X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
22.02.2024
535/0/15-24
Про залишення без розгляду заяви судді Вищого господарського суду України Шевчук С.Р. та надання пропозиції про переведення до Північного апеляційного господарського суду

Вища рада правосуддя, розглянувши заяву судді Вищого господарського суду України Шевчук Світлани Ростиславівни про переведення на посаду судді Північного апеляційного господарського суду,

встановила:

до Вищої ради правосуддя 31 січня 2024 року за вх. № 509/0/6-24 подана заява судді Вищого господарського суду України Шевчук Світлани Ростиславівни про переведення її на посаду судді Північного апеляційного господарського суду.

Згідно із протоколом передачі справи раніше визначеному члену Вищої ради правосуддя від 31 січня 2024 року вказану заяву передано члену Вищої ради правосуддя Котелевець А.В. для підготовки до розгляду.

За результатами розгляду заяви судді Вищого господарського суду України Шевчук С.Р. встановлено таке.

Шевчук Світлана Ростиславівна, ____ року народження, Указом Президента України від 12 червня 1996 року № 420/1996 призначена суддею арбітражного суду Київської області, на підставі Закону України від 21 червня 2001 року № 2538-III «Про внесення змін до Закону України «Про арбітражний суд» арбітражний суд Київської області реорганізований у Господарський суд Київської області. Постановою Верховної Ради України від 2 листопада 2006 року № 308-V обрана на посаду судді Вищого господарського суду України безстроково.

Згідно з інформацією голови ліквідаційних комісій Вищого адміністративного суду України, Вищого господарського суду України та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Ігоря Романківа (лист від 2 січня 2024 року № 1/1-14/24) суддя Шевчук С.Р. перебуває у штаті ліквідованого Вищого господарського суду України, тому відповідно до положень абзацу першого пункту 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» може бути переведена до апеляційного чи місцевого суду, який спеціалізується на розгляді господарських справ.

Частиною першою статті 821 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого або нижчого рівня може здійснюватися без конкурсу лише у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.

Згідно з пунктом 7 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з дня початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному цим Законом, Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку.

Постановою Пленуму Верховного Суду від 30 листопада 2017 року № 2 днем початку роботи Верховного Суду визначено 15 грудня 2017 року, у зв’язку із чим Вищий господарський суд України припинив свою діяльність 15 грудня 2017 року.

27 грудня 2023 року набрав чинності Закон України від 21 листопада 2023 року № 3481-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України».

Цим Законом, зокрема, доповнено розділ XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» пунктом 141, відповідно до якого суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України може бути переведений до апеляційного суду чи місцевого суду, що відповідає спеціалізації такого судді, у порядку, передбаченому статтями 53 та 82 цього Закону, без проведення конкурсу, з урахуванням особливостей, передбачених цим пунктом.

Переведення такого судді здійснюється Вищою радою правосуддя на підставі його особистої заяви протягом 30 днів з дня її надходження, незалежно від наявності у відповідному суді вакантної посади судді.

Заява про переведення подається суддями, зазначеними в абзаці першому цього пункту, до Вищої ради правосуддя протягом 30 днів з дня набрання чинності Законом. Отже, останній день для подання заяви про переведення – 26 січня 2024 року.

25 січня 2024 року до Вищої ради правосуддя за вх. № 398/0/6-24 надійшла заява Шевчук С.Р. про звільнення з посади судді Вищого господарського суду України у відставку.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 25 січня 2024 року вказану заяву з матеріалами передано члену Вищої ради правосуддя Котелевець А.В. для проведення попередньої перевірки.

31 січня 2024 року до Вищої ради правосуддя надійшла заява Шевчук С.Р. про відкликання заяви про звільнення з посади судді Вищого господарського суду України у відставку (вх. № 398/1/6-24).

Ухвалою члена Вищої ради правосуддя Котелевець А.В. від 1 лютого 2024 року № 319/0/18-24 заяву Шевчук С.Р. про звільнення з посади судді Вищого господарського суду України у відставку залишено без розгляду.

6 лютого 2024 року до Вищої ради правосуддя за вх. № 509/1/6-24 надійшла заява судді Вищого господарського суду України Шевчук С.Р.

У заяві від 6 лютого 2024 року суддя Шевчук С.Р. посилається на зміну особистих обставин, тому просить внести зміни до заяви про звільнення у відставку, яку вона подала 25 січня 2024 року, та відповідно до частини третьої статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» перевести її без конкурсу на вакантну посаду судді Північного апеляційного господарського суду.

Заява судді Вищого господарського суду України Шевчук С.Р. про переведення до Північного апеляційного господарського суду подана 31 січня 2024 року, тобто з порушенням строку, визначеного абзацом третім пункту 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», тому підлягає залишенню без розгляду.

