Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя у складі головуючого – Малашенкової Т.М., членів Артеменка І.А., Волковицької Н.О., Нежури В.А., заслухавши доповідача – члена Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Бойка А.М., розглянувши дисциплінарну справу, відкриту за дисциплінарною заявою Вищої ради юстиції стосовно судді апеляційного суду міста Києва Чернушенка Антона Васильовича,
встановила:
до Вищої ради правосуддя з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 11 серпня 2017 року за вх. № 1011/0/20-17 надійшла заява Вищої ради юстиції за підписом Голови Вищої ради юстиції Бенедисюка І.М. стосовно судді апеляційного суду міста Києва Чернушенка А.В.
У заяві зазначено, що з 3 серпня 2015 року суддя апеляційного суду міста Києва Чернушенко А.В. відсутній на роботі з невідомих причин та фактично припинив виконувати свої обов’язки зі здійснення правосуддя, у зв’язку із чим висловлено прохання притягнути цього суддю до дисциплінарної відповідальності.
На підставі автоматизованого розподілу члена Вищої ради правосуддя Бойка А.М. визначено доповідачем у цій справі.
Ухвалою Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 19 березня 2018 року № 811/2дп/15-18 відкрито дисциплінарну справу стосовно судді апеляційного суду міста Києва Чернушенка А.В.
Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя своєчасно і належним чином повідомила суддю Чернушенка А.В. про дату та час засідань Другої Дисциплінарної палати, що призначались на 2, 11 квітня 2018 року, з використанням усіх можливих засобів, а саме шляхом надсилання письмових запрошень для участі у засіданні дисциплінарного органу на адреси, які містяться в матеріалах дисциплінарної справи, та оприлюднення відповідних запрошень на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя.
Крім того, Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя вжила всіх можливих заходів із метою забезпечення дотримання процесуальних гарантій судді Чернушенка А.В. та права ефективно будувати захист. Зокрема, копії ухвали про відкриття дисциплінарної справи надіслано на адресу суду, де працює Чернушенко А.В., та на домашню адресу судді із пропозицією надати пояснення.
На засідання Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя суддя Чернушенко А.В. не з’явився, про причини неявки не повідомив, клопотань про відкладення розгляду дисциплінарної справи не заявив.
За таких обставин Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя вирішила розглядати справу за відсутності судді Чернушенка А.В.
Заслухавши доповідача – члена Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Бойка А.М., вивчивши матеріали дисциплінарної справи, Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя встановила таке.
Чернушенко Антон Васильович, ДАТА_1 року народження, з березня 1977 року до грудня 1980 року працював народним суддею Іллічівського районного народного суду міста Одеси, з грудня 1980 року до лютого 2003 року – суддею апеляційного суду Одеської області, з лютого 2003 року – суддя апеляційного суду міста Києва. Верховною Радою України 15 липня 1999 року обраний суддею безстроково.
22 грудня 2015 року до Вищої ради юстиції надійшла заява Чернушенка А.В. про відставку.
Разом з тим під час перевірки заяви та матеріалів про звільнення судді у відставку встановлено, що суддя апеляційного суду міста Києва Чернушенко А.В. з 3 серпня 2015 року відсутній на роботі з невідомих причин та фактично припинив виконання своїх обов’язків зі здійснення правосуддя (довідка апеляційного суду міста Києва від 24 лютого 2016 року № 130/0323/16, акти про відсутність на роботі судді судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду міста Києва Чернушенка А.В. №№ 3, 4, 6, 7, 8 за 2015 рік та №№ 1, 2 за 2016 рік).
Крім того, у мережі Інтернет на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі – Комісія) за посиланням https://vkksu.gov.ua/ua/about/zmi-pro-komisiu/tchiernushienka-widstoroni... 14 липня 2015 року розміщено інформацію про те, що під час засідання 10 липня 2015 року Комісія задовольнила клопотання Генерального прокурора України та на два місяці відсторонила від займаної посади суддю апеляційного суду міста Києва Чернушенка А.В. у зв’язку з тим, що 24 червня 2015 року Чернушенку А.В. було вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною другою статті 375 (постановлення суддею завідомо неправосудного рішення) та частиною другою статті 376-1 (незаконне втручання у роботу автоматизованої системи документообігу суду) Кримінального кодексу України (далі – КК України).
Із листа Генеральної прокуратури України від 29 березня 2018 року № 15/1/1-34827-15, надісланого на запит Вищої ради правосуддя, вбачається, що Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № НОМЕР_1 від ДАТА_2 за підозрою голови апеляційного суду міста Києва Чернушенка А.В. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною другою статті 375 та частиною другою статті 376-1 КК України.
24 червня 2015 року Чернушенку А.В. було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною другою статті 375 та частиною другою статті 376-1 КК України.
