Вища рада правосуддя, ураховуючи положення частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розглянувши подання Голови Верховного Суду про зміну територіальної підсудності судових справ Дзержинського міського суду Донецької області, Димитровського міського суду Донецької області, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області, Селидівського міського суду Донецької області,
встановила:
відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об’єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду.
Порядок розгляду Вищою радою правосуддя подання Голови Верховного Суду щодо зміни територіальної підсудності судових справ визначено главою 29Регламенту Вищої ради правосуддя, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 52/0/15-17, у редакції рішення Вищої ради правосуддя від 21 листопада 2023 року № 1068/0/15-23, зі змінами.
27 серпня 2024 року до Вищої ради правосуддя (вх. № 10732/0/8-24) надійшло подання Голови Верховного Суду про зміну територіальної підсудності судових справ Дзержинського міського суду Донецької області, Димитровського міського суду Донецької області, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області та Селидівського міського суду Донецької області.
У поданні зазначено, що у зв’язку з інтенсифікацією воєнних дій у Донецькій області до Верховного Суду надходять листи місцевих судів цієї області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Офісу Генерального прокурора, у яких порушується питання щодо внесення Головою Верховного Суду до Вищої ради правосуддя подань про зміну територіальної підсудності судових справ окремих судів.
Зокрема, обґрунтовано пропозиції щодо необхідності відповідної зміни територіальної підсудності судових справ Дзержинського міського суду Донецької області, Димитровського міського суду Донецької області, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області та Селидівського міського суду Донецької області.
Щодо Дзержинського міського суду Донецької області наявні листи голови цього суду С. Челюбєєва та начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області С. Музиканта (вх. № 1895/0/1-24, № 1896/0/1-24 від 21 червня 2024 року), а також Державної судової адміністрації України (вх. № 2160/0/1-24 від 23 липня 2024 року) про необхідність і доцільність зміни територіальної підсудності судових справ Дзержинського міського суду Донецької області шляхом її передачі до Самарського районного суду міста Дніпропетровська за умови одночасного відрядження суддів.
Щодо Димитровського міського суду Донецької області наявні лист голови цього суду І. Петуніна (вх. № 2288/0/1-24 від 2 серпня 2024 року) та протоколи зборів суддів цього суду (вх. № 2440/0/1-24 від 21 серпня 2024 року), лист Офісу Генерального прокурора (вх. № 2468/0/1-24 від 23 серпня 2024 року), а також лист Державної судової адміністрації України (вх. № 2462/0/1-24 від 22 серпня 2024 року) про необхідність і доцільність зміни територіальної підсудності судових справ Димитровського міського суду Донецької області.
Щодо Красноармійського міськрайонного суду Донецької області та Селидівського міського суду Донецької області наявні листи Державної судової адміністрації України (вх. № 2462/0/1-24 від 22 серпня 2024 року) та Офісу Генерального прокурора (вх. № 2468/0/1-24 від 23 серпня 2024 року) про доцільність зміни територіальної підсудності судових справ Красноармійського міськрайонного суду Донецької області та Селидівського міського суду Донецької області за умови одночасного відрядження суддів.
У зазначених листах наведено інформацію про те, що у зв’язку з інтенсифікацією воєнних дій та наближенням лінії фронту значно посилюються обстріли відповідних територій, розташовані неподалік населені пункти стають об’єктами тимчасової окупації для держави-агресора, що унеможливлює здійснення правосуддя відповідними судами. Крім того, згідно із протоколами регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Донецької області від 23 жовтня 2023 року, 5 та 19 серпня 2024 року ухвалено рішення провести обов’язкову примусову евакуацію дітей з їхніми батьками або особами, які їх замінюють, або іншими законними представниками з територій міст Торецька, Селидового, Мирнограда та Покровська.
Наведене свідчить про наявність визначених частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» підстав для зміни територіальної підсудності судових справ судів, розташованих на відповідних територіях, а саме Дзержинського міського суду Донецької області, Димитровського міського суду Донецької області, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області та Селидівського міського суду Донецької області.
Згідно із цією нормою підсудність судових справ відповідних судів має передаватися до суду, який найбільш територіально наближений до суду, що не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. Зважаючи на навантаження, кількість суддів, які здійснюють правосуддя в місцевих судах Донецької області та Дніпропетровської області (найбільш територіально наближеної), Голова Верховного Суду в поданні зазначив, що найбільш оптимальним варіантом є зміна територіальної підсудності судових справ: Дзержинського міського суду Донецької області шляхом її передачі Самарському районному суду міста Дніпропетровська; Димитровського міського суду Донецької області шляхом її передачі Бабушкінському районному суду міста Дніпропетровська; Красноармійського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі Заводському районному суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, Селидівського міського суду Донецької області шляхом її передачі Кіровському районному суду міста Дніпропетровська.
