X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
26.09.2023
911/0/15-23
Про дострокове закінчення відрядження судді Херсонського міського суду Херсонської області Зубова О.С. до Татарбунарського районного суду Одеської області

 

Вища рада правосуддя, розглянувши питання про дострокове закінчення відрядження судді Херсонського міського суду Херсонської області Зубова Олександра Сергійовича до Татарбунарського районного суду Одеської області,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 14 серпня 2023 року за вхідним № 4229/0/8-23 надійшло рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі – ВККСУ) від 2 серпня 2023 року № 5/пс-23 про внесення подання з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження одинадцяти суддів Херсонського міського суду Херсонської області, у тому числі судді Зубова О.С., відрядженого до Татарбунарського районного суду Одеської області.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 14 серпня 2023 року вказане подання передано члену Вищої ради правосуддя Плахтій І.Б. для проведення перевірки.

Заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Плахтій І.Б., враховуючи подану Зубовим О.С. заяву, у якій суддя не заперечував щодо дострокового закінчення його відрядження з урахуванням терміну розгляду питання про відрядження суддів до Татарбунарського районного суду Одеської області, Вища рада правосуддя встановила таке.

Підпунктом 2 пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» тимчасово встановлено, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, визначеного статтею 131 Конституції України, Голова Верховного Суду або особа, яка виконує повноваження Голови Верховного Суду, приймає рішення про відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації та про дострокове закінчення відрядження судді.

Розпорядженням Голови Верховного Суду від 6 березня 2022 року № 1/0/9-22 територіальну підсудність судових справ в умовах воєнного стану, зокрема Херсонського міського суду Херсонської області, визначено Саксаганському районному суду міста Кривогу Рогу.

Рішенням Голови Верховного Суду від 28 квітня 2022 року № 28/0/149-22, ухваленим на підставі статті 55, пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», суддю Херсонського міського суду Херсонської області Зубова О.С. відряджено до Татарбунарського районного суду Одеської області для здійснення правосуддя з 28 квітня 2022 року.

Рішенням від 30 травня 2023 року № 566/0/15-23 Вища рада правосуддя вирішила, зокрема:

відновити з 1 червня 2023 року роботу Херсонського міського суду Херсонської області, територіальну підсудність судових справ якого змінено розпорядженнями Голови Верховного Суду від 6 березня 2022 року № 1/0/9-22 (зі змінами, внесеними розпорядженням Голови Верховного Суду від 26 вересня 2022 року № 52), від 10 січня 2023 року № 2;

змінити з 1 червня 2023 року територіальну підсудність судових справ Білозерського районного суду Херсонської області, Цюрупинського районного суду Херсонської області, Генічеського районного суду Херсонської області, Голопристанського районного суду Херсонської області, Новотроїцького районного суду Херсонської області – Херсонському міському суду Херсонської області;

датою початку процесуальної діяльності Херсонського міського суду Херсонської області визначити 12 червня 2023 року;

Державній судовій адміністрації України (далі – ДСА України) вжити невідкладних заходів щодо дострокового закінчення відрядження суддів Херсонського міського суду Херсонської області у зв’язку з відновленням роботи цього суду.

2 серпня 2023 року ВККСУ, розглянувши питання про дострокове закінчення відрядження суддів Херсонського міського суду Херсонської області у зв’язку із припиненням обставин, що були підставою для їх відрядження, ухвалила рішення № 5/пс-23 про внесення до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження суддів Гаврилова Д.В., Зубова О.С., Корецького Д.Б., Рєпіна К.К., Валігурської Л.В., Шестакової Я.В., Рябцевої М.С., Корольчук Н.В., Кузьміної О.І., Радченко Г.А., Рядчої Т.І.

За результатами розгляду листа ВККСУ від 7 серпня 2023 року № 21-1349/23 стосовно рішення ВККСУ від 2 серпня 2023 року № 5/пс-23, зокрема щодо дострокового закінчення відрядження суддів Херсонського міського суду Херсонської області, ДСА України листом від 14 серпня 2023 року повідомила, що суму видатків, необхідну для перерозподілу в межах поточного бюджетного року, буде визначено ДСА України після ухвалення Вищою радою правосуддя рішень про дострокове закінчення відрядження суддів.

