Вища рада правосуддя, розглянувши лист Голови Ради суддів України щодо ініціювання питання про порушення дисциплінарного провадження стосовно Голови Державної судової адміністрації України Сальнікова Олексія Олександровича, заступника Голови Державної судової адміністрації України Пампури Максима Валерійовича та рішення Ради суддів України від 17 серпня 2023 року № 32,
встановила:
30 серпня 2023 року за вхідним № 4680/0/8-23 до Вищої ради правосуддя надійшли лист Голови Ради суддів України від 24 серпня 2023 року № 9рс-430/23-вих щодо ініціювання питання про порушення дисциплінарного провадження стосовно Голови Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України) Сальнікова О.О., його заступника Пампури М.В. та рішення Ради суддів України від 17 серпня 2023 року № 32.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 31 серпня 2023 року вказані лист та рішення передані члену Вищої ради правосуддя Мельнику О.П.
У листі Голови Ради суддів України висловлено прохання здійснити перевірку щодо наявності підстав для порушення дисциплінарного провадження стосовно Голови ДСА України Сальнікова О.О. та заступника Голови ДСА України Пампури М.В. за фактами, встановленими в рішенні Ради суддів України від 17 серпня 2023 року № 32, щодо вибуття Державного підприємства «Санаторно-курортний лікувальний центр «Шкло» (далі – ДП СКЛЦ «Шкло») зі сфери управління ДСА України.
Заслухавши доповідача, проаналізувавши рішення Ради суддів України від 17 серпня 2023 року № 32, лист Голови Ради суддів України від 24 серпня 2023 року № 9рс-430/23-вих, Вища рада правосуддя встановила таке.
ДП СКЛЦ «Шкло» створено на підставі наказу ДСА України від 9 жовтня 2003 року № 484 на базі переданого зі сфери управління Міністерства оборони України до сфери управління ДСА України цілісного майнового комплексу військового санаторію «Шкло» з метою надання послуг санаторно-курортного лікування та відпочинку суддям, працівникам судової системи України та іншим громадянам.
ДСА України як орган, уповноважений на управління державним майном, відповідно до статті 152 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Державну судову адміністрацію України та Статуту Державного підприємства «Санаторно-курортний лікувальний центр «Шкло», наділена низкою організаційних та управлінських повноважень щодо підприємств, установ і організацій, що належать до сфери її управління, зокрема ДП СКЛЦ «Шкло», достатніх за обсягом для забезпечення ефективного використання їх ресурсів та майна, з-поміж яких як затвердження стратегічного плану розвитку, фінансових та інвестиційних планів, так і призначення та звільнення керівника підприємства.
Проте документів, які б підтверджували належне управління ДП СКЛЦ «Шкло», ДСА України не надало Раді суддів України. Крім того, залишилося невиконаним рішення Ради суддів України від 17 вересня 2018 року № 55 як щодо проведення незалежного аудиту та комплексного обстеження санаторно-курортного лікувального центру, так і щодо розроблення подальшого календарного плану його відновлення та реалізації окреслених перспектив його розвитку.
На засіданні Ради суддів України 4 травня 2023 року перед керівництвом ДСА України порушено питання щодо стану реалізації попереднього рішення Ради суддів України стосовно ДП СКЛЦ «Шкло», а також щодо використання цього комплексу для розміщення суддів та працівників судів.
Саме тоді стало відомо, що Кабінетом Міністрів України 14 жовтня 2022 року прийнято рішення № 910-р, яким зобов’язано органи управління державним майном, у тому числі ДСА України, передати до сфери управління Фонду державного майна України підприємства, зокрема ДП СКЛЦ «Шкло».
З’ясувалося, що із серпня 2022 року Головою ДСА України Сальніковим О.О. та його заступником Пампурою М.В. активно велося листування з Кабінетом Міністрів України, Фондом державного майна України, Міністерством фінансів України з цього питання, забезпечувалася участь у робочих нарадах, витребовувалися документи, необхідні для подальшої передачі санаторію до Фонду державного майна України. Натомість ні Вища рада правосуддя, ні Рада суддів України не були належним чином повідомлені про початок передачі ДП СКЛЦ «Шкло» з метою його подальшої приватизації.
Для з’ясування реального стану фінансового та організаційного забезпечення ДП СКЛЦ «Шкло» рішенням Ради суддів України від 22 червня 2023 року № 27 створено робочу групу, яка 6 та 7 липня 2023 року здійснила виїзд до ДП СКЛЦ «Шкло», провела відповідну перевірку та опрацювала документи щодо його діяльності.
Перевіркою встановлено, що для здійснення своєї статутної діяльності підприємство отримало низку ліцензій, сертифікатів та інших дозвільних документів. Проте внаслідок прийняття неефективних управлінських рішень у частині управління фінансовими та матеріальними ресурсами, недосконалого планування та контролю ДП СКЛЦ «Шкло» накопичило заборгованість на рахунках з бюджетом та з оплати праці.
Позитивні зміни у діяльності ДП СКЛЦ «Шкло» відбулися тільки з лютого 2023 року після призначення нового директора. До цього часу санаторій не отримував жодної фінансової підтримки. Більш того, бюджетні кошти в розмірі 32 мільйони гривень, виділені підприємству, не були освоєні, тому повернені на казначейський рахунок.
Рада суддів України визнає неналежне здійснення керівництвом ДСА України організаційно-контрольних та управлінських повноважень щодо підприємств, установ і організацій, у тому числі ДП СКЛЦ «Шкло», категорично не погоджується з позицією керівництва органу управління та вважає її неприпустимою, тому ініціює перед Вищою радою правосуддя проведення перевірки наявності ознак дисциплінарного правопорушення в діях Голови ДСА України та заступника Голови ДСА України.
Рада суддів України також визнає неприпустимими дії Голови ДСА України та заступника Голови ДСА України, які без відома та без погодження Ради суддів України чи Вищої ради правосуддя, всупереч існуючим процедурам, на власний розсуд в умовах воєнного стану сприяли вибуттю єдиного санаторно-курортного лікувального комплексу для суддів, працівників судових органів зі сфери управління ДСА України до сфери управління Фонду державного майна України для подальшої приватизації.
За змістом частини першої статті 68 Закону України «Про державну службу» дисциплінарні провадження ініціюються суб’єктом призначення.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону України «Про державну службу» посади Голови Державної судової адміністрації України та його заступників належать до посад державної служби категорії «А» (вищий корпус державної служби).
Як встановлено пунктом 19 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» та статтею 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Голова Державної судової адміністрації України, його заступники призначаються на посаду і звільняються з посади Вищою радою правосуддя.
Здійснення дисциплінарних проваджень щодо державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А» в системі правосуддя, та внесення суб’єкту призначення пропозиції за результатами дисциплінарного провадження відповідно до підпункту 5 пункту 7 Положення про Комісію з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 18 травня 2017 року № 1172/0/15-17 (зі змінами), віднесено до повноважень Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя.
Згідно з пунктом 232.1 Регламенту Вищої ради правосуддя дисциплінарне провадження стосовно осіб, суб’єктом призначення яких є Вища рада правосуддя, порушується за її рішенням.
З огляду на викладене Вища рада правосуддя як суб’єкт призначення має повноваження щодо порушення дисциплінарного провадження стосовно Голови ДСА України Сальнікова О.О. та заступника Голови ДСА України Пампури М.В. за ініціативою Голови Ради суддів України та на підставі фактів, зазначених у рішенні Ради суддів України від 17 серпня 2023 року № 32.
Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, законами України «Про Вищу раду правосуддя», «Про державну службу», Регламентом Вищої ради правосуддя,
вирішила:
порушити дисциплінарне провадження стосовно Голови Державної судової адміністрації України Сальнікова Олексія Олександровича, заступника Голови Державної судової адміністрації України Пампури Максима Валерійовича та скерувати до Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя.
|
Заступник Голови Вищої ради правосуддя |
Дмитро ЛУК’ЯНОВ |