X
Введіть слово для пошуку

Богдан Львов: Питання заповнення вакантних посад суддів потребує негайного вирішення

«Позиція Верховного Суду залишається послідовною. Верховний Суд підтримує висновок Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) стосовно законопроєкту № 3711, зокрема щодо питань, які необхідно врегулювати для відновлення нормальної роботи судової системи загалом через заповнення вакантних посад новими кадрами, тобто формування ВККСУ. Це питання потребує негайного вирішення», – наголосив заступник Голови Верховного Суду, Голова Касаційного господарського суду Богдан Львов під час першої зустрічі в рамках національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

Також заступник Голови Верховного Суду зазначив, що потребують вирішення питання стосовно існування Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів, які до цього часу фактично продовжують існувати, і процедура їх ліквідації не буде завершена доти, доки не буде працевлаштований останній суддя із цих судів.

Богдан Львов зауважив, що актуальним залишається питання щодо заповнення понад двох тисяч суддівських вакансій, та водночас наголосив, що ця кількість постійно збільшується. Поряд з цим він висловив пропозицію щодо пошуку можливості прискорити їх заповнення на законодавчому рівні.

Заступник Голови Верховного Суду зазначив: «Ми вже маємо безліч процедур, спрямованих на очищення судової влади та над запровадженням певного контролю за професійними суддями – все це залишається актуальним та буде працювати й надалі. Однак, якщо в обласному апеляційному суді із 94 вакансій суддів заповнено лише 16, то йдеться про неукомплектованість суду у 87 %. Тому, мабуть, все ж таки більш актуальним завданням є не чергова додаткова перевірка 16 суддів, які залишилися, а заповнення 87 % вакантних посад».

«Це саме ті обставини, які впливають на загальний стан судової системи, якість розгляду судових справ і написання судових рішень та забезпечують доступ громадян до правосуддя», – сказав Богдан Львов.

На думку Вищої ради правосуддя, реформування у сфері правосуддя має бути послідовним та виваженим, відповідати нормам Конституції України, міжнародним стандартам та принципам Ради Європи, а всім законодавчим змінам має передувати ґрунтовна та всеохоплююча дискусія в широких професійних колах.

Нагадаємо, що Європейська комісія «За демократію через право» (Венеційська комісія) у своєму останньому висновку вказала, що реформування судової системи має відбуватися з урахуванням аналізу попередніх реформ, бути послідовною та впорядкованою.

Відповідно до висновку «Роль асоціацій суддів у підтримці суддівської незалежності» Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) асоціації суддів мають бути активно залучені до процесів, пов’язаних із реформуванням системи правосуддя.

Саме для цього у Вищій раді правосуддя започаткували публічні фахові обговорення останніх законодавчих ініціатив стосовно реформування судової системи. Зокрема, впродовж серії дискусій планується обговорювати законопроєкти № 3711, № 3711-1, № 3711-2 та законопроєкт, підготовлений Міністерством юстиції України, щодо внесення змін до норм, які стосуються питань судоустрою і статусу суддів, у світлі висновку Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) від 9 жовтня 2020 року щодо законопроєкту № 3711.

Мета – напрацювання спільної позиції щодо визначення оптимального шляху до якнайшвидшого подолання проблеми кадрового дефіциту в українських судах та ефективного забезпечення права громадян на доступ до правосуддя.

До участі у національній дискусії запрошуються судді, представники органів суддівського врядування та самоврядування, адвокати, науковці, члени провідних професійних громадських організацій і асоціацій, представники органів виконавчої та законодавчої влади, міжнародні та національні експерти.

Відеозапис дискусії від 23.11.2020