Вища рада юстиції у складі: Колесниченка В.М. – головуючого, Бондика В.А., Висоцького В.І., Завальнюка В.В., Ізовітової Л.П., Ківалова С.В., Кобилянського М.Г., Кравченка К.Т., Отрош І.О., Портнова А.В., Сафулька С.Ф., Татькова В.І., Удовиченка О.С., Фесенка Л.І., розглянувши пропозицію члена Вищої ради юстиції від 4 листопада 2008 року в частині внесення подання про звільнення Присяжнюка Олега Богдановича з посади судді військового місцевого суду Київського гарнізону (нині суддя апеляційного суду м. Києва), Торопенка Миколи Васильовича з посади судді військового місцевого суду Черкаського гарнізону (нині суддя апеляційного суду Черкаської області), Міліщука Сергія Леонідовича з посади судді військового місцевого суду Рівненського гарнізону (нині суддя апеляційного суду Волинської області), Лівінського Сергія Володимировича з посади судді військового місцевого суду Сімферопольського гарнізону (нині суддя апеляційного суду м. Севастополя), Жизнєвського Юрія Васильовича з посади судді військового місцевого суду Житомирського гарнізону (нині суддя апеляційного суду Житомирської області), Міняйла Миколи Павловича з посади судді військового місцевого суду Миколаївського гарнізону (нині суддя апеляційного суду Миколаївської області) за порушення присяги, висновок секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад від 7 лютого 2012 року,
встановила:
до Вищої ради юстиції 4 листопада 2008 року надійшла пропозиція члена Вищої ради юстиції від 4 листопада 2008 року про внесення подання про звільнення суддів військових судів з посад за порушення присяги.
Ці судді були призначені на адміністративні посади відповідно до рішень Ради суддів України і, на думку члена Вищої ради юстиції, привласнили повноваження голів судів, що свідчить про свідоме порушення ними своїх службових обов’язків та присяги судді.
На підставі доручення Голови Вищої ради юстиції член Вищої ради юстиції провів перевірку відомостей, викладених у його пропозиції від 4 листопада 2008 року, за наслідками якої дійшов висновку про наявність підстав для внесення подання про звільнення названих суддів з посад за порушення присяги (довідка від 22 квітня 2009 року).
Дослідивши матеріали перевірки, Вища рада юстиції вважає, що вказана пропозиція члена Вищої ради юстиції в частині внесення подання про звільнення названих суддів з посад за порушення присяги підлягає залишенню без розгляду з огляду на наступне.
Рішенням Конституційного Суду України № 1-рп/2007 від 16 травня 2007 року (справа про звільнення судді з адміністративної посади) визнано неконституційним положення частини п’ятої статті 20 Закону України «Про судоустрій України», згідно з якою голова суду, заступник голови суду призначаються на посаду та звільняються з посади Президентом України.
Пунктом 3 резолютивної частини цього Рішення Верховній Раді України рекомендовано в законодавчому порядку врегулювати питання про призначення судді на посаду голови суду, заступника голови суду та звільнення його з цієї посади.
Постановою Верховної Ради України «Про тимчасовий порядок призначення суддів на адміністративні посади та звільнення з цих посад» № 1098-V від 30 травня 2007 року з урахуванням Рішення Конституційного Суду України тимчасово, до законодавчого врегулювання, запроваджено порядок призначення суддів на адміністративні посади, яким визначено, що голова суду, заступник голови суду (крім Голови Верховного Суду України та заступників Голови Верховного Суду України) призначаються на посаду строком на п’ять років із числа суддів відповідного суду та звільняються з посади Вищою радою юстиції на підставі рекомендації: Ради суддів України (а щодо спеціалізованих судів – відповідної ради суддів); Голови Верховного Суду України (а щодо спеціалізованих судів – голови відповідного вищого спеціалізованого суду); зборів суддів відповідних судів; члена Вищої ради юстиції.
Разом з тим, 31 травня 2007 року Рада суддів України прийняла рішення № 50 «Щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції та звільнення з цих посад», згідно з яким надала собі повноваження по призначенню суддів на адміністративні посади та звільнення з цих посад.
Незаконність наділення Радою суддів України себе згаданими повноваженнями підтвердив і Конституційний Суд України, зазначивши у Рішенні № 34-рп/2009 від 22 грудня 2009 року (справа про призначення суддів на адміністративні посади), що Рада суддів України повноважна давати рекомендації стосовно такого призначення тому органу (посадовій особі), який законом наділений цими повноваженнями.
30 липня 2010 року набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року, частиною другою статті 20 якого передбачено, що голова місцевого суду, його заступник, голова апеляційного суду, його заступники, голова вищого спеціалізованого суду, його заступники призначаються на посади строком на п’ять років із числа суддів цього суду та звільняються з посад Вищою радою юстиції за поданням відповідної ради суддів.
Як визначено у пункті 5 Розділу ХІІ «Перехідні положення» цього Закону, голови судів та їх заступники, призначені на посади голови суду або заступника голови суду до набрання чинності цим Законом, здійснюють повноваження голови суду, заступника голови суду до закінчення строку, на який їх призначено. Таким чином, були легітимізовані відповідні рішення, ухвалені Президентом України і Радою суддів України у період законодавчої неврегульованості питання призначення суддів на адміністративні посади.
З огляду на викладене та керуючись статтею 27 Закону України «Про Вищу раду юстиції», пунктом 19 § 2.2 глави 1 розділу ІІ Регламенту Вищої ради юстиції, Вища рада юстиції
ухвалила:
залишити без розгляду пропозицію члена Вищої ради юстиції від 4 листопада 2008 року в частині внесення подання про звільнення Присяжнюка Олега Богдановича з посади судді військового місцевого суду Київського гарнізону (нині суддя апеляційного суду м. Києва), Торопенка Миколи Васильовича з посади судді військового місцевого суду Черкаського гарнізону (нині суддя апеляційного суду Черкаської області), Міліщука Сергія Леонідовича з посади судді військового місцевого суду Рівненського гарнізону (нині суддя апеляційного суду Волинської області), Лівінського Сергія Володимировича з посади судді військового місцевого суду Сімферопольського гарнізону (нині суддя апеляційного суду м. Севастополя), Жизнєвського Юрія Васильовича з посади судді військового місцевого суду Житомирського гарнізону (нині суддя апеляційного суду Житомирської області), Міняйла Миколи Павловича з посади судді військового місцевого суду Миколаївського гарнізону (нині суддя апеляційного суду Миколаївської області) за порушення присяги залишити без розгляду.
Голова Вищої ради юстиції В.М. Колесниченко