Вища рада правосуддя, розглянувши висновок члена Вищої ради правосуддя Овсієнка А.А. за результатами перевірки повідомлення судді господарського суду Херсонської області Ярошенко Вікторії Петрівни про втручання у її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя,
встановила:
до Вищої ради правосуддя 10 жовтня 2019 року (вх. № 5183/0/6-19) надійшло повідомлення судді господарського суду Херсонської області Ярошенко В.П. про втручання в її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 10 жовтня 2019 року вказане повідомлення передано члену Вищої ради правосуддя Овсієнку А.А. для проведення перевірки.
Дослідивши матеріали перевірки та заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Овсієнка А.А., Вища рада правосуддя дійшла такого висновку.
У повідомленні зазначено, що в провадженні господарського суду Херсонської області перебуває справа № ___________ за позовом Особа_1 до ТзОВ «Пансіонат «Петровець» про визнання рішення загальних зборів недійсним та скасування реєстраційного запису.
Ухвалою суду від 8 травня 2019 року відкрито провадження та призначено підготовче засідання у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 2 серпня 2019 року у справі № ____________ зупинено провадження до набрання законної сили рішення у іншій справі.
Внаслідок апеляційного оскарження 16 вересня 2019 року Південно-західний апеляційний господарський суд скасував ухвалу господарського суду Херсонської області про зупинення провадження у справі та надіслав справу № ___________ для продовження розгляду.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 19 вересня 2019 року поновлено провадження у справі та призначено підготовче судове засідання у справі 4 жовтня 2019 року о 10.30.
Як зазначає суддя, напередодні судового засідання 3 жовтня 2019 року невідома особа чоловічої статі зателефонувала їй на мобільний телефон з номера ____________ та в грубій формі почала погрожувати фізичною розправою у зв’язку з розглядом справи за позовом Особа_1 до ТзОВ «Пансіонат «Петровець».
Такі дії невідомої особи суддя Ярошенко В.П. розцінює як погрози фізичної розправи та психологічних тиск на неї, просить вжити передбачених законодавством заходів реагування. Про вказані обставини суддя повідомила Вищу раду правосуддя та Генерального прокурора, а також Херсонський відділ поліції ГУ НП в Херсонській області.
На запит члена Вищої ради правосуддя Генеральна прокуратура України проінформувала, що повідомлення судді господарського суду Херсонської області Ярошенко В.П. надіслано відповідно до територіальної юрисдикції до Прокуратури Херсонської області.
Прокуратура Херсонської області повідомила, що слідчим відділом Херсонського ВП ГУ НП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № __________________ від 3 жовтня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 377 Кримінального кодексу України (далі – КК України), за заявою судді Ярошенко В.П. про погрози насильством у зв’язку з розглядом господарської справи.
Пунктами 1 та 2 Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада та від 13 грудня 1985 року, передбачено, що незалежність судових органів гарантується державою та закріплюється в конституції або законах країни. Судові органи вирішують передані їм справи безсторонньо, на основі фактів та відповідно до закону, без будь-яких обмежень, неправомірного впливу, спонукання, тиску, погроз або втручання, прямого чи непрямого, з будь-якого боку і з будь-яких би то не було причин.
Незалежність і недоторканність суддів гарантуються статтями 126 та 129 Конституції України, якими визначено, що суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права, вплив на суддю у будь-який спосіб забороняється.
Відповідно статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та засадах верховенства права. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою дискредитації суду або впливу на безсторонність суду, заклики до невиконання судових рішень забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом. Звернення до суду громадян, організацій чи посадових осіб, які відповідно до закону не є учасниками судового процесу, щодо розгляду конкретних справ судом не розглядаються, якщо інше не передбачено законом.
Як роз’яснено у пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади», втручанням у діяльність судових органів слід розуміти вплив на суддю у будь-якій формі (прохання, вимога, вказівка, погроза, підкуп, насильство, критика судді в засобах масової інформації до вирішення справи у зв’язку з її розглядом тощо) з боку будь-якої особи з метою схилити його до вчинення чи невчинення певних процесуальних дій або ухвалення певного судового рішення.
Згідно із частинами першою та другою статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом.
Відповідно до частини четвертої статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов’язаний звернутися з повідомленням про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя до Вищої ради правосуддя та до Генерального прокурора.
Встановлені під час перевірки обставини дають підстави для висновку про можливе втручання у діяльність судді господарського суду Херсонської області Ярошенко В.П. під час здійснення правосуддя у справі № ___________ та перевіряються уповноваженими державними органами в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до статті 131 Конституції України, статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя вживає заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища раду правосуддя з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя звертається до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів, вчинених щодо суду, суддів, членів їх сімей, працівників апаратів судів, злочинів щодо правосуддя, вчинених суддями, працівниками апарату суду.
Оскільки під час перевірки встановлено, що здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № ________________ від 3 жовтня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 377 КК України, за заявою судді Ярошенко В.П. про погрози насильством у зв’язку з розглядом господарської справи, Вища рада правосуддя вважає за необхідне звернутися до Генеральної прокуратури України щодо надання інформації про розкриття та розслідування вказаного злочину.
З огляду на викладене Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, статтями 3, 73, Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,
вирішила:
звернутися до Генеральної прокуратури України щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № ______________ від 3 жовтня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 377 Кримінального кодексу України.
Голова Вищої ради правосуддя А.А. Овсієнко