X
Введіть слово для пошуку

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 3-9 вересня

10.09.2019
Видання: 
ЮРЛИГА

1. Віктора Татькова звільнено з посади судді Вищого господарського суду України

Вища рада правосуддя ухвалила звільнити Татькова Віктора Івановича з посади судді Вищого господарського суду України на підставі пункту 2 частини шостої статті 126 Конституції України (порушення суддею вимог щодо несумісності).

2. Васильківського суддю звільнено за майданівські справи

ВРП ухвалила звільнити Віктора Степаненка з посади судді Васильківського міськрайонного суду Київської області на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України (вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування обов'язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді). У 2015 році ВРЮ встановила, що суддя здійснив розгляд справ про адміністративні правопорушення без встановлення обставин, визнав винними осіб у вчиненні правопорушень, і наклав на них адміністративні стягнення у вигляді позбавлення прав керування транспортними засобами строком на шість та три місяці на підставі адміністративних матеріалів, які не містили доказів їх вини у вчиненні таких адміністративних правопорушень.

3. Звільнять трьох суддів кримьких суддів

Рішеннями Третьої Дисциплінарної палати ВРП від 4 вересня 2019 року суддів Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим Ельміра Асанова, Олену Дахневич та апеляційного суду Автономної Республіки Крим Олега Куриленка притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано дисциплінарне стягнення у виді подання про звільнення суддів з посади.

4. Переведено херсонську суддю

ВРП ухвалила перевести суддю Суворовського районного суду міста Херсона Біднину Ольгу Валеріївну на посаду судді Білозерського районного суду Херсонської області.

5. Ефективенсть ВРП підвищить проектний офіс

Створено Проектний офіс для підвищення ефективності процесів Вищої ради правосуддя. Мета - підвищення ефективності роботи секретаріату Ради. Зокрема, передбачено створення бек-офісу - структурного підрозділу, який відповідатиме за виконання роботи, що потребує значних ресурсних та часових затрат. Це результат спільної роботи та тристороннього партнерства ВРП, компанії KPMG та Програми USAID «Нове правосуддя».

6. Дарницькій судді погрожують

ВРП звернеться до ГПУ щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину за фактом втручання в діяльність судді Дарницького районного суду міста Києва Сирбул О.Ф. Повідомляється, що до приймальні голови суду зайшов громадянин, який почав висловлювати обурення щодо розгляду його скарги, поводився зухвало, висловлював погрози на її адресу, вживав нецензурну лексику, а також висловлював погрози у судовому засіданні на адресу судді щодо розгляду справи не на його користь.

7. ВРП має застереження до законопреокту № 1008 щодо органів суддівського врядування

ВРП оприлюднила рішення від 5 вересня 2019 року про надання консультативного висновку до президентського проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (реєстраційний № 1008 від 29 серпня 2019 року). Під час опрацювання законопроекту пропонується врахувати висловлені застереження. По-перше, недоцільно застосовувати люстрацію до осіб, які обіймали сукупно не менше одного року у період з 21 листопада 2013 року по 19 травня 2019 року посаду (посади) Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Державної судової адміністрації України, їх заступників. По-друге, незалежності судової влади загрожує виключення норми щодо можливості внесення змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів» не лише спеціальними законами про внесення змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів». По-третє, порушенням Конституції та посяганням на дискреційні повноваження ВРП є намагання зменшити максимальну кількість суддів Верховного Суду з 200 до 100. По-четверте, недоцільним є зменшення розміру винагороди членів Вищої ради правосуддя в залежності від того, чи є вони суддями (винагорода члена-судді буде більшою на 15 % - 80 %, ніж розмір винагороди інших членів). По-п'яте, ВРП проти створення Комісії з питань доброчесності та етики як колегіального органу. По-шосте, не варто запроваджувати інститут «повідомлення про вчинення дисциплінарного проступку», виключати вимоги до дисциплінарної скарги, внаслідок чого ВРП матиме розглядати анонімки. З повним текстом консультативного висновку можна буде ознайомитись в ІПС ЛІГА:ЗАКОН.

8. За два роки прийнято 384 рішення про притягнення суддів до відповідальності

6 вересня 2019 року в місті Одесі відбувся Південноукраїнський форум, під час якого, зокрема, експерти розглянули актуальні питання функціонування інституту адвокатури, нові інструменти альтернативних способів вирішення спорів у галузях морського права та міжнародної торгівлі, а також питання суддівської етики. Як повідомила член ВРП Лариса Швецова, за період із 2017 року по 5 вересня 2019 року Вищою радою правосуддя прийнято 384 рішення про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, з них 129 рішень - через порушення суддею пункту 3 статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а саме: допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя, зокрема в питаннях моралі, чесності, непідкупності, відповідності способу життя судді його статусу, дотримання інших норм суддівської етики та стандартів поведінки, які забезпечують суспільну довіру до суду, прояв неповаги до інших суддів, адвокатів, експертів, свідків чи інших учасників судового процесу.

9. Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя розглянула скарги на очільників ДСА

Під час засідання Комісії були затверджені пропозиції комітету з дисциплінарних проваджень, а також розглянуті дисциплінарні провадження стосовно Голови Державної судової адміністрації України Холоднюка З.В. та заступника Голови Державної судової адміністрації України Гізатуліної Л.В. за заявами Кравченко О.О. і Кирильчука О.І. Комісія ухвалила внести пропозицію ВРП про закриття дисциплінарного провадження за заявою Кравченко О.О. та відкласти розгляд дисциплінарного провадження за заявою Кирильчука О.І.

10. Відсторонено запорізького суддю

Суддю Вільнянського районного суду Запорізької області Тамару Беспалько відсторонено від здійснення правосуддя на підставі рішення Другої Дисциплінарної палати ВРП. Строк дії відсторонення- до ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про її звільнення з посади або скасування рішення Дисциплінарної палати.