Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Частиною третьою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» установлено, що Державна судова адміністрація України (далі – ДСА України) здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення судів, крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів.
Згідно з пунктами 4, 7 частини п’ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів:
затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством;
здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Відповідно до частини четвертої статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління ДСА України.
Згідно з пунктом 3 Типового положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 13 квітня 2023 року № 358/0/15-23 (зі змінами), основним завданням територіального управління ДСА України є організаційне та фінансове забезпечення діяльності місцевих судів, крім господарських та адміністративних, з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів і забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.
Серед повноважень територіального управління ДСА України, установлених пунктом 4 зазначеного Типового положення, відповідно до покладених на нього завдань є забезпечення дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, ефективне, результативне і цільове використання коштів державного бюджету, законність використання ресурсів та майна, запобігання порушенням та зловживанням.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» ДСА України як головному розпоряднику бюджетних коштів затверджено бюджетні призначення за бюджетною програмою 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» в сумі 18 495 305,2 тис. грн за загальним фондом державного бюджету та 3 600 000,0 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету.
У додатку 7 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» визначено розподіл видатків державного бюджету в системі ДСА України.
Підпунктами 14, 15 пункту 9 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19 (зі змінами), установлено, що Голова ДСА України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є ДСА України, та приймає за погодженням із Вищою радою правосуддя рішення про перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя погоджує в установленому порядку перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Згідно з пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня у системі ДСА України у межах загального обсягу бюджетних призначень за відповідною бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами державного бюджету здійснюється ДСА України. Перерозподіл видатків, що здійснюється відповідно до абзацу другого цього пункту та призводить до зміни обсягів видатків судів, погоджується ДСА України з Вищою радою правосуддя.
5 грудня 2025 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України М. Пампури від 4 грудня 2025 року № 11-24282/25 (вх. № 12930/0/8-25) із пропозиціями щодо перерозподілу видатків споживання та видатків розвитку за спеціальним фондом державного бюджету між судами, територіальними управліннями ДСА України (щодо місцевих загальних судів) та ДСА України згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом державного бюджету України».
Пропозиції щодо запропонованого перерозподілу видатків надано на погодження Вищій раді правосуддя за результатами опрацювання ДСА України нагальної потреби місцевих та апеляційних судів у бюджетних асигнуваннях за спеціальним фондом державного бюджету за такими напрямами:
за кодом економічної класифікації видатків (далі – КЕКВ) 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» в сумі 16 811,05 тис. грн для придбання паперу, марок, господарських та канцелярських товарів, джерел безперебійного живлення, картриджів, малоцінних предметів тощо;
за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» в сумі 3717,77 тис. грн для оплати поточних ремонтів приміщень судів, перезаряджання картриджів, експлуатаційних послуг, придбання ліцензійного програмного забезпечення тощо;
за КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» в сумі 620,0 тис. грн для оплати теплопостачання;
за КЕКВ 2272 «Оплата водопостачання та водовідведення» в сумі 214,08 тис. грн для оплати водопостачання;
за КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії» в сумі 2766,2 тис. грн для оплати електроенергії;
за КЕКВ 2274 «Оплата природного газу» в сумі 150,0 тис. грн для оплати постачання газу;
за КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг» в сумі 421,3 тис. грн для придбання палива для генераторів;
за КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» в сумі 219,6 тис. грн для компенсації витрат на поховання та увічнення пам’яті суддів, суддів у відставці;
за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» в сумі 1317,1 тис. грн для оплати винагороди присяжним;
за КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» в сумі 19 234,18 тис. грн для придбання джерел автономного живлення, комп’ютерної та іншої техніки;
за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» в сумі 1379,67 тис. грн для капітального ремонту приміщень судів;
за КЕКВ 3142 «Реконструкція та реставрація інших об’єктів» в сумі 7173,231 тис. грн для здійснення робіт із реконструкції приміщень судів;
за КЕКВ 3143 «Реставрація пам’яток культури, історії та архітектури» в сумі 3881,57 тис. грн для здійснення робіт із реставрації приміщень судів.
Бюджетні асигнування розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня в системі ДСА України за визначеними напрямами запропоновано збільшити за спеціальним фондом державного бюджету за рахунок зменшення видатків в сумі 42 891,84 тис. грн за напрямом «Організаційне забезпечення діяльності органів судової влади», а також за рахунок перерозподілу економії коштів окремих судів в сумі 15 013,911 тис. грн, які не будуть ними використані.
Крім того, економію бюджетних асигнувань судів загальною сумою 9926,036 тис. грн (за КЕКВ 2250 «Видатки на відрядження» – 855,378 тис. грн, КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії» – 18,0 тис. грн, КЕКВ 2274 «Оплата природного газу» – 1040,83 тис. грн, КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг» – 435,2 тис. грн, КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» – 97,0 тис. грн, КЕКВ 3142 «Реконструкція та реставрація інших об’єктів» – 7479,628 тис. грн) ДСА України запропонувала акумулювати за напрямом видатків «Організаційне забезпечення діяльності органів судової влади» з метою їх подальшого перерозподілу між іншими судами.
У додатку 2 до листа ДСА України від 4 грудня 2025 року № 11-24282/25 наведено інформацію щодо додаткової потреби та економії комунальних видатків на 2025 рік у розрізі судів та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів).
Копії звернень судів та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) стосовно потреби в бюджетних асигнуваннях і наявної економії коштів додано до листа ДСА України від 4 грудня 2025 року № 11-24282/25.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Погодити перерозподіл бюджетних видатків за спеціальним фондом державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)», 2250 «Видатки на відрядження», 2271 «Оплата теплопостачання», 2272 «Оплата водопостачання та водовідведення», 2273 «Оплата електроенергії», 2274 «Оплата природного газу», 2275 «Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг», 2730 «Інші виплати населенню», 2800 «Інші поточні видатки», 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування», 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів», 3142 «Реконструкція та реставрація інших об’єктів» та 3143 «Реставрація пам’яток культури, історії та архітектури» між судами, територіальними управліннями Державної судової адміністрації України (щодо місцевих загальних судів) та Державною судовою адміністрацією України згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом державного бюджету України» до листа т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України від 4 грудня 2025 року № 11-24282/25.
2. Копію рішення надіслати Державній судовій адміністрації України.
Голова Вищої ради правосуддя
Додаток 1 до листа ДСА від 4 грудня 2025 року № 11-24282/25