X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
22.02.2024
534/0/15-24
Про залишення без розгляду заяв судді Вищого господарського суду України Яценко О.В. та надання пропозиції про переведення до Північного апеляційного господарського суду

Вища рада правосуддя, розглянувши заяви судді Вищого господарського суду України Яценко Олени Василівни про переведення на посаду судді Північного апеляційного господарського суду,

встановила:

до Вищої ради правосуддя 5 лютого 2024 року (вх. № 581/0/6-24, № 392/2/6-24) надійшли заяви судді Вищого господарського суду України Яценко О.В. про переведення на посаду судді Північного апеляційного господарського суду.

21 лютого 2024 року (вх. № 581/1/6-24) до Вищої ради правосуддя надійшла аналогічна заява судді Вищого господарського суду України Яценко О.В. про переведення на посаду судді Північного апеляційного господарського суду.

Яценко Олена Василівна, ____ року народження, рішенням Київської міської ради народних депутатів ХІІІ сесії ХХІ скликання від 18 лютого 1993 року № 4 обрана народним суддею Печерського районного народного суду міста Києва. Указом Президента України від 20 травня 1996 року № 362/96 призначена суддею Київського міського суду. Постановою Верховної Ради України від 6 грудня 2001 року № 2874-ІІІ обрана на посаду судді Вищого господарського суду України безстроково.

Частиною першою статті 821 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого або нижчого рівня може здійснюватися без конкурсу лише у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.

Згідно з пунктом 7 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з дня початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному цим Законом, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку.

Постановою Пленуму Верховного Суду від 30 листопада 2017 року № 2 днем початку роботи Верховного Суду визначено 15 грудня 2017 року, у зв’язку із чим Вищий господарський суд України припинив свою діяльність 15 грудня 2017 року.

27 грудня 2023 року набрав чинності Закон України від 21 листопада 2023 року № 3481-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України».

Цим Законом, зокрема, доповнено розділ XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» пунктом 141, відповідно до якого суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України може бути переведений до апеляційного суду чи місцевого суду, що відповідає спеціалізації такого судді, у порядку, передбаченому статтями 53 та 82 цього Закону, без проведення конкурсу, з урахуванням особливостей, передбачених цим пунктом.

Переведення такого судді здійснюється Вищою радою правосуддя на підставі його особистої заяви протягом 30 днів з дня її надходження, незалежно від наявності у відповідному суді вакантної посади судді.

Заява про переведення подається суддями, зазначеними в абзаці першому цього пункту, до Вищої ради правосуддя протягом 30 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України».

Заява судді Вищого господарського суду України Яценко О.В. про переведення у визначений законом тридцятиденний строк до Вищої ради правосуддя не надходила.

Однак суддя Яценко О.В. 25 січня 2024 року звернулась до Вищої ради правосуддя із заявою про звільнення з посади судді Вищого господарського суду України у відставку на підставі пункту 4 частини шостої статті 126 Конституції України.

5 лютого 2024 року суддя Вищого господарського суду України Яценко О.В. надіслала до Вищої ради правосуддя заяву, в якій зазначила про відмову від заяви про звільнення у відставку.

Ухвалою члена Вищої ради правосуддя Бондаренко Т.З. від 20 лютого 2024 року № 488/0/18-24 заяву Яценко О.В. про звільнення з посади судді Вищого господарського суду України у відставку залишено без розгляду.

5 лютого 2024 року суддя Вищого господарського суду України Яценко О.В. звернулась до Вищої ради правосуддя із заявами (вх. № 392/2/6-24, № 581/0/6-24), про внесення змін до поданої раніше заяви про відставку та переведення її без конкурсу на вакантну посаду судді Північного апеляційного господарського суду на підставі частини третьої статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

21 лютого 2024 року від судді Вищого господарського суду України Яценко О.В. до Вищої ради правосуддя надійшла аналогічна заява про переведення її без конкурсу на вакантну посаду судді Північного апеляційного господарського суду.

Вказані заяви про переведення на вакантну посаду судді Північного апеляційного господарського суду подані суддею Яценко О.В. поза межами строку, визначеного пунктом 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Згідно з абзацом четвертим пункту 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі неподання заяви про переведення протягом зазначеного строку Вища рада правосуддя пропонує такому судді переведення до апеляційного суду, що відповідає спеціалізації такого судді, визначеного Вищою радою правосуддя самостійно, в якому є вакантна посада судді.

