБА_18 відбулося у приміщенні Деснянського РУ ГУ МВС України в м. Києві 22 січня 2014 року о 23 год. 30 хв. Водночас із рапорту міліціонера ПМОП «Беркут» ГУ МВС України в Харківській області та допиту його в якості свідка вбачається, що ОСОБА_18 був затриманий того ж дня, але приблизно о 17 год. 20 хв. на вул. Грушевського.

Таким чином, у протоколі про затримання підозрюваного не було зафіксовано фактичного часу та місця затримання, як того вимагають приписи частини п’ятої статті 208 КПК України.

У пункті 125 рішення Європейського суду з прав людини від 25 травня 1998 року у справі «Курт проти Туреччини» зазначено, що недокументування таких відомостей, як дата, час і місце затримання особи, її ім’я, підстави для затримання та ім’я особи, яка здійснює затримання, має вважатися таким, що суперечить вимозі законності і самій меті статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 4 квітня 2013 року № 511-550/0/4-13 «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до КПК України» зауважив, що, вирішуючи питання про застосування, продовження, зміну або скасування запобіжного заходу при розгляді відповідних клопотань, слідчий суддя, суд щоразу зобов’язаний, серед іншого, ретельно перевіряти дотримання уповноваженими органами вимог статей 207–213 КПК України у випадках затримання особи без ухвали слідчого судді, суду.

Всупереч вимогам пункту 3 частини першої статті 178 КПК України та підпункту 3 пункту 10 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 4 квітня 2013 року № 511-550/0/4-13 слідчий суддя Деснянського районного суду міста Києва при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу не врахувала стан здоров’я та вік підозрюваного ОСОБА_18 – інваліда ІІІ групи ДАТА_6 року народження.

З матеріалів справи вбачається, що кримінальне провадження № 12014100000000241 стосовно ОСОБА_18 було закрито 26 лютого 2014 року у зв’язку з відсутністю у діянні складу кримінального правопорушення.

Відповідно до частини першої статті 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно з частиною другою статті 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Приймаючи рішення за результатами розгляду клопотання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу, слідчий суддя зобов’язаний враховувати підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, та навести їх у мотивувальній частині ухвали. Також необхідно враховувати врегульовані спеціальними нормами особливості застосування того чи іншого запобіжного заходу, дотримуватись вимог щодо змісту ухвали, які нормативно закріплені в статті 196 КПК України.

Тримання особи під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України (стаття 183 КПК України).

Відповідно до статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Суддею першої інстанції було порушено вищевказані норми кримінального процесуального закону.

Частиною другою статті 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

В ухвалі слідчим суддею Деснянського районного суду міста Києва не наведені належні і достатні мотиви та підстави її ухвалення.

Згідно з протоколом допиту підозрюваного, поясненнями у протоколі затримання та аудіозаписом судового засідання в Деснянському районному суді міста Києва вбачається, що ОСОБА_18 своєї вини в інкримінованому йому злочині не визнавав.

Відповідно до частини третьої статті 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити ухвалу без змін; 2) скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.

Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (частина перша статті 412 КПК України).

Згідно з частинами першою–третьою статті 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об’єктивно з’ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.

Проте суддями Апеляційного суду міста Києва Бецем О.В., Бартащук Л.В. та Єфімовою О.І. всупереч наведеним нормам закону ухвалу слідчого судді, яка постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, було залишено без змін.

Вищою радою юстиції за результатами розгляду дисциплінарної справи, відкритої за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 50/02-15 стосовно судді Деснянського районного суду міста Києва Татаурової І.М., прийнято рішення від 18 листопада 2015 року № 897/0/15-15 про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення вказаної судді з посади за порушення присяги, у тому числі і за порушення, допущені при обранні запобіжного заходу ОСОБА_18.

З огляду на вищенаведене, Вищою радою юстиції встановлено, що суддя Бартащук Л.В. була головуючим у трьох справах: № 11-сс/796/175/2014 (підозрюваний ОСОБА_7); № 11-сс/796/192/2014 (підозрюваний ОСОБА_9); № 11-сс/796/207/2014 (підозрюваний ОСОБА_13), а також брала участь у розгляді шести справ у складі колегій: № 11-сс/796/2206/2013 (підозрюваний ОСОБА_5); № 11-сс/796/204/2014 (підозрюваний ОСОБА_12); № 11-сс/796/223/2014 (підозрюваний ОСОБА_14); № 11-сс/796/270/2014 (підозрюваний ОСОБА_17); № 11-сс/796/271/2014 (підозрюваний ОСОБА_18); № 11-сс/796/277/2014 (підозрюваний ОСОБА_19).

Суддя Єфімова О.І. була головуючим у трьох справах: № 11-сс/796/223/2014 (підозрюваний ОСОБА_14); № 11-сс/796/256/2014 (підозрюваний ОСОБА_15); № 11-сс/796/269/2014 (підозрюваний ОСОБА_16), а також брала участь у розгляді восьми справ у складі колегій: № 11-сс/796/2206/2013 (підозрюваний ОСОБА_5); № 11-сс/796/191/2014 (підозрюваний ОСОБА_8); № 11-сс/796/192/2014 (підозрюваний ОСОБА_9); № 11-сс/796/193/2014 (підозрюваний ОСОБА_10); № 11-сс/796/194/2014 (підозрюваний ОСОБА_11); № 11-сс/796/270/2014 (підозрюваний ОСОБА_17); № 11-сс/796/271/2014 (підозрюваний ОСОБА_18); № 11-сс/796/277/2014 (підозрюваний ОСОБА_19).

Суддя Коваль С.М. була головуючим у трьох справах: № 11-сс/796/2162/2013 (підозрюваний ОСОБА_2); № 11-сс/796/194/2014 (підозрюваний ОСОБА_11); № 11-сс/796/277/2014 (підозрюваний ОСОБА_19), а також брала участь у розгляді восьми справ у складі колегій: № 11-сс/796/2164/2013 (підозрюваний ОСОБА_3); № 11-сс/796/2181/2013 (підозрюваний ОСОБА_4); № 11-сс/796/2213/2013 (підозрюваний ОСОБА_6); № 11-сс/796/175/2014 (підозрюваний ОСОБА_7); № 11-сс/796/193/2014 (підозрюваний ОСОБА_10); № 11-сс/796/207/2014 (підозрюваний ОСОБА_13); № 11-сс/796/256/2014 (підозрюваний ОСОБА_15); № 11-сс/796/269/2014 (підозрюваний ОСОБА_16).

Суддя Приндюк М.В. була головуючим у двох справах: № 11-сс/796/191/2014 (підозрюваний ОСОБА_8); № 11-сс/796/204/2014 (підозрюваний ОСОБА_12), а також брала участь у розгляді чотирьох справ у складі колегій: № 11-сс/796/2162/2013 (підозрюваний ОСОБА_2); № 11-сс/796/2164/2013 (підозрюваний ОСОБА_3); № 11-сс/796/2181/2013 (підозрюваний ОСОБА_4); № 11-сс/796/2213/2013 (підозрюваний ОСОБА_6).

Суддя Бець О.В. був головуючим у семи справах: № 11-сс/796/2164/2013 (підозрюваний ОСОБА_3); № 11-сс/796/2181/2013 (підозрюваний ОСОБА_4); № 11-сс/796/2206/2013 (підозрюваний ОСОБА_5); № 11-сс/796/2213/2013 (підозрюваний ОСОБА_6); № 11-сс/796/193/2014 (підозрюваний ОСОБА_10); № 11-сс/796/270/2014 (підозрюваний ОСОБА_17); № 11-сс/796/271/2014 (підозрюваний ОСОБА_18), а також брав участь у розгляді десяти справ у складі колегій: № 11-сс/796/2162/2013 (підозрюваний ОСОБА_2); № 11-сс/796/175/2014 (підозрюваний ОСОБА_7); № 11-сс/796/191/2014 (підозрюваний ОСОБА_8); № 11-сс/796/192/2014 (підозрюваний ОСОБА_9); № 11-сс/796/194/2014 (підозрюваний ОСОБА_11); № 11-сс/796/204/2014 (підозрюваний ОСОБА_12); № 11-сс/796/207/2014 (підозрюваний ОСОБА_13); № 11-сс/796/223/2014 (підозрюваний ОСОБА_14); № 11-сс/796/256/2014 (підозрюваний ОСОБА_15); № 11-сс/796/269/2014 (підозрюваний ОСОБА_16).

Згідно з частиною першою статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов’язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м’яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Вищою радою юстиції встановлено, що при постановленні слідчими суддями ухвал у справах №№ 752/1350/14-к (№ 11-сс/796/193/2014 – підозрюваний ОСОБА_10), 754/1232/14-к (№ 11-сс/796/271/2014 – підозрюваний ОСОБА_18), 755/2432/14-к (№ 11-сс/796/269/2014 – підозрюваний ОСОБА_16), 756/1183/14-к (№ 11-сс/796/191/2014 – підозрюваний ОСОБА_8), 759/919/14-к (№ 11-сс/796/175/2014 – підозрюваний ОСОБА_7), 760/1318/14-к (№ 11-сс/796/192/2014 – підозрюваний ОСОБА_9), 760/1375/14-к (№ 11-сс/796/256/2014 – підозрюваний ОСОБА_15), 761/2134/14-к (№ 11-сс/796/204/2014 – підозрюваний ОСОБА_12), 752/1463/14-к (№ 11-сс/796/277/2014 – підозрюваний ОСОБА_19), 754/1229/14-к (11-сс/796/233/2014 – підозрюваний ОСОБА_14), 761/32347/13-к (11-сс/796/2162/2013 – підозрюваний ОСОБА_2), 760/1377/14-к (11-сс/796/194/2014 – підозрюваний ОСОБА_11) судом першої інстанції не було виконано вимог, передбачених частиною першою статті 194 КПК України.

Крім того, не було взято до уваги практику Європейського суду з прав людини: зокрема, у пункті 175 рішення від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» Європейський суд з прав людини визначив, що термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об’єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, № 182).

Також не враховано такі приписи рішення Європейського суду з прав людини: «При розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обов’язково має бути розглянута можливість застосування інших (альтернативних) запобіжних заходів» (пункт 80 рішення Європейського суду з прав людини від 10 лютого 2011 року у справі «Харченко проти України); «Тримання особи під вартою буде свавільним, оскільки національні суди не обґрунтували необхідність такого тримання і не було розглянуто можливість застосування більш м’якшого запобіжного заходу» (пункт 29 рішення Європейського суду з прав людини від 11 жовтня 2010 року у справі «Хайредінов проти України»).

Частиною першою статті 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше, як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

З огляду на це застосування вищезгаданих запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою суперечило нормам Конституції України, КПК України, Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини.

Порядок апеляційного провадження під час перевірки судом апеляційної інстанції ухвал слідчого судді передбачено статтею 422 КПК України. Апеляційне провадження здійснюється відповідно до загальних положень апеляційного розгляду, встановлених частиною першою статті 405 КПК України, за винятком строків його проведення.

Відповідно до частин першої – третьої статті 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції вправі вийти за межі апеляційних вимог, якщо цим не погіршується становище обвинуваченого або особи, щодо якої вирішувалося питання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Якщо розгляд апеляційної скарги дає підстави для прийняття рішення на користь осіб, в інтересах яких апеляційні скарги не надійшли, суд апеляційної інстанції зобов’язаний прийняти таке рішення.

За клопотанням учасників судового провадження суд апеляційної інстанції зобов’язаний повторно дослідити обставини, встановлені під час кримінального провадження, за умови, що вони досліджені судом першої інстанції не повністю або з порушеннями, та може дослідити докази, які не досліджувалися судом першої інстанції, виключно якщо про дослідження таких доказів учасники судового провадження заявляли клопотання під час розгляду в суді першої інстанції або якщо вони стали відомі після ухвалення судового рішення, що оскаржується.

Залишивши без змін ухвали слідчих суддів судів першої інстанції в вищенаведених справах, судді Апеляційного суду міста Києва порушили норми кримінального процесуального законодавства України та не врахували практики Європейського суду з прав людини.

У пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» зазначено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії.

Пунктом 3 частини першої статті 7 КПК України встановлено, що рівність перед законом і судом є однією з загальних засад кримінального провадження.

До повноважень слідчого судді згідно з пунктом 18 частини першої статті 3 КПК України належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Слідчий суддя має сумлінно виконувати обов’язки щодо загального захисту прав людини у порядку статті 206 КПК України.

