X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
24.10.2024
3117/0/15-24
Про звільнення Іваніної Ю.В. з посади судді Дніпровського районного суду міста Києва у зв’язку з поданням заяви про відставку

Вища рада правосуддя, розглянувши заяву та додані до неї документи про звільнення Іваніної Юлії Вікторівни з посади судді Дніпровського районного суду міста Києва у відставку,

 

встановила:

 

11 вересня 2024 року до Вищої ради правосуддя надійшли заява Іваніної Ю.В. від 10 вересня 2024 року та документи про звільнення з посади судді Дніпровського районного суду міста Києва у відставку відповідно до пункту 4 частини шостої статті 126 Конституції України.

Іваніна Юлія Вікторівна, ______ року народження, Указом Президента України від 6 лютого 2007 року № 82/2007 призначена на посаду судді Приморського районного суду Запорізької області в межах п’ятирічного строку. Указом Президента України від 20 квітня 2010 року № 563/2010 переведена на посаду судді Комунарського районного суду міста Запоріжжя в межах п’ятирічного строку. Постановою Верховної Ради України від 9 лютого 2012 року № 4368-VІ обрана суддею Комунарського районного суду міста Запоріжжя безстроково. Указом Президента України від 6 вересня 2013 року № 503/2013 переведена на посаду судді Дніпровського районного суду міста Києва.

Згідно зі статтею 116 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон № 1402-VIII) суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

Відповідно до частини першої статті 137 Закону № 1402-VIII до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

Згідно з пунктом 16.3 Регламенту Вищої ради правосуддя при вирішенні питання про звільнення судді з посади у зв’язку з поданням заяви про відставку стаж роботи на посаді судді обраховується з дати призначення (обрання) судді на посаду по дату ухвалення Вищою радою правосуддя відповідного рішення або по дату припинення повноважень судді у зв’язку з досягненням суддею шістдесяти п’яти років.

Стаж роботи Іваніної Ю.В. на посаді судді на день ухвалення рішення про відставку становить 17 років 8 місяців 18 днів.

Абзацом четвертим пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII установлено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

На день призначення Іваніної Ю.В. на посаду судді Приморського районного суду Запорізької області (6 лютого 2007 року) порядок визначення стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, регламентувався частиною четвертою статті 43 Закону України від 15 грудня 1992 року № 2862-XII «Про статус суддів» (далі – Закон № 2862-XII) та Указом Президента України від 10 липня 1995 року № 584/95 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів».

Відповідно до частини першої статті 43 Закону № 2862-XII кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, має право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов’язків за власним бажанням або у зв’язку з закінченням строку повноважень. Суддя також має право на відставку за станом здоров’я, що перешкоджає продовженню виконання обов’язків.

Абзацом другим статті 1 Указу Президента України від 10 липня 1995 року № 584/95 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів» у редакції, чинній на день призначення Іваніної Ю.В. на посаду судді, установлено, що до стажу роботи, який дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та період проходження строкової військової служби.

З копій трудової книжки, диплома та додатка до нього вбачається, що Іваніна Ю.В. з 1 вересня 1997 року до 2 липня 2002 року навчалася в Запорізькому державному університеті, отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобула кваліфікацію юриста.

Водночас, згідно з копією архівної довідки Запорізького державного університету Іваніна (Галчанська) Ю.В. навчалася на юридичному факультеті, освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавр, спеціальність «Правознавство» за денною формою здобуття освіти з 1 вересня 1997 року до 23 жовтня 2000 року.

Отже, до стажу роботи Іваніної Ю.В., який дає їй право на звільнення у відставку, підлягає зарахуванню половина строку навчання (період навчання за денною формою) у вищому юридичному навчальному закладі, що становить 1 рік 6 місяців 26 днів.

Частиною другою статті 137 Закону № 1402-VIII (у редакції від 5 серпня 2018 року) встановлено, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

Системний аналіз вказаної норми в її взаємозв’язку з абзацом четвертим пункту 34 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII дає підстави для висновку, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” у зв’язку з прийняттям Закону України “Про Вищий антикорупційний суд”», яким внесено зміни до статті 137 Закону № 1402-VIII, суддям додатково до стажу роботи на посаді судді, що дає право на відставку, підлягає зарахуванню стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

Саме такий правовий висновок викладений у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2019 року у справі № 9901/805/18.

У цій постанові Велика Палата Верховного Суду погодилася з висновками колегії суддів Касаційного адміністративного суду та зазначила, що частину другу статті 137 Закону № 1402-VIII (у редакції від 5 серпня 2018 року) потрібно тлумачити таким чином, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) судді у сфері права, який вимагався законом як мінімальний для набуття таким суддею права для призначення на посаду судді на дату такого призначення, оскільки вказана норма закону призвела до покращення правового становища суддів, надавши можливість зараховувати до стажу роботи на посаді судді їхній стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) у сфері права тривалістю, яка вимагалася законом для призначення на посаду судді станом на дату призначення їх на посаду.

Частиною другою статті 127 Конституції України (у редакції від 28 червня 1996 року) встановлено, що на посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років та володіє державною мовою.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 2862-XII (у редакції, чинній на день призначення Іваніної Ю.В. на посаду судді) на посаду судді міг бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п’яти років, який мав вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менш як три роки, проживав в Україні не менш як десять років та володів державною мовою.

Згідно із записами у трудовій книжці після здобуття юридичної освіти Іваніна Ю.В. із 2 липня 2002 року до 2 липня 2005 року обіймала посади старшого помічника прокурора Оріхівського району прокуратури Запорізької області, старшого помічника прокурора Жовтневого району міста Запоріжжя, старшого помічника прокурора міста Запоріжжя, старшого прокурора організаційно-контрольного відділу прокуратури Запорізької області.

Отже, зазначений стаж роботи в галузі права (3 роки) підлягає зарахуванню до стажу роботи на посаді судді як стаж роботи, вимога щодо якого визначалась законом та надавала право для призначення на посаду судді.

Статтею 56 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру» (далі – Закон № 1789-XII) визначено, що під поняттям «прокурор» слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.

З огляду, на положення зазначеної норми Закону № 1789-XII та абзацу другого частини четвертої статті 43 Закону 2862-XII, відповідно до записів у трудовій книжці Іваніної Ю.В. до стажу роботи на посаді судді, що дає право на відставку, підлягає зарахуванню її стаж роботи на посаді старшого прокурора організаційно-контрольного відділу прокуратури Запорізької області з 3 липня 2005 року до 5 лютого 2007 року.

Отже до стажу роботи Іваніної Ю.В. на посаді судді, що дає право на відставку, підлягають зарахуванню додатково 1 рік 7 місяців 2 дні.

За результатами вивчення доданих до заяви документів щодо визначення відповідного стажу для звільнення судді Іваніної Ю.В. у відставку, а саме: актів про обрання, призначення, переведення на посаду судді, копій паспорта, трудової книжки, диплома, установлено, що до стажу роботи Іваніної Ю.В. на посаді судді, що дає їй право на відставку, підлягають зарахуванню:

стаж роботи на посаді судді – 17 років 8 місяців 18 днів;

половина строку навчання за денною формою – 1 рік 6 місяців 26 днів;

стаж роботи, вимога щодо якого визначена законом та надавала право для призначення на посаду судді, – 3 роки.

стаж роботи на посаді старшого прокурора організаційно-контрольного відділу прокуратури Запорізької області – 1 рік 7 місяців 2 дні.

Загальний стаж роботи судді Іваніної Ю.В., що дає їй право на відставку, становить 23 роки 10 місяців 16 днів.

Отже, згідно з доданими до заяви документами суддя Іваніна Ю.В. має достатній для звільнення у відставку стаж роботи, визначений на підставі статей 116, 137 Закону № 1402-VIII, а також абзацу четвертого пункту 34 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону в редакції Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Керуючись пунктом 4 частини шостої статті 126, статтею 131 Конституції України, статтями 3, 30, 34, 55 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», Вища рада правосуддя

вирішила:

 

звільнити Іваніну Юлію Вікторівну з посади судді Дніпровського районного суду міста Києва у зв’язку з поданням заяви про відставку.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя

Григорій УСИК
Ознака до документа: 
Звільнення суддів за загальними обставинами