X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
07.10.2021
2066/0/15-21
Про задоволення клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. про тимчасове відсторонення судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності

Вища рада правосуддя, розглянувши клопотання Генерального прокурора Венедіктової Ірини Валентинівни про тимчасове відсторонення судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка Ігоря Олександровича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 4 жовтня 2021 року за вхідним № 8236/0/8-21 надійшло клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. від 27 вересня 2021 року про тимчасове відсторонення судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (далі – КК України).

До клопотання долучено копії матеріалів, якими обґрунтовано його доводи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 4 жовтня 2021 року доповідачем щодо вказаного клопотання визначено члена Вищої ради правосуддя Грищука В.К.

Клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. про тимчасове відсторонення судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності подано із дотриманням вимог, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України (далі – КПК України), Законом України «Про Вищу раду правосуддя».

Генеральний прокурор Венедіктова І.В., суддя Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняк І.О. повідомлені про дату, час і місце розгляду клопотання. Зазначену інформацію оприлюднено на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.

У засідання Вищої ради правосуддя прибув прокурор відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Володін В.Ю., який підтримав подане клопотання та просив його задовольнити, тимчасово, строком на два місяці, відсторонити суддю Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності за частиною третьою статті 368 КК України.

У засіданні Вищої ради правосуддя суддя Ратушняк І.О. не з’явився, направивши заяву про відкладення розгляду клопотання про його відсторонення від здійснення правосуддя. Неявка на засідання Ради судді, який був належним чином повідомлений про дату, час і місце засідання, не перешкоджає розгляду клопотання.

Вища рада правосуддя, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Грищука В.К., прокурора Володіна В.Ю., дійшла висновку, що клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. про тимчасове відсторонення судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності підлягає частковому задоволенню з огляду та таке.

Статтею 131 Конституції України до повноважень Вищої ради правосуддя віднесено, зокрема, ухвалення рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя.

Частиною п’ятою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що суддя може бути тимчасово відсторонений від здійснення правосуддя на строк не більше двох місяців у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора або його заступника в порядку, встановленому законом. Рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя ухвалюється Вищою радою правосуддя.

Ратушняк Ігор Олександрович Указом Президента України від 11 травня 2004 року № 514/2004 призначений строком на п’ять років суддею Тиврівського районного суду Вінницької області.

Постановою Верховної Ради України від 25 червня 2009 року № 1585-VІ Ратушняка І.О. обрано суддею Тиврівського районного суду Вінницької області безстроково.

Детективами Національного антикорупційного бюро України (далі – НАБУ) проводиться досудове розслідування, прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № ____ від 12 серпня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на розгляді судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. перебуває цивільна справа № 145/131/20 за позовом ОСОБА1 до Уяринецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області та Тиврівської районної державної адміністрації у Вінницькій області про визнання права на земельну частку (пай).

Ухвалою від 16 березня 2021 року суддя Ратушняк І.О. цивільну справу № 145/131/20 прийняв до провадження та призначив її до розгляду на 3 серпня 2021 року.

Із клопотання вбачається, що у липні 2021 року ОСОБА1 звернувся до свого знайомого ОСОБА2 з проханням порадити юриста для представництва його інтересів у суді у вказаній судовій справі. ОСОБА2 звернувся до адвоката Киришова Олександра Валерійовича, який за згодою ОСОБА1 12 липня 2021 року надіслав до Тиврівського районного суду Вінницької області уточнену позовну заяву в інтересах ОСОБА1 про визнання права на земельну частку (пай).

Ухвалою судді Ратушняка І.О. від 3 серпня 2021 року у справі № 145/131/20 замінено відповідача на Тиврівську селищну раду Вінницької області.

11 серпня 2021 року ОСОБА2, перебуваючи в залі судових засідань № 2 Тиврівського районного суду Вінницької області, після розгляду суддею Ратушняком І.О. його скарги на бездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань поцікавився у нього про дату судового розгляду справи за позовом ОСОБА1, у зв’язку із чим у Ратушняка І.О. виник умисел на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах ОСОБА1 дій з використанням свого службового становища.

Суддя Ратушняк І.О. висловив ОСОБА2 прохання надати йому неправомірну вигоду в розмірі 40000 гривень за кожний гектар земельної ділянки, зазначеної в позовній заяві ОСОБА1, та повідомив, що у разі надання неправомірної вигоди він прийме рішення про задоволення позову в інтересах ОСОБА1 про визнання права на земельну частку (пай).

У подальшому, 18 серпня 2021 року, приблизно о 15 : 11, Ратушняк І.О. зателефонував ОСОБА2, який повідомив, що ОСОБА1 погодився і готовий надати неправомірну вигоду у зазначеній сумі. Однак 19 серпня 2021 року він це зробити не може, обіцявши інформувати суддю додатково про дату передачі грошових коштів.

