X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
22.05.2025
1105/0/15-25
Про зміну територіальної підсудності судових справ Краснопільського районного суду Сумської області

Вища рада правосуддя, ураховуючи положення частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розглянувши подання Голови Верховного Суду про зміну територіальної підсудності судових справ Краснопільського районного суду Сумської області,

 

встановила:

 

відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об’єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду.

Порядок розгляду Вищою радою правосуддя подання Голови Верховного Суду щодо зміни територіальної підсудності судових справ установлено главою 29Регламенту Вищої ради правосуддя, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 52/0/15-17, у редакції рішення Вищої ради правосуддя від 21 листопада 2023 року № 1068/0/15-23 (зі змінами).

19 травня 2025 року до Вищої ради правосуддя (вх. № 5178/0/8-25) надійшло подання Голови Верховного Суду про зміну територіальної підсудності судових справ Краснопільського районного суду Сумської області.

У поданні зазначено, що до Верховного Суду надійшли лист голови Краснопільського районного суду Сумської області Ю. Зері та протокол зборів суддів Краснопільського районного суду Сумської області від 28 березня 2025 року № 2 (вх. № 1037/0/1-25 від 31 березня 2025 року) щодо зміни територіальної підсудності судових справ цього районного суду шляхом передачі її одному із судів міста Сум.

У листі Ю. Зеря зазначила, що 18 березня 2025 року в селищі Краснопілля відбулося різке погіршення безпекової ситуації: селище піддається постійним обстрілам артилерією, керованими авіабомбами, іншим озброєнням, внаслідок чого більшість будівель, розташованих поруч із приміщенням суду, пошкоджено або зруйновано повністю, пошкоджені або зруйновані приватні житлові будинки, є загиблі та поранені серед цивільного населення. У селищі здебільшого немає енергопостачання (зокрема у приміщенні суду), газопостачання, доступу до інтернету; немає транспортного сполучення з населеними пунктами громади.

У листі також повідомлено, що з 19 березня 2025 року працівників апарату суду евакуйовано з родинами до міста Сум. Із 21 березня 2025 року щодня о 06:00 Краснопільська селищна рада проводить евакуаційні заходи. Усі державні установи, організації, відділення банків евакуйовані до більш безпечних місць; аптеки й магазини не працюють. Кількість обстрілів керованими авіабомбами щодня сягає кількох десятків.

Верховний Суд листами від 3 квітня 2025 року № 1285/0/2-25, № 1286/0/2-25 звернувся до Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України), Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області (далі – ТУ ДСА України в Сумській області) та голови Сумського апеляційного суду В. Рунова з проханням висловити позицію щодо доцільності зміни територіальної підсудності судових справ Краснопільського районного суду Сумської області.

На сьогодні у Верховному Суді наявні листи:

начальника ТУ ДСА України в Сумській області В. Кібця (вх. № 1113/0/1-25 від 4 квітня 2025 року), у якому запропоновано змінити територіальну підсудність судових справ Краснопільського районного суду Сумської області шляхом її передачі до Зарічного районного суду міста Суми;

голови Сумського апеляційного суду В. Рунова (вх. № 1161/0/1-25 від 9 квітня 2025 року), у якому висловлено прохання вирішити питання про зміну територіальної підсудності судових справ Краснопільського районного суду Сумської області шляхом її передачі до Зарічного районного суду міста Суми, а також відрядження суддів до цього суду з метою забезпечення належного доступу громадян до правосуддя;

т. в. о. Голови ДСА України М. Пампури (вх. № 1259/0/1-25 від 16 квітня 2025 року), у якому зазначено, що листами ТУ ДСА України в Сумській області та Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області (№ 01-1293/25 від 1 квітня 2025 року, № ЕП-03/324/2025-вих від 9 квітня 2025 року) запропоновано змінити територіальну підсудність судових справ Краснопільського районного суду Сумської області на Зарічний районний суд міста Суми або Київський районний суд міста Полтави. Водночас у листі вказано, що під час ракетного обстрілу міста Сум війська російської федерації 13 квітня 2025 року пошкодили будівлю Зарічного районного суду міста Суми на вул. Академічній, 13; за інформацією, яку надало ТУ ДСА України в Сумській області, у будівлі вибито вікна, пошкоджено техніку, меблі та внутрішнє оздоблення (стіни, стелі). Триває обстеження будівлі та визначення потреби в бюджетних асигнуваннях для усунення наслідків обстрілу.

