X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
04.08.2020
2352/0/15-20
Про продовження строку тимчасового відсторонення судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності

Вища рада правосуддя, розглянувши клопотання Генерального прокурора Венедіктової Ірини Валентинівни про продовження строку тимчасового відсторонення судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Леоніда Володимировича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 31 липня 2020 року (вх. № 6914/0/8-20) надійшло клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. від 31 липня 2020 року про продовження, до 17 вересня 2020 року, тимчасового відсторонення судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В.
від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частиною другою статті 369-2, частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (далі – КК України).

До клопотання долучено копії матеріалів, якими обґрунтовано його доводи, розписку судді Закревського Л.В. про отримання цього клопотання разом із доданими до нього матеріалами.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 31 липня 2020 року доповідачем щодо вказаного клопотання визначено члена Вищої ради правосуддя Овсієнка А.А.

Клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. про продовження строку тимчасового відсторонення судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності подано із дотриманням вимог, визначених статтями 155–155-1, 158 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), статтею 64 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Генеральний прокурор Венедіктова І.В., суддя Володимирецького районного суду Рівненської області Закревський Л.В. повідомлені про дату, час і місце розгляду клопотання. Зазначену інформацію оприлюднено на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.

У засідання Вищої ради правосуддя прибув представник Офісу Генерального прокурора – прокурор четвертого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в судді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора Малик О.І., яка підтримала подане клопотання та просила продовжити строк тимчасового відсторонення судді Закревського Л.В. від здійснення правосуддя.

Суддя Закревський Л.В. та його представник – адвокат Шкода П.В., які прибули на засідання Вищої ради правосуддя, надали пояснення по суті клопотання, просили відхилити клопотання як необґрунтоване.

Вища рада правосуддя, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Овсієнка А.А., представника Офісу Генерального прокурора, суддю Закревського Л.В. та його представника – адвоката Шкоду П.В., дійшла висновку, що клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. про продовження строку тимчасового відсторонення судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності підлягає задоволенню з огляду на таке.

Статтею 131 Конституції України до повноважень Вищої ради правосуддя віднесено, зокрема, ухвалення рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя.

Підстави та порядок тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності регламентуються частиною п’ятою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та главою 8 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Частиною шостою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що продовження строку тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності здійснюється в тому ж порядку на строк не більше двох місяців. Клопотання про продовження строку такого відсторонення судді від здійснення правосуддя подається Генеральним прокурором або його заступником не пізніше десяти днів до закінчення строку, на який суддю було відсторонено.

Відповідно до частини першої статті 64 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» продовження строку тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності здійснюється в порядку, визначеному статтею 63 цього Закону для тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя, на строк не більше двох місяців, а в разі якщо обвинувальний акт передано до суду, – до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження.

Вищою радою правосуддя встановлено, що Закревський Леонід Володимирович, ____ року народження, Указом Президента України від 11 жовтня 2010 року № 951/2010 призначений на посаду судді Володимирецького районного суду Рівненської області строком на п’ять років, Указом Президента України від 12 червня 2017 року № 157/2017 призначений на посаду судді цього суду.

Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою Генеральної прокуратури України здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № _________________ від 24 грудня 2019 року.

Із клопотання і доданих до нього матеріалів вбачається, що 20 лютого 2020 року судді Закревському Л.В. вручено складене того самого дня заступником Генерального прокурора – керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Холодницьким Н.І. повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою
статті 368, частиною другою статті 369-2 КК України.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 3 березня 2020 року № 641/0/15-20 надано згоду на утримання судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В. під арештом.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 6 березня 2020 року застосовано до підозрюваного Закревського Л.В. запобіжний захід у вигляді домашнього арешту із забороною залишати житло цілодобово та покладенням обов’язків строком до 16 квітня 2020 року включно.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 10 квітня 2020 року строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, тобто до 17 серпня 2020 року.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 15 квітня 2020 року підозрюваному Закревському Л.В. продовжено на два місяці строк дії вказаного запобіжного заходу та обов’язків до 29 травня 2020 року.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 27 травня 2020 року запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту Закревському Л.В. замінено на домашній арешт в нічний час (з 20:00 до 07:00) на строк до 27 липня 2020 року та продовжено до 27 липня 2020 року строк дії покладених на нього обов’язків.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 23 липня 2020 року Закревському Л.В. продовжено до 17 серпня 2020 року строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту із забороною залишати житло з 22:00 до 06:00 із покладенням на нього відповідних обов’язків на цей самий строк.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 3 серпня 2020 року строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до семи місяців, тобто до 17 вересня 2020 року.