25 серпня 2021 року ОСОБА2 зателефонував Ратушняку І.О. і домовився про зустріч після 15 : 00 біля будинку № 5 на вулиці Лісовій у селищі Тиврів Вінницької області. Під час зустрічі між ними відбулася розмова щодо розгляду позовної заяви ОСОБА1, при цьому ОСОБА2 повідомив, що в нього є тільки 3000 доларів США, а інша частина грошових коштів має бути наступного дня. Ратушняк І.О. повторно нагадав ОСОБА2 про розмір неправомірної вигоди, зазначивши, що наявну частину грошових коштів у сумі 3000 доларів США необхідно передати не йому особисто, а ОСОБА3 протягом одного-двох днів, та продиктував його номер мобільного телефону.

26 серпня 2021 року, приблизно о 15 : 30, ОСОБА2 прибув на ринок «Урожай», розташований на вулиці Пирогова у місті Вінниці, де зустрівся з ОСОБА3, якому передав для судді Ратушняка І.О. першу частину неправомірної вигоди в сумі 3000 доларів США, що згідно з офіційним курсом валют Національного банку України становило 80 122 грн, за задоволення позову в інтересах ОСОБА1 у справі № 145/131/20 про визнання права на земельну частку (пай). Цього ж дня, через декілька хвилин, ОСОБА2 зателефонував судді Ратушняку І.О. та в завуальованій формі повідомив йому про передавання частини раніше обумовленої суми неправомірної вигоди.

30 серпня 2021 року, приблизно об 11 : 00, біля будинку № 5 на вулиці Лісовій у селищі Тиврів Вінницької області відбулася зустріч судді Ратушняка І.О. та ОСОБА2, під час якої Ратушняк І.О. повідомив про необхідність передавання ОСОБА3 частини суми неправомірної вигоди, що залишилася.

Цього ж дня, о 16 : 36 хвилин, біля центрального входу до ринку «Урожай», що на вулиці Пирогова у місті Вінниці, ОСОБА3 одержав від ОСОБА2 для судді Ратушняка І.О. другу частину неправомірної вигоди в розмірі 1620 доларів США, що згідно з офіційним курсом валют Національного банку України становило 43 625 грн, за задоволення позову в інтересах ОСОБА1 у справі № 145/131/20 про визнання права на земельну частку (пай). Після одержання грошових коштів від ОСОБА2 ОСОБА3 зателефонував судді Ратушняку І.О. та в завуальованій формі повідомив про отримання другої частини грошових коштів.

Ураховуючи викладене, суддя Ратушняк І.О., діючи з прямим умислом, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, висловив прохання надати неправомірну вигоду та одержав у визначений ним спосіб від ОСОБА2 неправомірну вигоду в розмірі 4620 доларів США, що згідно з офіційним курсом Національного банку України становило 123 747 грн, за задоволення позову в інтересах ОСОБА1 у справі № 145/131/20 про визнання права на земельну частку (пай).

Крім того, з матеріалів клопотання вбачається, що 17 вересня 2021 року судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняку І.О. повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України, тобто у проханні службовою особою, яка займає відповідальне становище, надати неправомірну вигоду для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи дій з використанням наданого їй службового становища та в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи дій з використанням наданого їй службового становища.

Із матеріалів клопотання, зокрема повідомлення про підозру, вбачається, що Ратушняк І.О. 17 вересня 2021 року отримав копію підозри та пам’ятку про процесуальні права та обов’язки.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 23 вересня 2021 року до підозрюваного ОСОБА4 застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 3 500 000 (три мільйони п’ятсот тисяч) гривень. Також на ОСОБА4 покладено такі процесуальні обов’язки: прибувати до детектива, прокурора та суду за кожною вимогою; без дозволу слідчого, прокурора або суду не відлучатися з Вінницької області; повідомляти детектива, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування із свідками ОСОБА1, ОСОБА2, ОСОБА3, ОСОБА5, ОСОБА6, ОСОБА7; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну, окрім паспорта громадянина України; носити електронний засіб контролю. Термін дії обов’язків, покладених судом, визначити на два місяці – до 23 листопада 2021 року.

На обґрунтування доводів клопотання надано копії таких документів: витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань; протоколів допиту свідків, матеріалів проведених негласних слідчих (розшукових) дій, а саме протоколів за результатами проведення ауді,- відеоконтролю особи; повідомлення про підозру; протоколів обшуку та огляду, ухвал суду, інших документів.

