X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Член Вищої ради правосуддя
КОВБІЙ ОЛЕНА ВАСИЛІВНА
Ухвала
Київ
22.01.2026
201/0/18-26
Про залишення без розгляду та повернення повідомлення судді Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчука В.Е.

Член Вищої ради правосуддя Ковбій Олена Василівна, перевіривши повідомлення судді Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчука Віктора Едуардовича про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя,

 

встановив:

 

на електронну пошту Вищої ради правосуддя 20 січня 2026 року (вх. № 149/0/6-26) надійшло повідомлення судді Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчука В.Е. про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 20 січня 2026 року зазначене повідомлення судді передано члену Вищої ради правосуддя Ковбій О.В. для перевірки.

До повноважень Вищої ради правосуддя, передбачених пунктом 9 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», належить вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів.

Вища рада правосуддя відповідно до статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» вживає заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя з власної ініціативи, за зверненням судді, судів, органів та установ системи правосуддя.

Пунктом 24.3. Регламенту Вищої ради правосуддя встановлено, що повідомлення про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя подаються до Ради в письмовій (паперовій або електронній) формі.

Організаційно-правові засади використання електронних документів визначені Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг».

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документ – документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документ має містити обов’язкові реквізити (дані), без яких він не може бути підставою для його обліку і не матиме юридичної сили.

Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа (стаття 6 цього Закону).

Статтею 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлено, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред’явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом підтвердження удосконаленого або кваліфікованого електронного підпису чи печатки, а в разі накладання на електронний документ електронного підпису чи печатки іншого виду – із застосуванням інших засобів і методів захисту інформації з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Під час вивчення повідомлення судді Ємчука В.Е. встановлено, що всупереч вимогам Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» зазначене повідомлення судді надіслано до Вищої ради правосуддя в електронному вигляді без накладення на нього електронного підпису його автора, відповідно, воно не має статусу електронного документа. Відсутність у повідомленні судді, поданому в електронній формі, електронного підпису його автора не дає можливості його ідентифікувати.

Пунктом 5.31 Регламенту Вищої ради правосуддя встановлено, що подані (надіслані) до Ради заяви, скарги, повідомлення, звернення, які підлягають автоматизованому розподілу між членами Ради, дисциплінарними інспекторами Ради, мають містити власноручний підпис або кваліфікований електронний підпис автора (заявника). У разі відсутності власноручного підпису або кваліфікованого електронного підпису автора (заявника) та/або належних документів на підтвердження повноважень представника заява, скарга, повідомлення, звернення на підставі ухвали члена Ради – доповідача, дисциплінарного інспектора Ради – доповідача підлягають залишенню без розгляду та поверненню автору (заявнику) або його представнику.

 

На підставі викладеного, керуючись пунктами 5.3¹ Регламенту Вищої ради правосуддя, член Вищої ради правосуддя

 

ухвалив:

 

повідомлення судді Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчука Віктора Едуардовича про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя залишити без розгляду та повернути заявнику.

 

Член Вищої ради правосуддя

Олена КОВБІЙ
Ознака до документа: 
Результати розгляду повідомлень суддів про втручання в діяльність