X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
04.08.2016
1847/0/15-16
Про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення Пещука Р. Й. з посади судді Бориславського міського суду Львівської області у зв’язку з поданням заяви про відставку

Вища рада юстиції, розглянувши заяву та додані до неї матеріали про звільнення Пещука Романа Йосиповича з посади судді Бориславського міського суду Львівської області у відставку, а також висновок секції Вищої ради юстиції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад,

 

встановила:

 

Пещук Роман Йосипович, ______ року народження, з квітня 1997 року по лютий 1999 року працював виконуючим обов’язки судді Бориславського міського суду Львівської області, з жовтня 1999 року – суддя Бориславського міського суду Львівської області. Верховною Радою України 2 червня 2005 року обраний суддею безстроково.

11 липня 2016 року до Вищої ради юстиції надійшла заява Пещука Р.Й. від 6 липня 2016 року про відставку.

Відповідно до частини першої статті 120 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 135 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

З наявних матеріалів вбачається, що Пещук Р.Й. на час розгляду заяви Вищою радою юстиції та відповідно до вищенаведеної норми закону має 18 років 5 місяців стажу роботи на посаді судді.

Разом з тим Вища рада юстиції вважає, що суддя Пещук Р.Й. набув достатній для відставки стаж роботи протягом дії Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, чинній до 28 березня 2015 року, виходячи з такого.

Так, згідно з пунктом 11 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, чинній до 28 березня 2015 року, судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом. Водночас частиною четвертою статті 43 Закону України «Про статус суддів» зі змінами, внесеними Законом України від 24 лютого 1994 року № 4015-XI, було встановлено: до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» від 3 вересня 2005 року № 865 встановлено, що до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

З огляду на вищевикладенні норми Пещуку Р.Й. зараховується 2 роки строкової військової служби в Збройних силах СРСР.

Отже, загальний стаж роботи Пещука Р.Й. становить 20 років 5 місяців, що дає йому право на звільнення з посади судді у відставку.

При цьому Вища рада юстиції виходить з такого. Статтею 126 Конституції України встановлено, що незалежність і недоторканність суддів гарантується Конституцією і законами України.

У рішенні Конституційного суду України від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004 зазначено: «Незалежність суддів є невід’ємною складовою їхнього статусу. Вона є конституційним принципом організації та функціонування судів, а також професійної діяльності суддів, які при здійсненні правосуддя підкоряються лише закону. Незалежність суддів забезпечується насамперед особливим порядком їх обрання або призначення на посаду та звільнення з посади;забороною будь-якого впливу на суддів; захистом їх професійних інтересів; особливим порядком притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності; забезпечення державою особистої безпеки суддів та їхніх сімей гарантуванням фінансування та належних умов для функціонування судів і діяльності суддів, їх правового і соціального захисту. Не допускається зниження рівня гарантій незалежності і недоторканності суддів у разі прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів».

Висновок про те, що зменшення обсягу гарантій незалежності суддів суперечить Конституції України також покладено в основу рішень Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, від 3 червня 2013 року № 3-рп/2013.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, незважаючи на те, що чинна редакція Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд») не передбачає врахування стажу роботи на посадах прокурорів /слідчих і т.д. при визначенні права судді на відставку, та враховуючи, що Пещук Р.Й. набув таке право до моменту набрання чинності Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд», який не передбачає позбавлення права на відставку суддів, які набули його до набрання цього Закону чинності, Вища рада юстиції вважає, що Пещук Р.Й. може бути звільнений з посади судді у відставку.

Секція Вищої ради юстиції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад рекомендувала прийняти рішення про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення Пещука Романа Йосиповича з посади судді Бориславського міського суду Львівської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

На підставі викладеного Вища рада юстиції, керуючись пунктом 9 частини п’ятої статті 126 Конституції України, статтями 24, 27, 31 Закону України «Про Вищу раду юстиції»,

вирішила:

 

внести подання до Верховної Ради України про звільнення Пещука Романа Йосиповича з посади судді Бориславського міського суду Львівської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

 

Голова Вищої ради юстиції                                                                                 І.М. Бенедисюк

Примітки: 

ВИЩА РАДА ЮСТИЦІЇ