X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Ухвала
Київ
06.04.2016
780/0/15-16
Про відкриття провадження щодо вимог законодавства про несумісність стосовно судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Колесниченка В.М.

Вища рада юстиції, розглянувши звернення Міністерства юстиції України щодо наявності підстав для внесення подання про звільнення судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Колесниченка Володимира Миколайовича у зв’язку з порушенням ним вимог щодо несумісності,

 

встановила:

 

до Вищої ради юстиції 11 серпня 2015 року надійшло звернення Міністерства юстиції України від 6 серпня 2015 року вих. № 11.0.2/1470 за підписом заступника Міністра юстиції України – керівника апарату О.Іванченко щодо наявності підстав для прийняття подання про звільнення судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Колесниченка В.М. у зв’язку з порушенням ним вимог щодо несумісності.

23 листопада 2015 року надійшло аналогічне звернення Міністерства юстиції України від 20 листопада 2015 року вих. № 142/11.0.2/16-15 за підписом Міністра юстиції України П.Петренка.

У вказаних зверненнях зазначено, що суддя Колесниченко В.М. не подав у порядку, встановленому Законом України «Про очищення влади», заяву, передбачену частиною першою статті 4 Закону.

Крім того, 4 січня 2016 року надійшло ще одне звернення Міністерства юстиції України від 25 грудня 2015 року вих. № 889/11.0.2/16-15 за підписом Міністра юстиції України П.Петренка щодо наявності підстав для прийняття подання про звільнення судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Колесниченка В.М. у зв’язку з порушенням ним вимог щодо несумісності

Відповідно до змісту цього звернення Колесниченко В.М. обіймав посаду члена Вищої ради юстиції понад рік у період, визначений пунктом 6 частини першої статті 3 Закону України «Про очищення влади», а саме з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, який включає також період, визначений пунктом 2 частини другої статті 3 цього ж Закону, а саме з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року, та не був звільнений у цей період з посади за власним бажанням. У зв’язку з цим до судді Колесниченка В.М. застосовується заборона протягом десяти років з дня набрання чинності Законом України «Про очищення влади» обіймати посади, щодо яких здійснюється очищення влади.

Міністерство юстиції України, як суб’єкт звернення щодо подання про звільнення суддів, просить визнати порушення суддею Колесниченком В.М. вимог щодо несумісності та внести подання до Верховної Ради України про його звільнення із займаної посади.

Звернення Міністерства юстиції України від 25 грудня 2015 року вих. № 889/11.0.2/16-15 і 20 листопада 2015 року вих. № 142/11.0.2/16-15 приєднано до звернення Міністерства юстиції України від 6 серпня 2015 року вих. № 11.0.2/1470, яке, в свою чергу, передане члену Вищої ради юстиції Малашенковій Т.М. для розгляду відповідно до протоколу автоматизованого розподілу матеріалу між членами Вищої ради юстиції від 1 вересня 2015 року.

Відповідно до пункту 50 Регламенту Вищої ради юстиції, затвердженого рішенням Вищої ради юстиції від 30 липня 2015 року № 355/0/15-15 (далі – Регламент), підготовка до розгляду Радою питань, пов’язаних із звільненням суддів з посади з підстав, передбачених пунктом 5 частини п’ятої статті 126 Конституції України, здійснюється дисциплінарною секцією Ради, якщо інше не встановлено цим Регламентом. Підготовка до розгляду Радою питань про звільнення судді відповідно до Закону України «Про очищення влади» здійснюється членами секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад.

Проаналізувавши матеріали перевірки, член Вищої ради юстиції Малашенкова Т.М. дійшла висновку про наявність підстав для відкриття провадження щодо вимог законодавства про несумісність стосовно судді Колесниченка В.М.

Висновками дисциплінарної секції Вищої ради юстиції від 22 грудня 2015 року і 22 березня 2016 року рекомендовано Вищій раді юстиції відкрити провадження щодо вимог законодавства про несумісність стосовно судді Колесниченка В.М.

Вища рада юстиції, заслухавши доповідача – члена Вищої ради юстиції Малашенкову Т.М., розглянувши матеріали перевірки та висновки дисциплінарної секції Вищої ради юстиції, встановила таке.

Колесниченко Володимир Миколайович, ___ року народження, з квітня 1990 року до червня 2005 року працював суддею Уманського міськрайонного суду Черкаської області (у минулому – Уманський міський народний суд), з червня 2005 року до квітня 2010 року – суддею Печерського районного суду міста Києва, з квітня 2010 року до травня 2013 року обіймав посаду Голови Вищої ради юстиції, з травня 2013 року до сьогодні – суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Верховною Радою України 23 березня 2000 року обраний на посаду судді безстроково.