Такий підхід ураховує наявне навантаження судів, підсудність справ яких змінюється, та судів, яким передається відповідна територіальна підсудність судових справ. Ураховано також географічне розташування та, відповідно, реалізацію учасниками судових справ права на доступ до суду.
Наведене може бути забезпечене за умови відрядження суддів судів, територіальна підсудність судових справ яких змінюється, до судів, яким буде передано територіальну підсудність судових справ.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в період дії надзвичайного чи воєнного стану і за умови зміни територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 цього Закону, суддя суду, територіальна підсудність судових справ якого змінюється, може бути без його згоди відряджений для здійснення правосуддя до суду, якому визначається територіальна підсудність справ, що перебували у провадженні суду, в якому працює суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді – до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.
Зважаючи на наведене, доцільним є відрядження суддів до судів, яким визначена територіальна підсудність справ.
Ураховуючи викладене, Голова Верховного Суду вніс подання про зміну територіальної підсудності судових справ Дзержинського міського суду Донецької області шляхом її передачі Самарському районному суду міста Дніпропетровська, Димитровського міського суду Донецької області шляхом її передачі Бабушкінському районному суду міста Дніпропетровська, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі Заводському районному суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, Селидівського міського суду Донецької області шляхом її передачі Кіровському районному суду міста Дніпропетровська.
З огляду на зазначені в поданні Голови Верховного Суду підстави для зміни територіальної підсудності судових справ Дзержинського міського суду Донецької області, Димитровського міського суду Донецької області, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області, Селидівського міського суду Донецької області, а також повідомлені факти та обставини Вища рада правосуддя вважає за необхідне змінити територіальну підсудність судових справ Дзержинського міського суду Донецької області шляхом її передачі Самарському районному суду міста Дніпропетровська, Димитровського міського суду Донецької області шляхом її передачі Бабушкінському районному суду міста Дніпропетровська, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі Заводському районному суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, Селидівського міського суду Донецької області шляхом її передачі Кіровському районному суду міста Дніпропетровська.
Пунктом 1 розділу II Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17, зі змінами (далі – Порядок), передбачено, що підставою для відрядження судді є, зокрема, зміна територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Підстави для відрядження судді встановлюються Державною судовою адміністрацією України, у тому числі за зверненнями Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, судів, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, інших юридичних чи фізичних осіб (пункт 2 розділу II Порядку).
Державна судова адміністрація України надсилає повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді або дострокового закінчення відрядження судді до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протягом десяти днів з дати отримання звернення. Таке повідомлення надсилається стосовно кожного суду окремо (пункт 3 розділу II Порядку).
Ураховуючи наведене, Вища рада правосуддя вважає за доцільне звернутися до Державної судової адміністрації України щодо встановлення підстав для відрядження суддів Дзержинського міського суду Донецької області, Димитровського міського суду Донецької області, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області, Селидівського міського суду Донецької області для здійснення правосуддя.
Керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», главою 29 Регламенту Вищої ради правосуддя, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Змінити з 2 вересня 2024 року територіальну підсудність судових справ:
Дзержинського міського суду Донецької області шляхом її передачі до Самарського районного суду міста Дніпропетровська;
Димитровського міського суду Донецької області шляхом її передачі до Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська;
Красноармійського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі до Заводського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області;
Селидівського міського суду Донецької області шляхом її передачі до Кіровського районного суду міста Дніпропетровська.
2. Державній судовій адміністрації України вжити невідкладних заходів щодо звернення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з питань щодо відрядження суддів Дзержинського міського суду Донецької області, Димитровського міського суду Донецької області, Красноармійського міськрайонного суду Донецької області, Селидівського міського суду Донецької області для здійснення правосуддя.
3. Державній судовій адміністрації України, Службі судової охорони вжити невідкладних кадрових, організаційних та фінансових заходів, пов’язаних зі збереженням (перевезенням) судових справ, серверів, зокрема кадрової та бухгалтерської інформації судів, територіальна підсудність судових справ яких змінюється, а також із забезпеченням належних умов діяльності судів, яким передана територіальна підсудність судових справ.
4. Державній судовій адміністрації України, Службі судової охорони поінформувати Вищу раду правосуддя про вжиті заходи до 12 вересня 2024 року.
Заступник Голови
Вищої ради правосуддя