Із викладеного та, зокрема, із змісту вказаних судових рішень вбачається, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні Закревським Л.В. кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 368, частиною другою статті 369-2 КК України, а також ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, неодноразово досліджувалася та констатовано суддями Вищого антикорупційного суду під час розгляду клопотань щодо застосування до Закревського Л.В. запобіжних заходів та продовження строку їх дії.

Суддя Закревський Л.В. підозрюється у проханні надати неправомірну вигоду службовій особі, яка займає відповідальне становище, за вчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища та в одержанні неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 368, частиною другою статті 369-2 КК України.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 9 червня 2020 року № 1755/0/15-20 задоволено клопотання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Холодницького Н.І. та тимчасово, до 9 серпня 2020 року, відсторонено суддю Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку із притягненням до кримінальної відповідальності.

У клопотанні про продовження строку тимчасового відсторонення судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В. від здійснення правосуддя Генеральний прокурор Венедіктова І.В. зазначає, що завершити досудове розслідування до 9 серпня 2020 року неможливо через особливу складність кримінального провадження та з огляду на необхідність:

завершити виконання та отримати висновок експерта за результатами проведення криміналістичної експертизи звукозаписів, отриманих під час негласних слідчих (розшукових) дій;

завершити розсекречення та долучити до матеріалів кримінального провадження матеріали, на підставі яких проводились негласні слідчі (розшукові) дії;

з урахуванням зібраних доказів визначити остаточну правову кваліфікацію дій Закревського Л.В. та виконати вимоги статті 290 КПК України.

З огляду на вказані обставини сторона обвинувачення протягом дії рішення Вищої ради правосуддя від 9 червня 2020 року № 1755/0/15-20 не мала можливості в інший спосіб забезпечити досягнення всіх цілей, заради яких було застосовано відсторонення від посади.

Разом із тим Генеральний прокурор Венедіктова І.В. зазначає, що обставини, які стали підставою для тимчасового відсторонення від здійснення правосуддя судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В., продовжують існувати, зокрема суддя зможе:

як самостійно, так і через колег вживати заходів щодо знищення чи спотворення документів (оригіналів матеріалів справ № ___________ про притягнення до адміністративної відповідальності __________ОСОБА_1 та № _____________ за клопотанням про накладення арешту на майно), які можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення та мають істотне значення для кримінального провадження;

незаконно впливати на свідків (___ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА__4, ОСОБА_5, ___ОСОБА_6, ____ОСОБА_7) у кримінальному провадженні з метою спонукати їх до зміни показань або до відмови давати показання, від спілкування з якими Закревський Л.В. зобов’язаний утримуватися відповідно до покладених на нього обов’язків ухвалою слідчого судді від 23 липня 2020 року, що фактично буде неможливо у разі здійснення ним правосуддя;

маючи знайомих серед працівників правоохоронних та судових органів, інших органів державної влади, з огляду на те, що понад 20 років працював в органах внутрішніх справ, із 2014 року по лютий 2020 року займав адміністративну посаду голови Володимирецького районного суду Рівненської області, зможе використати свої зв’язки для створення перешкод у досудовому розслідуванні кримінального провадження;

під час здійснення правосуддя зможе використати свої зв’язки, застосовуючи обіцянки чи погрози, з метою впливу на експерта для схиляння його до надання неправдивого експертного висновку.

Крім того, Генеральний прокурор Венедіктова І.В. вказує, що наявність кримінального провадження за підозрою судді у вчиненні корупційного кримінального правопорушення не узгоджується з нормами Кодексу суддівської етики та встановленими ним морально-етичними принципами.

На обґрунтування доводів клопотання як докази надано копії таких документів: витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань; заяви про вчинене кримінальне правопорушення; повідомлення про підозру; протоколів допиту свідків, зокрема ___ОСОБА_2, ОСОБА_7, ___ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА__4, _______ОСОБА_8; протоколу огляду інформації з мережі інтернет, яка стосується Володимирецького районного суду Рівненської області та адвоката _______ОСОБА_8; протоколу обшуку будинковолодіння, в якому проживає Закревський Л.В.; розсекречених матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій; висновку експерта від 13 квітня 2020 року; листування Національного антикорупційного бюро України (далі – НАБУ) з експертною установою щодо узгодження строків виконання постанови детектива НАБУ від 30 квітня 2020 року про проведення експертизи звукозаписів. 

Відповідно до частини четвертої статті 64 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», статті 158 КПК України клопотання про продовження строку тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності підлягає задоволенню, якщо:

1) обставини, які стали підставою для тимчасового відсторонення від здійснення правосуддя, продовжують існувати;

2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було застосовано тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя, іншими способами протягом дії попереднього рішення.

Вищою радою правосуддя встановлено, а Генеральним прокурором Венедіктовою І.В. доведено, що обставини, які стали підставою ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про тимчасове відсторонення судді Закревського Л.В. від здійснення правосуддя, продовжують існувати до сьогодні. Крім того, Генеральним прокурором доведено, що сторона обвинувачення з об’єктивних причин не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було застосовано тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя, іншими способами протягом дії попереднього рішення Вищої ради правосуддя.

За таких обставин Вища рада правосуддя вважає обґрунтованими доводи, наведені Генеральним прокурором Венедіктовою І.В. у клопотанні про продовження строку тимчасового відсторонення судді Закревського Л.В. від здійснення правосуддя.

Статтею 219 КПК України визначено строки досудового розслідування. Згідно з пунктом 2 частини першої цієї статті досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.  Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу (частина четверта статті 219 КПК України).

Відповідно до частини п’ятої статті 64 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» у разі ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про продовження строку тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності суддя відстороняється від посади з дня ухвалення Вищою радою правосуддя такого рішення на строк, зазначений у рішенні, який не може становити більше двох місяців, а в разі якщо обвинувальний акт передано до суду, – до набрання законної сили рішенням суду за результатами закінчення судового провадження.

Оскільки строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № _________________ від 24 грудня 2019 року продовжено до 17 вересня 2020 року, строк тимчасового відсторонення судді Закревського Л.В. від здійснення правосуддя підлягає продовженню відповідно до вимог частини п’ятої статті 64 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» з дня ухвалення рішення у межах строку досудового розслідування, тобто до 17 вересня 2020 року.

Враховуючи ризики здійснення правосуддя суддею Закревським Л.В. за викладених у клопотанні обставин, співмірність між такими засадами, як незалежність та недоторканність судді, і наслідками тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, Вища рада правосуддя дійшла висновку про задоволення клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. про продовження строку тимчасового відсторонення судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Л.В. від здійснення правосуддя.

Керуючись статтею 131 Конституції України, частиною шостою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтею 64 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 19.19–19.27 Регламенту Вищої ради правосуддя, Вища рада правосуддя

 

вирішила:

 

клопотання Генерального прокурора Венедіктової Ірини Валентинівни задовольнити.

Продовжити до 17 вересня 2020 року строк тимчасового відсторонення судді Володимирецького районного суду Рівненської області Закревського Леоніда Володимировича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя                                              А.А. Овсієнко

 

Члени Вищої ради правосуддя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        О.Є. Блажівська

        В.К. Грищук

        В.І. Говоруха

        Л.Б. Іванова

        Н.С. Краснощокова

        О.В. Маловацький

        О.В. Прудивус

        Т.С. Розваляєва

        М.П. Худик

        Л.А. Швецова