Оскільки заява Шевчук С.Р. про переведення без конкурсу на вакантну посаду судді Північного апеляційного господарського суду подана з порушенням визначеного законом строку, питання про переведення судді Вищого господарського суду України Шевчук С.Р. має вирішуватись відповідно до абзацу четвертого пункту 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Абзацом четвертим пункту 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що у разі неподання заяви про переведення протягом зазначеного строку Вища рада правосуддя пропонує такому судді переведення до апеляційного суду, що відповідає спеціалізації такого судді, визначеного Вищою радою правосуддя самостійно, в якому є вакантна посада судді.

Відповідно до зазначеної в листі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 26 січня 2024 року (вх. № 834/0/8-24) інформації про вакантні посади суддів у судах апеляційної інстанції господарської юрисдикції станом на 24 січня 2024 року в Північному апеляційному господарському суді вакантними є 16 посад, у Західному апеляційному господарському суді – 6 посад, у Південно-західному апеляційному господарському суді – 9 посад, у Північно-західному апеляційному господарському суді – 1 посада, у Східному апеляційному господарському суді – 8 посад.

Відповідно до інформації про кількість посад суддів в апеляційних судах станом на 12 лютого 2024 року, розміщеної на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, кількість вакантних посад в апеляційних господарських судах становить: Західний апеляційний господарський суд – 16 посад (триває процедура заповнення 10 посад); Південно-західний апеляційний господарський суд – 13 посад (триває процедура заповнення 4 посад); Північний апеляційний господарський суд – 30 посад (триває процедура заповнення 15 посад); Північно-західний апеляційний господарський суд – 5 посад (триває процедура з заповнення 4 посад); Східний апеляційний господарський суд – 12 посад (триває процедура заповнення 4 посад); Центральний апеляційний господарський суд – 21 посада (триває процедура заповнення усіх посад); Південний апеляційний господарський суд роботу не розпочав.

У листі Державної судової адміністрації, який надійшов до Вищої ради правосуддя 13 лютого 2024 року за вх. № 1469/0/8-24, наведено звіт про кількість суддів та чисельність працівників апаратів апеляційних господарських судів України. Згідно із цим звітом станом на 31 січня 2024 року в апеляційних господарських судах наявні незаповнені посади суддів: Західний апеляційний господарський суд – 15, Південний апеляційний господарський суд – 29, Південно-західний апеляційний господарський суд – 13, Північний апеляційний господарський суд – 31, Північно-західний апеляційний господарський суд – 5, Східний апеляційний господарський суд – 12, Центральний апеляційний господарський суд – 21.

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному вебсайті Ради суддів України, щодо орієнтовної нормативної чисельності суддів апеляційних господарських судів, за даними звітності за 2023 рік, найбільше навантаження щодо розгляду справ одному судді визначено в Центральному апеляційному господарському суді. Проте, як встановлено під час підготовки матеріалів до розгляду, триває процедура заповнення усіх вакантних посад у цьому суді.

Таким чином, Вища рада правосуддя доходить висновку про необхідність запропонувати судді Вищого господарського суду України Шевчук С.Р. переведення до Північного апеляційного господарського суду, який відповідає спеціалізації судді Шевчук С.Р. і в якому є вакантна посада судді.

Незгода судді з таким переведенням є підставою для звільнення з посади відповідно до пункту 5 частини шостої статті 126 Конституції України (абзац п’ятий пункту 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

Керуючись статтею 821, пунктом 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 22.1–22.8 Регламенту Вищої ради правосуддя, Вища рада правосуддя

вирішила:

заяву судді Вищого господарського суду України Шевчук Світлани Ростиславівни від 31 січня 2024 року про переведення її на посаду судді Північного апеляційного господарського суду залишити без розгляду.

Запропонувати судді Вищого господарського суду України Шевчук Світлані Ростиславівні переведення до Північного апеляційного господарського суду та звернутися до Вищої ради правосуддя протягом 10 днів з дня опублікування цього рішення на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя із заявою про надання згоди на переведення до Північного апеляційного господарського суду.

Роз’яснити судді Вищого господарського суду України Шевчук Світлані Ростиславівні наслідки незгоди із запропонованим переведенням – звільнення з посади судді відповідно до пункту 5 частини шостої статті 126 Конституції України.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя

Григорій УСИК

 

Члени Вищої ради правосуддя

 

Юлія БОКОВА
Тетяна БОНДАРЕНКО
Сергій БУРЛАКОВ
Олег КАНДЗЮБА
Оксана КВАША
Олена КОВБІЙ
Алла КОТЕЛЕВЕЦЬ
Станіслав КРАВЧЕНКО
Дмитро ЛУК’ЯНОВ
Олексій МЕЛЬНИК
Микола МОРОЗ
Інна ПЛАХТІЙ
Ольга ПОПІКОВА
Віталій САЛІХОВ
Олександр САСЕВИЧ