Опубліковано дайджест подій ВРП за 24–28 січня 2022 року.
ВРП вважає нагальним ухвалення законопроєкту щодо врегулювання питання оплати праці працівників судів
ВРП затвердила консультативний висновок, яким підтримала законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо врегулювання питання оплати праці працівників судів» (реєстраційний № 6311).
Цим законопроєктом пропонується забезпечити конкурентоспроможність заробітної плати працівників судів шляхом запровадження єдиних підходів до розрахунку розмірів посадових окладів працівників апаратів судів. Зокрема, передбачено встановлення мінімального розміру посадового окладу державного службовця апарату місцевого загального суду, посада якого віднесена до найнижчої за умовами оплати праці посади державної служби на рівні 20 відсотків від встановленого законом базового розміру посадового окладу судді місцевого суду, юрисдикція якого поширюється на територію одного або декількох районів, районів у містах, міст обласного значення.
Олег Прудивус: “Украй необхідно змінити підхід до фінансового забезпечення працівників апаратів судів”
Працівники апаратів судів – це основа судочинства, одна з ключових фігур системи судової влади, адже вони забезпечують діяльність суддів та роботу судів. Тому дбати про кваліфікованих працівників у судах потрібно постійно. На цьому наголосив член ВРП Олег Прудивус, коментуючи консультативний висновок Ради щодо законопроєкту № 6311.
Олег Прудивус зазначив, що після ухвалення законопроєкту в питаннях оплати праці відбудуться довгоочікувані революційні зміни.
Коментар члена ВРП Олега Прудивуса дивіться у відео.
Віктор Грищук з 24 січня 2022 року виконує обов’язки голови ВРП
Відповідно до ч. 8 ст. 22 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» член ВРП Грищук Віктор Климович з 24 січня 2022 року розпочав виконання обов’язків за посадою голови Вищої ради правосуддя.
На посаду члена ВРП Грищук В.К. був обраний з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ і набув повноважень у 2019 році. Того ж року був включений до складу Другої дисциплінарної палати.
ВРП звільнила у відставку дев’ятьох суддів
ВРП 25 січня 2022 року вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:
- Дудяка Степана Васильовича – з посади судді Заліщицького районного суду Тернопільської області;
- Шиша Антона Борисовича – з посади судді Новомиколаївського районного суду Запорізької області;
- Казанлі Людмилу Іванівну – з посади судді Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області;
- Шклярука Володимира Миколайовича – з посади судді Дунаєвецького районного суду Хмельницької області;
- Мамаєву Оксану Василівну – з посади судді Центрального районного суду міста Миколаєва;
- Телепенька Анатолія Дмитровича – з посади судді Броварського міськрайонного суду Київської області;
- Соловйова Віктора Валентиновича – з посади судді Великолепетиського районного суду Херсонської області;
- Юденко Тамару Миколаївну – з посади судді Київського апеляційного суду;
- Маліновського Олега Адольфовича – з посади судді Київського апеляційного суду.
ВРП відрядила суддю для здійснення правосуддя до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області
ВРП 25 січня 2022 року вирішила відрядити для здійснення правосуддя суддю Кремінського районного суду Луганської області Панчука Миколу Валерійовича до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області з 31 січня 2022 року строком на один рік.
Діяльність секретаріату ВРП у 2021 році у цифрах
Протягом 2021 року секретаріатом ВРП розглянуто 3141 звернення: 2755 – від фізичних осіб, 237 – від юридичних осіб, 101 – від народних депутатів України та комітетів Верховної Ради України, 48 – від об’єднань громадян, а також 641 запит на інформацію.
За 2021 рік підготовлено 15 901 супровідний лист про надіслання до відповідних установ, суддям, скаржникам копій актів, прийнятих ВРП, дисциплінарними палатами ВРП та членами Ради, видано 25 961 копію актів ВРП та її органів.
ВРП відреагувала на повідомлення судді Яготинського районного суду Київської області про втручання у її професійну діяльність
Суддя Яготинського районного суду Київської області Олеся Кисіль розцінює висловлювання відповідача у справі, що перебуває у її провадженні про те, що він збирає на неї компромат, як втручання у здійснення нею правосуддя та тиск на неї як на суддю.
ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за частиною першою статті 376 КК України за фактами, викладеними у повідомленні судді Яготинського районного суду Київської області Олесі Кисіль.
Вища рада правосуддя повноважна та продовжує свою роботу
Конституція України встановила загальні умови, за яких Вища рада правосуддя є повноважною, а саме: наявність щонайменше п’ятнадцяти обраних (призначених) її членів, серед яких більшість становлять судді (стаття 131 Конституції).
Дотримання цих умов є необхідним та достатнім для визнання Вищої ради правосуддя правоможною.
Т.в.о. голови ДСА України представив ВРП звіт про діяльність Державної судової адміністрації України у 2021 році
У звіті викладено інформацію про стан фінансового забезпечення діяльності органів та установ у системі правосуддя, інформація про укомплектованість судів та інформаційно-технічне забезпечення. Крім того, у звіті міститься інформація про стан забезпечення судів приміщеннями, стан безпеки суддів та охорони приміщень тощо. 25 січня 2022 року ВРП вирішила взяти до відома звіт т.в.о. голови ДСА України Олексія Сальнікова про діяльність Державної судової адміністрації України за 2021 рік.
Детальніше тут.
У «Голосі України» опубліковано оголошення про початок конкурсу до ВККСУ
У газеті «Голос України» (№ 14 (7764) від 26 січня 2022 року) оприлюднене оголошення про початок першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів ВККСУ.
З усіма документами Конкурсної комісії можна ознайомитись на сайті ВРП за посиланням.
