Згідно зі статтею 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Частиною третьою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» установлено, що Державна судова адміністрація України (далі – ДСА України) здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення судів, крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів.
Відповідно до пунктів 4, 7 частини п’ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів:
затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством;
здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Згідно із частиною четвертою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління ДСА України.
Відповідно до пункту 3 Типового положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 13 квітня 2023 року № 358/0/15-23 (зі змінами), основним завданням територіального управління ДСА України є організаційне та фінансове забезпечення діяльності місцевих судів, крім господарських та адміністративних, з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів і забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.
Серед повноважень територіального управління ДСА України, установлених пунктом 4 зазначеного Типового положення, відповідно до покладених на нього завдань є забезпечення дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, ефективне, результативне і цільове використання коштів державного бюджету, законність використання ресурсів та майна, запобігання порушенням та зловживанням.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» ДСА України як головному розпоряднику бюджетних коштів затверджені бюджетні призначення за бюджетною програмою 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» в сумі 18 495 305,2 тис. грн за загальним фондом державного бюджету та 3 600 000 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету.
У додатку 7 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» визначено розподіл видатків державного бюджету в системі ДСА України.
Підпунктами 14, 15 пункту 9 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19 (зі змінами), встановлено, що Голова ДСА України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є ДСА України, та приймає за погодженням із Вищою радою правосуддя рішення про перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя погоджує в установленому порядку перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Згідно з пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня у системі ДСА України у межах загального обсягу бюджетних призначень за відповідною бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами державного бюджету здійснюється ДСА України. Перерозподіл видатків, що здійснюється відповідно до абзацу другого цього пункту та призводить до зміни обсягів видатків судів, погоджується ДСА України з Вищою радою правосуддя.
1 травня 2025 року до Вищої ради правосуддя (вх. № 4450/0/8-25) надійшов лист т. в. о. Голови ДСА України М. Пампури від 30 квітня 2025 року № 11-8770/25 із пропозиціями щодо перерозподілу видатків споживання в розрізі судів, ДСА України та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за КЕКВ 2113 “Суддівська винагорода” та КЕКВ 2120 “Нарахування на оплату праці” за загальним фондом державного бюджету» та додатком 2 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом державного бюджету».
Обґрунтовуючи пропозиції щодо перерозподілу видатків, ДСА України повідомила, що проаналізувала потребу в додаткових бюджетних асигнуваннях судів за загальним фондом державного бюджету, а саме:
за кодом економічної класифікації видатків (далі – КЕКВ) 2113 «Суддівська винагорода» в сумі 61 711,9 тис. грн;
за КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» в сумі 7 495,0 тис. гривень.
У листі від 30 квітня 2025 року № 11-8770/25 серед іншого зазначено, що у 2025 році в окремих апеляційних судах виникла потреба у додаткових бюджетних асигнуваннях за КЕКВ 2113 «Суддівська винагорода». З метою забезпечення річними плановими видатками на суддівську винагороду у визначеному законодавством розмірі ДСА України пропонує спрямувати частину видатків за напрямом «Забезпечення суддівською винагородою новопризначених суддів та інші заходи з підвищення інституційної спроможності місцевих, апеляційних судів, органів і установ системи правосуддя» на покриття зазначеної потреби шляхом перерозподілу бюджетних призначень за загальним фондом державного бюджету. Використання частини цього резерву дасть змогу у повному обсязі забезпечити потребу в асигнуваннях.
Збільшення видатків за КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» для забезпечення повного обсягу нарахувань на оплату праці, які здійснюються на суму суддівської винагороди відповідно до чинного законодавства, запропоновано здійснити за рахунок зменшення бюджетних асигнувань місцевим загальним судам Донецької та Луганської областей, у яких утворилася економія за КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» у зв’язку з перебуванням працівників апаратів судів у простої, у відпустках без збереження заробітної плати, призупиненням дії трудових договорів, звільненням працівників тощо.
Крім того, ДСА України проаналізувала потребу в додаткових бюджетних асигнуваннях судів за спеціальним фондом державного бюджету, а саме:
за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» у сумі 2493,2 тис. грн для Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області з метою придбання поштових марок для відправлення поштової кореспонденції місцевими загальними судами Івано-Франківської області;
за КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» в сумі 447,3 тис. грн для оплати теплопостачання Дніпропетровським окружним адміністративним судом і Черкаським окружним адміністративним судом;
за КЕКВ 2272 «Оплата водопостачання та водовідведення» в сумі 87,6 тис. грн для оплати водопостачання Дніпропетровським окружним адміністративним судом та Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області щодо місцевих загальних судів Чернівецької області;
за КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії» в сумі 1667,2 тис. грн для оплати електроенергії Дніпропетровським окружним адміністративним судом, Черкаським окружним адміністративним судом та Черкаським апеляційним судом.
ДСА України пропонує збільшити бюджетні асигнування за спеціальним фондом державного бюджету у визначеній частині за рахунок зменшення видатків за напрямом «Організаційне забезпечення діяльності органів судової влади» в сумі 4695,3 тис. гривень.
Також ДСА України пропонує здійснити перерозподіл бюджетних видатків між місцевими загальними судами міста Харкова та Харківської області за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» у сумі 64,8 тис. грн для монтажу системи відеоконференцзв’язку (ВКЗ) в Чугуївському міському суді Харківської області, Шевченківському районному суді міста Харкова, Основ’янському районному суді міста Харкова за рахунок зменшення бюджетних асигнувань Барвінківського районного суду Харківської області. В обґрунтування зазначено, що будівля Барвінківського районного суду Харківської області розташована поблизу Донецької області, у зв’язку із чим проведення поточних ремонтів цього приміщення є недоцільним.
ДСА України до листа від 30 квітня 2025 року № 11-8770/25 долучила також копії звернень судів і територіальних управлінь ДСА України з пропозиціями стосовно збільшення / зменшення видатків державного бюджету на 2025 рік із зазначенням їх обсягів.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Погодити перерозподіл видатків за загальним фондом державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2113 «Суддівська винагорода» та 2120 «Нарахування на оплату праці» між судами, Державною судовою адміністрацією України та територіальними управліннями Державної судової адміністрації України (щодо місцевих загальних судів) згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за КЕКВ 2113 “Суддівська винагорода” та КЕКВ 2120 “Нарахування на оплату праці” за загальним фондом державного бюджету» до листа т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України від 30 квітня 2025 року № 11-8770/25.
2. Погодити перерозподіл видатків за спеціальним фондом державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)», 2271 «Оплата теплопостачання», 2272 «Оплата водопостачання та водовідведення», 2273 «Оплата електроенергії» між судами, Державною судовою адміністрацією України та територіальними управліннями Державної судової адміністрації України (щодо місцевих загальних судів) згідно з додатком 2 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом державного бюджету» до листа т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України від 30 квітня 2025 року № 11-8770/25.
3. Копію рішення надіслати Державній судовій адміністрації України.
Голова Вищої ради правосуддя