Оцінка ефективності судової системи в Україні в 2023 році становила 2,73 бала за 5-бальною шкалою. Такі результати «Судового індексу», що визначається Європейською Бізнес Асоціацією за результатами опитування представників компаній-членів Асоціації, були представлені під час експертного обговорення «Судова реформа в Україні: що нового» 19 грудня 2023 року.
Виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко, яка представила результати дослідження, зазначила, що інтегральний показник судового індексу покращився порівняно з 2021 роком на 0,22 бала і становить 2,73. Судовий індекс складається з трьох рівнозначних компонентів: оцінки рівня довіри до судової системи СЕО компаній-членів ЕВА, який цього року становив 2,17 балів, оцінки неупередженості судової системи - 2,88 та середньої оцінки семи факторів організації та діяльності судової системи - 3,13 балів.
Цього року в опитуванні взяли участь 100 керівників і 75 юристів компаній-членів ЄБА, які беруть участь в судових процесах.
Член Вищої ради правосуддя Олександр Сасевич вважає позитивним зростання судового індексу з огляду на те, що судова система працювала в надскладних умовах воєнного стану та кадрового дефіциту, зумовленого припиненням повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя.
«Нині ВРП і ВККСУ працюють. Про високу якість складу цих органів суддівського врядування свідчить те, що для їх формування були залучені незалежні міжнародні експерти», - зазначив член ВРП.
ВККСУ в грудні анонсувала початок конкурсних процедур щодо заповнення вакантних посад суддів. Поповнення суддівського корпусу дозволить покращити доступ до правосуддя та прискорити розгляд судових справ.
З 1 листопада відновлена дисциплінарна функція ВРП, яка не здійснювалася майже півтора року. Оголошено конкурс на заміщення посад Голови служби дисциплінарних інспекторів, його заступника і дисциплінарних інспекторів. Комісія, яка здійснюватиме цей відбір, складатиметься з трьох представників від міжнародних експертів і трьох – членів ВРП.
Олександр Сасевич також поінформував, що до ВРП надійшло близько 14,5 тис. скарг на суддів: близько 13 тисяч – старі справи, решта – ті, що надійшли з листопада.
Також доповідач розповів, що ВРП здійснює діяльність відкрито, засідання транслюються в онлайн форматі на офіційному сайті Ради, голосування – поіменне. Він переконаний, що максимальна відкритість і прозорість діяльності органів суддівського врядування має позитивно вплинути на рівень довіри до судової гілки влади.
Також Олександр Сасевич нагадав, що у травні 2023 року ВРП звернулася до ЄБА із пропозицією співпраці і комунікації для вирішення питань щодо покращення інвестиційного клімату в Україні. «Ми відкриті, готові до співпраці», - зазначив член ВРП.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов зазначив, що всі законодавчі зміни, які стосуються роботи судової системи, втілюються для того, щоб громадяни довіряли судам, а бізнес, захищаючи свої інтереси в судах, був упевнений у справедливих рішеннях, а міжнародні партнери переконувалися, що в Україні є верховенство права, захищається право власності й інтелектуальні права тощо.