Колесниченко В.М. був членом Вищої ради юстиції двічі.

Постановою Верховної Ради України від 22 березня 2007 року № 830-V Колесниченка В.М. призначено членом Вищої ради юстиції. На пленарному засіданні Верховної Ради України 2 квітня 2007 року Колесниченко В.М. склав присягу члена Вищої ради юстиції. Рішенням Вищої ради юстиції від 16 травня 2013 року № 217/0/15-13 повноваження члена Вищої ради юстиції Колесниченка В.М. припинено у зв’язку із закінченням строку, на який його призначено.

Постановою Верховної Ради України від 2 липня 2013 року № 368-VII Колесниченка В.М. призначено членом Вищої ради юстиції. Цього самого дня Колесниченко В.М. склав присягу члена Вищої ради юстиції. На підставі пункту 3 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» 11 квітня 2014 року повноваження члена Вищої ради юстиції Колесниченка В.М. припинено.

Відповідно до частини першої статті 53 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України від 16 вересня 2014 року № 1682-VII, яка була чинною до 28 березня 2015 року, перебування на посаді судді є несумісним із зайняттям посади в будь-якому іншому органі державної влади, органі місцевого самоврядування та з представницьким мандатом, а також якщо суддя є особою, до якої застосовуються заборони, передбачені статтею 1 Закону України «Про очищення влади».

Аналогічне положення закріплене у частині першій статті 54 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, яка діє на момент розгляду звернення Міністерства юстиції України.

Щодо професійних суддів заходи з очищення влади (люстрації) здійснюються відповідно до пункту 4 частини першої статті 2 Закону України «Про очищення влади».

Згідно з частиною першою статті 4 вказаного Закону особи, які перебувають на посадах, визначених у пунктах 1–10 частини першої статті 2 цього Закону, подають керівнику або органу, зазначеному у частині четвертій статті 5 цього Закону, власноручно написану заяву, у якій повідомляють про те, що до них застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 цього Закону, або повідомляють про те, що до них не застосовуються відповідні заборони, та про згоду на проходження перевірки, згоду на оприлюднення відомостей щодо них відповідно до цього Закону.

За повідомленням голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Гулька Б.І. (лист від 12 грудня 2014 року вих. № 122-205/0/11-14), направленим до Міністерства юстиції України, суддя Колесниченко В.М. заяву не подав.

Крім того, відповідно до пункту 4 частини першої статті 2 Закону України «Про очищення влади» заходи з очищення влади (люстрації) здійснюються, зокрема, щодо членів Вищої ради юстиції.

Як встановлено частиною третьою статті 1 Закону України «Про очищення влади», протягом десяти років з дня набрання чинності цим Законом посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), не можуть обіймати особи, зазначені у частинах першій, другій, четвертій та восьмій статті 3 цього Закону, а також особи, які не подали у строк, визначений цим Законом, заяви, передбачені частиною першою статті 4 цього Закону.

Згідно з положеннями пункту 6 частини першої статті 3 Закону «Про очищення влади» заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, які у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року сукупно не менше одного року обіймали посади, зокрема, члена Вищої ради юстиції.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 3 Закону України «Про очищення влади» заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, які у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року обіймали посади, зокрема, члена Вищої ради юстиції та не були звільнені в цей період з відповідної посади за власним бажанням.

Як зазначалося вище Колесниченко В.М. обіймав посаду члена Вищої ради юстиції понад рік у період, визначений пунктом 6 частини першої статті 3 Закону України «Про очищення влади», який включає також період, визначений пунктом 2 частини другої статті 3 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 33 Закону «Про Вищу раду юстиції» Вища рада юстиції розглядає питання про порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності їх посад із заняттям діяльністю, забороненою Конституцією України та законами України.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 27 цього ж Закону Вища рада юстиції приймає ухвали про відкриття провадження щодо вимог законодавства про несумісність.

На підставі викладеного Вища рада юстиції, керуючись статтями 27, 33 Закону України «Про Вищу раду юстиції»,

 

ухвалила:

 

відкрити провадження щодо вимог законодавства про несумісність стосовно судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Колесниченка Володимира Миколайовича.

 

Голова Вищої ради юстиції                                                        І.М. Бенедисюк

Примітки: 

ВИЩА РАДА ЮСТИЦІЇ