Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Частиною третьою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що Державна судова адміністрація України (далі також – ДСА України) здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення судів, крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів.
Відповідно до пунктів 4, 7 частини п’ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів:
затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством;
здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Згідно із частиною четвертою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління ДСА України.
Відповідно до пункту 3 Типового положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 13 квітня 2023 року № 358/0/15-23, основним завданням територіального управління ДСА України є організаційне та фінансове забезпечення діяльності місцевих судів, крім господарських та адміністративних, з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів і забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.
Одним із повноважень територіального управління ДСА України, визначених пунктом 4 зазначеного Типового положення, відповідно до покладених на нього завдань є забезпечення дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, ефективне, результативне і цільове використання коштів державного бюджету, законність використання ресурсів та майна, запобігання порушенням та зловживанням.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» ДСА України як головному розпоряднику бюджетних коштів затверджені бюджетні призначення за бюджетною програмою 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» в розмірі 14 573 521,5 тис. грн за загальним фондом державного бюджету та в розмірі 2 750 000,0 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету.
У додатку 7 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено розподіл видатків державного бюджету в системі ДСА України.
Підпунктами 14, 15 пункту 9 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19, зі змінами, визначено, що Голова ДСА України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є ДСА України, та приймає за погодженням із Вищою радою правосуддя рішення про перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя погоджує в установленому порядку перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Згідно з пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня у системі ДСА України у межах загального обсягу бюджетних призначень за відповідною бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами державного бюджету здійснюється ДСА України. Перерозподіл видатків, що здійснюється відповідно до абзацу другого цього пункту та призводить до зміни обсягів видатків судів, погоджується ДСА України з Вищою радою правосуддя.
До Вищої ради правосуддя 29 червня 2023 року за вхідним № 3436/0/8-23 надійшов лист Голови ДСА України О.Сальнікова від 28 червня 2023 року № 11-7731/23 із пропозиціями щодо перерозподілу видатків за кодами економічної класифікації видатків (далі також – КЕКВ) 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» та 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» у розрізі ДСА України та Територіального управління ДСА України в Київській області (щодо місцевих загальних судів Київської області) згідно з додатком «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання».
Пропозиції щодо перерозподілу видатків надані на погодження Вищій раді правосуддя у зв’язку з тим, що на сьогодні залишається непогашеною кредиторська заборгованість за придбані у 2022 році на суму 8 983,1 тис. грн для місцевих загальних судів Київської області багатофункціональні пристрої, принтери, кондиціонери, марки, а також за послуги з облаштування боксів для спеціального заїзду автотранспорту варти. Зазначена заборгованість утворилась внаслідок нездійснення оплати за наданими договорами органами Державної казначейської служби України наприкінці 2022 року.
Територіальне управління ДСА України в Київській області не має можливості здійснити відповідну оплату за рахунок бюджетних асигнувань на цей рік, оскільки потреба у фінансових ресурсах на 2023 рік задоволена не в повному обсязі.
4 липня 2023 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист Голови ДСА України О.Сальнікова від 3 липня 2023 року № 11-7893/23 (вхідний № 3517/0/8-23) із пропозиціями щодо перерозподілу видатків за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» та 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» у розрізі судів та ДСА України згідно з додатком «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання».
Перерозподіл спрямований на збільшення видатків Херсонського апеляційного суду (додаткова потреба у видатках становить 1867,0 тис. грн) та Миколаївського апеляційного суду (додаткова потреба – 4386,2 тис. грн) з метою забезпечення їх роботи.
ДСА України в листі від 3 липня 2023 року № 11-7893/23 зазначила, що відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 30 травня 2023 року № 566/0/15-23 датою початку процесуальної діяльності Херсонського апеляційного суду визначено 12 червня 2023 року, однак через тривале перебування Херсонського апеляційного суду на тимчасово окупованій території будівля суду потребує проведення ремонтних робіт, а також наявна потреба у придбанні необхідних товарів та техніки. Зокрема, необхідно провести обстеження будівлі суду з оцінкою технічного стану і експлуатаційної придатності, роботи зі створення та атестації комплексу технічного захисту інформації, встановлення склопакетів на металопластикових віконних конструкціях, відновлення пошкоджених сейфів, ремонт ґанку центрального входу приміщення суду, придбати обладнання та матеріали для відновлення комп’ютерної мережі, металеві двері, папір тощо.
У цьому листі ДСА України також повідомила, що у квітні 2023 року внаслідок ракетного удару зазнали руйнування будівлі Миколаївського апеляційного суду. З метою ліквідації наслідків руйнування збройними силами російської федерації будівель Миколаївського апеляційного суду існує необхідність у проведенні ремонтних робіт у приміщеннях суду (ремонт стель, покрівлі, внутрішнього оздоблення, насосної станції суду, заміна дверей та вікон).
До листа ДСА України від 3 липня 2023 року № 11-7893/23 додано копії листів Херсонського апеляційного суду щодо збільшення кошторисних призначень з метою забезпечення належної організації роботи суду та відновлення будівлі суду. Згодом ДСА України листом від 4 липня 2023 року № 11-7941/23 у доповнення до листа ДСА України від 3 липня 2023 року № 11-7893/23 надіслала копію листа Миколаївського апеляційного суду про виділення додаткових бюджетних призначень.
Збільшення бюджетних асигнувань Територіального управління ДСА України в Київській області (щодо місцевих загальних судів Київської області), а також Херсонського та Миколаївського апеляційних судів згідно із пропозиціями, наданими ДСА України в листах від 28 червня 2023 року № 11-7731/23 та від 3 липня 2023 року № 11-7893/23, планується здійснити за рахунок коштів, акумульованих за погодженням з Вищою радою правосуддя (рішення від 18 квітня 2023 року № 382/0/15-23), за напрямком видатків «Організаційне забезпечення діяльності органів судової влади».
Крім того, до Вищої ради правосуддя 4 липня 2023 року за вхідним № 3513/0/8-23 надійшов лист Голови ДСА України О.Сальнікова від 3 липня 2023 року № 11-7894/23 із пропозиціями щодо перерозподілу видатків за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» та 2120 «Нарахування на оплату праці» в розрізі судів, ДСА України та територіальних управлінь ДСА України згідно з додатком «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» та за КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці».
Відповідні пропозиції щодо перерозподілу видатків державного бюджету надані ДСА України з метою часткового забезпечення реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» (далі – Постанова № 391), якою передбачено на період воєнного стану визначення посадових окладів працівників державних органів, які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях активних бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій, з урахуванням коефіцієнта 2, а на територіях можливих бойових дій, включених до зазначеного переліку, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, – коефіцієнта 1,5.
На обґрунтування відповідних пропозицій ДСА України в листі від 3 липня 2023 року № 11-7894/23 зазначила, що для забезпечення реалізації Постанови № 391 проведено фінансовий аналіз за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» та 2120 «Нарахування на оплату праці» в розрізі судів та визначено потребу в додаткових коштах для забезпечення оплати праці працівників апаратів судів, які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях активних бойових дій та на територіях можливих бойових дій, з урахуванням відповідних коефіцієнтів до їхніх посадових окладів.
За інформацією ДСА України, через повномасштабне військове вторгнення та вчинення численних воєнних злочинів російською федерацією на території України 81 суд припинив свою роботу. Унаслідок призупинення дії трудових договорів, перебування працівників апаратів судів у простої виникла економія бюджетних коштів. Економія бюджетних коштів за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» та 2120 «Нарахування на оплату праці» утворилася також у судах, які продовжують здійснювати судочинство, за рахунок звільнення працівників апаратів судів та перебування працівників у відпустках без збереження заробітної плати.
В окремих судах надлишок бюджетних асигнувань за КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» утворився у зв’язку з перевищенням межі оподаткування на суддівську винагороду суддям з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також у зв’язку з оплатою цього внеску для окремих категорій працівників у розмірі 8,41 %. Відповідні кошти в сумі 14 877,8 тис. грн ДСА України пропонує акумулювати за напрямком видатків «Організаційне забезпечення діяльності органів судової влади» для подальшого перерозподілу між судами, в яких може виникнути дефіцит таких видатків.
До листа ДСА України від 3 липня 2023 року № 11-7894/23 додано копії розрахунків судів та територіальних управлінь ДСА України щодо наявної економії бюджетних асигнувань за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» та/або 2120 «Нарахування на оплату праці».
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Погодити перерозподіл видатків державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» та 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» у розрізі Державної судової адміністрації України та Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області згідно з додатком «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання» до листа Голови Державної судової адміністрації України від 28 червня 2023 року № 11-7731/23.
2. Погодити перерозподіл видатків державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» та 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» у розрізі судів та Державної судової адміністрації України згідно з додатком «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання» до листа Голови Державної судової адміністрації України від 3 липня 2023 року № 11-7893/23.
3. Погодити перерозподіл видатків державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2111 «Заробітна плата» та 2120 «Нарахування на оплату праці» в розрізі судів, Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України згідно з додатком «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» та за КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» до листа Голови Державної судової адміністрації України від 3 липня 2023 року № 11-7894/23.
4. Копію рішення надіслати Державній судовій адміністрації України.
Голова Вищої ради правосуддя Григорій УСИК
Додаток до листа Голови ДСА України від 28 червня 2023 року № 11-7731/23
Додаток до листа Голови ДСА України від 3 липня 2023 року № 11-7893/23
Додаток до листа Голови ДСА України від 3 липня 2023 року № 11-7894/23