Частиною шостою статті 206 КПК України передбачено, що якщо під час будь-якого судового засідання особа заявляє про застосування до неї насильства під час затримання або тримання в уповноваженому органі державної влади, державній установі (орган державної влади, державна установа, яким законом надано право здійснювати тримання під вартою осіб), слідчий суддя зобов’язаний зафіксувати таку заяву або прийняти від особи письмову заяву та:

1) забезпечити невідкладне проведення судово-медичного обстеження особи;

2) доручити відповідному органу досудового розслідування провести дослідження фактів, викладених у заяві особи.

Пунктом сьомим зазначеної статті передбачено, що слідчий суддя зобов’язаний діяти в порядку, передбаченому частиною шостою статті 206 КПК України, незалежно від наявності заяви особи, якщо відомі слідчому судді обставини дають підстави для обґрунтованої підозри порушення вимог законодавства під час затримання.

Незважаючи на те, що слідчими суддями у вищезгаданих справах запобіжні заходи щодо підозрюваних були обрані з порушеннями прав особи в кримінальному провадженні, судді апеляційного суду дійшли висновку, що під час постановлення ухвал слідчими суддями не було допущено істотних порушень норм КПК України.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Корнейкова проти України» від 19 січня 2012 року констатовано порушення пункту 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у зв’язку з тим, що апеляційний суд розглядав скаргу заявниці на постанову про обрання їй запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за її відсутності.

Відповідно до частини п’ятої статті 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Здійснивши апеляційний перегляд ухвали про тримання під вартою в справі № 756/1183/14-к (№ 11-сс/796/191/2014 – підозрюваний ОСОБА_8) за відсутності підозрюваного та його захисника, судді Апеляційного суду міста Києва порушили вищезазначені вимоги законодавства України.

Таким чином, Вищою радою юстиції встановлено, що, залишивши без змін ухвали слідчих суддів судів першої інстанції в справах № № 752/1350/14-к (№ 11-сс/796/193/2014 – підозрюваний ОСОБА_10), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Єфімової О.І., Коваль С.М.; 754/1232/14-к (№ 11-сс/796/271/2014 – підозрюваний ОСОБА_18), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.; 755/2432/14-к (№ 11-сс/796/269/2014 – підозрюваний ОСОБА_16), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Єфімової О.І., суддів: Беця О.Б., Коваль С.M.; 756/1183/14-к (№ 11-сс/796/191/2014 – підозрюваний ОСОБА_8), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.; 759/919/14-к (№ 11-сс/796/175/2014 – підозрюваний ОСОБА_7), яка була розглянута колегією суддів у складі: гoлoвyючoгo Бapтaщyк Л.В., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.; 760/1318/14-к (№ 11-сс/796/192/2014 – підозрюваний ОСОБА_9), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Бартащук Л.В., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.; 760/1375/14-к (№ 11-сс/796/256/2014 – підозрюваний ОСОБА_15.), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Єфімової O.I., суддів: Беця О.В., Коваль С.М.; 761/2134/14-к (№ 11-сс/796/204/2014 – підозрюваний ОСОБА_12), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Приндюк М.В., суддів: Бартащук Л.В., Беця О.В.; 752/1463/14-к (№ 11-сс/796/277/2014 – підозрюваний ОСОБА_19), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І.; 760/1377/14-к (№ 11-сс/796/194/2014 – підозрюваний ОСОБА_11), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.; 761/32347/13-к (№ 11-сс/796/2162/2013 – підозрюваний ОСОБА_2), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Приндюк М.В., судді Апеляційного суду міста Києва не забезпечили повного і всебічного дослідження всіх обставин, постановили необґрунтовані судові рішення, що не відповідають нормам КПК України, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практиці Європейського суду з прав людини та свідчать про порушення останніми присяги судді.

Також ВККС у діях слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва Зінченка С.В. при розгляді справи № 760/1377/14-к (підозрюваний ОСОБА_11) було встановлено наявність ознак дисциплінарного проступку, але дисциплінарне провадження було припинено у зв’язку із закінченням строку притягнення судді до відповідальності. Апеляційний суд міста Києва (колегія суддів у складі: головуючого Коваль С.М., суддів: Беця О.В., Єфімової О.І.) при перегляді даного судового рішення не врахував порушень, допущених слідчим суддею Зінченком С.В., та залишив його без змін (№ 11-сс/796/194/2014).

