X
Введіть слово для пошуку

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 29 березня – 8 квітня 2022 року

15.04.2022
Видання: 
Юридична практика

Між Європою і росією дедалі більша прірва

До ВРП надійшов лист від МЗС України, у якому йдеться про наслідки виключення росії з Ради Європи.

16 березня 2022 року було ухвалено рішення Комітету міністрів Ради Європи про негайне припинення членства рф в РЄ у зв’язку з агресією проти України.

Згідно з цим рішенням, а також рішенням КМРЄ від 23 березня ц.р. про правові та фінансові наслідки припинення членства рф в РЄ, припиняється участь росії в статутних органах РЄ (Комітет міністрів та Парламентська асамблея), Конгресі місцевих та регіональних влад РЄ, та їхніх робочих органах.

Також МЗС поінформувало, що у зв’язку з активною участю Білорусі в агресії росії проти України окремим рішенням КМРЄ від 17 березня 2022 р. припинено право участі Республіки Білорусь в діяльності статутних та робочих органів Ради Європи у будь-якому форматі.

Рашизм як людиноненависницька ідеологія має бути засуджений всім цивілізованим світом

ВРП разом із іншими державними органами України рішуче засуджує цілеспрямоване знищення громадян України у Бучі, Ірпені, Гостомелі та інших містах і селах України.

Факти нелюдської жорстокості російських військових та докази жахливих катувань та вбивств в українських містах, які сколихнули весь світ, дали змогу остаточно переконатися у тому, що на рівні із іншими людиноненависницькими ідеологіями такими як «шовінізм», «нацизм», «сталінізм», «фашизм» наразі з’явилося нове поняття – «рашизм». Політична ідеологія російської федерації є симбіозом основних засад цих ідеологій та спрямована на цілковите знищення України як держави та українців як етносу.   

Є нагальна потреба засудження на міжнародному рівні самої людиноненависницької ідеології «рашизму» для недопущення існування та розвитку такого ганебного явища у цивілізованому світі.

Закликаємо провідні країни світу ефективно протидіяти рашизму, поки він не постукав у їхні двері.

Детальніше тут.

Важлива інформація щодо відрядження суддів до інших судів в період дії надзвичайного чи воєнного стану

Згідно з п. 56 розд. XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу ВРП, Голова Верховного Суду приймає рішення про відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації та про дострокове закінчення відрядження судді.

До Голови Верховного Суду надходять численні звернення щодо відрядження суддів. Це питання системно опрацьовується.

Найближчим часом планується оприлюднити оголошення з орієнтовним переліком судів, які потребують кадрового поповнення. Суддям буде запропонована можливість подати заяви про відрядження до цих судів. За результатами розгляду їхніх заяв передбачається ухвалення системного рішення про тимчасове відрядження суддів, яке враховуватиме як потребу судів, так і бажання суддів.

 

Під час робочої наради обговорили питання функціонування системи правосуддя

За ініціативи ВРП відбулася робоча зустріч за участю Голови Верховного Суду Всеволода Князєва, в.о. Голови ВРП Віктора Грищука, членів Ради Оксани Блажівської, Інни Плахтій, Віталія Саліхова, керівника секретаріату ВРП Тетяни Пархацької та заступника Голови ДСА України Сергія Чорнуцького.

Йшлося про нагальні питання функціонування системи правосуддя. Зокрема про організацію процедури відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення).

За словами Голови ВС, переважно потрібно відряджати суддів із судів на тимчасово окупованих загарбниками територіях України у ті суди, у які за підсудністю передані справи, а також суддів, суди яких повністю знищені.

В.о. Голови ВРП поінформував про плідну співпрацю з колегами із судів Республіки Польща, яку вдалося налагодити членам Ради. Ця співпраця охоплює як правові питання – участь у початку  розслідування Міжнародним кримінальним судом злочинів окупантів, так і гуманітарні питання – отримання від польських колег та передача суттєвої допомоги медичним закладам, військовим, Службі судової охорони, громадянам.

Члени Ради окремо наголосили на потребі пришвидшення процедур, які дадуть змогу відновити повноважність ВРП. Адже наразі не виконується низка важливих конституційних функцій.

Детальніше тут.

Судова рада Республіки Словенія підтримала Заяву Мережі голів верховних судів ЄС та Європейської мережі рад юстиції щодо агресії росії

У листі Президенту Європейської мережі рад юстиції Філіппо Донаті Голова Судової ради Республіки Словенія,  суддя Верховного Суду Владімір Хорват повідомив, що Рада висловила повну підтримку спільної Заяви Мережі голів верховних судів Європейського Союзу та Європейської мережі рад юстиції щодо грубого порушення міжнародного права та агресивного акту війни, вчиненого російською федерацією проти України.

Відповідна заява розміщена на вебсайті Судової ради Республіки Словенія.

Нагадаємо, у відповідь на звернення в.о. Голови ВРП Віктора Грищука Мережа голів верховних судів Європейського Союзу та Європейська мережа рад юстиції у своїй заяві зазначили про рішуче засудження грубого порушення міжнародного права та агресивного акту війни, вчиненого російською редерацією проти України.

Вони закликають повернутися до цивільних форм переговорів відповідно до норм міжнародного права, з дотриманням прав людини, принципів демократії та верховенства права.