X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Дисциплінарний інспектор
ІЛЬНИЦЬКИЙ ОЛЕГ ВОЛОДИМИРОВИЧ
Ухвала
Київ
11.02.2026
352/0/18-26
Про залишення без розгляду та повернення дисциплінарної скарги Громадської організації «Якісне суспільство», поданої через Керівника – Тодора Пановського, стосовно Голови Печерського районного суду міста Києва Козлова Руслана Юрійовича

Дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя Ільницький Олег Володимирович, здійснивши попередню перевірку дисциплінарної скарги Громадської організації «Якісне суспільство», поданої через Керівника – Тодора Пановського, стосовно Голови Печерського районного суду міста Києва Козлова Руслана Юрійовича,

встановив:

до Вищої ради правосуддя 09 лютого 2026 року (вхідний № 50/3/13-26) надійшла (шляхом перенаправлення з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (вих. № 27-718/26 від 09 лютого 20256 року)) дисциплінарна скарга Громадської організації «Якісне суспільство», поданої через Керівника – Т. Пановського, стосовно рішень і дій Голови Печерського районного суду міста Києва Козлова Р.Ю..

05 серпня 2021 року набрав чинності Закон України від 14 липня 2021 року № 1635-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя», яким внесено зміни до Закону України «Про Вищу раду правосуддя», зокрема в частині здійснення дисциплінарних проваджень щодо суддів, зокрема розділ I доповнено главою 6 «Служба дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя»

Пунктом 236 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя» установлено, що днем початку роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя є день опублікування Вищою радою правосуддя повідомлення про початок роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя у газеті «Голос України».

Рішенням Вищої ради правосуддя від 10 грудня 2024 року № 3582/0/15-24 визначено днем початку роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя 23 грудня 2024 року та повідомлено про початок роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя шляхом публікації відповідної інформації в газеті «Голос України». Відповідне оголошення розміщено в газеті «Голос України» від 21 грудня 2024 року № 194 (246).

На підставі протоколу автоматизованого розподілу справи між дисциплінарними інспекторами Вищої ради правосуддя 09 лютого 2026 року вказану скаргу передано дисциплінарному інспектору Вищої ради правосуддя Ільницькому О.В. для проведення попередньої перевірки.

Статтею 42 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» встановлено, що дисциплінарне провадження розпочинається після отримання Вищою радою правосуддя скарги щодо дисциплінарного проступку судді, з повідомленням про вчинення дисциплінарного проступку суддею (дисциплінарної скарги), поданої відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», або за ініціативою Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя чи за зверненням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у випадках, визначених законом.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 43 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя, визначений автоматизованою системою розподілу справ для попередньої перевірки відповідної дисциплінарної скарги (дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя – доповідач) вивчає дисциплінарну скаргу і перевіряє її відповідність вимогам закону; за наявності підстав, визначених пунктами 1, 4 і 5 частини першої статті 44 цього Закону, – залишає без розгляду та повертає дисциплінарну скаргу скаржнику.

Вимоги щодо звернення з дисциплінарною скаргою встановлені статтею 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Частиною першою статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що право на звернення із скаргою щодо дисциплінарного проступку судді, з повідомленням про вчинення дисциплінарного проступку суддею (дисциплінарною скаргою) має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи – через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування – через своїх керівників або представників.

Попередньою перевіркою встановлено, що скарга від імені Громадської організації «Якісне суспільство» подана та підписана керівником Організації Т. Пановським, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Оскільки Громадська організація «Якісне суспільство» (код ЄДРПОУ 42228100) є юридичною особою, єдиним способом здійснення права на звернення з дисциплінарною скаргою, частина перша статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначає через адвоката.

Підтвердження статусу адвоката Пановським Т., який уповноважений звертатися від імені Організації з дисциплінарною скаргою до Вищої ради правосуддя до скарги не надано; перевіркою Єдиного реєстру адвокатів України такого підтвердження теж не здобуто.

Згідно з частинами другою та третьою статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» дисциплінарна скарга подається у письмовій формі та повинна містити такі відомості: 1) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) скаржника, його місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв’язку; 2) прізвище, ім’я, по батькові та посада судді (суддів), щодо якого (яких) подано скаргу; 3) конкретні відомості про наявність у поведінці судді ознак дисциплінарного проступку, який відповідно до частини першої статті 106 цього Закону може бути підставою для дисциплінарної відповідальності судді; 4) посилання на фактичні дані (свідчення, докази), що підтверджують зазначені скаржником відомості.

Дисциплінарна скарга підписується скаржником із зазначенням дати її підписання.

