Вища рада правосуддя, розглянувши подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Рибкіної Наталі Миколаївни до Дружківського міського суду Донецької області та одночасно відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Рибкіної Наталі Миколаївни до Сквирського районного суду Київської області для здійснення правосуддя строком на один рік,
встановила:
26 березня 2025 року до Вищої ради правосуддя надійшло подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі – ВККСУ, Комісія) від 12 березня 2025 року № 26/пс-25 з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Рибкіної Н.М. до Дружківського міського суду Донецької області та одночасно її відрядження до Сквирського районного суду Київської області для здійснення правосуддя строком на 1 (один) рік (єдиний унікальний номер справи: 3043/0/8-25, вхідний номер справи: 112019).
На підставі протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 26 березня 2025 року зазначений матеріал передано для попереднього розгляду члену Вищої ради правосуддя Кваші О.О.
Суддю Рибкіну Н.М. повідомлено про дату, час і місце засідання Вищої ради правосуддя шляхом надсилання запрошення на електронну пошту та оприлюднення відповідної інформації на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.
У засіданні Вищої ради правосуддя суддя Рибкіна Н.М. просила достроково закінчити її відрядження до Дружківського міського суду Донецької області та одночасно відрядити її до Сквирського районного суду Київської області для здійснення правосуддя.
Вища рада правосуддя, розглянувши подання ВККСУ, заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Квашу О.О., дійшла таких висновків.
Рибкіна Наталя Миколаївна Указом Президента України від 7 вересня 2020 року № 375/2020 призначена на посаду судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області.
Голова Верховного Суду розпорядженням від 21 жовтня 2022 року № 61 передав територіальну підсудність судових справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області Дружківському міському суду Донецької області.
На підставі підпункту 2 пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Голова Верховного Суду рішенням від 21 жовтня 2022 року № 507/0/149-22 відрядив суддю Артемівського міськрайонного суду Донецької області Рибкіну Н.М. до Дружківського міського суду Донецької області для здійснення правосуддя з 24 жовтня 2022 року, без зазначення граничного строку відрядження.
26 лютого 2025 року Верховна Рада України ухвалила Закон України № 4273-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів”» (далі – Закон № 4273-IX) (набрав чинності 25 квітня 2025 року), згідно з яким до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» внесено такі зміни:
1. Доповнено пункт 31 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» підпунктом 3 такого змісту: «3) змінити найменування місцевих загальних судів, перелік яких визначається додатком до цього Закону. Зміна найменування місцевого загального суду не призведе до його реорганізації чи ліквідації або утворення нового суду»;
2. Доповнено додатком «Перелік місцевих загальних судів, що перейменовуються».
Ураховуючи зазначене, найменування Артемівського міськрайонного суду Донецької області змінено на Бахмутський міськрайонний суд Донецької області.
Згідно з абзацом третім частини другої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вища рада правосуддя на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України може ухвалити рішення про дострокове закінчення відрядження судді, якщо обставини, що були підставою відрядження судді, припинилися, про що повідомляється суддя.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 (зі змінами) (далі – Порядок), підставами дострокового закінчення відрядження судді є припинення обставин, що були підставою відрядження судді, або зміна обставин у суді, з якого або до якого відряджений суддя. Пунктом 22 розділу ІІ Порядку визначено, що підстави дострокового закінчення відрядження судді встановлюються Державною судовою адміністрацією України (далі ‒ ДСА України) за зверненням голови суду, до якого відряджений суддя, або голови суду, з якого відряджений суддя. У разі відсутності голови суду, до якого або з якого відряджений суддя, такі підстави встановлюються ДСА України.
Згідно із частиною першою статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя. У період дії надзвичайного чи воєнного стану і за умови зміни територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 цього Закону, суддя суду, територіальна підсудність справ якого змінюється, може бути без його згоди відряджений для здійснення правосуддя до суду, якому визначається територіальна підсудність справ, що перебували у провадженні суду, в якому працює суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді – до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.
Відповідно до частини другої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється на строк, що визначається Вищою радою правосуддя, але не більше ніж на один рік, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.