ВРП затвердила зміни до Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС
25 січня 2022 року ВРП затвердила зміни до Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з метою приведення автоматизованого розподілу судових справ у відповідність до чинного законодавства.
Оскільки особливості розподілу судових справ встановлюються Положенням про ЄСІТС та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) та, враховуючи, що визначення судді-доповідача для розгляду конкретної справи забезпечується ЄСІТС, виникла необхідність внести відповідні зміни до Положення.
Положення доповнено, зокрема, розділом IV «Особливості автоматизованого розподілу судових справ».
ДСА доручено до 1 березня 2022 року забезпечити узгодження автоматизованого розподілу судових справ у судах із затвердженими змінами.
ВРП у 2021 році ухвалила рішення про звільнення 201 судді
Протягом 2021 року ВРП ухвалила рішення щодо звільнення 194 суддів з посад за загальними обставинами: 190 – у зв’язку з поданням заяв про відставку, 4 – у зв’язку з поданням заяв про звільнення за власним бажанням.
За особливими обставинами звільнено 7 суддів: 6 – за вчинення істотного дисциплінарного поступку, 1 – внаслідок визнання за результатами кваліфікаційного оцінювання таким, що не відповідає займаній посаді.
Станом на 31 грудня 2021 року фактична кількість суддів у судах України становила 5238 суддів за визначеної кількості 7304. Повноваження здійснювати правосуддя мають 4763 судді. Вакантними залишаються 2066 суддівських посад.
ВРП підтримує законопроєкт, за яким РСУ надаватиме роз’яснення щодо наявності конфлікту інтересів
ВРП у консультативному висновку підтримала законопроєкт «Про внесення змін до статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо врегулювання конфлікту інтересів».
Проєктом пропонується встановити, що Рада суддів України за зверненням суддів, голови чи членів ВККС України, голови ДСА України чи його заступників надає роз’яснення щодо наявності у діяльності зазначених осіб конфлікту інтересів.
Також Раду суддів України пропонується, крім здійснення контролю за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів та посадових осіб органів та установ системи правосуддя, наділити повноваженнями щодо здійснення моніторингу їх діяльності.
Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України розпочала свою роботу і оголосила конкурс
21 січня 2022 року Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів ВККС України (Конкурсна комісія) розпочала офіційну роботу. Під час засідання було обрано керівництво Конкурсної комісії.
На першому офіційному засіданні затверджено Регламент Конкурсної комісії, Положення про проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС України, Методологію оцінювання відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної компетентності, а також форму заяви з додатками про намір бути призначеною членом ВККСУ.
Комісією оголошено конкурс на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Під час другого офіційного засідання 24 січня 2022 року члени Конкурсної комісії поспілкувались з представниками юридичної професії та розповіли про основні правила конкурсу.
Оксана Блажівська розповіла про аспекти запровадження Вищого суду з питань інтелектуальної власності
Член ВРП Оксана Блажівська взяла участь у заході в межах Діалогу Україна – ЄС з права інтелектуальної власності.
Оксана Блажівська наголосила, що одним із пріоритетних завдань ВРП є сприяння відновленню роботи ВККС України, адже робота органу, відповідального за кадрове наповнення судової системи, після змін законодавства заблокована вже понад два роки. З цієї причини серед інших не завершений і конкурс до Вищого суду з питань інтелектуальної власності.
Оксана Блажівська розповіла про активну та послідовну позицію та всі можливі заходи, які ВРП впродовж двох років вживає для відновлення роботи ВККСУ.
Член ВРП розповіла, що Рада невдовзі розглядатиме з метою надання консультативних висновків законопроєкти, які стосуються функціонування Вищого суду з питань інтелектуальної власності, які надійшли від Комітету Верховної Ради з правової політики (№№ 6487, 6488).
Детальніше тут.
Протягом 2021 року ВРП внесла Президентові України подання про призначення 109 суддів
У 2021 році ВРП внесла Президентові України подання про призначення 109 суддів:
- 56 – до місцевих загальних судів;
- 19 – до місцевих господарських судів;
- 32 – до місцевих адміністративних судів;
- 2 – до Верховного Суду.
Вища рада правосуддя продовжує вживати заходів для якісного формування суддівських досьє
ВРП сформувала та забезпечила передачу значного обсягу інформації до ВККС України для долучення до суддівських досьє.
Інформацію сформовано в електронному вигляді. Створено 15211 файлів (обсяг 138 ГБ), які записано на 29 дисках DVD-R. Та в паперовому – підготовлено документи на 10968 аркушах.
Вища рада правосуддя застерігає Етичну раду від порушення вимог закону та вчинення дій, які призведуть до блокування роботи ВРП
Законом передбачено, що порядок та черговість оцінювання відповідності чинних членів та кандидатів у члени ВРП критеріям професійної етики та доброчесності визначаються Етичною радою з урахуванням можливості здійснення повноважень Вищою радою правосуддя.
На сьогодні правоможність Ради на межі. У складі ВРП працюють 15 членів, 6 вакантних посад членів Ради не заповнено.
Етична рада змінила дати проведення співбесід із кандидатами на посаду члена ВРП. Згідно з новим графіком співбесіди розпочнуться 21 лютого 2022 року та закінчаться 3 березня 2022 року. Водночас оцінювання чинних членів Ради згідно з регламентом Етичної ради розпочнеться не пізніше від 8 лютого 2022 року.
Недотримання Етичною радою вимог закону щодо порядку та черговості оцінювання, яка б дала змогу спочатку заповнити вакантні посади членів ВРП, призведе до порушення принципу безперервного функціонування Вищої ради правосуддя – органу, який наділений ключовими, фундаментальними повноваженнями у сфері судової влади.
Детальніше тут.