X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
31.08.2021
1900/0/15-21
Про внесення Президентові України подання про призначення Отрош І.М. на посаду судді Господарського суду міста Києва

Вища рада правосуддя, розглянувши рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у складі колегії за результатами кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді судді Господарського суду міста Києва Отрош Інни Михайлівни та висновок члена Вищої ради правосуддя,

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 22 червня 2020 року надійшла заява Отрош І.М. про внесення Президентові України подання про призначення її на посаду судді Господарського суду міста Києва відповідно до підпункту 3 пункту 2 розділу II Закону України від 4 червня 2020 року № 679-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо відрядження суддів та врегулювання інших питань забезпечення функціонування системи правосуддя в період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» (далі – Закон № 679-ІХ), оскільки рішенням колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі також – Комісія) від 4 липня 2019 року № 573/ко-19 її визнано такою, що відповідає займаній посаді.

Заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Швецову Л.А., розглянувши кандидатуру Отрош І.М., Вища рада правосуддя встановила таке.

Отрош Інна Михайлівна, громадянка України, ____ року народження, Указом Президента України від 23 травня 2013 року № 302/2013 призначена на посаду судді Господарського суду Луганської області строком на п’ять років, Указом Президента України від 6 вересня 2013 року № 503/2013 переведена на посаду судді Господарського суду міста Києва в межах п’ятирічного строку.

Строк повноважень судді закінчився 23 травня 2018 року у зв’язку із закінченням строку, на який її було призначено. На сьогодні Отрош І.М. обіймає посаду судді у зазначеному суді, але не здійснює правосуддя у зв’язку із закінченням строку повноважень, отже, ця посада не є вакантною.

Згідно з підпунктами 2, 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України повноваження суддів, призначених на посаду строком на п’ять років, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді в порядку, визначеному законом. Відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом.

Пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до абзацу шостого пункту 13 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя» за результатами кваліфікаційного оцінювання суддя, призначений на посаду строком на п’ять років до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», повноваження якого припинилися із закінченням строку, на який його було призначено, може бути призначений на посаду за поданням Вищої ради правосуддя за умови підтвердження відповідності цій посаді згідно з підпунктами 2, 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України.

Згідно зі статтею 36 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» призначення на посаду судді здійснюється Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя. Вища рада правосуддя ухвалює рішення щодо внесення Президентові України подання про призначення судді на посаду за результатами розгляду рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, до якої обов’язково додається особова справа (досьє) кандидата на посаду судді.

7 листопада 2019 року набрав чинності Закон України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (далі – Закон № 193-ІХ), яким внесено зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

У зв’язку з набранням чинності Законом № 193-IX із 7 листопада 2019 року припинено повноваження членів Комісії та на сьогодні відсутній повноважний склад цього органу.

Разом із тим підпунктом 3 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 679-IX, який набрав чинності 20 червня 2020 року, визначено, що Вища рада правосуддя у період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України ухвалює без рекомендації чи подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України рішення про внесення Президенту України подання про призначення на посаду судді, повноваження якого припинилися у зв’язку із закінченням строку, на який його було призначено, якщо до набрання чинності цим Законом колегією Вищої кваліфікаційної комісії суддів України було визнано суддю таким, що відповідає займаній посаді.

Рішенням Комісії від 1 лютого 2018 року № 8/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Господарського суду міста Києва Отрош І.М.

Рішенням Комісії у складі колегії від 4 липня 2019 року № 573/ко-19 суддю Господарського суду міста Києва Отрош І.М. визнано такою, що відповідає займаній посаді.

Згідно з частиною четвертою статті 37 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя може ухвалити рішення про відмову у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду відповідно до пункту 1 частини дев’ятнадцятої статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» тільки на підставі обґрунтованих відомостей, які були отримані Вищою радою правосуддя в передбаченому законом порядку, якщо:

1) такі відомості не були предметом розгляду Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

2) Вища кваліфікаційна комісія суддів України не дала належної оцінки таким відомостям в межах процедури кваліфікаційного оцінювання щодо відповідного кандидата.

До Комісії 4 липня 2019 року від Громадської ради доброчесності надійшов затверджений 3 липня 2019 року висновок про невідповідність судді Господарського суду міста Києва Отрош І.М. критеріям доброчесності та професійної етики (далі – висновок), обґрунтований тим, що суддя використовувала родинні та інші зв’язки для здійснення кар’єри чи отримання невиправданих преференцій. На думку Громадської ради доброчесності, суддя Отрош І.М. посаду судді зайняла без належних підстав – за відсутності необхідного стажу в галузі права, а також внаслідок корегування необхідного бала шляхом втручання в комп’ютерну систему, отримала переведення з Господарського суду Луганської області до Господарського суду міста Києва в обхід закону, без проходження конкурсу, оскільки Громадська рада доброчесності не виявила інформації щодо будь-яких оголошень за 2013 рік про проведення конкурсу. В обґрунтування висновку в цій частині Громадська рада доброчесності посилається і на те, що мати судді з 21 вересня 2010 року до 10 квітня 2014 року була членом Вищої ради юстиції, а також очолювала Печерський районний суд міста Києва. Крім того, на думку Громадської ради доброчесності, суддя Отрош І.М. або пов’язана з нею особа отримали майно, дохід або вигоду, легальність походження яких, на думку розсудливого спостерігача, викликає обґрунтовані сумніви.

Із рішення Комісії від 4 липня 2019 року № 573/ко-19 вбачається, що наведені у висновку Громадської ради доброчесності відомості були предметом розгляду колегії Комісії, яка дала їм належну оцінку в межах процедури кваліфікаційного оцінювання щодо судді Господарського суду міста Києва Отрош І.М.

Дослідивши інформацію, зазначену Громадською радою доброчесності у висновку, пояснення судді Отрош І.М., колегія Комісії не вбачала підстав для оцінювання судді за критеріями професійної етики та доброчесності в 0 балів.

За критерієм професійної компетентності суддю Отрош І.М. оцінено Комісією на підставі результатів іспиту, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди за показниками, визначеними пунктами 1–5 глави 2 розділу ІІ Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 3 листопада 2016 року № 143/зп-16, у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18 (далі – Положення).

Таким чином, за критерієм компетентності (професійної, особистої та соціальної) суддя набрала 424,375 бала, за критерієм професійної етики, оціненим за показниками, визначеними пунктом 8 глави 2 розділу ІІ Положення, – 158 балів, за критерієм доброчесності, оціненим за показниками, визначеними пунктом 9 глави 2 розділу ІІ Положення, – 158 балів, усього за результатами кваліфікаційного оцінювання суддя набрала 740,375 бала, що становить більше ніж 67 відсотків від суми максимально можливих балів.

Керуючись власною оцінкою обставин, пов’язаних із кандидатурою судді Отрош І.М., у тому числі тих, які наведені у висновку Громадської ради доброчесності, Вища рада правосуддя дійшла висновку про відсутність обґрунтованого сумніву щодо відповідності Отрош І.М. критерію доброчесності чи професійної етики або інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з призначенням її на посаду судді.

За результатами розгляду наявних у розпорядженні Вищої ради правосуддя матеріалів, зокрема суддівського досьє, не встановлено обставин, які відповідно до закону могли б бути підставою для відмови у внесенні Президентові України подання про призначення Отрош І.М. на посаду судді Господарського суду міста Києва.

З огляду на викладене Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131, підпунктами 2, 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», підпунктом 3 пункту 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо відрядження суддів та врегулювання інших питань забезпечення функціонування системи правосуддя в період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», статтями 3, 30, 34, 36, 37, абзацом шостим пункту 13 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,

 

вирішила:

 

внести Президентові України подання про призначення Отрош Інни Михайлівни на посаду судді Господарського суду міста Києва.

 

 

В. о. Голови Вищої ради правосуддя                                                                     О.В. Маловацький