Частиною першою статті 1 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» встановлено, що Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.
До повноважень Вищої ради правосуддя, визначених статтею 131 Конституції України та статтею 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», належить вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів.
Відповідно до пункту 16 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя бере участь у визначенні видатків Державного бюджету України на утримання судів, органів та установ системи правосуддя.
Крім того, на підставі статті 33 Бюджетного кодексу України Вища рада правосуддя надає Кабінету Міністрів України пропозиції щодо пріоритетних завдань фінансового забезпечення судової влади та її незалежності.
В умовах активного євроінтеграційного процесу належне фінансування судової системи є фундаментальною передумовою для забезпечення її інституційної спроможності та незалежності, адже не лише гарантує безперервність здійснення правосуддя, але й слугує потужним інструментом для відновлення та стабілізації правопорядку в умовах повномасштабного вторгнення.
Європейський Союз висуває високі вимоги до ефективності судової системи в Україні, розглядаючи її як ключовий показник демократичних змін. Водночас забезпечення стабільного та якісного фінансування судів, органів та установ системи правосуддя є важливим кроком на шляху до впровадження європейських стандартів у сфері правосуддя.
Упродовж останніх років судова система України працює в складних умовах, стикаючись із низкою організаційних та фінансових викликів. Повномасштабне вторгнення російської федереції поглибило ці проблеми, ускладнивши процеси кадрового, фінансового, матеріально-технічного та іншого забезпечення судової гілки влади.
У Звіті про результати аудиту відповідності на тему «Забезпечення засад функціонування судової влади», затвердженому рішенням Рахункової палати від 3 липня 2024 року № 32-2, неповне фінансове забезпечення судової влади, що не відповідає вимогам Конституції України та призводить до фінансових і матеріально-технічних проблем у забезпеченні діяльності судів, визначено однією з проблем у частині забезпечення засад функціонування судової гілки влади.
За інформацією Державної судової адміністрації України, Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» їй як головному розпоряднику бюджетних коштів встановлено бюджетні призначення в загальній сумі 22 105,3 млн грн, що забезпечує лише 61 % від її потреби у фінансових ресурсах.
До Вищої ради правосуддя продовжують надходити звернення судів щодо низького рівня заробітної плати працівників апаратів судів, який призводить до плинності кадрів, втрати кваліфікованих спеціалістів та, відповідно, зниження якості організаційної роботи суду, а також стосовно врегулювання питання класифікації посад державної служби, яка призвела до диспропорції в оплаті праці працівників різних державних установ, у тому числі працівників за рівнозначними посадами безпосередньо в межах суду.
Крім того, суди зазначають про незадовільний стан матеріально-технічного забезпечення їх діяльності, зокрема в частині нестачі сучасних та якісних засобів інформатизації, іншого обладнання й приладдя, необхідного для повноцінної роботи, а також про неналежні умови праці, зокрема, щодо необхідності здійснення поточних / капітальних ремонтів приміщень судів, оновлення меблів, кліматичного обладнання тощо. Частина судів у зв’язку з воєнними діями зруйнована, перебуває на окупованих територіях чи в зоні активних бойових дій, з огляду на що їхню територіальну підсудність змінено, що також створює додаткове навантаження на суддів та працівників апаратів судів.
З метою обговорення основних викликів, які сьогодні постали перед судовою системою України, виявлення нагальних потреб, що потребують термінового вирішення, а також окреслення пріоритетних напрямів подальшої роботи Вища рада правосуддя заслухала інформацію т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В. та Голови Ради суддів України Моніча Б.С. із вищезазначених питань.
Належне фінансове забезпечення судової системи України є невід’ємною складовою її незалежності. Ефективне впровадження реформ у сфері правосуддя є неможливим без достатнього ресурсного забезпечення. Разом із тим для стабільного функціонування судової системи, яка навіть в умовах правового режиму воєнного стану забезпечує громадянам доступ до правосуддя, необхідна комплексна підтримка, консолідація зусиль та тісна взаємодія різних державних органів та інституцій на національному рівні, адже вирішення зазначених питань є не лише внутрішньою потребою судової гілки влади, а й важливим елементом виконання Україною євроінтеграційних зобов’язань.
Згідно зі статтею 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя Вища рада правосуддя ухвалює та оприлюднює публічні заяви і звернення.
Заслухавши інформацію т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В. з питань організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів та Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо поліпшення стану організаційного забезпечення діяльності судів, а також з метою утвердження незалежності суддів та авторитету правосуддя в частині належного фінансування та умов для функціонування судів, органів та установ системи правосуддя, реалізовуючи повноваження, установлені статтею 131 Конституції України, пунктом 4 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Взяти до відома інформацію т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В. та Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про стан організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів.
2. Ухвалити публічне звернення до Президента України, що додається.
3. Ухвалити публічне звернення до Кабінету Міністрів України, що додається.
4. Оприлюднити публічні звернення до Президента України та Кабінету Міністрів України на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.
5. Надіслати копії публічних звернень Президентові України та Кабінету Міністрів України, відповідно.
Голова Вищої ради правосуддя
Додаток 1 до рішення ВРП від 21.08.2025 № 1771/0/15-25
Додаток 2 до рішення ВРП від 21.08.2025 № 1771/0/15-25