X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Дисциплінарний інспектор
ТРОНЬ ІГОР ВОЛОДИМИРОВИЧ
Ухвала
Київ
14.01.2025
181/0/18-25
Про залишення без розгляду та повернення скарги Макоцея Сергія Григоровича стосовно суддів Вінницького апеляційного суду Ковальської І.А., Кривошеї А.І., Нагорняка Є.П., Дедика В.П., Бурденюка С.І. Медяного В.М., Рупака А.А., прокурорів Вінницької прокуратури Веселоуська О.О., Швець А.І., Шаргало В.А., слідчої ДБР Савки В.В.

Дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя Тронь Ігор Володимирович, здійснивши попередню перевірку скарги Макоцея Сергія Григоровича (далі також – Скаржник) стосовно суддів Вінницького апеляційного суду Ковальської І.А., Кривошеї А.І., Нагорняка Є.П., Дедика В.П., Бурденюка С.І. Медяного В.М., Рупака А.А., прокурорів Вінницької прокуратури Веселоуська О.О., Швець А.І., Шаргало В.А., слідчої ДБР Савки В.В.

 

встановив:

 

до Вищої ради правосуддя 06 серпня 2024 року за вхідним № М-2591/22/7-24 надійшла скарга Скаржника стосовно суддів Вінницького апеляційного суду Ковальської І.А., Кривошеї А.І., Нагорняка Є.П., Дедика В.П., Бурденюка С.І. Медяного В.М., Рупака А.А., прокурорів Вінницької прокуратури Веселоуська О.О., Швець А.І., Шаргало В.А., слідчої ДБР Савки В.В.

05 серпня 2021 року набрав чинності Закон України від 14 липня 2021 року №1635-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» (далі – Закон № 1635-IX), яким внесено зміни до Закону України від 21 грудня 2016 року № 1798-VIII «Про Вищу раду правосуддя», у тому числі в частині здійснення дисциплінарних проваджень щодо суддів.

Після набрання чинності Законом № 1635-IX здійснення попередньої перевірки дисциплінарної скарги покладено на дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя, визначеного автоматизованою системою розподілу справ, який входить до складу служби дисциплінарних інспекторів, що створюється в секретаріаті Вищої ради правосуддя як самостійний структурний підрозділ для реалізації повноважень Вищої ради правосуддя щодо здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів.

Відповідно до статті 236 Розділу ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя» установлено, що днем початку роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя є день опублікування Вищою радою правосуддя повідомлення про початок роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя у газеті «Голос України».

Рішенням Вищої ради правосуддя від 10 грудня 2024 року №3582/0/15-24 визначено днем початку роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя 23 грудня 2024 року. Відповідне оголошення розміщено в газеті «Голос України» від 21 грудня 2024 року № 194 (246).

На підставі повторного протоколу автоматизованого розподілу справи між дисциплінарними інспекторами від 10 січня 2025 року зазначену скаргу передано дисциплінарному інспектору Троню І.В. для проведення попередньої перевірки.

Статтею 42 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» встановлено, що дисциплінарне провадження розпочинається після отримання Вищою радою правосуддя скарги щодо дисциплінарного проступку судді, з повідомленням про вчинення дисциплінарного проступку суддею (дисциплінарної скарги), поданої відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», або за ініціативою Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя чи за зверненням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у випадках, визначених законом.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 43 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя, визначений автоматизованою системою розподілу справ для попередньої перевірки відповідної дисциплінарної скарги (дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя – доповідач) вивчає дисциплінарну скаргу і перевіряє її відповідність вимогам закону; за наявності підстав, визначених пунктами 1, 4 і 5 частини першої статті 44 цього Закону, – залишає без розгляду та повертає дисциплінарну скаргу скаржнику.

Відповідно до пункту 13.9 Регламенту Вищої ради правосуддя з підстав, передбачених пунктами 1, 4, 5 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», доповідач постановляє ухвалу про залишення без розгляду та повернення дисциплінарної скарги, копія якої надсилається скаржнику.

Пунктом 1 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» передбачено, що дисциплінарна скарга залишається без розгляду та повертається скаржнику, якщо дисциплінарна скарга подана з порушенням порядку, визначеного Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Пунктом 4 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» передбачено, що дисциплінарна скарга залишається без розгляду та повертається скаржнику, якщо вона містить виражені у непристойній формі висловлювання або висловлювання, що принижують честь і гідність будь-якої особи.

Вимоги щодо звернення з дисциплінарною скаргою щодо судді встановлені статтею 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Частинами першою – третьою статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що право на звернення із скаргою щодо дисциплінарного проступку судді, з повідомленням про вчинення дисциплінарного проступку суддею (дисциплінарною скаргою) має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи – через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування – через своїх керівників або представників.

Дисциплінарна скарга подається у письмовій формі та повинна містити такі відомості: 1) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) скаржника, його місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв’язку; 2) прізвище, ім’я, по батькові та посада судді (суддів), щодо якого (яких) подано скаргу; 3) конкретні відомості про наявність у поведінці судді ознак дисциплінарного проступку, який відповідно до частини першої статті 106 цього Закону може бути підставою для дисциплінарної відповідальності судді; 4) посилання на фактичні дані (свідчення, докази), що підтверджують зазначені скаржником відомості.

Дисциплінарна скарга підписується скаржником із зазначенням дати її підписання.

Вища рада правосуддя затверджує та розміщує на офіційному вебпорталі судової влади зразок дисциплінарної скарги.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 14 грудня 2023 року № 1313/0/15-23 затверджено зразок дисциплінарної скарги щодо судді (суддів), яка розміщена на офіційному вебпорталі Вищої ради правосуддя.

Відповідно до цього зразка, скарги щодо дисциплінарного проступку судді подаються безпосередньо до Вищої ради правосуддя.

Тобто, законом встановлені вимоги до форми та змісту дисциплінарної скарги, а також порядок її подачі до Вищої ради правосуддя.

Під час попередньої перевірки скарги встановлено, що скарга Скаржника адресована Верховній Раді України, що не відповідає вимогам положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Отже, такий спосіб звернення до органу, що здійснює дисциплінарне провадження стосовно суддів, не відповідає вимогам частини першої статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Окрім того, скерована до Вищої ради правосуддя скарга Скаржника містить висловлювання, які ображають честь і гідність Ковальської І.А., Кривошеї А.І., Нагорняка Є.П., Дедика В.П., Бурденюка С.І. Медяного В.М., Рупака А.А., Веселоуська О.О., Швець А.І., Шаргало В.А., Савки В.В.

Конституційний Суд України наголошує, що людську гідність необхідно трактувати як право, гарантоване статтею 28 Конституції України, і як конституційну цінність, яка наповнює сенсом людське буття, є фундаментом для усіх інших конституційних прав, мірилом визначення їх сутності та критерієм допустимості можливих обмежень таких прав. Наведене опосередковано підтверджується унікальним значенням людської гідності в Конституції України, за якою, зокрема, людина її життя і здоров’я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (частина перша статті 3); усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах (стаття 21); кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей (частина перша статті 68).

Частиною першою статті 62 Конституції України передбачено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

За таких обставин скарга Макоцея С.Г. підлягає залишенню без розгляду та поверненню скаржнику на підставі пунктів 1 та 4 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Враховуючи викладене, керуючись статтями 42–44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктом 13.9 Регламенту Вищої ради правосуддя дисциплінарний інспектор служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя

ухвалив:

 

скаргу Макоцея Сергія Григоровича стосовно суддів Вінницького апеляційного суду Ковальської І.А., Кривошеї А.І., Нагорняка Є.П., Дедика В.П., Бурденюка С.І. Медяного В.М., Рупака А.А., прокурорів Вінницької прокуратури Веселоуська О.О., Швець А.І., Шаргало В.А., слідчої ДБР Савки В.В. залишити без розгляду та повернути скаржнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Дисциплінарний інспектор Вищої ради

правосуддя

Ігор ТРОНЬ
Ознака до документа: 
Результати розгляду питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності