X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
08.05.2023
459/0/15-23
Про задоволення клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. про тимчасове відсторонення судді Полтавського районного суду Полтавської області (відрядженої з Бердянського міськрайонного суду Запорізької області) Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності

 

Вища рада правосуддя, розглянувши клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка Антона Борисовича про тимчасове відсторонення судді Полтавського районного суду Полтавської області (відрядженої з Бердянського міськрайонного суду Запорізької області) Богомолової Лариси Вікторівни від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 2 травня 2023 року (вх. № 2447/0/8-23) надійшло клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. від 27 квітня 2023 року про тимчасове відсторонення судді Полтавського районного суду Полтавської області Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 111 Кримінального кодексу України (далі – КК України).

До клопотання долучено копії матеріалів, якими обґрунтовано його доводи, розписку про отримання копій клопотання та доданих до нього матеріалів.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 2 травня 2023 року доповідачем щодо вказаного клопотання визначено члена Вищої ради правосуддя Плахтій І.Б.

Клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. про тимчасове відсторонення судді Полтавського районного суду Полтавської області Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності подано з дотриманням вимог, визначених статтями 155, 155-1 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), статтею 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Заступник Генерального прокурора Войтенко А.Б., виконувач обов’язків голови Полтавського районного суду Полтавської області Кіндяк І.С., суддя Богомолова Л.В. повідомлені про дату, час і місце розгляду клопотання. Зазначену інформацію оприлюднено на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.

У засіданні Вищої ради правосуддя взяв участь в режимі відеоконференцзв’язку прокурор відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Запорізької обласної прокуратури Брусняк О.Ф., який підтримав клопотання про тимчасове відсторонення судді Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності з наведених у ньому підстав.

Суддя Богомолова Л.В. у засідання Вищої ради правосуддя не з’явилася, про причини неявки Вищу раду правосуддя не повідомила, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду клопотання.

Відповідно до частини сьомої статті 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» неявка на засідання Вищої ради правосуддя судді, Генерального прокурора або його заступника чи уповноваженого одним із них прокурора, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце засідання, не перешкоджає розгляду клопотання.

Вища рада правосуддя, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Плахтій І.Б., представника Офісу Генерального прокурора, дійшла висновку, що клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. про тимчасове відсторонення судді Полтавського районного суду Полтавської області Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності підлягає частковому задоволенню, ураховуючи таке.

Статтею 131 Конституції України до повноважень Вищої ради правосуддя віднесено, зокрема, ухвалення рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя.

Підстави та порядок тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності регламентуються частиною п’ятою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та главою 8 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Частиною п’ятою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що суддя може бути тимчасово відсторонений від здійснення правосуддя на строк не більше двох місяців у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора або його заступника в порядку, встановленому законом.

Згідно із частиною першою статті 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності здійснюється Вищою радою правосуддя на строк не більше двох місяців на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора або його заступника, а стосовно судді Вищого антикорупційного суду на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора (виконувача обов’язків Генерального прокурора).

Богомолова Лариса Вікторівна, громадянка України, ____ року народження. Постановою Верховної Ради України від 20 вересня 2001 року № 2738-ІІІ «Про обрання суддів» обрана на посаду судді Бердянського міського суду Запорізької області безстроково, Указом Президента України від 23 березня 2004 року № 358/2004 «Про переведення суддів місцевих загальних судів та призначення виконуючих обов’язки цих судів» переведена на роботу на посаді судді новоутвореного Бердянського міськрайонного суду Запорізької області.

Рішенням Голови Верховного Суду від 4 травня 2022 року № 97/0/149-22 суддю Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Богомолову Л.В. відряджено до Полтавського районного суду Полтавської області для здійснення правосуддя з 5 травня 2022 року.

2 листопада 2022 року зборами суддів Полтавського районного суду Полтавської області за результатами таємного голосування Богомолову Л.В. обрано на посаду голови Полтавського районного суду Полтавської області.

Слідчими слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № ____ від 16 березня 2022 року.

У цьому кримінальному провадженні заступником Генерального прокурора Войтенком А.Б. 27 квітня 2023 року складено повідомлення про підозру судді Полтавського районного суду Полтавської області Богомоловій Л.В. у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 111 КК України, яке вручено їй того самого дня.

1 травня 2023 року судді Полтавського районного суду Полтавської області Богомоловій Л.В. вручено копію клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. від 27 квітня 2023 року про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності та матеріали, що його обґрунтовують.

У клопотанні та доданих до нього матеріалах наведено інформацію про обставини та факти, встановлені під час досудового розслідування, які, на думку прокурора, обґрунтовують підстави для повідомлення про підозру Богомоловій Л.В. у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення. Зазначено, що суддя Богомолова Л.В., незважаючи на обізнаність із вимогами Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кодексу суддівської етики, всупереч обов’язку неухильно їх дотримуватись, діючи з порушенням вказаних вимог законодавства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, умисно вчинила злочин.

На обґрунтування клопотання заступник Генерального прокурора Войтенко А.Б. зазначив таке.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України введено воєнний стан в Україні. Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 року № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, від 1 травня 2023 року № 254/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні.

За час повномасштабного вторгнення на територію України військовослужбовці зс рф здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі Бердянського району Запорізької області.

Відповідно до положень частини першої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі – тимчасово окупована територія) є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Тимчасово окупованою територією відповідно до пункту 7 частини першої статті 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Прокурор у клопотанні зазначив, що у другій декаді березня 2022 року (більш точні дата та час досудовим розслідуванням не встановлені) Богомолова Л.В., будучи суддею Бердянського міськрайонного суду Запорізької області та проросійськи налаштованою особою, перебуваючи у місті Бердянську Запорізької області, «достовірно володіючи інформацією, що з 24 лютого 2022 року російською федерацією здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна та розуміючи, що вчиняються дії, направлені на зміну меж території України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України», прийняла свідоме добровільне рішення в умовах воєнного стану надавати представникам російської федерації допомогу в проведенні підривної діяльності проти України.

Богомолова Л.В., реалізуючи свій злочинний умисел, діючи всупереч складеній Українському народові присязі, за власною ініціативою встановила контакт із представником іноземної держави – співробітником федеральної служби безпеки російської федерації (далі – фсб рф) з позивним «Влад» та погодилась в умовах воєнного стану надавати допомогу у проведенні підривної діяльності проти України шляхом:

формування у колективі Бердянського міськрайонного суду Запорізької області позитивного ставлення до російської федерації та її окупаційної адміністрації;

збору та передачі представникам фсб рф відомостей про проукраїнськи налаштованих суддів Бердянського міськрайонного суду Запорізької області;

збору та передачі представникам фсб рф відомостей про проросійськи налаштованих співробітників медичних закладів міста Бердянська;

надання допомоги представникам фсб рф у формуванні штату підрозділу «министерства чрезвычайных ситуаций россии» (далі – «МЧС России») на території міста Бердянська;

збору та передачі представникам фсб рф інформації про розташування та переміщення військових підрозділів України з метою спричинення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України в умовах воєнного стану.

На виконання свого злочинного умислу та завдання, отриманого у невстановлений час, у невстановленому місці від співробітника фсб рф з позивним «Влад», Богомолова Л.В., перебуваючи на території окупованого російськими військовослужбовцями міста Бердянська Запорізької області, діючи умисно, використовуючи належний їй мобільний телефон (номер +38067*****96), 25 березня 2022 року о 15 год 35 хв здійснила телефонний дзвінок на мобільний номер +38097*****35, яким користувався представник фсб рф з позивним «Влад», та передала йому для подальшого використання важливу та достовірну, на її думку, інформацію щодо виходу та переміщення до селища міського типу Мангуша Донецької області трьох військовослужбовців Окремого загону спецпризначення «Азов» з території міста Маріуполя Донецької області. Ця інформація згодом була використана противником.

Унаслідок умисних дій Богомолової Л.В. невстановлені військовослужбовці рф на початку квітня 2022 року здійснили заходи щодо пошуку між населеними пунктами – селищами міського типу Мангушем та Ялтою Донецької області групи оборонців міста Маріуполя, до складу якої входили три військовослужбовці Окремого загону спецпризначення «Азов», знайшли та вбили цих військовослужбовців.

Продовжуючи свій злочинний умисел, діючи ініціативно, бажаючи співпрацювати з представником фсб рф з позивним «Влад», під час телефонної розмови Богомолова Л.В. також повідомила йому про результати своїх спостережень за працівниками Бердянського міськрайонного суду Запорізької області та інших судів України, а також про їх ставлення до дій рф в Україні, в тому числі передала інформацію про прихильність чи неприхильність працівників Бердянського міськрайонного суду Запорізької області до окупаційної влади російської федерації, а також про вжиті нею заходи щодо формування позитивного ставлення колег до діяльності представників російської федерації на території тимчасово окупованого міста Бердянська.

Богомолова Л.В. надала інформацію про результати свого спілкування із працівниками медичних закладів міста Бердянська та їхнє ставлення до дій рф в Україні, в тому числі передала дані осіб, яких вважала прибічниками окупаційної влади російської федерації, «схвалила дії окупаційної влади з приводу технічного відключення засобів та зв’язків комунікації органів влади у місті Бердянську Запорізької області з представниками законно обраної та призначеної державної влади у місті Запоріжжя».

Богомолова Л.В. отримала від представника фсб рф з позивним «Влад» завдання сформувати список проукраїнськи налаштованих суддів Бердянського міськрайонного суду Запорізької області, дала згоду, отримала також завдання допомогти в підборі проросійськи налаштованих осіб до штату новоствореного на території тимчасово окупованого міста Бердянська органу «МЧС России». Висловила свою готовність до подальшої співпраці, у тому числі до збору будь-якої потрібної представнику фсб рф інформації.

Крім того, Богомолова Л.В., перебуваючи на території окупованого міста Бердянська Запорізької області, діючи умисно, продовжуючи виконання раніше отриманого від представника фсб рф завдання щодо співпраці та допомоги з підбором кадрів для «МЧС России», з належного їй мобільного телефона (+38067*****96) 25 березня 2022 року о 20 год 10 хв зателефонувала на номер (+38097*****35), який використовував представник фсб рф з позивним «Влад», та передала йому дані особи, яку вона підібрала та з якою попередньо погодила можливість працевлаштування у новоствореному органі «МЧС России» на тимчасово окупованій території міста Бердянська.

Після чого ця особа була прийнята на роботу (час не встановлено) в органи «МЧС России», створені на тимчасово окупованій території міста Бердянська.

Таким чином, суддя Полтавського районного суду Полтавської області Богомолова Л.В. підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 111 КК України, а саме в державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинені в умовах воєнного стану.

На обґрунтування доводів клопотання заступником Генерального прокурора додано копії документів, а саме: матеріалів за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії – зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж; висновків експерта за результатами проведення судових експертиз відео-, звукозапису; висновку експерта за результатами проведення судової лінгвістичної експертизи; протоколів допитів свідків; протоколів огляду інформації, отриманої за результатами здійснення тимчасового доступу до речей і документів; відповіді військової частини № **** Національної гвардії України; протоколу огляду відкритої для публічного доступу інформації мережі Інтернет; інших матеріалів кримінального провадження в їх сукупності.

Заступник Генерального прокурора у клопотанні вказує, що Богомолова Л.В., використовуючи посаду судді Бердянського міськрайонного суду Запорізької області, сприяла представнику фсб рф у проведенні підривної діяльності проти України.

Разом із тим у клопотанні зазначається, зокрема, що Богомолова Л.В., перебуваючи на посаді судді Полтавського районного суду Полтавської області і користуючись своїми повноваженнями та статусом судді, може продовжувати вчиняти кримінальне правопорушення, діючи в інтересах російської федерації; для уникнення кримінальної відповідальності має можливість використати свою службову діяльність для здійснення впливу або тиску на експертів та свідків як особисто, так і за допомогою третіх осіб, щоб схилити їх до надання неправдивих свідчень або відмови від показань під час судового розгляду; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Богомолова Л.В. обізнана про методи роботи правоохоронних органів, має великий досвід роботи у правовій сфері, у тому числі у кримінальному судочинстві, має багато знайомих серед працівників правоохоронних органів і суду, що може бути використано нею з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Водночас підозра, оголошена судді Богомоловій Л.В. за вчинення особливо тяжкого злочину, обставини та події кримінального правопорушення суперечать морально-етичним принципам, об’єктивно ставлять під сумнів незалежність, безсторонність, розсудливість та чесність судді при здійсненні правосуддя та з огляду на міжнародні принципи, стандарти поведінки судді і норми національного законодавства можуть значною мірою зашкодити авторитету судової влади та довіри суспільства до неї.

