Вища рада правосуддя, розглянувши питання щодо припинення відставки судді Горбатенко Олени Михайлівни у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо неї за вчинення умисного злочину,
встановила:
до Вищої ради правосуддя 26 травня 2022 року за вхідним № 2422/0/8-22 надійшло повідомлення Вищого антикорупційного суду про набрання законної сили обвинувальним вироком Вищого антикорупційного суду від 23 травня 2022 року щодо судді у відставці ОСОБА1, що є підставою для припинення її відставки.
Горбатенко Олена Михайлівна, _____ року народження, Указом Президента України від 5 серпня 1998 року № 846/98 призначена суддею Сєвєродонецького міського суду Луганської області терміном на п’ять років, Указом Президента України від 4 квітня 2003 року № 294/2003 призначена суддею апеляційного суду Луганської області, Постановою Верховної Ради України від 19 лютого 2004 року № 1524-ІV обрана на посаду судді безстроково, Постановою Верховної Ради України від 9 лютого 2012 року № 4378-VІ обрана на посаду судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 13 вересня 2018 року № 2904/0/15-18 Горбатенко О.М. звільнена з посади судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.
Встановлено, що у провадженні Вищого антикорупційного суду перебувало кримінальне провадження № 1-кп/991/78/19 (справа № 236/1283/16-к) за обвинуваченням ОСОБА1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (далі – КК України).
Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачувалася ОСОБА1, полягало в одержанні неправомірної вигоди у значному розмірі для себе та третьої особи за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, і в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням службового становища, що було поєднано з вимаганням неправомірної вигоди.
Вироком Вищого антикорупційного суду від 19 квітня 2022 року ОСОБА1 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України, та на підставі угоди про визнання винуватості призначено їй покарання у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, строком на один рік. На підставі частини другої статті 75 КК України ОСОБА1 звільнено від відбування основного покарання у виді 5 років позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком 3 роки.
Відповідно до статті 124 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, який ухвалив обвинувальний вирок щодо особи, яка є суддею, негайно повідомляє про це Вищу раду правосуддя, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України та Державну судову адміністрацію України.
За інформацією з офіційного вебпорталу «Судова влада України» та Єдиного державного реєстру судових рішень установлено, що вказаний вирок ОСОБА1 не оскаржувався.
Вирок Вищого антикорупційного суду від 19 квітня 2022 року у кримінальному провадженні № 1-кп/991/78/19 набрав законної сили 20 травня 2022 року.
Статтею 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що однією з підстав для припинення відставки судді є набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього за вчинення умисного злочину.
У зв’язку з набранням законної сили вироком Вищого антикорупційного суду від 19 квітня 2022 року щодо ОСОБА1 за вчинення злочину, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України, наявні правові підстави для припинення її відставки.
Пунктом 16.4 глави 16 Регламенту Вищої ради правосуддя встановлено, що Рада вирішує питання про припинення відставки судді після набрання законної сили обвинувальним вироком щодо судді у відставці за вчинення злочину.
Відповідно до пункту 16.7 глави 16 Регламенту Вищої ради правосуддя питання про припинення відставки судді розглядаються на засіданні Ради, за результатами якого Рада приймає відповідне рішення в порядку, визначеному цим Регламентом.
Згідно із частинами другою, третьою статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» припинення відставки судді є підставою для припинення виплати йому щомісячного довічного грошового утримання, що було нараховано у зв’язку з відставкою; у разі припинення відставки судді з підстави, визначеної пунктом 2 частини першої цієї статті, пенсія судді нараховується на загальних підставах.
Керуючись статтею 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 16.1–16.21, 16.4, 16.7 глави 16 Регламенту Вищої ради правосуддя, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Припинити відставку судді Горбатенко Олени Михайлівни у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо неї за вчинення умисного злочину.
2. Копію цього рішення надіслати до Пенсійного фонду України, який забезпечує виплату щомісячного грошового утримання судді у відставці.
Голова Вищої ради правосуддя Григорій УСИК