Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Частиною третьою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» установлено, що Державна судова адміністрація України (далі – ДСА України) здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення судів, крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів.
Згідно з пунктами 4, 7 частини п’ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів:
затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством;
здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Відповідно до частини четвертої статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління ДСА України.
Згідно з пунктом 3 Типового положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 13 квітня 2023 року № 358/0/15-23 (зі змінами), основним завданням територіального управління ДСА України є організаційне та фінансове забезпечення діяльності місцевих судів, крім господарських та адміністративних, з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів і забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.
Серед повноважень територіального управління ДСА України, установлених пунктом 4 зазначеного Типового положення, відповідно до покладених на нього завдань є забезпечення дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, ефективного, результативного і цільового використання коштів державного бюджету, законності використання ресурсів та майна, запобігання порушенням та зловживанням.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» ДСА України як головному розпоряднику бюджетних коштів затверджено бюджетні призначення за бюджетною програмою 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» в сумі 18 495 305,2 тис. грн – за загальним фондом державного бюджету, 4 200 000,0 тис. грн – за спеціальним фондом державного бюджету.
У додатку 7 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» визначено розподіл видатків державного бюджету в системі ДСА України.
Підпунктами 14, 15 пункту 9 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19 (зі змінами), установлено, що Голова ДСА України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є ДСА України, та приймає за погодженням із Вищою радою правосуддя рішення про перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя погоджує в установленому порядку перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Згідно з пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня у системі ДСА України у межах загального обсягу бюджетних призначень за відповідною бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами державного бюджету здійснюється ДСА України. Перерозподіл видатків, що здійснюється відповідно до абзацу другого цього пункту та призводить до зміни обсягів видатків судів, погоджується ДСА України з Вищою радою правосуддя.
14 травня 2026 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист Голови ДСА України М. Пампури від 13 травня 2026 року № 11-10373/26 із пропозиціями щодо перерозподілу видатків споживання та видатків розвитку за спеціальним фондом державного бюджету між судами, територіальними управліннями ДСА України (щодо місцевих загальних судів) та ДСА України згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом державного бюджету».
Пропозиції щодо запропонованого перерозподілу видатків надано на погодження Вищій раді правосуддя за результатами опрацювання й узагальнення ДСА України додаткової потреби місцевих та апеляційних судів у бюджетних асигнуваннях. За підсумками відповідного аналізу ДСА України пропонує збільшити бюджетні асигнування судів за такими напрямами:
за кодом економічної класифікації видатків (далі – КЕКВ) 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» у сумі 81 231,3 тис. грн та КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» у сумі 1001,0 тис. грн для забезпечення потреби судів у видатках на придбання картриджів з метою формування їх обмінного фонду;
за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» у сумі 4873,0 тис. грн для оплати послуг зі створення й розміщення рекламної та інформаційної продукції (оголошення), а також ремонту службового автомобіля;
за КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» – 128,11 тис. грн для компенсації витрат на поховання та увічнення пам’яті суддів, суддів у відставці;
за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» – 736,68 тис. грн для сплати цільового внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.
Бюджетні асигнування розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня в системі ДСА України за визначеними напрямами загальною сумою 87 970,09 тис. грн запропоновано збільшити за спеціальним фондом державного бюджету за рахунок зменшення відповідних видатків за напрямом «Організаційне забезпечення діяльності органів судової влади».
У додатку 2 до листа ДСА України від 13 травня 2026 року № 11-10373/26 наведено інформацію щодо додаткової потреби у видатках за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» та 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» для закупівлі картриджів у розрізі судів та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів).
Копії звернень судів і територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) стосовно потреби в бюджетних асигнуваннях додано до листа ДСА України від 13 травня 2026 року № 11-10373/26.
14 травня 2026 року до Вищої ради правосуддя також надійшов лист Голови ДСА України М. Пампури від 13 травня 2026 року № 11-10394/26 із пропозиціями щодо перерозподілу видатків за КЕКВ 2113 «Суддівська винагорода» та КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» між судами та ДСА України згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за кодом економічної класифікації видатків 2113 “Суддівська винагорода” та кодом економічної класифікації видатків 2120 “Нарахування на оплату праці” за загальним фондом державного бюджету».
Пропозиції щодо запропонованого перерозподілу видатків надано на погодження Вищій раді правосуддя з огляду на звернення Запорізького апеляційного суду, Першого та Другого апеляційних адміністративних судів щодо необхідності збільшення їхніх кошторисних призначень на 2026 рік для забезпечення виплати суддівської винагороди у зв’язку з призначенням суддів (укази Президента України від 30 березня 2026 року № 278/2026, від 24 лютого 2026 року № 177/2026 та № 179/2026, відповідно), а також складенням присяги суддею Другого апеляційного адміністративного суду.
Бюджетні асигнування зазначених апеляційних судів за КЕКВ 2113 «Суддівська винагорода» в сумі 5280,4 тис. грн та КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» в сумі 924,7 тис. грн запропоновано збільшити за загальним фондом державного бюджету за рахунок зменшення відповідних видатків за напрямом «Забезпечення суддівською винагородою новопризначених суддів та інші заходи з підвищення інституційної спроможності місцевих, апеляційних судів, органів і установ системи правосуддя».
За інформацією ДСА України, погодження запропонованого перерозподілу дасть змогу забезпечити річні видатки на суддівську винагороду для призначених суддів та створити умови для виконання ними своїх посадових обов’язків відповідно до вимог чинного законодавства.
Копії звернень Запорізького апеляційного суду, Першого та Другого апеляційних адміністративних судів стосовно додаткової потреби в бюджетних асигнуваннях додано до листа ДСА України від 13 травня 2026 року № 11-10394/26.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Погодити перерозподіл бюджетних видатків за спеціальним фондом державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)», 2730 «Інші виплати населенню», 2800 «Інші поточні видатки» та 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» між судами, територіальними управліннями Державної судової адміністрації України (щодо місцевих загальних судів) та Державною судовою адміністрацією України згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом державного бюджету» до листа Голови Державної судової адміністрації України від 13 травня 2026 року № 11-10373/26.
2. Погодити перерозподіл бюджетних видатків за загальним фондом державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2113 «Суддівська винагорода» та 2120 «Нарахування на оплату праці» між судами та Державною судовою адміністрацією України згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за кодом економічної класифікації видатків 2113 “Суддівська винагорода” та кодом економічної класифікації видатків 2120 “Нарахування на оплату праці” за загальним фондом державного бюджету» до листа Голови Державної судової адміністрації України від 13 травня 2026 року № 11-10394/26.
3. Надіслати копію цього рішення Державній судовій адміністрації України.
В. о. Голови Вищої ради правосуддя
Додаток 1 до листа ДСА від 13.05.2026 № 11-10373/26
Додаток 1 до листа ДСА від 13.05.2026 № 11-10394/26