X
Введіть слово для пошуку

Дайджест ВРП за 7–11 лютого 2022 року

17.02.2022
Видання: 
Юридична практика

Опубліковано дайджест ВРП щодо подій 7–11 лютого 2022 року.

ВРП оприлюднила Інформаційно-аналітичний звіт про діяльність у 2021 році

У звіті представлена детальна статистична інформація щодо всіх аспектів діяльності ВРП. Здійснений порівняльний аналіз за кожним із напрямів, комплексно розглянуто наявні проблемні питання.

У 2021 році проведено 94 засідання Ради, прийнято 1282 акти. Зокрема, ВРП вирішила внести Президентові України подання про призначення 109 кандидатів на посади суддів.

Також прийнято рішення щодо звільнення 194 суддів з посад за загальними обставинами. Сім суддів звільнено за особливими обставинами (вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або через невідповідність займаній посаді).

Прийняті рішення про відрядження та про продовження строку відрядження 54 суддів до 37 судів з надмірним рівнем судового навантаження.

ВРП затвердила пояснення у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо Закону України № 1635-IX

Перша колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України відкрила конституційне провадження у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо перевірки відповідності Конституції України деяких положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» (№ 1635-IX) та змінених ним норм Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Наразі здійснюється підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Великої палати Суду. У зв’язку з цим, ВРП рішенням № 53/0/15-22 затвердила пояснення у вказаній справі.

ВРП звільнила у відставку двох суддів

ВРП вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Васильченко Олену Георгіївну – з посади судді Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області;

Гончар Любов Ярославівну – з посади судді Вищого адміністративного суду України.

ВРП вирішила припинити відставку судді Ганни Білик

ВРП під час засідання 8 лютого 2022 року прийняла рішення про припинення відставки судді Ганни Білик у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо неї за вчинення умисного злочину. Припинення відставки судді є підставою для припинення виплати щомісячного довічного грошового утримання, що було нараховано у зв’язку з відставкою. Копію рішення Ради буде надіслано до Пенсійного фонду України.

У ВРП проаналізували, в діяльність яких суддів у 2021 році втручалися найчастіше

За минулий рік до ВРП надійшло 275 повідомлень про втручання у професійну діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, про вчинення дій, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя. Вказана кількість повідомлень на 19 % менша, ніж у 2020 році.

Зокрема, 242 повідомлення надійшло від суддів місцевих судів. 27 повідомлень – від суддів апеляційних судів. 6 повідомлень – від суддів Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду.

Відповідно до проведеного аналізу кількість повідомлень про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя у регіональному розрізі виглядає наступним чином. Найбільше повідомлень надійшло із судів, розташованих у Києві та Київській області (58). На другому місці за кількістю надісланих звернень – суди Дніпра та Дніпропетровської області (33). На третьому – суди Харкова та Харківської області (32). Найменше таких повідомлень надійшло до Вищої ради правосуддя від суддів Чернівецької, Тернопільської та Кіровоградської областей.

Президент України призначив 28 суддів до місцевих загальних судів

Оприлюднено Указ від 8 лютого 2022 року № 42/2022, яким Президент України Володимир Зеленський підтримав подання ВРП щодо призначення 28 суддів на посади у місцевих загальних судах.

ВРП погодила перерозподіл видатків для відновлення правосуддя в Любомльському районному суді Волинської області

ВРП вирішила погодити перерозподіл видатків державного бюджету з метою якнайшвидшого відновлення роботи Любомльського районного суду Волинської області після пожежі.

З метою відновлення роботи суду ВРП вирішила погодити перерозподіл видатків державного бюджету за кодами економічної класифікації видатків 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)», 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» та 3142 «Реконструкція та реставрація інших об’єктів» в розрізі судів та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України на загальну суму 1 108,0 тис. грн.

Розпочалася процедура відрядження суддів до Володимир-Волинського міського суду Волинської області

ВРП відповідно до рішення від 8 лютого 2022 року № 100/0/15-22 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме 2 суддів до Володимир-Волинського міського суду Волинської області.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду. Повинні протягом 10 днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до ВРП необхідні документи.

Етична Рада не дотримала вимог закону щодо порядку та черговості оцінювання, що має наслідком порушення принципу інституційної безперервності діяльності ВРП

9 лютого 2022 року Етична рада ініціювала оцінювання одночасно 14 чинних членів ВРП.

У той же час оцінювання кандидатів на вакантні посади Етичною радою не розпочато, раніше призначені дати співбесід з кандидатами  Етична рада змінила, визначивши новий графік таким чином, щоб спочатку оцінити чинних членів ВРП. Попри те, що Законом № 1635-IX встановлено, що порядок та черговість оцінювання визначаються Етичною радою з урахуванням можливості здійснення повноважень ВРП.

Такий підхід з боку Етичної ради не має легітимної мети, позаяк має наслідком порушення принципу інституційної безперервності ВРП.

Враховуючи, що Етичною радою такі процедури, попри критичну межу повноважності ВРП та всупереч імперативним вимогам закону, розпочато першочергово з усіх чинних членів ВРП одночасно, це  спонукає достроково скласти повноваження більшістю членів ВРП.

Забезпечити організаційну діяльність Етичної ради можливо за рахунок наявних ресурсів – рішення ВРП

ВРП прийняла рішення повернути т. в. о. голови Державної судової адміністрації України на доопрацювання питання визначення граничної чисельності працівників ДСА.

Для оплати  праці працівників секретаріату Етичної ради ДСА просить здійснити перерозподіл і збільшити на 9 705,8 тис. грн бюджетні асигнування за рахунок коштів, акумульованих у фонді суддівських винагород для новопризначених суддів та суддів, що звільняються.

ВРП вказала ДСА на доцільність звернутися до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня в системі ДСА України, зокрема ВККСУ, яка наразі не сформована, щодо відрядження їхніх державних службовців (фактична чисельність 149) до ДСА України, або ж залучення до виконання відповідних завдань працівників територіальних управлінь ДСА (фактична чисельність 490).

ВРП звернулася до Служби судової охорони та до Офісу Генерального прокурора з приводу надзвичайної події у Любомльському районному суді Волинської області

ВРП вжила заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя. А саме розглянувши повідомлення заступника начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області Світлани Демчук та голови Волинського апеляційного суду Віктора Гапончука про надзвичайну подію, що сталася у Любомльському районному суді Волинської області. ВРП вирішила звернутися до Служби судової охорони щодо невідкладного вжиття передбачених законом заходів із посилення забезпечення особистої безпеки суддів та охорони приміщення Любомльського районного суду Волинської області.

Також Рада вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора. Стосовно надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом події у суді 15 січня 2022 року.

В Авдіївському міському суді Донецької області відновлено здійснення правосуддя

11 лютого 2022 року на Донеччині відбулося урочисте зібрання з нагоди відновлення здійснення правосуддя в Авдіївському міському суді.

Роботу цього суду після вимушеної майже восьмирічної перерви, спричиненої активними бойовими діями на Сході країни, відновлено з 20 січня 2022 року після ухвалення ВРП рішення про відрядження судді Сергія Проніна до Авдіївського суду строком на один рік. Завдяки цьому у суді, який не працював з 2014 року, громадяни зможуть захистити свої права.

В урочистостях з нагоди відновлення роботи суду взяли участь член Вищої ради правосуддя Віталій Саліхов, Голова Верховного Суду Всеволод Князєв, керівники Державної судової адміністрації, Служби судової охорони, судді Верховного Суду, представники  Ради суддів України, правоохоронних органів, місцевих органів державної влади, військове керівництво.

Юридична практика