За результатом розгляду матеріалів справ № № 761/32343/13-к (№ 11-сс/796/2164/2013 – підозрюваний ОСОБА_3), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Коваль С.М., Приндюк М.В.; 761/32898/13-к (№ 11-сс/796/2206/2013 – підозрюваний ОСОБА_5), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І., Вищою радою юстиції у діях колегій суддів Апеляційного суду міста Києва ознак порушення присяги не встановлено.

При перегляді справ № № 754/1229/14-к (№ 11-сс/796/223/2014 – підозрюваний ОСОБА_14), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Єфімової O.I., суддів Бартащук Л.В., Беця О.В.; 754/1228/14-к (№ 11-сс/796/270/2014 – підозрюваний ОСОБА_17), яка була розглянута колегією суддів у складі: головуючого Беця О.В., суддів: Бартащук Л.В., Єфімової О.І., в діях суддів не встановлено ознак ні порушення присяги, ні дисциплінарного проступку.

У письмових поясненнях, що надійшли до Вищої ради юстиції, судді Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Бець О.В., Єфімова О.І., Коваль С.М., Приндюк М.В. зазначили, що рішення про залишення без змін ухвал слідчих суддів є законними та обґрунтованими і відповідають вимогам Конституції України, КПК України та Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Ухвали колегій суддів апеляційного суду містять обґрунтування виняткової необхідності застосування тримання під вартою як запобіжного заходу у вказаних справах з посиланням на рішення Європейського суду з прав людини. При розгляді апеляційних скарг судді не допустили будь-яких істотних чи неістотних порушень норм матеріального або процесуального права, розглядали апеляційні скарги протягом строку, встановленого законом, не порушували вимог щодо неупередженого розгляду клопотань, жодним чином не порушували правил суддівської етики, що могло б підірвати авторитет правосуддя, не розголошували таємниць, що охороняються законом, в тому числі таємниці нарадчої кімнати, жодним чином не порушували присяги судді.

Разом з цим доводи і твердження суддів апеляційної інстанції не спростовують вчинених ними порушень закону, які знайшли підтвердження під час проведення перевірки ТСК та при розгляді дисциплінарної справи Вищою радою юстиції.

Також судді послалися на те, що при розгляді справ вони є незалежними у прийнятті рішень, які не можуть піддаватися оцінці поза межами процедур, передаченими процесуальним законодавством.

Такі доводи суддів не можуть бути взяті до уваги, оскільки, як зазначено у Висновку № 1 (2001) від 23 листопада 2001 року Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи про стандарти незалежності судової влади та незмінюваності суддів, незалежність суддів є прерогативою чи привілеєм, що надається не на користь власних інтересів судді, а для забезпечення верховенства права та в інтересах тих осіб, які прагнуть та очікують правосуддя.

Щодо розгляду суддею Апеляційного суду міста Києва Бецем О.В. матеріалів справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за статтею 122² КУпАП (справа № 758/19/14-п) встановлено наступне.

Інспектором ДПС 4 взводу роти СП полку ДПС ДАІ ГУМВС України в м. Києві старшиною міліції подано рапорт командиру полку ДПС ДАІ ГУМВС України в м. Києві про те, що 29 грудня 2013 року під час несення служби на СП501 по вул. Богатирській в місті Києві близько 13 год. 05 хв. у напрямку міста Вишгород рухалася колона автомобілів з символікою Євромайдану та плакатами революційного змісту. З метою припинення порушення пункту 32.1 Правил дорожнього руху України (далі – ПДР) інспектором ДПС за допомогою жезла і свистка було подано вимогу про зупинку водію автомобіля Ssang Yong, державний реєстраційний номер НОМЕР_3, однак водій не виконав цю вимогу, продовживши рух у складі колони. Інформація стосовно зазначеного автомобіля негайно була передана до чергової частини полку ДПС ДАІ для подальшого орієнтування нарядів.

На підставі вказаного рапорту 2 січня 2014 року о 17 год. 00 хв. по АДРЕСА_5 старшим інспектором ВДАІ Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києві капітаном міліції складено протокол про адміністративне правопорушення (СЕРІЯ_1 НОМЕР_4 стосовно ОСОБА_1 за статтею 122² КУпАП (невиконання водієм вимог про зупинку).

При цьому у вказаному протоколі не зазначено про рух автомобіля Ssang Yong, державний реєстраційний номер НОМЕР_3, у колоні разом з іншими транспортними засобами, а йдеться виключно про невиконання ОСОБА_1 вимог працівника міліції про зупинку.

Зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 висловив категоричну незгоду з пред’явленим обвинуваченням у вчиненні правопорушення та зазначив, що має докази своєї невинуватості.

У письмових поясненнях, викладених на окремому аркуші, він зауважив, що 29 грудня 2013 року приблизно о 13 год. 00 хв. рухався по вул. Богатирській у напрямку міста Вишгорода зі своєю матір’ю ОСОБА_88, братом ОСОБА_89 та цивільною дружиною ОСОБА_90. Проїжджаючи повз КП на виїзді з міста Києва зі швидкістю близько 50 км/год., він звертав увагу на працівників ДАІ, які не подавали ніяких сигналів про зупинку його автомобіля. Вказав, що поруч з ним не було великої кількості автомобілів, які можна назвати колоною. У зв’язку із цим рапорт інспектора ДПС вважає таким, що не відповідає дійсності. Також пояснив, що має свідків, які можуть підтвердити виконання ним вимог ПДР, вказавши на матір, брата та цивільну дружину.

3 січня 2014 року вказані адміністративні матеріали надійшли до Подільського районного суду міста Києва.

14 та 16 січня 2014 року до суду першої інстанції надійшли клопотання ОСОБА_1: про ознайомлення з матеріалами справи (був ознайомлений у той же день); про повне фіксування судового процесу технічними засобами; про виклик свідків ОСОБА_88, ОСОБА_89, ОСОБА_90; про витребування з органу ДАІ доказів на підтвердження його провини та факту вчинення адміністративного правопорушення; про виклик до суду у якості свідків інспекторів ДПС; про залучення до матеріалів справи пояснень свідків, що перебували з ним у автомобілі в той день, відібраних адвокатом.

Інформація щодо вирішення судом першої інстанції заявлених клопотань у матеріалах справи відсутня.

За результатами розгляду адміністративних матеріалів суддя Подільського районного суду міста Києва Декаленко В.С. постановою від 17 січня 2014 року визнала ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 122 КУпАП, і наклала на нього стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк три місяці.

Крім того, зі змісту постанови суду вбачається, що виклик і допит свідків ОСОБА_88, ОСОБА_89, ОСОБА_90 суддею Декаленко В.С. не проводились, їх пояснення, долучені до матеріалів справи, жодним чином у постанові не відображені.

Не погоджуючись із вказаною постановою, ОСОБА_1 звернувся до суду апеляційної інстанції.

Постановою Апеляційного суду міста Києва від 17 лютого 2014 року (суддя Бець О.В.) апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Подільського районного суду міста Києва від 17 січня 2014 року – без змін.

Апеляційний суд встановив, що висновок судді у постанові про винуватість ОСОБА_1 є обґрунтованим, відповідає фактичним обставинам подій та підтверджується наведеними у матеріалах справи доказами у їх сукупності, зокрема: даними протоколу про адміністративне правопорушення, рапортом інспектора ДПС, обліковою карткою АМТ, письмовими поясненнями ОСОБА_1.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Водночас суддя апеляційної інстанції Бець О.В. надав необґрунтовану перевагу саме протоколу про адміністративне правопорушення від 2 січня 2014 року, складеному старшим інспектором ВДАІ Подільського РУ ГУМВС України в м. Києві капітаном міліції, без зазначення свідків правопорушення, всупереч вимогам статті 256 КУпАП.

Матеріали справи не містять інформації про те, що працівниками ДАІ вживалися заходи забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення, визначені статтею 260 КУпАП, спрямовані на адміністративне затримання особи (водія), затримання транспортного засобу, тимчасове вилучення посвідчення водія. Також не містять і будь-яких даних про вжиття працівниками ДАІ заходів з метою встановлення особи порушника (водія), доставлення його до міліції для складання протоколу про адміністративне правопорушення безпосередньо після його вчинення у порядку статті 259 КУпАП.

Вказані обставини суддею апеляційної інстанції були проігноровані.

Як зазначено у постанові апеляційного суду, накладаючи стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком на три місяці, суддя першої інстанції дотримався вимог статей 30, 33 КУпАП і призначив його в межах статті 122² КУпАП для запобігання вчиненню нових правопорушень, врахувавши при цьому характер грубого порушення ПДР України.

Натомість відповідно до частини другої статті 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

Хоча суддя Бець О.В. формально і послався на виконання вимог зазначеної норми суддею першої інстанції при накладенні на заявника адміністративного стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, але поза увагою апеляційної інстанції залишилось відсутність мотивів для застосування саме такого виду адміністративного стягнення, особливо за наявності у санкції статті більш м’якої альтернативи – штрафу.

Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Незважаючи на викладене, суддя Бець О.В. дійшов висновку, що в матеріалах справи достатньо доказів провини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 122² КУпАП, а тому його апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Подільського районного суду міста Києва від 17 січня 2014 року – без змін.

28 лютого 2014 року до Подільського районного суду міста Києва звернувся заступник прокурора Подільського району міста Києва із клопотанням про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення, як учасника масових акцій протесту, на підставі статті 4, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України» від 21 лютого 2014 року (набрав чинності 28 лютого 2014 року).

За результатами розгляду клопотання суддя Подільського районного суду міста Києва Декаленко В.С. постановою від 28 лютого 2014 року звільнила ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене 29 грудня 2013 року адміністративне правопорушення, передбачене статтею 122² КУпАП.

Згідно зі статтею 122² КУпАП невиконання водіями вимог працівника міліції про зупинку транспортного засобу тягне за собою накладення штрафу від дев’яти до одинадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.

Статтею 245 цього Кодексу встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Проте всупереч вказаним вимогам суддя Бець О.В. неповно та необ’єктивно розглянув апеляційну скаргу заявника, не з’ясувавши всіх обставин справи.

Заява Кисельова О.А. від 9 грудня 2014 року щодо перевірки судді Апеляційного суду міста Києва Беця О.В. (за дії, вчинені ним при розгляді вищезазначеної справи про адміністративне правопорушення) також стосувалася судді Подільського районного суду міста Києва Декаленко В.С.

ТСК за результатами розгляду заяви Кисельова О.А. щодо перевірки судді Подільського районного суду міста Києва Декаленко В.С. відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» у зв’язку з порушенням нею норм законодавства України під час розгляду вищевказаної справи про адміністративне правопорушення щодо заявника та притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 1222 КУпАП (постановою судді від 17 січня 2014 року накладено на заявника адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на три місяці), було ухвалено висновок від 9 червня 2015 року № 41/02-15, яким визнано наявність підстав для притягнення зазначеної судді до дисциплінарної відповідальності та запропоновано направити вказаний висновок з матеріалами перевірки до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

20 січня 2016 року ВККС прийняла рішення про припинення дисциплінарної справи, відкритої за висновком ТСК від 9 червня 2015 року № 41/02-15 стосовно судді Подільського районного суду міста Києва Декаленко В.С., у зв’язку зі спливом строку притягнення судді до відповідальності.

За таких обставин висновок ТСК стосовно наявності ознак порушення присяги в діях судді Беця О.В. в цій частині не може бути покладений в основу рішення Вищої ради юстиції про звільнення судді.

Частиною другою статті 61 Конституції України передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Як вказано у постанові Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади», суди та судді у своїй діяльності не завжди керуються виключно Конституцією та законами України, піддаються протиправному впливу посадових осіб органів державної влади, суб’єктів політичної діяльності, допускають безкарне втручання у вирішення судових справ, що завдає істотної шкоди демократичному конституційному ладу, правам і свободам громадян, інтересам суспільства та держави.

Таким чином, судді Бартащук Л.В., Бець О.В., Єфімова О.І., Коваль С.М., Приндюк М.В. невиконанням покладених на них професійних обов’язків під час гострого соціального конфлікту в Україні з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року завдали істотної шкоди демократичному конституційному ладу, правам і свободам громадян, інтересам суспільства та держави.

Відповідно до пункту 5 частини п’ятої статті 126 Конституції України суддя може бути звільнений з посади за порушення присяги.

Частиною другою статті 32 Закону України «Про Вищу раду юстиції» (у редакції, що діяла на час розгляду суддями Бартащук Л.В., Бецем О.В., Єфімовою О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В. вищевказаних справ) визначено, що порушенням суддею присяги є, зокрема, вчинення ним дій, що порочать звання судді і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності судових органів.

Відповідно до статей 54, 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції, що діяла на час розгляду даними суддями вищевказаних справ) суддя зобов’язаний додержуватися присяги судді. Суддя присягає об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно та справедливо здійснювати правосуддя, підкоряючись лише закону та керуючись принципом верховенства права, чесно і сумлінно виконувати обов’язки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді та принижують авторитет судової влади.

Вказані норми Закону також кореспондують зі статтями 55, 56 чинної редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якими передбачено, що суддя зобов’язаний додержуватися присяги судді. Суддя присягає об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно, справедливо та кваліфіковано здійснювати правосуддя від імені України, керуючись принципом верховенства права, підкоряючись лише закону, чесно і сумлінно здійснювати повноваження та виконувати обов’язки судді, дотримуватися етичних принципів і правил поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді або підривають авторитет правосуддя.

Зазначені обставини свідчать про недотримання суддями Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Бецем О.В., Єфімовою О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В. присяги судді, яка зобов’язує суддю об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно та справедливо здійснювати правосуддя, підкоряючись лише закону та керуючись принципом верховенства права, чесно і сумлінно виконувати обов’язки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді та принижують авторитет судової влади, а отже, є підставою для звільнення вказаних суддів з посади за порушення присяги. Допущені суддями порушення закону порочать звання судді, викликають сумнів у їхній об’єктивності та неупередженості.

З огляду на зазначене Вища ради юстиції погоджується з висновком ТСК від 10 червня 2015 року № 57/02-15 про наявність у діях суддів Апеляційного суду міста Києва Бартащук Л.В., Беця О.В., Єфімової О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В. ознак порушення присяги та вважає їх достатніми для внесення до Верховної Ради України подання про звільнення зазначених суддів з посад за порушення присяги.

При цьому Вища рада юстиції важає, що строки притягнення вказаних суддів до відповідальності не спливли, виходячи з наступного.

До набрання чинності змінами до Закону України «Про Вищу раду юстиції», внесеними Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд», національне законодавство не передбачало строку для здійснення провадження щодо звільнення за порушення присяги судді, і лише з 27 лютого 2015 року – дня набрання чинності згаданими змінами відповідно до частини другої статті 32 зазначеного Закону – було встановлено, що провадження щодо звільнення судді за порушення присяги проводиться за правилами і у строки, передбачені для здійснення дисциплінарного провадження.

Таким чином, після набрання чинності Законом України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону України від 12 лютого 2015 року № 192-VIII «Про забезпечення права на справедливий суд» уповноважений орган має вирішувати питання про притягнення судді до відповідальності за порушення присяги, в тому числі вчинені до набрання цим Законом чинності, протягом строку, встановленого частиною четвертою статті 96 зазначеного Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 96 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше трьох років із дня вчинення проступку без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці.

За таких обставин, дійшовши висновку про наявність у діях суддів ознак порушення присяги при розгляді вищезгаданих справ та встановивши, що строк застосування дисциплінарного стягнення до вказаних суддів не сплив, за результатами таємного голосування Вища рада юстиції вирішила внести до Верховноїх Ради України подання про звільнення суддів Бартащук Л.В., Беця О.В., Єфімової О.І., Коваль С.М. та Приндюк М.В. з підстав порушення присяги.

Вища рада юстиції, враховуючи викладені обставини, керуючись статтею 126 Конституції України, статтями 27, 32 Закону України «Про Вищу раду юстиції» та статтею 95 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,

 

вирішила:

 

внести подання до Верховної Ради України про звільнення з посад суддів Апеляційного суду міста Києва Бартащук Людмили Вікторівни, Беця Олександра Вадимовича, Єфімової Ольги Іванівни, Коваль Світлани Миколаївни та Приндюк Марії Василівни за порушення присяги.

Рішення Вищої ради юстиції може бути оскаржене до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.

 

Голова Вищої ради юстиції              І.М. Бенедисюк

Члени Вищої ради юстиції:              В.Е. Беляневич

                                                              А.М. Бойко

                                                              Н.О. Волковицька

                                                              П.М. Гречківський

                                                              М.Б. Гусак

                                                              Т.М. Малашенкова

                                                              О.В. Маловацький

                                                               І.Ю. Мамонтова

                                                              А.М. Мірошниченко

                                                              О.В. Муравйов

                                                              В.А. Нежура

                                                              А.С. Олійник

                                                              Я.М. Романюк

                                                              В.К. Комков

Примітки: