X
Введіть слово для пошуку

Через нечітке врегулювання процедур, визначених Законом № 193-IX, міжнародні експерти утрималися від номінування своїх представників до складу Конкурсної комісії з формування ВККСУ

Про це йшлося під час чергового засідання Міжнародної консультативної ради, що відбулося 5 лютого 2020 року у  Вищій раді правосуддя.

Заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький поінформував присутніх щодо одного з найбільш актуальних питань у роботі Ради – викликів та перспектив формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Зокрема, О.Маловацький зазначив, що на сьогодні нестача кадрів у судах становить близько 2000 осіб. Природний відтік кадрів – близько 10 чоловік кожного місяця. У восьми судах України взагалі не здійснюється правосуддя у зв’язку з відсутністю суддів. Якщо врахувати, що всього у судовій системі приблизно 7500 посад суддів, за підрахунками експертів, у судах не вистачає кожного третього судді, зауважив заступник Голови ВРП.

О.Маловацький наголосив, що Законом України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX  «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (далі – Закон № 193-IX) не передбачено можливості ВРП самостійно утворити конкурсну комісію та зобов’язати іноземні організації направити експертів, що створює небезпечну ситуацію під час формування ВККСУ.

Заступник Голови ВРП нагадав, що до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України мають входити три особи, обрані Радою суддів України з числа її членів, та три особи з числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України, до складу Громадської ради міжнародних експертів, утвореної відповідно до Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

Тобто подати свої кандидатури можуть лише ті експерти, які вже пропонувалися до складу Громадської ради міжнародних експертів. ВРП порушувала питання перед Верховною Радою України, Конституційним Судом України, що Україна не може примусити міжнародні організації виконати Закон України.

«Маючи багато повноважень, ВРП не має можливості реалізувати їх повною мірою за відсутності сформованої ВККСУ», – наголосив О.Маловацький.

Заступник Голови ВРП зауважив, що ВККСУ припинила функціонувати 7 листопада 2019 року, внаслідок чого процеси добору, відрядження, переведення, кваліфікаційного оцінювання суддів зупинені.

Він зауважив, що нещодавно Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення у справі щодо визнання протиправним та скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про оголошення конкурсу на зайняття більше 400 вакантних посад суддів місцевих загальних судів для кандидатів, які перебувають у резерві. Після появи вказаного рішення та визначення його правової кваліфікації ВРП відразу зможе розглянути питання поповнення кадрів в судах з їх числа.

Положення про проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затверджене ВРП, отримало низку критичних зауважень, зокрема від американських колег, що стосуються виключно питань правозастосування.

Крім того, є кілька застережень у правовому аспекті стосовно проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (реєстраційний № 1008 від 29 серпня 2019 року) з боку Венеційської комісії, Верховного Суду.

Негайне виконання нормативного акта, що перебуває під конституційним контролем Конституційного Суду України, є великою проблемою, оскільки в результаті прийняття рішення Конституційним Судом України всі наступні акти органу влади можуть бути поставлені під сумнів.

За його словами, «законом не перебачено можливості переходу в попередній стан до прийняття відповідного рішення про призначення або звільнення судді, що унеможливить вихід з такої правової ситуації».

Закон № 193-IX не оскаржується у частині створення ВККСУ, а саме формування конкурсної комісії та прийняття рішення щодо проведення відбору, тому ВРП ухвалила відповідне рішення та визначила строки на отримання пропозицій від міжнародних експертів та Ради суддів України, яка надала свої пропозиції. Європейські колеги не подали своїх кандидатів, було відзначено під час засідання.

На думку О.Маловацького, така ситуація могла скластися у зв’язку з критичним відгуком Венеційської комісії на Закон № 193-IX.

Сьогодні, як повідомив заступник Голови ВРП, подали кандидатури до складу ВККСУ 189 осіб. ВРП продовжила до 10 березня 2020 року строк для формування міжнародними та іноземними організаціями конкурсної комісії для проведення конкурсу до ВККСУ.

О.Маловацький висловив сподівання, що цей процес буде розблоковано після винесення рішення Конституційним Судом України, яке очікується найближчим часом.

Також він зауважив на необхідності проведення додаткових консультацій щодо обговорення Положення про проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККСУ та зазначив, що ВРП звернулася до наукових установ та провідних науковців з метою отримання оцінки цього Положення.

Заступник Голови ВРП застеріг, що внаслідок неформування ВККСУ процес доступу до правосуддя є фактично заблокованим.

У разі формування нового складу ВККСУ в листопаді 2020 року дефіцит кадрів у судах складатиме не менше 3000 осіб, що становить майже половину всіх суддів України. Середній розгляд справ у судах може сягнути двох років, що значно зменшить рівень довіри до судової влади.

О.Маловацький наголосив, що ситуацію, яка склалася, необхідно розв’язувати найближчим часом.

Крім цього, учасники зустрічі обговорили подальшу співпрацю з Європейською мережею рад юстиції, проблемні питання впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, а також впровадження рекомендацій компанії KPMG в рамках діяльності Проектного офісу з імплементації результатів проекту «Підвищення ефективності процесів Вищої ради правосуддя».

Відбулася презентація та обговорення напрацьованих рекомендацій за результатами проекту «Зручний суд» та розробки єдиного брендбуку судової влади з метою інформаційного забезпечення приміщень судів міста Києва. Учасники зустрічі погодилися здійснити аудит вже завершених проектів у сфері інформаційного наповнення судів та розглянути можливість впровадження кращих напрацювань проектів.

Участь у заході взяли: заступник Голови ВРП Олексій Маловацький, члени  ВРП Лариса Швецова, Олег Прудивус, Світлана Шелест, Оксана Блажівська, керівник секретаріату ВРП Сергій Пушкар; від Представництва Європейського Союзу в Україні: Голова Міжнародної консультативної ради Реда Молєне, керівник відділу програм допомоги «Належне управління та розвиток демократії» Мартін Клауке, координатор сектору верховенства права і боротьби з корупцією Манфредас Лімантас, аташе з політичних питань Мартін Шредер; від Проекту Європейського Союзу «Право-Justice»: керівник Проекту Довидас Віткаускас, міжнародний експерт Проекту Ерік Сванідзе, міжнародний експерт Анна Адамска-Галлант, операційний менеджер Інна Ліньова, головний міжнародний експерт з питань електронного правосуддя Івар Талло, національні експерти Проекту Поліна Лі, Поліна Казакевич та Петро Павличенко; від Регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, Білорусі та Молдові спеціаліст з координації програм відділу програм з розвитку та врядування Місії Олександр Піскун; від Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя»: керівник Програми Девід Вон, заступник керівника Наталія Петрова, юридичний радник Сергій Сученко; від Державної судової адміністрації України: заступник Голови Сергій Чорнуцький, радник Голови Ірина Войтюк, начальник управління інформатизації та судової статистики Олександр Слоніцький; від ДП «Інформаційні судові системи» – перший заступник генерального директора Тарас Олійник; від Національної школи суддів України –  ректор Микола Оніщук.

Секретаріат Вищої ради правосуддя представляли: начальник управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності Оксана Лисенко, начальник управління стратегічного планування та аналізу забезпечення діяльності системи правосуддя Наталія Сухова, заступник начальника управління стратегічного планування та аналізу забезпечення діяльності системи правосуддя – завідувач відділу бюджетних відносин та аналітичної діяльності Юлія Лукасевич, начальник відділу міжнародного співробітництва Владислав Гуртенко, головний спеціаліст відділу статистично-аналітичної діяльності Оксана Пригодій.

Нагадаємо, що Міжнародну консультативну раду при Вищій раді правосуддя створено відповідно до рішення ВРП від 13 червня 2017 року № 1548/0/15-17 з метою налагодження, розвитку та підтримки відносин між національними та іноземними органами й установами системи правосуддя, а також міжнародними організаціями, задля обміну досвідом, консультативною, експертною, іншою допомогою для впровадження цілей судової реформи в Україні, а саме: утвердження незалежності судової влади, впровадження принципу верховенства права, проведення оновлення судової влади та здійснення дисциплінарних проваджень стосовно суддів на підставі законодавчих процедур, заснованих на найкращих міжнародних стандартах.

Управління інформації
та забезпечення комунікаційної діяльності

 

Слідкуйте за нами в TelegramFacebookYoutube