Наведене свідчить про наявність визначених частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» підстав для зміни територіальної підсудності судових справ суду, розташованого на відповідній території, а саме Краснопільського районного суду Сумської області. Згідно із цією самою нормою територіальна підсудність судових справ відповідного суду має передаватися до суду, який найбільш територіально наближений до суду, що не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду.

Ураховуючи навантаження, кількість суддів, які здійснюють правосуддя в місцевих судах Сумської області, Голова Верховного Суду у поданні зазначив, що найбільш оптимальним варіантом є зміна територіальної підсудності судових справ Краснопільського районного суду Сумської області шляхом її визначення Зарічному районному суду міста Суми.

Такий підхід ураховує наявне навантаження судів, територіальна підсудність судових справ яких змінюється, та судів, яким передається відповідна територіальна підсудність судових справ. Також ураховано географічне розташування та, відповідно, реалізацію учасниками судових справ права на доступ до суду.

Усе наведене може бути забезпечено за умови відрядження суддів суду, територіальна підсудність судових справ якого змінюється, до суду, якому буде передано територіальну підсудність судових справ.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в період дії надзвичайного чи воєнного стану та за умови зміни територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 цього Закону, суддя суду, територіальна підсудність справ якого змінюється, може бути без його згоди відряджений для здійснення правосуддя до суду, якому визначається територіальна підсудність справ, що перебували у провадженні суду, в якому працює суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді – до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.

З огляду на наведене доцільним є розгляд питання щодо відрядження суддів до суду, якому визначена територіальна підсудність судових справ, з урахуванням інформації, яку надала ДСА України, ТУ ДСА України в Сумській області та голова Сумського апеляційного суду В. Рунов.

Ураховуючи зазначені в поданні Голови Верховного Суду підстави для зміни територіальної підсудності судових справ Краснопільського районного суду Сумської області, а також повідомлені факти та обставини, Вища рада правосуддя вважає за необхідне змінити територіальну підсудність судових справ Краснопільського районного суду Сумської області шляхом її передачі до Зарічного районного суду міста Суми.

Пунктом 1 розділу II Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17, зі змінами (далі – Порядок), передбачено, що підставою для відрядження судді є, зокрема, зміна територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Підстави для відрядження судді встановлюються ДСА України, у тому числі за зверненнями Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, судів, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, інших юридичних чи фізичних осіб (пункт 2 розділу II Порядку).

ДСА України надсилає повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді або дострокового закінчення відрядження судді до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протягом десяти днів з дати отримання звернення. Таке повідомлення надсилається стосовно кожного суду окремо (пункт 3 розділу II Порядку).

Ураховуючи наведене, Вища рада правосуддя вважає за доцільне звернутися до ДСА України щодо встановлення підстав для відрядження суддів Краснопільського районного суду Сумської області для здійснення правосуддя.

Керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», главою 29 Регламенту Вищої ради правосуддя, Вища рада правосуддя

 

вирішила:

 

1. Змінити з 2 червня 2025 року територіальну підсудність судових справ Краснопільського районного суду Сумської області шляхом її передачі до Зарічного районного суду міста Суми.

2. Державній судовій адміністрації України вжити невідкладних заходів щодо звернення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з питань стосовно відрядження суддів Краснопільського районного суду Сумської області для здійснення правосуддя.

 

 

Голова Вищої ради правосуддя

Григорій УСИК