Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Частиною третьою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що Державна судова адміністрація України (далі також – ДСА України) здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення судів, крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів.
Відповідно до пунктів 4, 7 частини п’ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів:
затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством;
здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Згідно із частиною четвертою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління ДСА України.
Відповідно до пункту 3 Типового положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 13 квітня 2023 року № 358/0/15-23, основним завданням територіального управління ДСА України є організаційне та фінансове забезпечення діяльності місцевих судів, крім господарських та адміністративних, з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів і забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.
Одним із повноважень територіального управління ДСА України, визначених пунктом 4 зазначеного Типового положення, відповідно до покладених на нього завдань є забезпечення дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, ефективне, результативне і цільове використання коштів державного бюджету, законність використання ресурсів та майна, запобігання порушенням та зловживанням.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» ДСА України як головному розпоряднику бюджетних коштів затверджені бюджетні призначення за бюджетною програмою 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» в розмірі 14 573 521,5 тис. грн за загальним фондом державного бюджету та в розмірі 2 750 000,0 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету.
У додатку 7 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено розподіл видатків державного бюджету в системі ДСА України.
Підпунктами 14, 15 пункту 9 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19, зі змінами, визначено, що Голова ДСА України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є ДСА України, та приймає за погодженням із Вищою радою правосуддя рішення про перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя погоджує в установленому порядку перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Згідно з пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня у системі ДСА України у межах загального обсягу бюджетних призначень за відповідною бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами державного бюджету здійснюється ДСА України. Перерозподіл видатків, що здійснюється відповідно до абзацу другого цього пункту та призводить до зміни обсягів видатків судів, погоджується ДСА України з Вищою радою правосуддя.
До Вищої ради правосуддя 6 квітня 2023 року за вхідним № 1542/0/8-23 надійшов лист в. о. Голови ДСА України М.Пампури від 5 квітня 2023 року № 11-3971/23 з пропозиціями щодо перерозподілу видатків за кодами економічної класифікації видатків (далі також – КЕКВ) 2113 «Суддівська винагорода» та 2120 «Нарахування на оплату праці» в розрізі територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) згідно з додатком «Пропозиції щодо перерозподілу видатків між судами у зв’язку з достроковим закінченням відрядження суддів».
Пропозиції щодо перерозподілу видатків надані на погодження Вищій раді правосуддя на виконання рішення Вищої ради правосуддя від 28 березня 2023 року № 268/0/15-23 «Про дострокове закінчення відрядження суддів Орджонікідзевського районного суду міста Харкова Бабенка Ю.П. та Саркісян О.А. до Київського районного суду міста Полтави».
11 квітня 2023 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист Голови ДСА України від 11 квітня 2023 року № 11-4161/23 (вхідний № 1636/0/8-23) з пропозиціями щодо перерозподілу видатків споживання у розрізі судів, ДСА України та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) за загальним фондом державного бюджету згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за загальним фондом за видатками споживання» та за спеціальним фондом державного бюджету згідно з додатком 2 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання».
На обґрунтування відповідних пропозицій зазначено, що з початку 2023 року ДСА України проведено аналіз за поточними видатками та видатками на оплату комунальних послуг та енергоносіїв у розрізі судів, що розташовані на тимчасово окупованій території України та в зоні бойових дій, і за узагальненою інформацією, наданою судами та територіальними управліннями ДСА України, виявлено бюджетні асигнування за видатками споживання, які на цей час не використовуються в судах Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей.
До листа ДСА України від 11 квітня 2023 року № 11-4161/23 додано копії пропозицій судів і територіальних управлінь ДСА України щодо місцевих загальних судів Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей стосовно бюджетних асигнувань за видатками споживання на 2023 рік, які необхідно зменшити, переважно у зв’язку з нездійсненням відповідними судами правосуддя. ДСА України при цьому зауважила, що в судах, які розташовані на підконтрольній Україні території, зменшення бюджетних асигнувань не призведе до утворення заборгованостей.
12 квітня 2023 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист Голови ДСА України від 12 квітня 2023 року № 11-4237/23 (вхідний № 1636/1/8-23), яким надіслано додаток 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за загальним фондом за видатками споживання» та додаток 2 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання» на заміну відповідним додаткам, надісланим листом від 11 квітня 2023 року № 11-4161/23.
Додаток 3 до листа ДСА України від 11 квітня 2023 року № 11-4161/23 містить узагальнену інформацію щодо розміру бюджетних асигнувань судів та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) за видатками споживання станом на 1 січня 2023 року, пропозиції щодо збільшення / зменшення видатків споживання за загальним та спеціальним фондами державного бюджету, а також залишок бюджетних призначень судів та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) після відповідного зменшення видатків.
Ураховуючи викладене, ДСА України пропонує зменшити бюджетні асигнування судів та територіальних управлінь ДСА України щодо місцевих загальних судів Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей:
за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» – 12 504,9 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету;
за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» – 15 656,5 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету;
за КЕКВ 2250 «Видатки на відрядження» – 375,0 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету;
за КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» – 8 494,6 тис. грн за загальним та спеціальним фондами державного бюджету;
за КЕКВ 2272 «Оплата водопостачання та водовідведення» – 1 896,5 тис. грн за загальним та спеціальним фондами державного бюджету;
за КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії» – 11 246,3 тис. грн за загальним та спеціальним фондами державного бюджету;
за КЕКВ 2274 «Оплата природного газу» – 8 335,8 тис. грн за загальним та спеціальним фондами державного бюджету;
за КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг» – 897,5 тис. грн за загальним та спеціальним фондами державного бюджету;
за КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку» – 100,0 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету;
за КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» – 80,0 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету;
за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» – 711,0 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету.
Економію бюджетних асигнувань у сумі 60 298,1 тис. грн ДСА України пропонує акумулювати за напрямком видатків «Організаційне забезпечення діяльності органів судової влади» для подальшого перерозподілу між іншими судами.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Погодити перерозподіл видатків державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2113 «Суддівська винагорода» та 2120 «Нарахування на оплату праці» в розрізі територіальних управлінь Державної судової адміністрації України згідно з додатком «Пропозиції щодо перерозподілу видатків між судами у зв’язку з достроковим закінченням відрядження суддів» до листа в. о. Голови Державної судової адміністрації України від 5 квітня 2023 року № 11-3971/23.
2. Погодити перерозподіл видатків державного бюджету у розрізі судів, Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України за загальним фондом державного бюджету згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за загальним фондом за видатками споживання» та за спеціальним фондом державного бюджету згідно з додатком 2 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання» до листа Голови Державної судової адміністрації України від 12 квітня 2023 року № 11-4237/23.
3. Копію рішення надіслати Державній судовій адміністрації України.
Голова Вищої ради правосуддя Григорій УСИК
Додаток 1 до листа Голови ДСА України від 12.04.2023 № 11-4237/23 (загальний фонд)
Додаток 2 до листа Голови ДСА України від 12.04.2023 № 11-4237/23 (спеціальний фонд)
Додаток до листа в. о. Голови ДСА України від 05.04.2023 № 11-3971/23