Пунктом 4 розділу VII Порядку встановлено, що стосовно судді, попередньо відрядженого на підставі пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» без зазначення граничного строку відрядження, Вища кваліфікаційна комісія суддів України встановлює підстави дострокового закінчення попереднього відрядження судді та одночасно його відрядження в тому числі за зверненням Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, судів, суддів.
Підставами для дострокового закінчення попереднього відрядження судді та одночасно його відрядження можуть бути, у тому числі, зміна обставин у суді, до якого відряджений суддя, зокрема, рівень судового навантаження не є надмірним; зміна територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у суді, до якого чи з якого суддя попередньо відряджений на підставі пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» без зазначення граничного строку відрядження.
Перевіривши подання ВККСУ з метою встановлення наявності визначених законом підстав для дострокового закінчення попереднього відрядження та одночасно відрядження судді Рибкіної Н.М. до іншого суду, Вища рада правосуддя зазначає таке.
Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ураховуючи неможливість здійснення правосуддя судом під час воєнного стану, Вища рада правосуддя рішенням від 19 грудня 2024 року № 3707/0/15-24 змінила територіальну підсудність судових справ Дружківського міського суду Донецької області шляхом її передачі до Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з 6 січня 2025 року. Вирішено Дружківському міському суду Донецької області продовжити розгляд справ, які надійшли до 6 січня 2025 року включно на розгляд цього суду в порядку, визначеному частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», та відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 21 жовтня 2022 року № 61. Цим рішенням територіальну підсудність судових справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області змінено шляхом її передачі до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області (відповідно до Закону № 4273-IX – Покровський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області) з 6 січня 2025 року.
У рішенні ВККСУ від 12 березня 2025 року № 26/пс-25 зазначено, що до ВККСУ 16 січня 2025 року надійшло повідомлення ДСА України про необхідність у зв’язку зі зміною обставин в Артемівському міськрайонному суді Донецької області розглянути питання щодо дострокового закінчення відрядження суддів цього суду, зокрема судді Рибкіної Н.М.
У направленій до ВККСУ заяві суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Рибкіна Н.М. надала згоду на дострокове закінчення її відрядження до Дружківського міського суду Донецької області.
У цій заяві суддя Рибкіна Н.М. просила також відрядити її до Сквирського районного суду Київської області. У засіданні ВККСУ суддя Рибкіна Н.М. підтвердила свою згоду на відрядження до цього суду.
Механізм тимчасового відрядження суддів під час дії правового режиму воєнного стану у зв’язку зі зміною територіальної підсудності судових справ запроваджений з метою забезпечення потреби в доступі до правосуддя у випадку, коли здійснення правосуддя в суді, до якого призначено суддю, є неможливим.
Оскільки статтею 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» установлено, що суддя суду, територіальна підсудність справ якого змінюється, може бути без його згоди відряджений для здійснення правосуддя до суду, якому визначається територіальна підсудність справ, що перебували у провадженні суду, в якому працює суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді – до іншого суду того самого рівня і спеціалізації, необхідно зазначити таке.
Відповідно до інформації, яка міститься на офіційному вебсайті ВККСУ (https://vkksu.gov.ua/oblik), станом на день ухвалення ВККСУ рішення № 26/пс‑25 (12 березня 2025 року) про внесення Вищій раді правосуддя подання з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Рибкіної Н.М. та одночасно відрядження її до Сквирського районного суду Київської області строком на 1 (один) рік у Жовтневому районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, суді, якому визначено підсудність справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області, були наявні 3 вакантні посади судді.
Водночас зазначеним рішенням ВККСУ вирішила внести Вищій раді правосуддя подання про відрядження до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області лише щодо 1 судді із 14 суддів Артемівського міськрайонного суду Донецької області за наявності 3 вакантних посад.