Відповідно до абзацу третього частини другої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вища рада правосуддя на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України може ухвалити рішення про дострокове закінчення відрядження судді, якщо обставини, що були підставою відрядження судді, припинилися, про що повідомляється суддя.

Згідно з пунктом 1-2 розділу ІІ Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17, підставами дострокового закінчення відрядження судді є припинення обставин, що були підставою відрядження судді, або зміна обставин у суді, з якого відряджений суддя.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 24 серпня 2023 року № 852/0/15-23 «Про визначення кількості суддів у місцевих та апеляційних судах» у Херсонському міському суді Херсонської області визначено 46 посад суддів.

Голова Херсонського міського суду Херсонської області у листі від 4 вересня 2023 року № 4750/0/8-23 повідомив, що станом на 1 вересня 2023 року у штаті суду 12 суддів, 10 з яких мають повноваження щодо здійснення правосуддя.

За даними відділу організаційного забезпечення діяльності суду та судової статистики, в Херсонському міському суді Херсонської області в період із 12 червня 2023 року по 31 серпня 2023 року зареєстровано 5546 справ та матеріалів, станом на початок процесуальної діяльності Херсонського міського суду Херсонської області залишок нерозглянутих справ та матеріалів становив 10 090.

У листі голови суду також вказано, що після ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про відновлення роботи Херсонського міського суду Херсонської області Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Херсонській області (далі – ТУ ДСА України в Херсонській області) надано суду комп’ютерну та оргтехніку в кількості 59 одиниць: 54 персональних комп’ютери з моніторами та 5 принтерів. Зазначена техніка розподілена серед працівників суду та використовується за призначенням. Сім залів судових засідань обладнано системами відеоконференцзв’язку, п’ять з яких у робочому стані. У двох залах судових засідань системи відеоконференцзв’язку мають технічні несправності, які не усунуті, про що поінформовано ТУ ДСА України в Херсонській області.

Голова Херсонського міського суду Херсонської області також повідомив, що згідно з інформацією, наданою ДСА України службою МНС у Херсонській області, будівля Херсонського міського суду Херсонської області не знаходиться в зоні ризику.

Повідомлено, що на цей час з метою захисту від вибухової хвилі та осколкових поранень вікна першого та частково другого поверхів будівлі Херсонського міського суду Херсонської області закладено мішками з піском. Однак частина вікон із другого по дев’ятий поверхи не захищені жодним чином, про що неодноразово повідомлялося ТУ ДСА України в Херсонській області.

Судді та працівники суду компактно розміщуються в кабінетах з першого по п’ятий поверхи включно, щоб мати змогу вчасно залишити будівлю суду після оголошення повітряної тривоги. Частина приміщень Херсонського міського суду Херсонської області передана в оренду Херсонському апеляційному суду.

З метою створення безпечних умов роботи для суддів та працівників суду, а також для забезпечення безпеки відвідувачів суду поряд із будівлею Херсонського міського суду Херсонської області встановлено мобільну споруду цивільного захисту, однак суду не передано документи щодо технічних характеристик цієї споруди та не повідомлено максимальну кількість осіб, які можуть перебувати в ній одночасно.

Вища рада правосуддя також встановила, що рішенням ВККСУ від 14 вересня 2023 року № 95/зп-23 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевих судів» оголошено конкурс на зайняття 10 вакантних посад суддів у Херсонському міському суді Херсонської області.

Суддя Зубов О.С. відряджений до Татарбунарського районного суду Одеської області для здійснення правосуддя з 28 квітня 2022 року.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 24 серпня 2023 року № 852/0/15-23 «Про визначення кількості суддів у місцевих та апеляційних судах» у Татарбунарському районному суді Одеської області визначено 4 посади суддів.

З листа Татарбунарського районного суду Одеської області від 25 серпня 2023 року № 4581/0/8-23 вбачається, що у штаті суду перебувають 2 судді. У судді Дем’янової О.А. закінчився п’ятирічний строк повноважень, на який її було призначено. Фактично здійснює судочинство лише суддя Зубов О.С.

