Вища рада юстиції, розглянувши висновок Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції від 19 травня 2015 року № 31/02-15 за заявою Катруші Олександра Миколайовича стосовно судді Подільського районного суду міста Києва Захарчук Світлани Степанівни та висновок дисциплінарної секції Вищої ради юстиції від 27 серпня 2015 року,
в с т а н о в и л а:
до Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції (далі – ТСК) 15 грудня 2014 року надійшла заява Катруші О.М. від 12 грудня 2014 року про порушення суддею Подільського районного суду міста Києва Захарчук С.С. норм законодавства України під час прийняття рішення про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КпАП України), - невиконання вимог працівника міліції про зупинку транспортного засобу.
Автор звернення зазначив, що суддя Захарчук С.С. ухвалила рішення про накладення на нього адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 3 місяці з порушенням вимог Конституції України, статей 7, 245, 278 КпАП України, а саме:
- не надала оцінки доказам, що вказують на відсутність події адміністративного правопорушення (показам свідків, допитаних у суді);
- не врахувала, що він не був за кермом належного йому автомобіля Хюндай Елантра (НОМЕР_1) у час, зазначений у протоколі, оскільки в цей час знаходився на тренуванні з волейболу за адресою: АДРЕСА_1, про що надав суду відповідний доказ;
- безпідставно відхилила клопотання про виклик свідків, про допит працівників ДАІ, які складали рапорт та протокол, про витребування інших доказів щодо його відсутності за вказаною у протоколі адресою.
Зазначені факти, на думку автора заяви, вказують на порушення суддею Захарчук С.С. присяги та є підставою для звільнення її з посади.
Висновком ТСК від 19 травня 2015 року № 31/02-15 визнано в діях судді Подільського районного суду міста Києва Захарчук С.С. наявність ознак порушення присяги та направлено висновок з матеріалами перевірки до Вищої ради юстиції для подальшого розгляду та прийняття рішення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу матеріалів між членами Вищої ради юстиції від 30 липня 2015 року висновок ТСК з доданими до нього матеріалами за заявою Катруші О.М. від 12 грудня 2014 року стосовно судді Подільського районного суду міста Києва Захарчук С.С. передано члену Вищої ради юстиції Лесько А.О. для розгляду.
За результатами розгляду висновку ТСК від 19 травня 2015 року член Вищої ради юстиції Лесько А.О. запропонувала відкрити дисциплінарну справу стосовно судді Подільського районного суду міста Києва Захарчук С.С. (висновок від 06 серпня 2015 року).
На засіданні 27 серпня 2015 року дисциплінарна секція Вищої ради юстиції дійшла висновку рекомендувати Вищій раді юстиції прийняти рішення про відкриття дисциплінарної справи стосовно судді Подільського районного суду міста Києва Захарчук С.С.
Дослідивши висновок ТСК від 19 травня 2015 року, заслухавши доповідача – члена Вищої ради юстиції Лесько А.О., врахувавши висновок дисциплінарної секції, Вища рада юстиції погоджується з висновком члена Вищої ради юстиції Лесько А.О. та вважає, що необхідно відкрити дисциплінарну справу стосовно судді Подільського районного суду міста Києва Захарчук С.С., виходячи з такого.
Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» від 08 квітня 2014 року № 1188-VII визначено правові та організаційні засади проведення спеціальної перевірки суддів судів загальної юрисдикції.
Для реалізації цього Закону була утворена Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції (далі - ТСК).
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» за результатами перевірки суддів Тимчасова спеціальна комісія ухвалює висновок, який повинен бути обґрунтованим і оприлюдненим на офіційному веб-сайті Вищої ради юстиції.
Згідно з частиною 2 статті 7 Закону висновок Тимчасової спеціальної комісії про порушення суддею присяги разом із матеріалами перевірки направляється до Вищої ради юстиції для розгляду та прийняття нею рішення у строк не більше трьох місяців з дня надходження висновку у порядку, визначеному законом.
Висновок Тимчасової спеціальної комісії про порушення суддею присяги є обов’язковим для розгляду Вищою радою юстиції.
Згідно з частиною 1 статті 32 Закону України «Про Вищу раду юстиції» питання про звільнення судді з підстав, передбачених пунктами 4-6 частини п’ятої статті 126 Конституції України (порушення суддею вимог щодо несумісності, порушення суддею присяги, набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього), Вища рада юстиції розглядає після надання Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, іншого суб’єкта у випадках, визначених законом, відповідного висновку або за власною ініціативою.
Відповідно до частини 2 статті 32 Закону України «Про Вищу раду юстиції» провадження щодо звільнення судді за порушення присяги проводиться за правилами і у строки, передбачені для здійснення дисциплінарного провадження.
Згідно зі статтею 94 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції Закону № 192-VІІІ від 12 лютого 2015 року «Про забезпечення права на справедливий суд») дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Вища рада юстиції.
Статтею 97 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції Закону № 192-VІІІ від 12 лютого 2015 року «Про забезпечення права на справедливий суд») передбачено види дисциплінарних стягнень, до яких, зокрема, належить висновок про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги.
ТСК не є органом, який може здійснювати дисциплінарне провадження та застосовувати до судді дисциплінарне стягнення, в тому числі у виді висновку про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги, оскільки такими повноваженнями ТСК положеннями Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» від 08 квітня 2014 року № 1188-VII не наділена.
Так, відповідно до частини 3 статті 7 Закону «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» у разі, якщо Тимчасовою спеціальною комісією за результатами перевірки не встановлено фактів, що свідчать про порушення суддею присяги судді, а виявлено підстави для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, матеріали перевірки направляються до Вищої ради юстиції або до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що в разі виявлення ТСК у діях судді ознак дисциплінарного проступку, який може мати наслідком дисциплінарну відповідність, проте не містить ознак порушення присяги, матеріали щодо судді направляються до органу, до компетенції якого віднесено здійснення дисциплінарного провадження.
У разі ж виявлення в діях судді ознак порушення присяги висновок ТСК направляється виключно до Вищої ради юстиції для розгляду, незалежно від того, в суді якої інстанції працює суддя.
Проте в такому випадку розгляд висновку ТСК про наявність в діях судді ознак порушення присяги також здійснюється за процедурою дисциплінарного провадження.
Дисциплінарне провадження щодо судді передбачає здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті, розгляд дисциплінарної справи і прийняття рішення (частина перша статті 95 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
З огляду на викладене та враховуючи, що за результатами перевірки ТСК дійшла висновку про наявність у діях судді ознак порушення присяги, Вища рада юстиції вважає, що є підстави для відкриття дисциплінарної справи стосовно судді Подільського районного суду міста Києва Захарчук С.С.
Вища рада юстиції, враховуючи викладені вище обставини, керуючись статтею 27 Закону України «Про Вищу раду юстиції»,
у х в а л и л а:
відкрити дисциплінарну справу стосовно судді Подільського районного суду міста Києва Захарчук Світлани Степанівни.
Голова Вищої ради юстиції І.М. Бенедисюк