X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
29.04.2025
883/0/15-25
Про надання консультативного висновку щодо законопроєкту «Про утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду, Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду»

Вища рада правосуддя розглянула законопроєкт «Про утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду, Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду», який надійшов до Вищої ради правосуддя з Офісу Президента України (лист від 1 квітня 2025 року № 45-01/412).

Відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя надає обов’язкові до розгляду консультативні висновки щодо законопроєктів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів.

За результатами розгляду зазначеного законопроєкту, керуючись статтею 131 Конституції України, статтями 3, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», Вища рада правосуддя

 

вирішила:

 

1. Затвердити консультативний висновок щодо законопроєкту «Про утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду, Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду», який надійшов до Вищої ради правосуддя з Офісу Президента України (лист від 1 квітня 2025 року № 45-01/412).

2. Надіслати консультативний висновок до Офісу Президента України.

 

 

Заступник Голови

Вищої ради правосуддя

Оксана КВАША

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Вищої ради правосуддя
29 квітня 2025 року № 883/0/15-25

 

 

КОНСУЛЬТАТИВНИЙ ВИСНОВОК

щодо законопроєкту «Про утворення Спеціалізованого

окружного адміністративного суду, Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду»

 

1. Законопроєкт «Про утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду, Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду» (далі – законопроєкт) надійшов до Вищої ради правосуддя з Офісу Президента України (лист від 1 квітня 2025 року № 45-01/412).

Згідно з пояснювальною запискою законопроєкт розроблено на виконання вимог Конституції України, Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких інших законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду» для започаткування діяльності зазначених судів.

У законопроєкті запропоновано утворити Спеціалізований окружний адміністративний суд, Спеціалізований апеляційний адміністративний суд із місцезнаходженням обох судів у місті Києві та поширенням територіальної юрисдикції цих судів на всю територію України.

Утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду дасть змогу розпочати конкурсні та інші процедури з формування зазначених судів.

 

2. Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом. Проєкт закону про утворення, реорганізацію чи ліквідацію суду вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя (частини перша, друга статті 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», далі – Закон № 1402-VIII).

Вища рада правосуддя відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» надає обов’язкові до розгляду консультативні висновки щодо законопроєктів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів.

Усі проєкти законів, що стосуються статусу суддів, відправлення правосуддя, процесуальних законів, та загальніше - будь­які законопроекти, що можуть мати вплив на судову владу, наприклад, на незалежність судової влади, або можуть обмежити гарантії доступу громадян (у тому числі самих суддів) до правосуддя, повинні розглядатися парламентом лише після отримання висновку судової ради. Ця консультативна функція повинна бути визнана усіма державами та підтверджена Радою Європи як рекомендація[1].

 

3. Частинами першою, четвертою статті 125 Конституції України визначено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Відповідно до закону можуть діяти вищі спеціалізовані суди.

Суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення (частина перша статті 18 Закону № 1402-VIII).

Відповідно до частини першої статті 31 Закону № 1402-VIII у системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої та апеляційної інстанції з розгляду окремих категорій справ.

Необхідно зазначити, що Меморандумом про економічну та фінансову політику від 4 жовтня 2024 року одним із зобов’язань України передбачено ухвалення закону про створення Вищого суду з розгляду публічних спорів (з палатами першої та апеляційної інстанцій), який розглядатиме адміністративні справи проти національних державних органів (наприклад, Національного банку України, Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції) суддями, які пройшли належну перевірку на професійну компетентність та доброчесність, з вирішальним і визначальним голосом незалежних експертів з міжнародним досвідом за моделлю Громадської ради міжнародних експертів (пункт 71 цього Меморандуму).

Аналогічне завдання щодо створення нового суду, який розглядатиме адміністративні справи проти національних державних органів, передбачено також Планом України (Ukraine Facility), схваленим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 року № 244-р.

Створення спеціалізованих судів із розгляду публічних спорів узгоджується також із положеннями проєкту Дорожньої карти за сферою «Верховенство права», яка наразі перебуває на етапі розроблення та погодження з Європейською Комісією, а також стандартами Ради Європи. Запровадження відповідних інституцій сприятиме реалізації принципу верховенства права, забезпеченню ефективного та незалежного правосуддя, а також доступу громадян до судового захисту, зокрема у спорах з органами державної влади.

26 лютого 2025 року Верховна Рада України з метою виконання міжнародних зобов’язань прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких інших законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду» (далі – Закон).

Законом, зокрема, доповнено частину другу статті 31 Закону № 1402-VIII положенням про утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду.

Крім того, Законом внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, які, зокрема, визначають підсудність адміністративних справ Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду.

Вища рада правосуддя вважає, що прийняття таких змін є обґрунтованим і необхідним кроком, що забезпечуватиме належне нормативне врегулювання діяльності новостворених судових інституцій. Чітке визначення підсудності сприятиме усуненню правової невизначеності, забезпечить ефективну організацію судового процесу та гарантуватиме однакове застосування норм адміністративного права. Упровадження цих положень дасть також змогу покращити доступ до правосуддя для громадян та оптимізувати розгляд адміністративних справ, що, своєю чергою, відповідає сучасним потребам судової системи та очікуванням суспільства.

На думку Вищої ради правосуддя, створення Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду є важливим складником реалізації судової реформи та підтвердженням зобов’язань України щодо впровадження європейських стандартів у сфері правосуддя.

Такий підхід відповідає принципам належного врядування, верховенства права та ефективного судового захисту, а також сприяє виконанню міжнародно-правових зобов’язань України перед Європейським Союзом.

 

Усвідомлюючи важливість утвердження верховенства права в Україні, дотримання принципу доступу громадян до правосуддя, євроінтеграційних процесів України, Вища рада правосуддя підтримує законопроєкт «Про утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду, Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду».


[1]Висновок № 10 (2007) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи про судову раду на службі суспільству, пункт 87.