У листі від 1 серпня 2023 року, адресованому Голові ВККСУ, Зубов О.С. поінформував про припинення роботи Татарбунарського районного суду Одеської області в разі дострокового закінчення його відрядження, оскільки інші судді, які мають повноваження щодо здійснення правосуддя, в суді відсутні. Висловив пропозицію щодо можливого відкладення розгляду цього питання для вжиття заходів щодо запобігання припиненню роботи Татарбунарського районного суду Одеської області.

До Вищої ради правосуддя надійшло клопотання міського голови Татарбунарської міської ради від 30 серпня 2023 року (вх. № 4692/0/8-23) та рішення Татарбунарської міської ради від 22 серпня 2023 року (вх. № 333/0/13-23) з депутатським запитом про продовження відрядження судді Херсонського міського суду Херсонської області Зубова О.С. до Татарбунарського районного суду Одеської області, у яких зазначено, що дострокове закінчення відрядження судді призведе до фактичного припинення діяльності суду щодо здійснення правосуддя, суттєво ускладнить діяльність правоохоронних органів під час вирішення невідкладних процесуальних питань, негативно вплине на стан правосуддя в межах юрисдикції Татарбунарського районного суду Одеської області (поширюється на територію Татарбунарської, Тузлівської, Дивізійської, Лиманської громад), висловлено прохання продовжити строк відрядження судді Зубова О.С. до Татарбунарського районного суду Одеської області.

Рішенням ВКССУ від 14 вересня 2023 року № 95/зп-23 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевих судів» оголошено конкурс на зайняття трьох вакантних посад суддів у Татарбунарському районному суді Одеської області.

За даними автоматизованої системи документообігу Вищої ради правосуддя «Д-3», 14 серпня 2023 року до Вищої ради правосуддя надійшла заява судді Херсонського міського суду Херсонської області Зубова О.С. про звільнення з посади у відставку.

У поданій 26 вересня 2023 року заяві Зубов О.С. не заперечував щодо дострокового закінчення відрядження, однак просив при визначенні дати закінчення відрядження врахувати термін розгляду питання про відрядження суддів для здійснення правосуддя до Татарбунарського районного суду Одеської області, який призначено ВККСУ на 18 жовтня 2023 року.

Ураховуючи, що обставини, які були підставою відрядження судді Херсонського міського суду Херсонської області Зубова О.С., припинилися, з 1 липня 2023 року відновлено територіальну підсудність судових справ Херсонського міського суду Херсонської області, з огляду на необхідність забезпечення продовження функціонування Татарбунарського районного суду Одеської області до відрядження до цього суду іншого судді та недопущення припинення діяльності суду Вища рада правосуддя дійшла висновку про наявність визначених законом підстав для дострокового закінчення відрядження судді Херсонського міського суду Херсонської області Зубова О.С. до Татарбунарського районного суду Одеської області з 15 листопада 2023 року.

На підставі зазначеного, керуючись частиною першою статті 131 Конституції України, статтею 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», розділом ІV Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища рада правосуддя

 

вирішила:

 

  1. Достроково закінчити відрядження судді Херсонського міського суду Херсонської області Зубова Олександра Сергійовича до Татарбунарського районного суду Одеської області з 15 листопада 2023 року.
  2. Доручити Державній судовій адміністрації України здійснити перерозподіл видатків між судами.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя                                 Григорій УСИК

 

Члени Вищої ради правосуддя

 

Оксана БЛАЖІВСЬКА

 

Юлія БОКОВА

 

Тетяна БОНДАРЕНКО

 

Сергій БУРЛАКОВ

 

Олег КАНДЗЮБА

 

Олена КОВБІЙ

 

Алла КОТЕЛЕВЕЦЬ

 

Станіслав КРАВЧЕНКО

Дмитро ЛУК’ЯНОВ

 

Олексій МЕЛЬНИК

 

Микола МОРОЗ

 

Інна ПЛАХТІЙ

 

Ольга ПОПІКОВА

 

Віталій САЛІХОВ

 

Олександр САСЕВИЧ