Відповідно до пунктів 5, 51 розділу VII Порядку в засіданні Комісії під час розгляду питання внесення подання Вищій раді правосуддя про дострокове закінчення відрядження судді та рекомендування для відрядження до іншого суду того самого рівня i спеціалізації для здійснення правосуддя Комісія пропонує судді надати згоду на його відрядження до іншого суду із числа судів, у яких виявлено надмірний рівень судового навантаження або неможливо здійснювати правосуддя. Пунктом 52 розділу VII Порядку визначено, що перелік судів, у яких надмірний рівень судового навантаження або в яких неможливо здійснювати правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України формує з урахуванням відомостей, наданих Державною судовою адміністрацією України, з яким ознайомлюється суддя i який оприлюднюється на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
З аналізу цих положень Порядку вбачається, що судді надана можливість погодити суд, до якого він бажає бути відрядженим. Водночас Порядок не встановлює чіткої та однозначної вказівки, хто саме має визначити суд з переліку судів, у яких надмірний рівень судового навантаження, до якого суддя може бути відряджений.
Згідно з рішенням ВККСУ від 12 березня 2025 року № 26/пс-25 Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області листом від 27 лютого 2025 року № 01-02/13/2025 поінформував ВККСУ, що із 6 січня 2025 року (з дня визначення підсудності справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області Жовтневому районному суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області) до 26 лютого 2025 року значно зросла кількість вхідної кореспонденції, збільшилась кількість судових справ усіх форм судочинства, які надійшли та перебували у провадженні Жовтневого районного суду Кривого Рогу Дніпропетровської області, порівняно з навантаженням за аналогічний звітний період статистичного обліку інформації за 2024 рік. У цьому листі зазначено, що до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області вже передано значну частину судових справ та матеріалів Артемівського міськрайонного суду Донецької області, а також надходять справи Артемівського міськрайонного суду Донецької області після їх перегляду судами вищих інстанцій.
Відповідно до відомостей щодо рівня судового навантаження суддів місцевих загальних та апеляційних судів за 2024 рік, які надала ДСА України листом від 28 січня 2025 року № 15-2054/25, Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області до того, як був визначений судом, якому передано підсудність справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області, займав 9 позицію із 46 судів у рейтингу місцевих загальних судів з найбільшим судовим навантаженням у Дніпропетровській області.
У Жовтневому районному суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області станом на 31 грудня 2024 року здійснювали правосуддя 12 суддів, а нормативна чисельність суддів у цьому суді за розрахунками ДСА України має становити 26 суддів. Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, становить 447 днів і є більшою ніж у середньому по Україні (374 дні).
З огляду на викладене є підстави вважати, що із дня передачі до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області рівень навантаження на суддів значно збільшиться порівняно з показником за 2024 рік.
ВККСУ рішенням від 12 березня 2025 року № 26/пс-25, зокрема, вирішила внести Вищій раді правосуддя подання про дострокове закінчення відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Хомченко Л.І. та одночасне її відрядження до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області строком на один рік.
Вища рада правосуддя рішенням від 17 квітня 2025 року № 828/0/15-25 вирішила достроково закінчити відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Хомченко Л.І. до Дружківського міського суду Донецької області та відрядити її до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
З урахуванням такого відрядження, за розрахунками ДСА України, навантаження в Жовтневому районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області становитиме 413 днів для розгляду справ одним повноважним суддею. Після відрядження судді Хомченко Л.І. до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в зазначеному суді наявні 2 вакантні посади судді. У разі відрядження до цього суду ще одного судді рівень навантаження становитиме 383 дні, що також є вищим за середній рівень навантаження по Україні, однак наблизить цей показник до середнього. Якщо в Жовтневому районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області будуть заповнені всі вакантні посади, то навантаження суду становитиме 358 днів для розгляду справ одним повноважним суддею, що зробить цей показник нижчим за середній по Україні та забезпечить більш ефективну реалізацію громадянами права на доступ до правосуддя.
Водночас зазначені розрахунки ДСА України щодо рівня навантаження в Жовтневому районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області потрібно оцінювати в розрізі того, що їх було здійснено до визначення підсудності справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області Жовтневому районному суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області. Розраховані показники часу, необхідного для розгляду справ одним повноважним суддею, однозначно будуть вищими у зв’язку зі зміною територіальної підсудності та передачею справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Згідно із частиною першою статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України (підпункт 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України (щодо принципу інстанційності в системі судів загальної юрисдикції) від 12 липня 2011 року № 9-рп/2011).