Мотивуючи необхідність тимчасового відсторонення судді Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя, Генеральний прокурор Венедіктова І.В. зазначила, що існує ризик того, що підозрюваний Ратушняк І.О., продовжуючи здійснювати правосуддя, шляхом використання зумовлених посадою судді владних повноважень чи службового становища може знищити чи підробити речі та/або документи, що становлять матеріали цивільної справи № 145/131/20 і мають істотне значення для кримінального провадження, чи схилити до вчинення таких дій підпорядкованих йому працівників суду; використовуючи владні повноваження судді, Ратушняк І.О. може здійснювати незаконний вплив на свідків ОСОБА1, ОСОБА2, ОСОБА3, ОСОБА5, ОСОБА6, ОСОБА7 у зв’язку з розглядом ним цивільної справи, інших свідків у кримінальному провадженні, які ще не допитані, що свідчить про загрозу тиску на вказаних осіб та їх підбурювання до надання неправдивих показань, зміни показань або відмови від їх надання; Ратушняк І.О., з огляду на його посаду і соціальний статус, може вживати заходів щодо знищення чи спотворення існуючих документів, які можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення, що розслідується у провадженні.

Оцінюючи мотиви клопотання про тимчасове відсторонення судді Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, Вища рада правосуддя не встановила обставин, які можуть свідчити, що вказане клопотання є формою незаконного впливу, тиску чи втручання у діяльність цього судді щодо здійснення правосуддя.

Вища рада правосуддя вважає переконливими доводи клопотання про ризики можливого незаконного впливу судді Ратушняка І.О. на свідків, протиправного перешкоджання кримінальному провадженню. Мотиви, наведені у клопотанні про тимчасове відсторонення судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя, є обґрунтованими та підтверджуються наданими Вищій раді правосуддя матеріалами, долученими до клопотання.

Санкцією частини третьої статті 368 КК України, встановленою за кримінальне правопорушення, про підозру у вчиненні якого повідомлено Ратушняка І.О., передбачено додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Відповідно до частини п’ятої статті 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Крім того, ухвалюючи рішення за результатами розгляду клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. про тимчасове відсторонення судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, Вища рада правосуддя виходить із такого.

Пунктом 2 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддя зобов’язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.

Згідно із частиною першою статті 57 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя, вступаючи на посаду судді, присягає Українському народові об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно, справедливо та кваліфіковано здійснювати правосуддя від імені України, керуватись принципом верховенства права, підкорятись лише закону, чесно і сумлінно здійснювати повноваження та виконувати обов’язки судді, дотримуватися етичних принципів і правил поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді або підривають авторитет правосуддя.

Суддя повинен бути прикладом неухильного додержання вимог закону і принципу верховенства права, присяги судді, а також дотримання високих стандартів поведінки з метою зміцнення довіри громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду. Суддя не має права використовувати своє посадове становище в особистих інтересах чи в інтересах інших осіб та не повинен дозволяти цього іншим (статті 1, 2 Кодексу суддівської етики, затвердженого ХІ черговим з’їздом суддів України 22 лютого 2013 року).

Вказані положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Кодексу суддівської етики визначають, що авторитет судової влади має вселяти суспільству довіру до здійснення правосуддя.

Водночас наявність кримінального провадження за підозрою судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України, може поставити під сумнів безсторонність цього судді під час здійснення правосуддя та з огляду на міжнародні принципи, стандарти поведінки судді і норми національного законодавства зашкодити авторитету судової влади та довірі суспільства до неї.

Враховуючи вказані вище ризики здійснення правосуддя суддею Ратушняком І.О. за викладених у клопотанні обставин, співмірність між такими засадами, як незалежність та недоторканність судді, і наслідками тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, Вища рада правосуддя дійшла висновку про необхідність часткового задоволення клопотання Генерального прокурора Венедіктової І.В. про відсторонення судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя.

Статтею 219 КПК України встановлено строки досудового розслідування. Зокрема, досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Із матеріалів, доданих до клопотання про відсторонення судді від здійснення правосуддя, вбачається, що 17 вересня 2021 року судді Ратушняку І.О. повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України.

Відповідно до частини одинадцятої статті 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» суддя відстороняється від здійснення правосуддя з дня ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про його тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя на строк, зазначений у рішенні, який не може становити більше двох місяців.

З огляду на додані до клопотання прокурора документи, а також на те, що про підозру у вчиненні злочину судді Ратушняку І.О. повідомлено 17 вересня 2021 року, Вища рада правосуддя дійшла висновку про тимчасове відсторонення судді Ратушняка І.О. від здійснення правосуддя до 17 листопада 2021 року.

Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131 Конституції України, статтею 155-1 Кримінального процесуального кодексу України, статтею 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 19.3 – 19.18 Регламенту Вищої ради правосуддя,

 

вирішила:

 

клопотання Генерального прокурора Венедіктової Ірини Валентинівни задовольнити частково.

Тимчасово, до 17 листопада 2021 року, відсторонити суддю Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка Ігоря Олександровича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

В. о. Голови Вищої ради правосуддя

 

 

Члени Вищої ради правосуддя

В.К. Грищук

 

 

О.Є. Блажівська

 

С.М. Болотін

В.І. Говоруха

П.М. Гречківський

В.І. Данішевська

Н.С. Краснощокова

В.В. Матвійчук

І.Б. Плахтій

О.В. Прудивус

Т.С. Розваляєва