X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
26.11.2019
3160/0/15-19
Про вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя за повідомленням судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського В.Є.

Вища рада правосуддя, розглянувши висновок члена Вищої ради правосуддя Прудивуса О.В. за результатами перевірки повідомлення судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського Володимира Євгеновича про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя,

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 6 серпня 2019 року за вхідним № 4040/0/6-19 надійшло повідомлення судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського В.Є. про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу матеріалу між членами Вищої ради правосуддя від 6 серпня 2019 року вказане повідомлення передано члену Вищої ради правосуддя Прудивусу О.В. для проведення перевірки.

За результатами перевірки член Вищої ради правосуддя Прудивус О.В. дійшов висновку про наявність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя за повідомленням судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського В.Є.

Дослідивши матеріали перевірки та заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Прудивуса О.В., Вища рада правосуддя дійшла такого висновку.

У провадженні Пустомитівського районного суду Львівської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, реєстраційної служби Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог – Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області, про визнання недійсними свідоцтв про право власності на земельні ділянки та скасування державної реєстрації права власності.

У повідомленні суддя Мусієвський В.Є. зазначив, що під час проведення підготовчих судових засідань у вказаній справі голова Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області ОСОБА_5 неодноразово наголошував, що спірні земельні ділянки належать невідомим особам, в тому числі учасникам антитерористичної операції (далі – АТО), зокрема мешканцям сіл Годовиця та Басівка, які не є стороною у вказаній цивільній справі, а також про ініціювання позову сільською радою.

Невідомі особи, які були присутні в залі судового засідання 30 липня 2019 року о 9 год. 30 хв., перешкоджали проведенню підготовчого судового засідання, не виконували вимог працівників поліції та судового розпорядника, встановлювали в залі суду невідомі об’ємні предмети, звертались до суду всупереч вимогам статті 215 Цивільного процесуального кодексу України, блокуючи цим роботу суду до 11 год. 30 хв., оскільки в суді наявний один зал судових засідань, та вчиняючи дії, які унеможливлювали проведення судового засідання. У подальшому ці особи зайшли до службового кабінету судді, здійснювали відеозйомку на мобільний телефон і спільно з головою Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області ОСОБА_5 вимагали проведення судового засідання та негайного прийняття судового рішення на користь позивача, мотивуючи належністю спірних земельних ділянок учасникам АТО.

Наведені обставини підтверджені записом із камер відеоспостереження Пустомитівського районного суду Львівської області та аудіозаписом судового засідання з розгляду вказаної цивільної справи.

Суддя Мусієвський В.Є. вважає, що зазначені обставини в сукупності свідчать про протиправне втручання у його діяльність як судді, спробу тиску на суд, блокування роботи суду.

Незалежність і недоторканність суддів гарантуються статтями 126 та 129 Конституції України, згідно з якими суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права, вплив на суддю у будь-який спосіб забороняється.

Суддя зобов’язаний звернутися з повідомленням про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя до Вищої ради правосуддя та до Генерального прокурора.

Суддя Мусієвський В.Є. відповідно до вимог пункту 9 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 30 липня 2019 року надіслав повідомлення про втручання в його діяльність до Вищої ради правосуддя та Генеральному прокурору.

На запит члена Вищої ради правосуддя із Генеральної прокуратури України 23 серпня 2019 року надійшов лист, в якому зазначено, що повідомлення судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського В.Є. відповідно до територіальної юрисдикції надіслано до Прокуратури Львівської області.

6 вересня 2019 року до Вищої ради правосуддя із Прокуратури Львівської області надійшов лист, у якому зазначено, що за аналогічним повідомленням судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського В.Є. від 30 липня 2019 року щодо можливого вчинення кримінального правопорушення та з інших питань, яке надійшло до Пустомитівського ВП Франківського ВП Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі – ГУ НП у Львівській області), здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 3 серпня 2019 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № НОМЕР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України.

Крім цього, копію повідомлення судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського В.Є. від 30 липня 2019 року, яке надійшло з Генеральної прокуратури України, скеровано до слідчого управління ГУ НП у Львівській області для долучення до матеріалів кримінального провадження № НОМЕР від 3 серпня 2019 року.

На цей час досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває та перебуває на контролі Прокуратури Львівської області.

Згідно з пунктами 1, 2 Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада та 13 грудня 1985 року, незалежність судових органів гарантується державою та закріплюється в конституції або законах країни. Усі державні та інші установи зобов’язані шанувати незалежність судових органів та дотримуватися її. Судові органи вирішують передані їм справи безсторонньо, на основі фактів та відповідно до закону, без будь-яких обмежень, неправомірного впливу, спонуки, тиску, погроз або втручання, прямого чи непрямого, з будь-якого боку і з будь-яких би то не було причин (https://zakon.rada.gov.ua/go/995_201).

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод метою забезпечення незалежності судової влади є гарантування кожній особі основоположного права на розгляд справи справедливим судом тільки на законній підставі та без будь-якого стороннього впливу.

Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою дискредитації суду або впливу на безсторонність суду, заклики до невиконання судових рішень забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом.

Як визначено статтею 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом.

Статтею 131 Конституції України визначено, що Вища рада правосуддя вживає заходів щодо забезпечення незалежності суддів.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя звертається до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів, вчинених щодо суду, суддів, членів їх сімей, працівників апаратів судів, злочинів проти правосуддя, вчинених суддями, працівниками апарату суду.

Оскільки під час перевірки встановлено, що досудове розслідування у кримінальному провадженні № НОМЕР за повідомленням судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського В.Є. триває, Вища рада правосуддя вважає за необхідне на підставі пункту 6 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» звернутися до Генеральної прокуратури України щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у зазначеному провадженні.

Враховуючи викладене, Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, статтями 3, 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,

 

вирішила:

 

звернутися до Генеральної прокуратури України щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № НОМЕР за повідомленням судді Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвського Володимира Євгеновича.

 

Голова Вищої ради правосуддя                                                                           А.А. Овсієнко