X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
02.06.2023
606/0/15-23
Про задоволення клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. про тимчасове відсторонення судді Макарівського районного суду Київської області Тандира О.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності

Вища рада правосуддя, розглянувши клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка Антона Борисовича про тимчасове відсторонення судді Макарівського районного суду Київської області Тандира Олексія Віталійовича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 26 травня 2023 року (вх. № 2990/0/8-23) надійшло клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. від 26 травня 2023 року про тимчасове відсторонення судді Макарівського районного суду Київської області Тандира О.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 286-1 Кримінального кодексу України.

До клопотання долучено копії матеріалів, якими обґрунтовано його доводи, розписку про отримання Тандиром О.В. копії клопотання.

Протоколом автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 26 травня 2023 року доповідачем щодо вказаного клопотання визначено члена Вищої ради правосуддя Маселка Р.А.

Згідно з повторним протоколом автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 29 травня 2023 року доповідачем щодо вказаного клопотання визначено члена Вищої ради правосуддя Бондаренко Т.З.

Клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. про тимчасове відсторонення судді Макарівського районного суду Київської області Тандира О.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності подано з дотриманням вимог, визначених статтями 155, 155-1 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), статтею 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Заступник Генерального прокурора Войтенко А.Б., в. о. голови Макарівського районного суду Київської області Косенко А.В., суддя Макарівського районного суду Київської області Тандир О.В., адвокати Юрченко О.А. та Бовнегра І.В. повідомлені про дату, час і місце розгляду клопотання. Зазначену інформацію оприлюднено на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.

У засідання Вищої ради правосуддя прибули представник Офісу Генерального прокурора – прокурор першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Київської міської прокуратури Доманіцький М.М., представники судді Макарівського районного суду Київської області Тандира О.В.– адвокати Юрченко О.А., Бовнегра І.В.

Вища рада правосуддя, дослідивши клопотання та долучені до нього копії матеріалів, заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Бондаренко Т.З., прокурора Доманіцького М.М., який підтримав подане клопотання та просив його задовольнити, адвокатів Юрченка О.А., Бовнегру І.В., які підтримали клопотання прокурора, дійшла висновку, що клопотання про тимчасове відсторонення судді Макарівського районного суду Київської області Тандира О.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності підлягає задоволенню з огляду на таке.

Статтею 131 Конституції України до повноважень Вищої ради правосуддя віднесено, зокрема, ухвалення рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя.

Підстави та порядок тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності регламентуються частиною п’ятою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та главою 8 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», статтями 155, 155-1 КПК України.

Частиною п’ятою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що суддя може бути тимчасово відсторонений від здійснення правосуддя на строк не більше двох місяців у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора або його заступника в порядку, встановленому законом.

Згідно із частиною першою статті 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності здійснюється Вищою радою правосуддя на строк не більше двох місяців на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора або його заступника, а стосовно судді Вищого антикорупційного суду на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора (виконувача обов’язків Генерального прокурора).

Частинами першою, другою, третьою статті 155-1 КПК України визначено, що рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності ухвалюється Вищою радою правосуддя на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора або його заступника в порядку, встановленому законом. Клопотання про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності подається до Вищої ради правосуддя стосовно судді, який є підозрюваним, обвинувачуваним (підсудним) на будь-якій стадії кримінального провадження. Клопотання про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності повинно відповідати вимогам частини другої статті 155 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 155 КПК України до клопотання також додаються: 1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання; 2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.

Тандир Олексій Віталійович, ____ року народження, громадянин України. Указом Президента України від 19 серпня 2010 року № 823/2010 призначений на посаду судді Макарівського районного суду Київської області строком на п’ять років. Указом Президента України від 29 грудня 2017 року № 443/2017 призначений на посаду судді Макарівського районного суду Київської області.

11 січня 2021 року зборами суддів Макарівського районного суду Київської області Тандир О.В. обраний головою цього суду.

Із матеріалів, доданих до клопотання про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя, вбачається, що 26 травня 2023 року судді Тандиру О.В. вручено складене та підписане того самого дня заступником Генерального прокурора Войтенком А.Б. письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 286-1 КК України (кримінальне провадження № ____, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26 травня 2023 року).

26 травня 2023 року судді Макарівського районного суду Київської області Тандиру О.В. вручено копію клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка А.Б. від 26 квітня 2023 року про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності та матеріали, що його обґрунтовують.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 25 травня 2023 року, близько 23 години 57 хвилин, ОСОБА1, маючи ознаки стану алкогольного сп’яніння, керуючи автомобілем LEXUS ЕS350, реєстраційний номер ІНФОРМАЦІЯ1, рухався проїзною частиною проспекту Берестейського у місті Києві в напрямку від вулиці Костянтина Герасименка до вулиці Миколи Ушакова з перевищенням максимально дозволеної на цій ділянці дороги швидкості 5 км/год, чим створював потенційну небезпеку дорожньому руху.

Коли ОСОБА1 наближався до контрольно-пропускного пункту, перед яким були встановлені заборонні дорожні знаки 3.29 та 3.41, визначені Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі – ПДР), які попереджали про наближення до контрольно-пропускного пункту, встановленого відповідно до пункту 5 Порядку встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1455, та вказували на поетапне зниження швидкості до 5 км/год, на зазначеному контрольно-пропускному пункті перебував військовослужбовець Національної гвардії України ОСОБА5, який встановлював огородження.

Під час руху ОСОБА1 допустив порушення вимог пункту 1.5, підпункту «б» пункту 2.3, підпункту «а» пункту 2.9, пунктів 12.2, 12.3, підпункту «б» пункту 12.9 ПДР, які полягали в тому, що він, перебуваючи з ознаками алкогольного сп’яніння, керуючи автомобілем LEXUS ЕS8350, реєстраційний номер ІНФОРМАЦІЯ1, усвідомлюючи, що транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки, зухвало ігноруючи вимоги заборонних дорожніх знаків 3.29 та 3.41 ПДР, які зобов’язували його поступово зменшити швидкість до 5 км/год та зупинитись на контрольно-пропускному пункті для перевірки, маючи об’єктивну змогу завчасно виявити попереду себе огородження контрольно-пропускного пункту та військовослужбовця ОСОБА5, які розташовувалися попереду в напрямку його руху, та, як наслідок, обрати безпечні прийоми керування, незважаючи на наявність штучного освітлення ділянки дороги, наражаючи на небезпеку інших учасників дорожнього руху, створюючи загрозу життю та здоров’ю громадян, не зміг правильно оцінити дорожню обстановку та її зміни, відволікся від керування транспортним засобом у дорозі, внаслідок чого, рухаючись з очевидним порушенням швидкісного режиму, не вжив заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу та навпроти будинку № 139 на проспекті Берестейському у місті Києві здійснив наїзд на тимчасову огорожу контрольно-пропускного пункту та військовослужбовця ОСОБА5, який ніс службу.

У результаті цієї дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА5, 19 жовтня 2001 року народження, отримав тілесні ушкодження, від яких загинув на місці пригоди.

Наведені обставини підтверджуються протоколом огляду місця дорожньо-транспортної події 26 травня 2023 року; протоколом затримання ОСОБА1 від 26 травня 2023 року; протоколом освідування ОСОБА1 від 26 травня 2023 року; протоколами допиту свідків ОСОБА2, ОСОБА3, ОСОБА4; іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

На обґрунтування клопотання про тимчасове відсторонення Тандира О.В. від здійснення правосуддя заступник Генерального прокурора Войтенко А.Б. зазначив, що Тандир О.В., перебуваючи на посаді голови Макарівського районного суду Київської області і користуючись своїми повноваженнями та статусом судді, для уникнення кримінальної відповідальності має можливість використати свою службову діяльність для здійснення впливу або тиску на експертів та свідків як особисто, так і за допомогою третіх осіб, щоб схилити їх до надання неправдивих свідчень або відмови від показань під час судового розгляду; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Тандир О.В. обізнаний про методи роботи правоохоронних органів, має великий досвід роботи у правовій сфері, у тому числі у кримінальному судочинстві, має багато знайомих серед працівників правоохоронних органів і суду, що може бути використано ним з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Пунктами 1, 2 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддя зобов’язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.

Згідно із частиною першою статті 57 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» особа, вступаючи на посаду судді, присягає Українському народові об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно, справедливо та кваліфіковано здійснювати правосуддя від імені України, керуватись принципом верховенства права, підкорятись лише закону, чесно і сумлінно здійснювати повноваження та виконувати обов’язки судді, дотримуватися етичних принципів і правил поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді або підривають авторитет правосуддя.

Суддя повинен бути прикладом неухильного додержання вимог закону і принципу верховенства права, присяги судді, а також дотримання високих стандартів поведінки з метою зміцнення довіри громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду. Суддя не має права використовувати своє посадове становище в особистих інтересах чи в інтересах інших осіб та не повинен дозволяти цього іншим (статті 1, 2 Кодексу суддівської етики, затвердженого XI черговим з’їздом суддів України 22 лютого 2013 року).

Зазначені положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Кодексу суддівської етики визначають, що авторитет судової влади має вселяти суспільству довіру до здійснення правосуддя.

Водночас наявність кримінального провадження за підозрою судді Тандира О.В. у вчиненні кримінального правопорушення, за яке законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до десяти років, суперечить зазначеним морально-етичним принципам, може поставити під сумнів незалежність та чесність судді під час здійснення правосуддя та, з огляду на міжнародні принципи, стандарти поведінки судді і норми національного законодавства, значною мірою зашкодити авторитету судової влади та довірі суспільства до неї.

Під час розгляду клопотання про тимчасове відсторонення судді Тандира О.В. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності не встановлено обставин, які можуть свідчити, що вказане клопотання є формою незаконного впливу, тиску чи втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя.

Відповідно до частини одинадцятої статті 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» суддя відстороняється від здійснення правосуддя з дня ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про його тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя на строк, зазначений у рішенні, який не може становити більше двох місяців.

Статтею 219 КПК України встановлено строки досудового розслідування. Зокрема, досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Судді Макарівського районного суду Київської області Тандиру О.В. повідомлено про підозру 26 травня 2023 року, встановлено строк досудового розслідування – 2 місяці.

З огляду на встановлені під час розгляду клопотання прокурора обставини Вища рада правосуддя дійшла висновку про необхідність тимчасового відсторонення судді Тандира О.В. від здійснення правосуддя до 25 липня 2023 року.

Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, статтею 155-1 Кримінального процесуального кодексу України, частиною п’ятою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтею 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 19.3–19.18 Регламенту Вищої ради правосуддя,

 

вирішила:

 

1. Клопотання заступника Генерального прокурора Войтенка Антона Борисовича задовольнити.

2. Тимчасово, до 25 липня 2023 року, відсторонити суддю Макарівського районного суду Київської області Тандира Олексія Віталійовича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя

Григорій УСИК

 

 

Члени Вищої ради правосуддя

 

Оксана БЛАЖІВСЬКА

Дмитро ЛУК’ЯНОВ

Юлія БОКОВА

Олексій МЕЛЬНИК

Тетяна БОНДАРЕНКО

Микола МОРОЗ

Сергій БУРЛАКОВ

Ольга ПОПІКОВА

Олег КАНДЗЮБА

Віталій САЛІХОВ

Алла КОТЕЛЕВЕЦЬ

Олександр САСЕВИЧ