Загальні засади переведення судді до іншого суду визначені статтями 53 і 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

За інформацією голови ліквідаційної комісії Вищого господарського суду України І. Романківа (лист від 2 січня 2024 року № 1/1-14/24) станом на 2 січня 2024 року суддя Яценко О.В. перебуває у штаті Вищого господарського суду України.

Згідно з інформацією про кількість посад суддів в апеляційних судах станом на 12 лютого 2024 року, розміщеної на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, та інформацією, наведеною в листі Державної судової адміністрації України (надійшов до Вищої ради правосуддя 13 лютого 2024 року, вх. № 1469/0/8-24), в апеляційних господарських судах така кількість вакантних посад: Західний апеляційний господарський суд – 16 посад (триває процедура зайняття 10 посад); Південно-західний апеляційний господарський суд – 13 посад (триває процедура зайняття 4 посад); Північний апеляційний господарський суд – 30 посад (триває процедура зайняття 15 посад); Північно-західний апеляційний господарський суд – 5 посад (триває процедура зайняття 4 посад); Східний апеляційний господарський суд – 12 посад (триває процедура зайняття 4 посад); Центральний апеляційний господарський суд – 21 посада (триває процедура зайняття всіх посад); Південний апеляційний господарський суд – 29 посад (суд роботу не розпочав).

Відповідно до інформації, розміщеної на вебсайті Ради суддів України, щодо орієнтовної нормативної чисельності суддів апеляційних господарських судів, за даними звітності за 2023 рік найбільше навантаження на одного суддю щодо розгляду справ – у Центральному апеляційному господарському суді. Проте, як встановлено під час підготовки матеріалів до розгляду, у цьому суді триває процедура зайняття всіх вакантних посад. Наступним за навантаженням судом, у якому наявні вакантні посади, є Північний апеляційний господарський суд.

Ураховуючи, що заяви судді Вищого господарського суду України Яценко О.В. про переведення на посаду судді Північного апеляційного господарського суду надійшли до Вищої ради правосуддя поза межами строку, визначеного абзацом третім пункту 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (5 і 21 лютого 2024 року), такі заяви підлягають залишенню без розгляду.

За наведених обставин застосуванню підлягає абзац четвертий пункту 141 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до якого питання про переведення судді підлягає вирішенню шляхом надання пропозиції судді про переведення до апеляційного суду, що відповідає спеціалізації такого судді, визначеного Вищою радою правосуддя самостійно, в якому є вакантна посада судді.

Вища рада правосуддя дійшла висновку про необхідність запропонувати судді Вищого господарського суду України Яценко О.В. переведення до Північного апеляційного господарського суду, що відповідає спеціалізації судді Яценко О.В., в якому є вакантна посада судді.

Незгода судді з таким переведенням є підставою для звільнення його з посади судді відповідно до пункту 5 частини шостої статті 126 Конституції України (абзац п’ятий пункту 141 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

З огляду на викладене, керуючись статтею 821,пунктом 141 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 22.1–22.8 Регламенту Вищої ради правосуддя, Вища рада правосуддя

вирішила:

заяви судді Вищого господарського суду України Яценко Олени Василівни від 5 лютого 2024 року (вх. № 581/0/6-24, № 392/2/6-24), 21 лютого 2024 року (вх. № 581/1/6-24) про переведення на посаду судді Північного апеляційного господарського суду залишити без розгляду.

Запропонувати судді Вищого господарського суду України Яценко Олені Василівні переведення до Північного апеляційного господарського суду та звернутися до Вищої ради правосуддя протягом 10 днів із дня опублікування цього рішення на сайті Вищої ради правосуддя із заявою про надання згоди на переведення до Північного апеляційного господарського суду.

Роз’яснити судді Вищого господарського суду України Яценко Олені Василівні наслідки незгоди із запропонованим переведенням – звільнення з посади відповідно до пункту 5 частини шостої статті 126 Конституції України.

 

Голова Вищої ради правосуддя

Григорій УСИК

Члени Вищої ради правосуддя

 

Юлія БОКОВА
Тетяна БОНДАРЕНКО
Сергій БУРЛАКОВ
Олег КАНДЗЮБА
Оксана КВАША
Олена КОВБІЙ
Алла КОТЕЛЕВЕЦЬ
Станіслав КРАВЧЕНКО
Дмитро ЛУК’ЯНОВ
Олексій МЕЛЬНИК
Микола МОРОЗ
Інна ПЛАХТІЙ
Ольга ПОПІКОВА
Віталій САЛІХОВ
Олександр САСЕВИЧ