X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
23.05.2023
519/0/15-23
Про затвердження Змін до Положення про Державну судову адміністрацію України

 

Згідно з пунктом 13 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя затверджує, зокрема, Положення про Державну судову адміністрацію України.

Відповідно до частини шостої статті 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Положення про Державну судову адміністрацію України та типове положення про її територіальне управління затверджуються Вищою радою правосуддя після консультацій з Радою суддів України.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19 затверджено Положення про Державну судову адміністрацію України (далі – Положення), до якого в подальшому вносилися зміни.

До Вищої ради правосуддя 3 лютого 2022 року надійшло звернення Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України) від 2 лютого 2022 року № 10-1520/22, яким надіслано для розгляду та затвердження проєкт змін до Положення.

У доповнення до вказаного листа 4 лютого 2022 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист ДСА України від 3 лютого 2022 року № 10-1625/22, яким надіслано доопрацьований проєкт змін до Положення та порівняльну таблицю до нього на заміну надісланим листом ДСА України від 2 лютого 2022 року № 10-1520/22 для розгляду та затвердження Вищою радою правосуддя у встановленому законодавством порядку.

Запропоновані ДСА України зміни спрямовані на врегулювання питання щодо тимчасового виконання обов’язків Голови ДСА України в разі його відсутності або відсутності особи, яка виконує його обов’язки, а також у разі відсутності заступників Голови ДСА України для забезпечення безперебійного функціонування ДСА України.

З метою дотримання вимог частини шостої статті 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зазначений проєкт змін до Положення 4 лютого 2022 року надіслано до Ради суддів України.

Листом від 13 липня 2022 року № 9рс-270/22-вих. Рада суддів України підтримала в цілому запропоновані зміни до Положення та надала пропозиції щодо вдосконалення процедури визначення керівника самостійного структурного підрозділу ДСА України для покладення на нього тимчасово виконання обов’язків Голови ДСА України на час відсутності Голови ДСА України або особи, яка виконує його обов’язки, та заступників Голови ДСА України.

ДСА України за результатами опрацювання пропозицій Ради суддів України листом від 29 липня 2022 року № 10-6481/22 повідомила про їх підтримання, надала доопрацьований проєкт змін до Положення та порівняльну таблицю до нього з урахуванням відповідних пропозицій.

14 березня 2023 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист ДСА України від 13 березня 2023 року № 10-2852/23 з проханням врахувати під час розгляду питання про затвердження змін до Положення пропозиції, надані, зокрема, в листі ДСА України від 27 липня 2021 року № 10-14620/21.

У листі від 27 липня 2021 року № 10-14620/21 ДСА України пропонує внести до пунктів 8, 9 та 10 Положення деякі зміни техніко-юридичного характеру, у тому числі щодо неуточнення посад заступників Голови ДСА України та незазначення їх кількості, враховуючи, що згідно із частиною шостою статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та пунктом 19 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» посади заступників Голови ДСА України не розмежовуються та їх кількість не визначена.

Вища рада правосуддя 20 березня 2023 року звернулася до Ради суддів України з проханням висловити позицію щодо внесення змін до Положення, запропонованих у зверненні ДСА України від 27 липня 2021 року № 10-14620/21 та наданих Вищій раді правосуддя листом ДСА України від 13 березня 2023 року № 10-2852/23, надати пропозиції та/або зауваження щодо їх змісту (за наявності).

Рада суддів України листом від 13 квітня 2023 року № 9рс-176/23-вих. повідомила, що загалом підтримує запропонований ДСА України проєкт змін до Положення та вважає їх затвердження можливим за умови врахування висловлених зауважень та пропозицій. Зокрема, Рада суддів України, аналізуючи норми чинного законодавства та проєкт змін до Положення, звернула увагу на відсутність обґрунтування визначеної чисельності заступників Голови ДСА України та вважає за необхідне у проєкті змін до Положення чітко встановити кількість заступників Голови ДСА України, яка, зокрема, визначається в межах установленої граничної чисельності працівників ДСА України, фонду оплати праці та видатків на утримання ДСА України.

Відповідні пропозиції Ради суддів України 19 квітня 2023 року Вищою радою правосуддя надіслано ДСА України. За результатами їх опрацювання ДСА України листом від 27 квітня 2023 року № 10-5051/23 повідомила, що погоджується з Радою суддів України, що кількість заступників Голови ДСА України має визначатись у межах установленої граничної чисельності, фонду оплати праці працівників та видатків на утримання ДСА України. При цьому чітке визначення кількості заступників Голови ДСА України вплине на дискреційні повноваження Голови ДСА України в частині затвердження структури та штатного розпису ДСА України в межах фонду оплати праці працівників та видатків на утримання ДСА України. ДСА України зазначила, що підтримує позицію, висловлену в листах ДСА України від 27 липня 2021 року № 10-14620/21 та від 13 березня 2023 року № 10-2852/23.

Частиною шостою статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що Голова ДСА України має заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Вищою радою правосуддя відповідно до законодавства про державну службу. Згідно з пунктом 19 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя призначає на посаду та звільняє з посади Голову ДСА України, його заступників.

Вища рада правосуддя відповідно до пункту 20 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пункту 3 частини четвертої та частини восьмої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначає за поданням Голови ДСА України граничну чисельність працівників ДСА України, у тому числі її територіальних управлінь.

Затвердження структури, штатного розпису ДСА України та її територіальних управлінь згідно з пунктом 12 частини четвертої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» належить до повноважень Голови ДСА України.

ДСА України під час визначення в штатному розписі в межах визначеної граничної чисельності працівників ДСА України кількості заступників Голови ДСА України має керуватися нормами Закону України «Про державну службу» та Бюджетного кодексу України, зокрема: частиною третьою статті 6 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої кількість посад державної служби категорій «А» і «Б» в державному органі повинна становити не більше третини його штатної чисельності; частиною третьою статті 34 Закону України «Про державну службу», згідно з якою чисельність посад державної служби в державному органі, на які здійснюється строкове призначення, не може перевищувати 7 % загальної штатної чисельності посад державної служби в державному органі; частиною першою статті 51 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на заробітну плату (грошове забезпечення), затверджених для бюджетних установ у кошторисах, тощо.

Зважаючи на зазначене, з огляду на дискреційні повноваження Голови ДСА України щодо затвердження структури, штатного розпису ДСА України та враховуючи позицію Ради суддів України, висловлену в листі від 13 квітня 2023 року № 9рс-176/23-вих., Вища рада правосуддя дійшла висновку про доцільність передбачення в пункті 8 Положення норми щодо визначення Головою ДСА України кількості його заступників, але не більше трьох.

Ураховуючи викладене, з метою забезпечення безперебійного функціонування Державної судової адміністрації України, приведення у відповідність до законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Вищу раду правосуддя» окремих норм Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19, зі змінами, керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», статтями 151, 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища рада правосуддя

 

вирішила:

 

затвердити Зміни до Положення про Державну судову адміністрацію України, що додаються.

 

 

 

Голова Вищої ради правосуддя                       Григорій УСИК

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення Вищої ради правосуддя

23 травня 2023 року № 519/0/15-23

 

 

Зміни до Положення про Державну судову адміністрацію України

 

1. Пункт 8 викласти в такій редакції:

«8. ДСА України очолює Голова, який призначається на посаду і звільняється з посади Вищою радою правосуддя. Призначення Голови ДСА України здійснюється на конкурсній основі.

Голова ДСА України не має права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, крім викладацької, наукової і творчої діяльності в позаробочий час, входити до складу керівного органу чи наглядової ради господарської організації, що має на меті одержання прибутку. На Голову ДСА України поширюються також інші обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Голова ДСА України має заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Вищою радою правосуддя відповідно до законодавства про державну службу. Призначення заступників Голови ДСА України здійснюється на конкурсній основі. Голова ДСА України визначає кількість заступників Голови ДСА України, але не більше трьох.

На час відсутності Голови ДСА України або особи, яка виконує його обов’язки, обов’язки Голови ДСА України виконує один з його заступників відповідно до розподілу повноважень.

У разі тимчасової відсутності з поважних причин (відрядження, відпустка, тимчасова непрацездатність тощо) Голови ДСА України або особи, яка виконує його обов’язки, та одночасної тимчасової відсутності заступників Голови ДСА України виконання обов’язків Голови ДСА України тимчасово, на період такої відсутності, покладається рішенням Вищої ради правосуддя на підставі відповідного подання ДСА України (служби управління персоналом ДСА України) в порядку черговості на одного з керівників самостійних структурних підрозділів ДСА України, попередньо визначених наказом ДСА України.

Голова ДСА України є керівником державної служби в ДСА України.».

2. В абзаці першому пункту 9 слова «Державної судової адміністрації України» замінити абревіатурою та словом «ДСА України».

3. Підпункт 3 пункту 9 викласти в такій редакції:

«3) визначає функції заступників Голови ДСА України, розподіляє повноваження між заступниками Голови ДСА України;».

4. Пункт 10 викласти в такій редакції:

«10. Голова ДСА України та його заступники інформують з’їзд суддів / Раду суддів України щодо питань організаційно-матеріального забезпечення діяльності судів.

За результатами розгляду інформації з’їзд суддів / Рада суддів України може ініціювати перед Вищою радою правосуддя питання про дисциплінарну відповідальність Голови ДСА України чи його заступників.».