Зазначений конституційний принцип полягає в тому, що суддя першочергово зобов’язаний забезпечити потребу в доступі до правосуддя в суді, до якого він призначений, крім випадків, коли здійснення правосуддя в такому суді є неможливим або коли навантаження в суді, до якого його призначено, дає змогу без шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя здійснити відрядження судді до іншого суду.
Принцип територіальності проявляється в тому, що місцеві загальні суди утворюються із прив’язкою до адміністративно-територіального устрою, а тому розташовані в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах). Таке розміщення судів робить їх найбільш наближеними до населення та забезпечує доступ громадян до правосуддя з урахуванням навантаження на суди та можливості своєчасного розгляду справ.
Місцеві загальні суди є спеціалізованими судами, що розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом.
Передача нерозглянутих справ з одного суду до іншого значно збільшує навантаження на суд, який їх приймає. Обсяг роботи зростає у зв’язку з прийняттям нових справ, що, в свою чергу, призводить до затягування розгляду як переданих, так і поточних справ. Суддям доводиться додатково витрачати час на ознайомлення з матеріалами, які мають різну складність і потребують детального аналізу. Це призводить до перевантаження суддів, зниження якості розгляду справ через брак часу та порушення процесуальних строків.
За інформацією ДСА України про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних та місцевих судів за І квартал 2025 року (без урахування даних 170 місцевих та апеляційних судів, підсудність справ яких змінено станом на 31 березня 2025 року), до провадження Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшло 3882 справи та матеріали. Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею цього суду, становить 144 і є більшою ніж у середньому по Україні (101 день). У разі відрядження одного судді до цього суду середнє навантаження на одного суддю для розгляду справ і матеріалів зменшиться до 133 днів, двох – 124 днів, трьох – 115 днів.
Згідно із частиною першою статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя може бути переведений, у тому числі тимчасово шляхом відрядження, на посаду судді до іншого суду Вищою радою правосуддя в порядку, передбаченому законом.
Наведена норма кореспондується із частиною другою статті 70 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» та пунктом 2 розділу I Порядку.
Відповідно до пункту 61 розділу VII Порядку за результатами розгляду подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про дострокове закінчення попереднього відрядження судді та одночасне його відрядження Вища рада правосуддя ухвалює, зокрема, рішення про відмову в достроковому закінченні попереднього відрядження судді та у відрядженні судді.
Ураховуючи обставини, які були підставою для звернення ДСА України до ВККСУ з повідомленням про необхідність розгляду питання щодо дострокового закінчення відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Рибкіної Н.М. до Дружківського районного суду Донецької області (зміна територіальної підсудності судових справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області), доцільним та раціональним кроком, а також таким, що слугує меті справедливого та необхідного забезпечення доступу громадян до правосуддя та враховує принцип територіальності, мало б бути рішення щодо внесення подання про дострокове закінчення відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Рибкіної Н.М. до Дружківського районного суду Донецької області та одночасне її відрядження до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, суду, якому визначено підсудність справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області.
З огляду на викладене, ураховуючи, що територіальну підсудність судових справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області визначено Жовтневому районному суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, судове навантаження в Жовтневому районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області є надмірним, у цьому суді наявні вакантні посади, керуючись частиною першою статті 131 Конституції України, статтею 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», розділами ІV, VII Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища рада правосуддя
вирішила:
відмовити в достроковому закінченні відрядження судді Бахмутського міськрайонного суду Донецької області Рибкіної Наталі Миколаївни до Дружківського міського суду Донецької області та у відрядженні судді Бахмутського міськрайонного суду Донецької області Рибкіної Наталі Миколаївни до Сквирського районного суду Київської області для здійснення правосуддя.
Голова Вищої ради правосуддя
Члени Вищої ради правосуддя
Тетяна БОНДАРЕНКО
Олег КАНДЗЮБА
Оксана КВАША
Олена КОВБІЙ
Алла КОТЕЛЕВЕЦЬ
Дмитро ЛУК’ЯНОВ
Роман МАСЕЛКО
Олексій МЕЛЬНИК
Микола МОРОЗ
Ольга ПОПІКОВА
Олександр САСЕВИЧ