Вища рада правосуддя, ураховуючи положення частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розглянувши подання Голови Верховного Суду про зміну територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області,
встановила:
відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об’єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду.
Порядок розгляду Вищою радою правосуддя подання Голови Верховного Суду щодо зміни територіальної підсудності судових справ визначено главою 29Регламенту Вищої ради правосуддя, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 52/0/15-17, у редакції рішення Вищої ради правосуддя від 21 листопада 2023 року № 1068/0/15-23, зі змінами.
17 вересня 2024 року до Вищої ради правосуддя (вх. № 11256/0/8-24) надійшло подання Голови Верховного Суду про зміну територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області.
У поданні зазначено, що у зв’язку з інтенсифікацією воєнних дій у Донецькій області до Верховного Суду надійшли листи голови Добропільського міськрайонного суду Донецької області В. Любчик (вх. № 2281/0/1-24 від 2 серпня 2024 року, вх. № 2306/0/1-24 від 6 серпня 2024 року, вх. № 2481/0/1-24 від 26 серпня 2024 року) щодо зміни територіальної підсудності судових справ цього суду.
У цих листах, зокрема, акцентовано на тому, що у зв’язку з обстрілами російською федерацією Добропільської територіальної громади Донецької області, щоденним просуванням російських військ у напрямку міста Добропілля, а також із метою збереження життя та здоров’я суддів, працівників суду та відвідувачів зазначеного суду, своєчасної евакуації судових справ і матеріальних цінностей виникла необхідність зміни територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області.
Крім того, разом із листом голови Добропільського міськрайонного суду Донецької області В. Любчик (вх. № 2481/0/1-24 від 26 серпня 2024 року) до Верховного Суду надійшов витяг із протоколу від 26 серпня 2024 року № 8 зборів суддів цього суду. У цьому витягу йдеться про звернення, зокрема, до Голови Верховного Суду для вирішення питання про зміну територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі, за можливості, до одного із судів міста Полтави.
Верховний Суд листом від 7 серпня 2024 року № 3110/0/2-24 звернувся до Державної судової адміністрації України та Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області із проханням висловити позицію щодо зміни територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області.
У поданні також зазначено, що до Верховного Суду надійшли листи:
т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України М. Пампури (вх. № 2730/0/1-24 від 13 вересня 2024 року) про можливість ініціювання питання зміни територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області за умови одночасного розгляду питання про відрядження суддів цього суду до іншого суду;
начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області С. Музиканта (вх. № 2412/0/1-24 від 19 серпня 2024 року), у якому Верховний Суд поінформовано про початок роботи щодо евакуації архівних справ суду до міста Кременчука Полтавської області (наведена інформація підтверджується листом т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України М. Пампури (вх. № 2730/0/1-24 від 13 вересня 2024 року)).
Водночас згідно із протоколами регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Донецької області від 23 жовтня 2023 року, 5 та 19 серпня 2024 року прийнято рішення провести обов’язкову евакуацію в примусовий спосіб дітей з їхніми батьками або особами, які їх замінюють, або іншими законними представниками з територій міст Селидового, Мирнограда та Покровська. Міста Мирноград і Покровськ знаходяться від міста Добропілля на відстані 24 км та 29 км відповідно.
Крім того, зазначено, що за інформацією, яка розміщена на офіційному вебсайті Головного управління Національної поліції в Донецькій області, та заступника начальника Добропільської міської військової адміністрації І. Кудрі (взято з відкритих джерел), 11 вересня 2024 року російські війська здійснили масований обстріл міста Добропілля, унаслідок чого поранено особу, пошкоджено десять приватних будинків та інші об’єкти міської інфраструктури.
Наведене свідчить про наявність визначених частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» підстав для зміни територіальної підсудності судових справ суду, розташованого на відповідній території, а саме Добропільського міськрайонного суду Донецької області. Підсудність судових справ відповідних судів має передаватися до суду, який найбільш територіально наближений до суду, що не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду.
Зважаючи на навантаження, кількість суддів, які здійснюють правосуддя в місцевих судах Донецької області та найбільш територіально наближеної Дніпропетровської області, Голова Верховного Суду в поданні зазначив, що найбільш оптимальним варіантом є зміна територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі до Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська.
Такий підхід ураховує наявне навантаження судів, підсудність справ яких змінюється, та судів, до яких передається відповідна підсудність. Ураховано також географічне положення та, відповідно, можливість реалізації учасниками судових справ права на доступ до суду. Наведене може бути забезпечено за умови відрядження суддів суду, підсудність судових справ якого змінюється, до суду, якому буде передано підсудність судових справ.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у період дії надзвичайного чи воєнного стану і за умови зміни територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 цього Закону, суддя суду, територіальна підсудність судових справ якого змінюється, може бути без його згоди відряджений для здійснення правосуддя до суду, якому визначається територіальна підсудність справ, що перебували у провадженні суду, в якому працює суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді – до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.
Отже, доцільним є розгляд питання щодо відрядження суддів до суду, якому визначена територіальна підсудність судових справ, з урахуванням інформації Державної судової адміністрації України.
З огляду на викладене Голова Верховного Суду вніс подання до Вищої ради правосуддя про зміну територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі до Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська.
Ураховуючи зазначені в поданні Голови Верховного Суду підстави для зміни територіальної підсудності судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області, а також повідомлені факти та обставини, Вища рада правосуддя вважає за необхідне змінити територіальну підсудність судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі до Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська.
Пунктом 1 розділу II Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17, зі змінами (далі – Порядок), передбачено, що підставою для відрядження судді є, зокрема, зміна територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Підстави для відрядження судді встановлюються Державною судовою адміністрацією України, у тому числі за зверненнями Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, судів, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, інших юридичних чи фізичних осіб (пункт 2 розділу II Порядку).
Державна судова адміністрація України надсилає повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді або дострокового закінчення відрядження судді до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протягом десяти днів з дати отримання звернення. Таке повідомлення надсилається стосовно кожного суду окремо (пункт 3 розділу II Порядку).
Ураховуючи наведене, Вища рада правосуддя вважає за доцільне звернутися до Державної судової адміністрації України щодо встановлення підстав для відрядження суддів Добропільського міськрайонного суду Донецької області для здійснення правосуддя.
Керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», главою 29 Регламенту Вищої ради правосуддя, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Змінити з 7 жовтня 2024 року територіальну підсудність судових справ Добропільського міськрайонного суду Донецької області шляхом її передачі до Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська.
2. Державній судовій адміністрації України вжити невідкладних заходів щодо звернення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з питань щодо відрядження суддів Добропільського міськрайонного суду Донецької області для здійснення правосуддя.
3. Державній судовій адміністрації України, Службі судової охорони вжити невідкладних кадрових, організаційних та фінансових заходів, пов’язаних зі збереженням (перевезенням) судових справ, серверів, зокрема кадрової та бухгалтерської інформації суду, територіальна підсудність судових справ якого змінюється, а також із забезпеченням належних умов діяльності суду, якому передана територіальна підсудність судових справ.
4. Державній судовій адміністрації України, Службі судової охорони поінформувати Вищу раду правосуддя про вжиті заходи до 7 жовтня 2024 року.
Голова Вищої ради правосуддя