Вища рада правосуддя затверджує та розміщує на офіційному веб-порталі судової влади зразок дисциплінарної скарги.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 14 грудня 2023 року № 1313/0/15-23 (з наступними змінами рішенням Вищої ради правосуддя від 19 березня 2024 року № 803/0/15-24) затверджено зразок скарги щодо дисциплінарного проступку судді (суддів) (дисциплінарної скарги), що враховує вимоги частини другої статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Дата та підпис скаржника або його представника за ним заповнюється обов’язково.

Дисциплінарна скарга подається до Вищої ради правосуддя у письмовій (паперовій або електронній) формі та повинна містити відомості, передбачені частиною другою статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Дисциплінарна скарга може подаватися в електронній формі на офіційну електронну адресу Вищої ради правосуддя або через модуль «Електронний кабінет» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи за умови її підписання кваліфікованим електронним підписом (пункт 13.3 Регламенту Вищої ради правосуддя, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 52/0/15-17 (у редакції рішення Вищої ради правосуддя від 21 листопада 2023 року № 1068/0/15-23)).

При цьому, використання у випадку подання дисциплінарної скарги у письмовій формі факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного, електронного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису наведені нормативно-правові акти, які визначають порядок звернення з дисциплінарною скаргою не передбачають. Скріплення дисциплінарної скарги підписом скаржника або його представника має бути виконане власноручно.

Організаційно-правові засади використання електронних документів визначені Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг».

Згідно зі статтею 5 цього Закону електронний документ – документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа (стаття 6 зазначеного Закону).

Статтею 7 цього Закону визначено, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред’явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом підтвердження удосконаленого або кваліфікованого електронного підпису чи печатки, а в разі накладання на електронний документ електронного підпису чи печатки іншого виду - із застосуванням інших засобів і методів захисту інформації з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

З огляду на викладене, скарга, яка надійшла у електронному вигляді без накладення кваліфікованого електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису особи, вважається поданою з порушенням порядку, визначеного законом.

За результатами попередньої перевірки встановлено, що дисциплінарна скарга від імекні Організації, яка надійшла електронною поштою в порядку пересилання від Вищої кваліфікаціної комісії суддів України не містять зробленого власноруч підпису саме від імені Скаржника, а є фотокопією його відтворення з копією печатки Організації, а також не містять відомостей про накладений на неї електронний цифровий підпис, що, як наслідок, не свідчить про набуття нею статусу електронного документа.. За наведених обставин відсутні можливості підтвердити авторство поданої скарги від імені Організації.

Натомість, за протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, надіслані матеріали підписані кваліфікованим електронним підписом, що належить посадовій особі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка не є Скаржником чи уповноваженою ним особою на подання скарги, а тому не спростовує висновків щодо недодержання порядку звернення із дисциплінарною скаргою.

Таким чином, при поданні дисциплінарної скарги Громадська організація «Якісне суспільство», через Керівника – Т. Пановського, стосовно Голови Печерського районного суду міста Києва Козлова Р.Ю., за якою була проведена попередня перевірка, порушило порядок звернення, визначений Законом України «Про судоустрій і статус суддів», що є підставою для залишення дисциплінарної скарги без розгляду та повернення її скаржнику на підставі пункту 1 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

В цьому випадку дисциплінарний інспектор самостійно залишає без розгляду та повертає дисциплінарну скаргу скаржнику (пункт 2 частини першої статті 43 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»).

Додатково слід звернути увагу, що ухвалами від 02 лютого 2026 року № 285/0/18-26 та від 04 лютого 2026 року № 309/0/18-26 скарга цієї ж Організації залишалися без розгляду та поверталася скаржнику з аналогічних підстав із детальним роз’ясненням недоліків суб’єкта та порядку подання скарги від імені Організації–юридичної особи засобами електронного поштового зв’язку без підписання кваліфікованим електронним підписом для проведення на її підстави попередньої перевірки. Зважаючи на це, подання скарг з такими ж недоліками свідчить про свідоме неврахування наведених попередньо зауважень, які впливають на оцінку допустимості звернення.

За наявності підстав для повернення дисциплінарної скарги не проводиться оцінка достовірності відомостей про ознаки дисциплінарного проступку у поведінці судді та доказів його вчинення.

Усунення вказаних недоліків не позбавляє права скаржника повторно звернутися з дисциплінарною скаргою в порядку, визначеному Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтею 108 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 42–44, пунктами 236 розділу ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя», дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя,

 

ухвалив:

дисциплінарну скаргу Громадської організації «Якісне суспільство», подану через Керівника – Тодора Пановського, стосовно Голови Печерського районного суду міста Києва Козлова Руслана Юрійовича залишити без розгляду та повернути скаржнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Дисциплінарний інспектор

Вищої ради правосуддя

Олег ІЛЬНИЦЬКИЙ

 

Ознака до документа: 
Результати розгляду питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності