X
Введіть слово для пошуку

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 24 травня – 3 червня 2022 року

06.06.2022
Видання: 
Юридична практика

ВРП має бути сформована з членів із бездоганною репутацією

ВРП має бути сформована з членів з бездоганною репутацією. На цьому наголосили чинні члени Вищої ради правосуддя – Віталій Саліхов, Оксана Блажівська, Інна Плахтій під час засідання робочої групи з питань фінансування судової влади, яка створена у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики.

В ході обговорення підготовки до проведення XІХ позачергового з’їзду суддів України, до порядку денного якого включене питання про обрання восьми членів Вищої ради правосуддя, Віталій Саліхов, Оксана Блажівська, Інна Плахтій звернули увагу на появу нових законодавчих норми, які викликають застереження.

Як відомо, 20 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану». Встановлено, під час дії воєнного стану не проводитиметься спеціальна перевірка, передбачена Законом України «Про запобігання корупції», а також перевірка, передбачена Законом України «Про очищення влади». Організація проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, призначених у період дії воєнного стану, здійснюватиметься протягом трьох місяців з дня його припинення чи скасування.

Члени ВРП звернулися до народного депутата України Сергія Демченка з проханням опрацювати механізми забезпечення здійснення хоча б часткової перевірки найважливіших відомостей, яка дасть змогу отримати інформацію чи не притягувалася особи до адміністративної, кримінальної відповідальності та інше.

На думку членів ВРП навіть під час дії воєнного стану слід вжити заходів для уникнення небажаних наслідків та передбачити процедури перевірки, які б дали змогу відібрати до ВРП найкращих кандидатів та унеможливити дискредитацію органу суддівського врядування.

Члени ВРП закликають невідкладно відновити повноважний склад Ради

В.о. голови ВРП Віталій Саліхов, члени Ради Оксана Блажівська та Інна Плахтій наголошують на потребі невідкладного відновлення роботи органу суддівського врядування та продовження виконання ним конституційних функцій.

Наразі залишаються заблокованими інші вкрай важливі функції ВРП, без яких повноцінне функціонування системи правосуддя неможливе. Зокрема, надання згоди на затримання судді чи утримання його під вартою, ухвалення рішень про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, в тому числі і у кримінальних провадженнях за фактом державної зради і колабораціонізму, вирішення питань про внесення Президенту України подання щодо призначення на посаду суддів, звільнення суддів з посад. Без повноважного складу ВРП неможливо сформувати ВККС України, від якої залежить наповнення судів кадрами, неможливо виконати вимоги Закону № 1635-IX та сформувати Службу дисциплінарних інспекторів. Крім того, на цей час у Вищій раді правосуддя перебуває понад п’ять тисяч дисциплінарних скарг на дії суддів, які потребують розгляду та прийняття у визначені законом терміни відповідних рішень.

Члени ВРП закликають кожного із суб’єктів делегування пришвидшити процедури добору та забезпечити відновлення повноцінного функціонування конституційного органу суддівського врядування.

ВРП ініціює зміни законодавства, спрямовані на подолання кадрового дефіциту в судовій системі

ВРП запропонувала парламентарям шляхи оптимізації процесу кадрового добору суддів.

Члени Ради напрацювали низку конкретних пропозицій змін до законодавства, які дадуть змогу скоротити строки проведення процедур добору кандидатів на посаду судді, зменшити фінансове навантаження на Державний бюджет у період дії воєнного стану.

ВРП звернулася до голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, голови профільного Комітету ВРУ з питань правової політики Андрія Костіна, народного депутата Сергія Демченка як до суб’єктів законодавчої ініціативи з проханням сприяти розробленню та внесенню на розгляд парламенту відповідних законопроєктів.

ВРП вважає за необхідне зменшити етапи добору кандидатів на посаду судді.

Пропонується їх звести до такого:

  • приймання документів від кандидатів;
  • навчання в Національній школі суддів України, яке охоплює всі галузі права (базовий юридичний компонент) та полягає у спеціальній підготовці до кваліфікаційного іспиту;
  • іспит на рівень володіння державною мовою;
  • кваліфікаційний іспит;
  • проведення ВККС України співбесіди на основі рейтингу кандидатів, які склали кваліфікаційний іспит, та внесення рекомендації Вищій раді правосуддя щодо призначення кандидата на посаду судді.

ВРП висловлює сподівання, що пропозиції, які є актуальними і важливими для судової системи, знайдуть підтримку народних депутатів з правового комітету, будуть втілені у законопроєкт та затверджені у сесійній залі.

Оксана Блажівська представляє Україну на Генеральній асамблеї Європейської мережі рад юстиції

Членкиня Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська представляє Україну на Генеральній асамблеї Європейської мережі рад юстиції, засідання якої цими днями проходять у Афінах.

Вона висловила вдячність європейським колегам за дієву підтримку нашої держави у такий трагічний для України та критичний для всієї Європи час.

Під час доповіді Оксана Блажівська поінформувала про проблеми та виклики, які постали перед судовою системою України у зв’язку з військовою агресією росії проти нашої держави.

«На моє переконання, існує необхідність у створенні Європейського фонду допомоги органам правосуддя, основною метою якого було б надання підтримки та допомоги суддям, працівникам судів України, сприяння у відновленні роботи судів шляхом їх відбудови. Крім того, хочу висловити прохання до Судових рад держав-членів ЄС ініціювати надання міжнародними правовими організаціями підтримки та консультативної або іншої допомоги, пов’язаної з правовим захистом під час вирішення питань, що виникають у громадян України, які вимушено перебувають на території інших держав», – підкреслила Оксана Блажівська.

Вона попросила міжнародну суддівську спільноту та судові ради країн Європи підтримати ідею створення спеціального міжнародного трибуналу для розслідування воєнних злочинів, який зміг би дати юридичну оцінку доказам агресії росії проти України, та спеціального міжнародного арбітражу.

Оксана Блажівська акцентувала, що ВРП розглядає співпрацю з Європейською мережею рад юстиції як унікальну можливість встановлення прямих контактів із представниками більше ніж двадцяти рад юстиції країн Європейського Союзу та країн кандидатів на вступ до ЄС. Рада також відкрита та зацікавлена у співпраці на двосторонньому рівні: «Запрошуємо президентів та членів рад юстиції встановлювати більш тісні контакти з Вищою радою правосуддя шляхом укладення меморандумів про співпрацю та їх подальшою реалізацією у практичному плані», – зазначила вона.

ВРП обстоює якнайшвидше врегулювання питання відновлення повноважень суддів-«п’ятирічок»

ВРП звернулася до голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, голови Комітету ВРУ з питань правової політики Андрія Костіна, народного депутата Сергія Демченка та закликала підтримати законопроєкти, спрямовані на врегулювання питання відновлення повноважень суддів, які не здійснюють правосуддя у зв’язку зі спливом терміну, на який їх призначено (№ 5889, № 4505).

Законодавці пропонують встановити, що до дня формування повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Вища рада правосуддя без рекомендації ВККСУ вирішує питання про внесення подання Президенту України про призначення суддів, у яких закінчилися п’ятирічні повноваження на посаду судді безстроково.

У ВРП підтримують вказану ініціативу. Адже ситуація за якої протягом тривалого часу судді, які подали заяву про проходження кваліфікаційного оцінювання, позбавлені можливості у встановлені законом строки пройти відповідну процедуру та бути призначеними на посаду безстроково, є дискримінаційною та порушує конституційні та встановлені міжнародними стандартами гарантії незалежності судді та недискримінації при вирішенні питань суддівської кар’єри.

На думку членів ВРП, такий підхід заслуговує на підтримку як виключний одноразовий захід, оскільки усуває дискримінацію у питанні суддівської кар’єри тих суддів, які у зв’язку з тривалою неповноважністю ВККСУ позбавлені можливості пройти кваліфікаційне оцінювання та дозволить частково вирішити проблему гострої кадрової нестачі у судах. Водночас у ВРП наголошують, що такий підхід не може поширюватися на суддів  щодо яких внесено подання про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя з подальшим кваліфікаційним оцінюванням.

"Юридична практика"