X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
21.03.2023
229/0/15-23
Про припинення відставки судді Шиповалової Т.Д.

Вища рада правосуддя, розглянувши питання щодо припинення відставки судді Шиповалової Тетяни Дмитрівни у зв’язку з набуттям нею громадянства іншої держави,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 26 липня 2019 року надійшло звернення Управління Служби безпеки України в Херсонській області (далі також – Управління СБУ в Херсонській області) про припинення відставки судді Шиповалової Т.Д. у зв’язку з набуттям нею громадянства іншої держави (вх. № 7942/0/8-19).

Управління СБУ в Херсонській області у зверненні зазначило, що в межах контррозвідувального захисту органів державної влади та місцевого самоврядування від розвідувальних спрямувань, інших протиправних посягань з боку іноземних спецслужб, насамперед російської федерації, закордонних урядових та недержавних організацій отримано інформацію щодо порушення вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддею у відставці, громадянкою України Шиповаловою Т.Д.

Управління СБУ в Херсонській області встановило, що суддя Горностаївського районного суду Херсонської області Шиповалова Т.Д. у відставці з метою призначення їй щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці зверталась до нелегітимних органів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, а саме до так званого управління судового департаменту республіки крим. Однак їй було відмовлено, оскільки вона не працювала на півострові та не отримувала пенсію на момент його окупації російською федерацією.

Не погоджуючись з відмовою, Шиповалова Т.Д. у 2018 році звернулась до так званого залізничного районного суду міста Сімферополя з позовною заявою до нелегітимного управління судового департаменту республіки крим про визнання незаконним рішення про відмову у призначенні щомісячного довічного грошового утримання, обґрунтовуючи позовну заяву тим, що вона є суддею Горностаївського районного суду Херсонської області у відставці, рішенням так званого джанкойського районного суду визнано факти: її постійного проживання на так званій території республіки крим, прийняття нею громадянства російської федерації та отримання паспорта громадянина росії. Шиповалова Т.Д. вважала, що вона підпадає під дію федерального закону російської федерації «О гарантиях социальной защиты отдельных категорий граждан» та має право на довічне грошове утримання судді у відставці згідно із законодавством російської федерації.

Рішенням так званого залізничного районного суду міста Сімферополя від 12 липня 2018 року у справі № 2-952/2018, яке опубліковане на інтернет-сторінці під назвою «государственная автоматизированная система российской федерации «правосудие», в задоволенні позовних вимог Шиповалової Т.Д. відмовлено у зв’язку з тим, що вона не працювала суддею на так званій території республіки крим, була одержувачем щомісячного довічного грошового утримання в державі Україна як суддя у відставці, а також є одержувачем соціальної пенсії у російській федерації.

Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області, Шиповалова Т.Д. як суддя у відставці одержувала щомісячне довічне грошове утримання у період з 2 лютого 2011 року по 1 жовтня 2016 року (лист від 21 травня 2018 року № 6801/02).

Управління СБУ в Херсонській області зазначає, що своїми діями Шиповалова Т.Д. підтверджує набуття нею громадянства російської федерації, визнає незаконно створені російською федерацією на території Автономної Республіки Крим органи та сприяє окупаційній діяльності нелегітимної влади на вказаній тимчасово окупованій території.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статтею 25 Закону України «Про Службу безпеки України» Управління СБУ в Херсонській області просить розглянути питання щодо припинення відставки судді Шиповалової Т.Д.

Відповідно до положень статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» однією з підстав для припинення відставки судді є припинення його громадянства або набуття ним громадянства іншої держави.

Пунктом 16.5 Регламенту Вищої ради правосуддя визначено, що Рада вирішує питання про припинення відставки судді в разі припинення його громадянства або набуття ним громадянства іншої держави після одержання повідомлення уповноваженого органу державної влади про припинення суддею у відставці громадянства на підставі Указу Президента України або набуття ним громадянства іншої держави.

Оцінюючи відомості, викладені у зверненні Управління СБУ в Херсонській області щодо припинення відставки судді Шиповалової Т.Д., та додані до нього документи, необхідно зазначити таке.

Шиповалова Тетяна Дмитрівна, ____ року народження, з жовтня 1981 року працювала суддею Горностаївського районного суду Херсонської області, з квітня 1990 року обіймала посаду голови суду, постановою Верховної Ради України від 2 березня 2000 року № 1497-ІІІ обрана безстроково суддею цього суду.

Постановою Верховної Ради України від 2 грудня 2010 року № 2766-VI Шиповалову Т.Д. звільнено з посади судді Горностаївського районного суду Херсонської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

На підставі судових рішень Горностаївського районного суду Херсонської області від 25 липня 2013 року та від 19 жовтня 2015 року відповідно у справах №№ 655/680/13-а, 655/961/15-а Шиповаловій Т.Д. збільшувався розмір довічного грошового утримання.

У 2018 році Шиповалова Т.Д. зверталася до так званого залізничного районного суду міста Сімферополя з позовною заявою до утворених російською федерацією на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим органів про визнання незаконною відмову у призначенні щомісячного довічного грошового утримання, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що раніше рішенням так званого джанкойського районного суду визнано факт її постійного проживання на території республіки крим, прийняття нею громадянства російської федерації та отримання паспорта громадянина росії. У зв’язку з цим Шиповалова Т.Д. вважала, що вона підпадає під дію федерального закону російської федерації «О гарантиях социальной защиты отдельных категорий граждан» та має право на щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці згідно із законодавством російської федерації.

Рішенням так званого залізничного районного суду міста Сімферополя від 12 липня 2018 року в задоволенні вказаних позовних вимог Шиповалової Т.Д. відмовлено у зв’язку з тим, що вона не працювала суддею на так званій території республіки крим, була одержувачем щомісячного довічного грошового утримання в державі Україна як суддя у відставці, крім цього, отримувала соціальну пенсію у російській федерації.

У цьому рішенні також підтверджено встановлення так званим джанкойським районним судом факту постійного проживання Шиповалової Т.Д. на так званій території республіки крим та отримання нею паспорта громадянина російської федерації.

Наведене рішення так званого залізничного районного суду міста Сімферополя від 12 липня 2018 року опубліковане на інтернет-сторінці під назвою «государственная автоматизированная система российской федерации «правосудие».

Державна прикордонна служба України листом від 7 лютого 2023 року № 91-5126/18/23-Вих надала інформацію щодо перетинання Шиповаловою Т.Д. державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України у період з 7 лютого 2018 року по 7 лютого 2023 року.

Із листа вбачається, що в зазначений період Шиповалова Т.Д. неодноразово виїжджала за межі території України через тимчасові пункти пропуску через адміністративний кордон України на межі з анексованим росією Кримом, зокрема, 14 жовтня 2021 року вона виїхала з України через КПВВ Каланчак на тимчасово окуповану територію і до цього часу на територію, підконтрольну українській владі, не поверталася.

Листом від 28 лютого 2023 року № 2800-030203-7/1024 Пенсійний фонд України повідомив, що, за даними архівної електронної пенсійної справи, виплата щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Шиповаловій Т.Д. припинена у зв’язку з «вибуттям в інший район України по запиту». На цей час така виплата не проводиться.

Головне управління з протидії системним загрозам управлінню державою Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України листом від 9 лютого 2023 року № 5/6/5-811 підтвердило, що згідно з наявними даними Шиповалова Т.Д. (____ року народження, уродженка с. ІНФОРМАЦІЯ1, відоме місце реєстрації: ІНФОРМАЦІЯ2) отримала громадянство російської федерації, що підтверджується матеріалами рішення так званого залізничного районного суду міста Сімферополя від 12 липня 2018 року у справі № 2-952/2018, опублікованому на офіційному інтернет-ресурсі під назвою «Железнодорожный районный суд г. Симферополя». Після виїзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим у жовтні 2021 року Шиповалова Т.Д. не в’їжджала на підконтрольну Україні територію.

Ураховуючи, що Службою безпеки України встановлено факт отримання Шиповаловою Т.Д. громадянства російської федерації, відповідно до пункту 3 частини першої статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ці обставини є підставою для припинення її відставки.

Згідно із частиною другою статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» припинення відставки судді є підставою для припинення виплати йому щомісячного довічного грошового утримання, що було нараховано у зв’язку з відставкою.

Відповідно до листа Пенсійного фонду України від 28 лютого 2023 року № 2800-030203-7/1024 виплата щомісячного довічного грошового утримання Шиповаловій Т.Д. припинена.

На підставі викладеного Вища рада правосуддя, керуючись статтею 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 16.1–16.21, 16.5, 16.7 Регламенту Вищої ради правосуддя,

 

вирішила:

 

1. Припинити відставку судді Шиповалової Тетяни Дмитрівни у зв’язку з набуттям нею громадянства іншої держави.

2. Копію цього рішення направити до Пенсійного фонду України до відома.

 

 

 

Голова Вищої ради правосуддя                         Григорій УСИК