Оцінюючи мотиви клопотання про тимчасове відсторонення судді Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, Вища рада правосуддя не встановила обставин, які можуть свідчити, що вказане клопотання є формою незаконного впливу, тиску чи втручання в діяльність цієї судді щодо здійснення правосуддя.

Ухвалюючи рішення за результатами розгляду клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. про тимчасове відсторонення судді Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, Вища рада правосуддя враховує таке.

Пунктами 1, 2 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддя зобов’язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.

Згідно із частиною першою статті 57 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» особа, вступаючи на посаду судді, присягає Українському народові об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно, справедливо та кваліфіковано здійснювати правосуддя від імені України, керуватись принципом верховенства права, підкорятись лише закону, чесно і сумлінно здійснювати повноваження та виконувати обов’язки судді, дотримуватися етичних принципів і правил поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді або підривають авторитет правосуддя.

Суддя повинен бути прикладом неухильного додержання вимог закону і принципу верховенства права, присяги судді, а також дотримання високих стандартів поведінки з метою зміцнення довіри громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду. Суддя не має права використовувати своє посадове становище в особистих інтересах чи в інтересах інших осіб та не повинен дозволяти цього іншим (статті 1, 2 Кодексу суддівської етики, затвердженого XI черговим з’їздом суддів України 22 лютого 2013 року).

Зазначені положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Кодексу суддівської етики визначають, що авторитет судової влади має вселяти суспільству довіру до здійснення правосуддя.

Водночас наявність кримінального провадження за підозрою судді Богомолової Л.В. у вчиненні кримінального правопорушення, за яке законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк п’ятнадцять років або довічного позбавлення волі, з конфіскацію майна, суперечить не лише зазначеним морально-етичним принципам, але і об’єктивно може поставити під сумнів незалежність та чесність судді під час здійснення правосуддя та з огляду на міжнародні принципи, стандарти поведінки судді і норми національного законодавства значною мірою зашкодити авторитету судової влади та довірі суспільства до неї.

Ураховуючи наведене, а також беручи до уваги співмірність між такими засадами, як незалежність і недоторканність судді, та наслідками тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, Вища рада правосуддя дійшла висновку про необхідність часткового задоволення клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. про відсторонення судді Полтавського районного суду Полтавської області Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя.

Відповідно до частини одинадцятої статті 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» суддя відстороняється від здійснення правосуддя з дня ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про його тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя на строк, зазначений у рішенні, який не може становити більше двох місяців.

Статтею 219 КПК України встановлено строки досудового розслідування. Зокрема, досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Судді Полтавського районного суду Полтавської області Богомоловій Л.В. повідомлено про підозру 27 квітня 2023 року, встановлено строк досудового розслідування до 27 червня 2023 року.

З огляду на встановлені під час розгляду клопотання прокурора обставини Вища рада правосуддя дійшла висновку про необхідність тимчасового відсторонення судді Богомолової Л.В. від здійснення правосуддя до 27 червня 2023 року.

Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, статтею 155-1 Кримінального процесуального кодексу України, частиною п’ятою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтею 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 19.3–19.18 Регламенту Вищої ради правосуддя,

 

вирішила:

 

1. Клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка Антона Борисовича задовольнити частково.

2. Тимчасово, до 27 червня 2023 року, відсторонити суддю Полтавського районного суду Полтавської області (відряджену з Бердянського міськрайонного суду Запорізької області) Богомолову Ларису Вікторівну від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя                     Григорій УСИК

 

Члени Вищої ради правосуддя

 

 

Оксана БЛАЖІВСЬКА

 

Роман МАСЕЛКО

 

Юлія БОКОВА

Олексій МЕЛЬНИК

 

Тетяна БОНДАРЕНКО

 

Сергій БУРЛАКОВ

Микола МОРОЗ

 

Інна ПЛАХТІЙ

 

Олег КАНДЗЮБА

Ольга ПОПІКОВА

 

Алла КОТЕЛЕВЕЦЬ

 

Дмитро ЛУК’ЯНОВ

Віталій САЛІХОВ

 

Олександр САСЕВИЧ