Ухвалою Новозаводського районного суду міста Чернігова від 3 липня 2015 року надано дозвіл на затримання Чернушенка А.В.
Постановами слідчого Генеральної прокуратури України від 2 липня 2015 року та 8 липня 2015 року Чернушенка А.В. оголошено у національний та міжнародний розшук. Досудове розслідування кримінального провадження зупинено на підставі пункту 2 частини першої статті 280 Кримінального процесуального кодексу України.
На запит Вищої ради правосуддя на підтвердження відсутності судді Чернушенка А.В. на робочому місці головою апеляційного суду міста Києва Головачовим Я.В. надано довідку, складену відділом кадрової роботи та управління персоналом, з якої вбачається, що згідно з даними програми Verex Director – програми автоматизованого контролю входу (виходу) працівників суду до адміністративної будівлі та приміщень суду, які не віднесені до публічного блоку, із 3 серпня 2015 року по 1 березня 2018 року не зафіксовано вхід (вихід) до приміщення суду користувача електронної картки доступу до приміщень суду № 1222 – судді апеляційного суду міста Києва Чернушенка А.В.
Частиною шостою, пунктами 1, 2 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов’язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства, дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.
Згідно зі статтею 57 цього Закону присяга судді вимагає від нього об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно, справедливо та кваліфіковано здійснювати правосуддя від імені України, керуючись принципом верховенства права, підкоряючись лише закону, чесно і сумлінно здійснювати повноваження та виконувати обов’язки судді, дотримуватися етичних принципів і правил поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді або підривають авторитет правосуддя.
Відповідно до статті 1 Кодексу суддівської етики, затвердженого XI черговим з’їздом суддів України 22 лютого 2013 року, суддя повинен бути прикладом неухильного додержання вимог закону і принципу верховенства права, присяги судді, а також дотримання високих стандартів поведінки з метою зміцнення довіри громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду.
Із матеріалів дисциплінарної справи вбачається, що суддя Чернушенко А.В. усунувся від виконання визначених законом обов’язків судді. З 3 серпня 2015 року і до цього часу без поважних причин на робочому місці не з’являється.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності в порядку дисциплінарного провадження з підстав допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя, зокрема в питаннях дотримання норм суддівської етики та стандартів поведінки, які забезпечують суспільну довіру до суду.
Пунктом 3 частини шостої статті 126 Конституції України та статтею 115 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що підставою для звільнення судді є вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді.
Відповідно до пункту 1 частини дев’ятої статті 109 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» істотним дисциплінарним проступком або грубим нехтуванням обов’язками судді, що є несумісним зі статусом судді або виявляє його невідповідність займаній посаді, може бути визнаний, зокрема, факт допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя, у тому числі в питаннях моралі, чесності, непідкупності, відповідності способу життя судді його статусу, дотримання інших етичних норм та стандартів поведінки, які забезпечують суспільну довіру до суду.
З огляду на встановлені обставини, на думку Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя, суддя Чернушенко А.В. безпідставно відсутній на роботі протягом тривалого часу, що свідчить про грубе і систематичне нехтування ним обов’язками судді, і така поведінка є умисною та такою, що порочить звання судді та підриває авторитет правосуддя (пункт 3 частини першої статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), є несумісною зі статусом судді у розумінні частин восьмої та дев’ятої статті 109 цього Закону та пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України.
З урахуванням викладеного Друга Дисциплінарна палата вважає за необхідне притягнути суддю апеляційного суду міста Києва Чернушенка А.В. до дисциплінарної відповідальності у виді внесення подання Вищій раді правосуддя про звільнення його з посади судді.
Зважаючи на характер допущених суддею Чернушенком А.В. порушень, що є тривалими і не усунуті до сьогодні, Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя вважає, що застосування до судді дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення його з посади є пропорційним вчиненому.
Згідно із частиною одинадцятою статті 109 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше трьох років із дня вчинення проступку без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці чи здійснення відповідного дисциплінарного провадження. Таким чином, строк застосування до судді Чернушенка А.В. дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади не закінчився.
На підставі викладеного, керуючись статтями 34, 49–50 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», статтями 106, 108–109 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пунктами 12.22–12.23, 12.36, 12.39 Регламенту Вищої ради правосуддя, Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя
вирішила:
притягнути суддю апеляційного суду міста Києва Чернушенка Антона Васильовича до дисциплінарної відповідальності та застосувати до нього дисциплінарне стягнення у виді внесення подання про звільнення його з посади судді.
Рішення Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя може бути оскаржене до Вищої ради правосуддя не пізніше тридцяти днів із дня його ухвалення.
Головуючий на засіданні Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя
Члени Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя
|
Т.М. Малашенкова
І.А. Артеменко
Н.О. Волковицька
В.А. Нежура |